Temné léto

Temné léto https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/380024/bmid_temne-leto-Xer-380024.jpg 4 397 120

Elm Haven série

Píše se léto 1960, a v malém městečku Elm Haven v Illinois vzniká mezi pěti dvanáctiletými chlapci pouto, které nezpřetrhá ani nepředvídatelný běh života. Od projížděk na kole při západu slunce až po stinné úkryty v lese, dny těchto chlapců utvářejí všechna tajemství a tiché chvilky idylického dětství. Mezi prosluněnými kukuřičnými lány bude však jejich přátelství podrobeno nemilosrdné zkoušce. Když se uprostřed noci rozezní léta ztichlý zvon, obyvatelé městečka vědí, že jejich bezstarostné dny skončily. Z hlubin starého gymnázia, mohutné pevnosti zamořené pachem mahagonových rakví, povstane neviditelné zlo. Běžné dny zaplňují podivné, strašné události, šířící hrůzu napříč kdysi idylickým městem. Odhodláni vymýtit pradávnou nákazu, Mike, Duane, Dale, Harlen a Kevin musí rozpoutat krvavou válku s tajemnou ohavností, které patří noc... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: , Fobos

Summer of Night , 1991

Obuvník
17.10.2015 5 z 5

Čerstvě dočteno a už teď se mi stýská. Po kamarádech z Elm Havenu, po létě a po svém vlastním dětství. Mám chuť nafouknout kolo a vyrazit na projížďku. Neudělám to, mám v rukávu spoustu výmluv, ale ta chuť tam prostě je.
Děti občas vidí věci, na které mají dospělí lidé příliš unavené oči. A někdy pak nezbývá nic jiného než dát hlavy a stříkací pistole dohromady, vymyslet plán a se srdcem v kalhotách vyrazit do boje. Původně jsem chtěl dát nižší hodnocení za rozvleklý úvod, ale během psaní tohoto komentáře ve mně příběh zraje jako... kukuřice.
Na shledanou, pane Simmonsi. Tohle je slibný začátek naší společné cesty.

steppen-wolf
14.10.2015 3 z 5

3,5 Přistupoval jsem k tomu jako k novému Kingovi, ale až taková síla to není. Skvěle se to čte, je v tom spousta poctivé, mravenční literární práce (klobouk dolů před Simmonsem) ale že bych se to bál číst v noci a strachem si shcovával hlavu pod peřinu, to říct nemůžu. Nedokážu říct proč, ale asi proto, že všechna hrůza mi připadala příliš zjevná. Chybělo tajemství, něco skrytého.

ziriant
16.08.2015 5 z 5

Léto bez Temného léta jako by nebylo ono, uvědomila jsem si to až nyní, kdy prázdninová dobrodružství spíše gradují, stejně tak jako teploty, a je na čase se s nimi pomalu rozloučit. Léto a zima, Temné léto a Terror, dva Simmonsovy romány, které si už navždy musím přidat do krásných asociací k ročním dobám. Kdykoli bych měla sáhnout po této knize, vždy mi připomene, že literární světy jsou skutečnější než ty reálné. Někdy. A někdy je to tak mnohem lépe. A navíc, kdo by nechtěl opět prožít část svého děství, třeba jen trochu jinak?

Edana
14.08.2015 4 z 5

Tak jo. Tak já toho Simmonse ještě asi vezmu na milost :-) Skóre bylo zatím 2:2 (vynikající Terror a Black Hills proti zoufalostem Děti noci a Ohně z ráje). Temné léto bych sice jako vynikající úplně neoznačovala... přesto mě to bavilo. Nostalgická atmosféra letních dětských prázdnin z dob, kdy byl svět ještě mladý a děti svobodně mohly chodit stanovat do lesa. V jedenácti letech. Bez dozoru. A taky nebyl problém ukrást tátovi bouchačku, řídit auto.... Kluci jsou super a přirostou vám k srdci, obzvlášť Duane. Místy na mě až dýchla ozvěna hrdinů z Terroru :-) Škoda jen, že v úvodu sám autor jen tak mezi řečí prozradí, který z chlapců zemře. Resp. průměrně inteligentní opice si to domyslí. Trochu to celé připomíná Kingovo "To", ale jenom maličko.... Temné léto je úplně jiné. Také je daleko méně děsivé (zvon Borgiů, Osiris ani zombíci na mě prostě nezabrali....). Ale na horké letní dny je to super čtení, po kterém zůstane příjemná vzpomínka (což pravda u hororu asi není úplně optimální :-)

