Temné kouty

Temné kouty https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/180131/bmid_temne-kouty-Dd8-180131.jpg 4 1811 420

Libby Dayové bylo sedm, když se její matka a dvě sestry staly oběťmi „satanistické vraždy“ v kansaském městečku Kinnakee. Libby přežila – a u soudu se proslavila svědectvím, že je zabil její patnáctiletý bratr Ben. O pětadvacet let později ji vyhledají členové neoficiálního spolku zaměřeného na notoricky známé zločiny. Doufají, že objeví důkazy svědčící o Benově nevině. Libby zase doufá, že na své tragické minulosti něco vydělá… Psychothriller Temné kouty (2009) americké bestselleristky Gillian Flynnové, autorky kultovních kriminálních románů Zmizelá (2012) a Ostré předměty (2006), vyhlásil časopis Publishers Weekly nejlepší knihou roku. Hlavní roli v připravované filmové adaptaci ztvární Charlize Theronová (držitelka Oscara za snímek Zrůda).... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

Dark Places , 2009

crazyslunicko
02.01.2019 5 z 5

(SPOILER) Začátek byl takový pozvolný a v podstatě se nic zásadního nedělo. Pouze Libby se nudila v tom svém přeplněném bytě s harampádím. Něco ji začalo zajímat až když ji sdělili, že nemá v příštích měsících z čeho žít. Došly ji peníze a ona prostě nehodlá pracovat. Ozvou se ji, ale z jedné skupiny, kterou fascinují staré vraždy, záhady apod. Chtějí Libby vidět, aby jim pověděla, jak její rodinu povraždil její bratr Ben. Když se však dostaví, tak ji v podstatě vmetou do tváře, že byla moc malá a nic si pořádně nemohla pamatovat. Ukážou ji důkazy, které možná dokazují Benovu nevinu. Libby si nechává zaplatit za rozhovory se svědky - s vlastním otcem, spolužáky apod. Postupně zjišťuje, že vše je úplně jinak než se zdá a hlavně -proč ji Ben nezabil?

Celkový dojem - kniha se mi líbila, konec byl hodně překvapující a tak to má být. Veškeré postavy mají své mouchy, chyby a zvrácené chování - od týpků, které fascinují vraždy po Libby, která všude krade bez přemýšlení drobnosti. Hodně mě zasáhl příběh maminky dětí, která ač má 4 děti a nemá moc peněz, tak se jim snaží zajistit alespoň nějaký komfort.

Petr101
31.12.2018 3 z 5

První 3/4 knihy jsem přemýšlel nad tím, jestli knihu neodložit. Hlavní hrdinka mi byla celkem protivná. Až posledních 150 stran mě to začalo bavit a rozuzlení nebylo špatné. Ale na víc jak 3 hvězdy to nevidím. Zmizelá mě zaujala víc.

Devil-Ivet
10.12.2018 3 z 5

Na to, jak je autorka vychvalována, jsem čekala něco lepšího, nápaditějšího a napínavějšího. Bohužel se mi dostalo průměrného příběhu.

Yogi
05.12.2018 5 z 5

Byla jsem v poslední době tak přesycená rádoby tajemnejma příběhama s trapnejma postavama a hrozně "deep" zápletkama, ve kterejch všichni jen lžou - lhaní a utajování všeho možnýho je asi v dnešní době oblíbenej trend naší zakomplexovaný společnosti, co? Ale tady... tady slovo "lež" nabralo úplně novej směr a hlavně - hlavně - rozměr.
Já se teda bavila. Přímo královsky. Až do konce.
Začátek knihy mi nepřišel vůbec pomalej, ba naopak, krásně to udrželo tu správnou temnou atmosféru - mírně zmatenou a zkreslenou, protože Libby je přece zmatená a zkreslená a celej její život je zmatenej a zkreslenej.
Bavěj mě charaktery v knihách Flynnový, slušná přehlídka magorů, hezky vidno, do čeho nás společnost dotlačuje. V životě taky nepotkáváte jen dobrý, hodný lidi. Všichni jsme asi svym způsobem nějak zvrácený.
Tady byly postavy sice víceméně trochu stereotypní, takový, který v knize tohohle typu čekáte - mladej kluk snažící se zalíbit, co je zhrzenej životem se svejma otravnejma malejma sestrama, nečinná věcně uslzená matka, která si upíchla víc dětí, než může zvládnout, a k tomu její dobrodiná sestra, punk-rock drama queen dělající bordel, aby přilákala pozornost svejch rodičů, jelikož se cejtí blbě za to, že jim nestojí ani za flusanec na podlaze - přesto měly všechny tak perfektně vykreslenou a popsanou psychologii a jejich vyprávění bylo tak silný, že mi to vůbec nevadilo.
Líbilo se mi dobový zasazení (80.léta a Amerika? - no zkrátka paráda), prostředí (chudá rodina na farmě) a i celkově styl, hra se slovy, pohledy všech postav na věc, dvě časový linky i samotnej způsob vraždy.
Co na to vlastně ještě říct? Asi jen - tohle se teda sakra povedlo!

tereza5844
25.11.2018 4 z 5

Parádní kniha, temná atmosféra a napínavá zápletka.

marge74
24.11.2018 5 z 5

Žádný policejní supervyšetřovatel ani zkušený kriminalista, který, jak bývá zvykem, všechny vraždy vyřeší a dopadne všechny grázly. Příběh je napsaný z pohledu oběti, která byla svědkem vyvraždění své rodiny. Téměř do konce jsem jen hádala, kdo je skutečný vrah. Rozuzlení celého příběhu mě však dostalo.

