Sněžná slepota

Sněžná slepota https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/411133/bmid_snezna-slepota-VFe-411133.jpg 3 114 45

Temný Island série

1. díl

"Pravdu neskryje ani sníh, ani polární noc. První islandský thriller, který dobyl světové žebříčky. V městečku Siglufjördur na severu Islandu se podle místního policisty nikdy nic neděje. S příjezdem policejního nováčka Ariho Arasona však dostávají události spád. Během generální zkoušky představení místních ochotníků zemře vysloužilý spisovatel, krátce nato je ve sněhu nalezena zkrvavená polonahá žena. Jak spolu oba případy souvisejí? Podaří se Arimu ve vánici zorientovat a rozplést zamotané nitky sahající daleko do minulosti?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: ekniha , XYZ (ČR)

Snjóblinda , 2009

Lenka.Vílka
11.09.2020 5 z 5

Přesně tuhle knihu jsem potřebovala!

Islandští autoři mi sedí, hlavně když se vykecávají a nikam nepospíchají. A tady bylo obojí. Ještě ani nedostudovaný Ari dostane nabídku práce a hned jí přijme. Na místo, kde se vlastně nic neděje. Ani ty pokuty za rychlost se tady nedávají. Každý zná každého. Dokud se nestane vražda. Tam, kde se vůbec nic neděje.

Kniha se (samozřejmě, jak tady jinak) odehrává ve dvou linkách a tedy dvou časech. Možná píšu "jak tedy jinak", ale to není výtka. Toto vyprávění mám ráda. Pokaždé. Když se to autorovi povede a nezaplete se do své vlastní konstrukce.

Všechny postavy mi byly sympatické a ráda si přečtu další díl (přestože vydávání různých sérii u odlišných vydavatelů ve stejnou dobu jsem prostě nepobrala). No, a protože není nic horšího než na první pohled dokonalá komunita, tohle jsem si užila...

Pokud hledáte krvák, kde mrtvoly padají jako mouchy a kde hlavní hrdina nejdřív tasí pěsti a teprve potom se ptá, není to kniha pro vás. Nebo jo, ale potom nesmíte být překvapení, že "se tam nic nedělo", "byla to nuda" a podobné věci. Tady se toho o lidech dozvíte fakt hodně. Což mi právě v těch některých rychlých krvácích bohužel chybí..

Obálka je nádherná. Mrzí mě akorát, že jsem nečetla v zimě (i když...dnes ráno byla na verandě solidní zima, takže se do té atmosféry kniha a kafe do druhé ruky hodilo, jenom ten sníh chyběl). Jenom mi vadilo zbytečně velké písmo. Asi aby se kniha dostala na tři sta stran, což se v kombinaci s krátkými kapitolami skutečně povedlo.

PS: u mé první čtené knihy od autora jsem psala, že mi něco chybí k pěti hvězdám. A tady jsem to dostala všechno :) a už se moc těším na další autorům kousek Komunita.

aneta.giraffe
27.08.2020 3 z 5

Tak jako jo. Oddechovka na prázdniny. Pokud má člověk představivost, tak ho nadchne islandská zima. Nikoliv ta islandská jména. To kolikrát nešlo plynule přečíst, tak jsem si vytvořila vlastní zkomoleniny. :-) :-)

Toňula
22.07.2020 4 z 5

Mám ráda severské detektivky a ráda poznávám pro mě exotické prostředí drsného severu. Obojí kniha splňovala, navíc šlo spíše o klasičtější styl detektivky, což upřednostňuji před množstvím krve a brutality.

Kikuse13
01.06.2020 4 z 5

Oddychová detektivka, přečtu si i další díly.

astra3
21.03.2020 5 z 5

Ráda čtu knihy z mrazivého severu. Tómas mi trochu lezl na mervy, ale jinak dobrá detektivka. Taková ze života.

loskatos
17.03.2020 3 z 5

Ocekaval jsem neco trochu jineho. Tohle je spis takova staromilska detektivka. 2 a pul hvezdy.

kramlinka88
05.02.2020 3 z 5

Takova prumerna detektivka, nenadchne, neurazi, co se mi libilo, tak prostredi, ve kterem se dej odehrava, zajimave misto :) Postav bylo vcelku dost, navic ty komplikovanejsi jmena - obcas jsem se ztracela nez jsem si zvykla. Dejova linka Ariho vcelku zajimava, asi bych mu i dala jeste sanci :)

Atlantis
11.12.2019 2 z 5

S islandskou literaturou jsem měl nulové zkušenosti, a tak jsem byl zvědavý, jestli budou patrné nějaké odchylky. Ale asi jsem si vybral špatně. Sněžná slepota je naprosto tuctovou záležitostí. Nedokázal jsem se vůbec ponořit do děje, postavy (kterých je tady opravdu nadbytek) mne nezajímaly. A hlavně jsem neměl pocit, že čtu o městě odtrhnutém od svého okolí, což měl být ten asi největší tahák.
Žijeme v době, kdy vychází deset detektivek měsíčně, takže nevidím důvod, proč ztrácet čas s nepodarky.