Cryptkeeper
06.08.2015 5 z 5

Zapůjčeno z knihovny:
Pozvolný začátek,místama trochu až moc dopodrobna rozebírané situace,občas nepřehledné.
Jakmile se ale prokoušete začátkem,kniha si vás dostane a pak už se jen těšíte na další a další stránku.
Napínavá knížka,srovnatelná s příběhy pana S. Kinga :)

Honzeecheck
15.07.2015 3 z 5

Simmons se mi v posledních knihách docela vzdaluje zbytečným důrazem na omáčku okolo na úkor vyprávění děje, ale tohle je na muj vkus zas příliš velká "lopaťárna". Čert vem jde o okatou kopírku Kinga, horší jsou příběhový klišé a nelogický jednání postav. Nechci tu moc spoilerovat, ale než vysvětlovat podstatu zla takovejdlema ptákovinama, to už je lepší to nechat ať si čtenář představuje co chce. Dospělý jsou v tomhle příběhu naprosto retardovaný a zcela nevšímavý ke všemu, což ve výsledku vede k tak nechutnýmu happy endu, že jsem se až zastyděl. Čte se to ale pěkně, ideální letní kniha, kterou jsem zchroustal v letadle a při ležení u vody, takže pod tři hvězdičky se jít nedá. V rámci hororu jsou ale ale Hladové hry (ne, nemyslim hunger games), uplně jinde...

Irika
27.04.2015 4 z 5

Váhala jsem mezi 4 a 5 *. Temné léto se čte dobře, je to napínavý fantasy příběh, který vypráví o prázdninovém dobrodružství party chlapců z malého města. Z obyčejného dobrodružství se nakonec stává boj o život a jak postupně příbývá mrtvol (nebo částečných mrtvol), zakusujete se do děje více a více.
Byla jsem zvědavá, jak se celý příběh rozuzlí, čekala jsem více vysvětlení, které je v závěru velmi strohé... Proto zůstávám u 4 *. Na konci se autor mohl rozepsat více, třeba na úkor někdy zbytečně dlouhých popisů krajiny či postav, kde jsem občas přeskakovala řádky. Zato za dokonale výstižné popisy nejrůznějších obludek a živých mrtvých dávám palec nahoru!
Sečteno a podtrženo, dílo bych doporučila, byl to u něj určitě příjemně strávený čas a ráda se seznámím i s dalšími tituly od tohoto autora.

mrliš
18.12.2014 odpad!

Otravná, nestravitelná kniha. 566 stránek mumlání o kukuřici, východu, západu, vánku, stromy, listy, sever, jih, les, jízda na kole sem a tam. Tyto prvky se v každé kapitole objevují snad milionkrát. Od začátku do konce se pomalu nic jiného nedozvíme. Sem tam nějaký ten přízrak, který by nevyděsil ani vystrašenou kočku.
Ze začátku příběh vypadal slibně. Koncem každé kapitoly jsem si říkal "teď se to konečně rozjede". Jenže když jsem si to říkal už na 400 stránce, tak už mi docházela trpělivost. Posledních 30 str jsem Vážně už jen v rychlosti přeskákal a musím říci, že jsem o nic nepřišel.
Tato blbost by se dala vmáčknout max do sto stránek a myslím, že i to by bylo příliš.
Zdejší hodnocení je podle mě nesmyslně vysoké.
Navíc komentáře na obalu, kde se například King vyjadřuje že D.Simmons píše jako vytuněný anděl, je dle mého názoru jen reklamní tah, jak zvýšit prodeje absolutního braku bez sebemenší jiskry.
Tohoto autora nikdy více!

BernardBlack
24.10.2014 4 z 5

Za obzor na místa, kde jsme žili jako chlapci.
Ve světě plném lákadel a zázraků.
Tím směrem bloudily naše myšlenky stále a bez hranic.
Ale zvon, co nutil nás se rozhodnout, začal znít.
...sevřenější, údernější a konkrétnější TO (zlo) aneb povinnost pro všechny fanoušky Kinga z časů kdy
...The grass was greener , The light was brighter , With friends surrounded , The nights of wonder (High Hopes)

zahadum
14.02.2014 4 z 5

Dokonalé dvojča románu TO....kratšie....s atmosférou na krájanie....od začiatku šliape na plný plyn....Simmons dal do románu kus svojho detstva a jeho prežívanie kdesi v malom americkom mestečku....a leto nebolo ešte nikdy lepšie opísané .... škoda len toho veľkého tlaku na záver....chcelo by to všetko ešte viacej rozpísať a hlavne na začiatku 200 strán navyše ktoré by ešte viacej vtiahli čitateľa do rozhodne zaujímavého príbehu.