Apanka
13.11.2018 3 z 5

Zacteni mi problem nedelalo, ale spis jsem se behem knihy pristihla, jak uz je mi vlastne jedno, kdo je zabil. Tema asi takove lehce netradicni, hlavni hrdinka neni extra koca ani super americka zena. Precist se to dalo, ale kometar pisu po nejakych trech tydnech a odvarena z toho uz nejsem.

Mira7
11.11.2018 4 z 5

Trvalo mi - možná skoro polovinu knihy - než jsem se do příběhu začetl. Děj nabírá obrátky postupně. Není to Zmizelá (zase to srovnání), ale pořád je to napínavé čtení. Líbí se mi, že každá autorčina kniha je něčím jiná, není to stále stejný styl psaní.

Katulinka69
20.10.2018 2 z 5

Po prvotine od Flynnove nic moc

verense
02.10.2018 4 z 5

Tohle mne bavilo víc, než opěvovaná Zmizelá. Snad proto, že mi hlavní hrdinka přišla uvěřitelnější a i přes charakterové nedostatky poněkud sympatičtější, snad proto, že tam byli větší pošuci než Libby... (i když mentalita Američanů mi asi už napořád přijde v řadě směrů nepochopitelná). Čtivé, oblíbený formát více vypravěčů téhož děje, vygradovaný konec, jen tu spodní čelist jsem na konci v úžasu nikde nelovila, takže 4 hvězdy.

p.pavlina
30.09.2018 5 z 5

Byla to moje první kniha od této autorky a určitě si přečtu další její knihy. Bylo to velmi poutavé čtení. Děj krásně plynul a stále udržoval v napětí. A určitě oceňuji také nápad v příběhu, který autorka vymyslela.

Evda
26.09.2018 5 z 5

Plný počet! Flynn + Medek = úžasný čtení
Bavila mě, možná ze začátku jsem si nebyla jistá, zda je to kniha pro mě, ale pak mě pohltila. Už už jsem chtěla být na konci, jen abych věděla, jak to vlastně bylo. Vůbec mi nepřišla zbytečně/ uměle natahovaná.
Líbí se mi, jak kapitoly na sebe "navazují", zmínka v jedné a pak i v další, jen z jiného úhlu pohledu. Pak to všechno do sebe najednou krásně zapadá. Pěkně vykreslené hlavní postavy, jako byste je doopravdy znali...
A nakonec. Mrazivý pohled na udání, která nemusí být pravdivá, ale mohou zničit život nevinným lidem. (Jak aktuální..;))

orangerose
25.09.2018 5 z 5

pěkně napínavá knížka, líbila se mi :)

harena
22.09.2018 5 z 5

Výborný a skvěle zpracovaný thriller, který mě zaujal už od prvních stránek. Střídají se dvě časové roviny a zúčastněné osoby se vracejí zpět, k tomu dni, kdy se tragédie stala. Hlavní hrdinka a ani její odsouzený bratr nejsou nijak sympatičtí, ona je kleptomanka a hodně, hodně líná, nicméně jsem s napětím čekala, zda a kdy se jí podaří zjistit, kdo je vrah. Profesionální styl psaní, dokonalá znalost všech detailů souvisejících s tématem a stupňované napětí - to je znak i tohoto thrilleru, stejně jako u Zmizelé a v Ostrých předmětech, které jsem už četla. Také prý autorka přepisuje Hamleta od Shakespeara, takže se máme na co těšit. :)

Nikkaa
21.08.2018 1 z 5

Poslední kniha od autorky,a nedocetla jsem ani do půlky, ostré předměty a zmizela byli pro mě super tohle mě opravdu nebaví,a nedokážu se začíst tudíž končím

Daskak
18.08.2018 2 z 5

Knizka me nezaujala. Docetla jsem kvuli tomu, ze v recenzich se pise o tom jak se to rozjede v druhe pulce, porad jsem cekala a ono nic. Konec byl vysvobozeni

Petra17
31.07.2018 3 z 5

3 hvezdy za konec. Jinak me tahle knizka celkem nudila. Do cteni jsem se musela nutit. No. Je videt ze opravdu kazdy ma jiny vkus na knihy u tehle to u me platilo. Ma vysoke hodnocenj zajimave tema a presto me nebavila jako vetsinu z vas :) Konec zajimavy prekvapujici....

Enxinka
02.07.2018 5 z 5

Jsem mile prekvapena. Opravdu brilantni pribeh, ktery navodi pocity napeti po celou dobu cteni. Trochu by me jen zajimal pohled Diondry na vsechny ty udalosti :) Ben nam toho moc neprozradil.

Lelaqu
02.07.2018 5 z 5

Byla to sice od dost slabší kniha oproti Zmizelé, kterou jsem četla před Temnými kouty, ale i tak to kniha byla suprová. Hodně mi to ze začátku připomínalo filmy 3:15 zemřeš a Horor v amityville, ale to jen z jedné stránky. Co se týče příběhu, byl krásně "rozprostřený" v celé knize. Všechno do sebe zapadalo tak jak mělo, akorát na konci se akce nahromadilo ó trochu víc než v celé knize, a proto se to trochu hůř četlo, protože to mělo moc rychlí spád.

lenkavildomcova
24.06.2018 5 z 5

Částečně překvapivé rozuzlení. Líbila se mi.

vraždy zfilmováno napětí rodinné vztahy psychologické thrillery

Gillian Flynn
americká, 1971