nevřelka
26.11.2019 4 z 5

Děj knihy je velice komorní, jako hustě padající sníh na Islandu. Mně osobně se pomalé tempo knihy líbilo, užívala jsem si popis městečka odtrženého od celého světa pod hromadou sněhu. Moc ráda bych se tam skutečně podívala. Mladý detektiv Ari byl příjemný, stejně tak jako zápletka. Vynikající bylo i podrobné vykreslení všech zúčastněných osob. Sice jsem díky tomu mohla číst více knih najednou, protože jsem neměla to nutkání nutně knihu dočíst na jeden zátah, ale i tak byl příběh fajn a ráda si přečtu další knihu tohoto autora.

martineden
21.11.2019 3 z 5

Slibný začátek knihy se postupně změní v trochu úmornou změť postav a jejich historií. A dočerta ta milostná linie hlavního hrdiny Ariho! Ale přesto čtivé a je zde jisté kouzlo islandského sněhem zapadaného zapadákova.

Dixinka
03.11.2019 4 z 5

Čekala jsem víc napětí.

Marcela52
24.10.2019 4 z 5

Zajímavý příběh mě zaujal od první stránky. Moc se mi líbily popisy islandské přírody a také postava mladého policisty, ale hlavní zápletka se ukázala být na konci trochu krkolomná. I tak mohu doporučit, jako dobrou oddechovou kriminálku. Potěšilo mě málo akčních scén a větší zaměření autora na psychologii postav...

eva3992
13.10.2019 4 z 5

V malém městečku na severu Islandu bývá obvykle klid. Až v zimě roku 2009 se stanou události, které nenechají městečko klidně spát. Během divadelní zkoušky zemře známý spisovatel a o pár dní později je nalezena zkrvavená žena venku ve sněhu. Mladý policista, který do městečka přišel teprve nedávno, bude mít co dělat, aby si udělal o věcech svůj obrázek a pokusil se vše vyřešit.
Příběh, který má spád, stále se něco děje. Knihu přečtete velice rychle.
Moc se mi líbilo popsání Islandské krajiny a zimního počasí na severu. Mladý policista Ari je velice sympatický, tak mu celou dobu fandíte.
Zajímavá zápletka, kterou jen tak neodhalíte. Mé tipy na to, co se tam vlastně stalo nebyly správné a rozuzlení mě překvapilo.
Moje druhá kniha od Ragnara Jónassona a opět spokojenost. Příjemná a čtivá detektivka.

Mlsnákočka
07.10.2019 5 z 5

Zajímavá detektivka odehrávající se na pozadí zasněženého Islandu. Bavila mě, četla se výborně a klidně bych si od Ragnara Jónassona zase něco přečetla. Jsem ráda, že konečně někdo nepíše surově.

konicekbily
19.09.2019 3 z 5

Bylo takové tápání, a hned dvojité, autora i hlavního hrdiny. Autor asi nevěděl jak to napsat a tak hlavní hrdina nevěděl, co dělat se životem a i v novém působišti toho moc nepředvedl. Průměr.

bigben
07.09.2019 3 z 5

Lehká detektivka :-)

aliisalounu
05.09.2019 3 z 5

Nezaujme, neurazí. Prostě průměrná detektivka, která se celkem dobře četla, nicméně v ní byly i části, kdy se nic nedělo.

jprst
01.09.2019 2 z 5

Průměrná, či možná lehce podprůměrná detektivka, chvílemi i nudná. Nic, co by mě udrželo v napětí, při potížích s usínáním dobrá volba. Ale přečíst se to dá, i když četbě další autorovy knihy se zatím, a to spíše na další dobu, vyhnu.

Árie15
18.08.2019 5 z 5

Často komentáře nepíšu, ale teď musím.. Jsem prostě nadšená.. Po zdejším nepříliš vysokém hodnocení jsem ke knize přistupovala tak, že zrovna nemám co číst a měla jsem chuť na něco temného, severského a mrazivého.. Asi ve čtvrtině knihy jsem si říkala, kde je problém.. Děj mě vcucnul, nemohla jsem se dočkat další stránky a rozhodně jsem se ani chvilku nenudila.. Nebyla tam žádná velká akce, coz mi vyhovuje.. Spíš oceňuji, že kniha ve mě dokázala navodit pocit, že tam jsem s nimi a po dočtení mi bylo líto, že to malé islandské městečko musím opustit.. Budu se těšit na další díl a doporučuji..

knihomolkadorfa
02.07.2019 2 z 5

Takové nemastné neslané. Měla jsem ji půjčenou z knihovny, jinak by mi bylo líto peněz. Nebavila mě.

islandské detektivky

Ragnar Jónasson