Standa Šebek
02.09.2013 5 z 5

Výborný horor, který čtenáře skutečně dokáže vyděsit. Plíživý, pomalu narůstající strach, několik nečekaných děsivých momentů a nakonec nervy drásající hororové akční finále.

Zároveň jde dojemnou nostalgickou vzpomínku na dětství strávené na americkém venkově v 60. letech - na idylické dětství plné pravých chlapeckých dobrodružství, výprav, bojovek a průzkumů mezi sluncem zalitými lány kukuřice.
Zajímavá je i předmluva (rozhodně doporučuji však přečíst až po dokončení románu) poukazující na fakt, že takové plnohodnotné, osobnost zdravě formující dětství je dnešním dětem znemožňováno.

evickakyticka
14.08.2013 4 z 5

Podle obsahu je děj podobný s knihou S.K. TO. Obě knihy jsem přečetla, ale srovnávat je zde nebudu. Mám ale ráda tlusté knihy, do kterých se dá hezky začíst. Což obě splňují.

Hned v úvodu nás autor překvapí s trošičku vyzrazeným dějem, a to se mi moc nelíbí. Je to škoda, nač prozrazovat něco, co dle zkušeností už předpokládáme, ale s jistotou to nevíme? Bod mínus! Zhruba do poloviny knihy se seznamujeme, pátráme, připravujeme půdu pro další děj. Scéna s kombajnem, kde se to teprve rozjede, si zaslouží bod . Jinak celkový dojem kladný, ale vím, že knihu podruhé číst nebudu.

PS: Víte, jak vypadá mihule??

Ládja
28.07.2013 5 z 5

Několik stránek mi dělalo problém se do Temného léta začíst, ale jakmile se mi to povedlo, bylo těžké od něj odcházet. Kolikrát jsem zůstával poslední v autobuse či metru a dočítal aspoň kapitolu. A ke knize. Ani ne horor, ale spíše kniha o přátelství mladých chlapců a začátku prázdnin. Styl mi občas připomínal Kinga, ale Simmons, tam byl stále znát. Další dílo, které myslím, že je nedoceněné. Stejně jako Simmons celkově.

Tor
24.06.2013 4 z 5

Hodně líbilo. Hodně kingoidní :-)

borknagar
18.06.2013 4 z 5

Snad není žádná jiná kniha, která mi tak moc připomínala román "TO". Je to jiné a zároveň hodně podobné. Děj postupně graduje a člověk by četl snad pořád. Skvělý je i obal knihy. Pro mě velké překvapení v tomto žánru.....

Kortexo
20.04.2013 5 z 5

Atmosferický horor bez hluchých míst.Běžte si jí přečíst, stojí za to!

kubajs80
09.03.2013

Neuvěřitelná kniha. Nutí vás ji číst od začátku do konce. Už dlouho mě tak nic nezaujalo. Kniha vás úplně vtáhne do děje, až chcete to dobrodružství s hlavními hrdiny sám zažít.

Izu
11.02.2013 5 z 5

Tleskám. A to jsem si myslela ,že horory umí psát jen Stephen King.První část se mi moc líbila,vrátila mě do dětství,slunce a léto popisované v knize mě teď v zimě zahřálo.Dětští hrdinové byli skvělí.Jen by mě zajímalo,jestli má Simmons rád psy :)

doktorking
07.01.2013 5 z 5

Rozhodně mi nepřišlo že by staré dvoudílné černé léto mělo špatný překlad,spíš jde o další chytrý tah nakladatelství,ale jinak je tohle dílo naprosto to nejlepší co mohl Simmons ztvořit jak dějově tak postavově velice chytlavé a ta nápadná podoba s románem TO od KINGA.

Minas
04.01.2013 5 z 5

Jednoznačně nejlepší horor jaký jsem za poslední dobu četl. Čtivé od prvních stránek až do konce. Stupňující napětí. Báječně vystižená mytologie zla, jež se po tisíciletích znovu probouzí a přebírá do své temné armády živé i dávno padlé lidi z městečka.V žánru hororu pro mne Temné léto dokonce překročilo slávu Terroru a jevilo se mi jako mnohem ucelenější.