Temná věž

Dlouhé vyprávění o pistolníkovi Rolandovi z Gileadu a jeho putování k Věži se blíží ke svému závěru. Ti, kdo četli Zpěv Susannah, si při otevírání sedmého dílu vzpomenou, že Susannah/Mia se právě připravovala porodit Mordreda Deschaina, následníka Karmínového krále, zatímco Jake, Ochu a otec Callahan se chystali rozprášit upíří hostinu. A to je pouze první z mnoha překážek, které členové Rolandova ka-tet musejí překonat. Tato kniha předčí svou temnotou a bizarností všechny předchozí části....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/276/temna-vez-vii-temna-vez-276.jpg 4.6894

Temná věž / Temná veža 7.

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno, Beta-Dobrovský

The Dark Tower, 2004

Kniha Temná věž

salamandrina

Já říkám díky.

Vzpomínám si teď na slova moji sestry, když jsem Temnou věž začínala číst: „Jak já ti závidím, že jsi na začátku a budeš to všechno prožívat poprvý.” Teď po těch tisíci stránkách s její závistí a a smutkem nemůžu nesouhaslit.

-Alja-

Dočteno se zaťatými zuby a doufáním, že už to konečně skončí. Nerada nechávám knihy nedočtené. Od Kinga se mi líbilo zatím snad všechno, na co jsem natrefila - ale tohle bylo utahané, zbytečně spletité bez toho, aby to ve výsledku mělo nějaký vliv na děj, a celkově moc nezaujalo. Kdysi jsem odložila první knihu jakože WTF, časem jsem to po naléhání okolí zkusila znovu a vážně, od druhé knihy to bylo lepší, ale ke konci už to začalo zase nějak váznout a poslední kniha k nedočtení. Tak vysoké hodnocení připisuji tomu, že až sem se dokázalo pročíst jen malé procento skalních fanoušků.

Lanley

Tady už není po předchozích dílech co dodat. Nejlepší série jakou jsem kdy četl. Změnila mi v určitých věcech pohled na život. Poslední díl je jedna velká jízda kterou nelze zastavit... (ehm ve škole nebyli úplně nadšení, když jsem každou přednášku místo poslechu četl). Dost lidí je s rozuzlením příběhu nespokojeno. Za mě jediné možné a logické vyústění... Takže děkuji za vše! PS: Žádná další kniha pro mě od dočtení Temné Věže nebyla už tak moc emotivní a silná jako tato série.

n.ezn.amy

Závěrečný díl kultovní série Temné věže, kdy Roland z Gileadu dorazí až k Temné věži a dojde k závěrečné bitvě. Závěr mě naprosto nadchnul, neboť se ve mě mísily pocity smutku, že cesta končí, ale na druhou stranu dobré nálady, neboť vím, že díky tomuto konci se k četbě této série opět vrátím a znovu se vydám s Rolandem na cestu k Věži. Celá série mě neskutečně bavila, popis krajin, postapokalipticky zničených měst, přechod mezi realitou a fantasy, prostě za mě jedinečné dílo

Pitbullka

Bohužel mě závěr série tolik nebavil a jsem celkem ráda, že už mám tuhle sérii za sebou.

Set123

(+ SPOILER) Ach, jak těžké je pro mne psát tento komentář. Víte, když jsem před devíti měsíci zjistil, že znovu vychází Pistolník a já tak budu mít možnost si celou sérii přečíst, byl jsem nadšený. A tak začal dlouhý pochod, veliká cesta, která trvala víc než půl roku, ale jsem zde, na konci a jsem smutný. Protože nejen po poslední knize, ale vlastně po celé sérii mi v ústech zůstala pachuť.

To že se tato pachuť objeví, mi bylo jasné od Zpěvu Susannah, tušil jsem to již ve Vlcích z Cally, ale i tak jsem překvapen. Nejdříve však něco o knize, potom o celé sérii. Upozorňuji na vyzrazení příběhu obsažené v komentáři.

Na rozdíl od Zpěvu Susannah se v knize něco zase děje a celý styl knihy se vrací ještě před Čaroděje a sklo. Tím myslím, že se Rolandova parta zase vypravila na cestu, nesedí někde ve škarpě, či ve vesničce, ale opravdu pochoduje. Problémem se ukázal býti jeden nešvar, zasazený již ve Zpěvu. Stephen King. Víte, když jsem četl řádky Zpěvu, na kterých se on vyskytoval, byl jsem v šoku z té arogance. Ale myslel jsem, že to rychle skončí. Ale ne. Tak jako se již od třetí knihy neustále mlelo o růži, zcela bez hloubky a beze smyslu, tak se v poslední knize začalo hovořit o panu Kingovi. Ba dokonce ještě více a ještě otravněji. Omlouvám se, ale to, že ze sebe spisovatel udělá „Nejdůležitější“ věc na světě a do příběhu zahrne zcela neskrývaně i svou osobní tragédii, je tak vygradovaný egoismus a narcisismus, jaký jsem posud neviděl.

Kniha změnila i vypravěčský sloh a tak autor opakovaně komentuje děj, jakoby nestačilo, že ze sebe udělal jeho součást.

Ještě dvě věci stojí za zmínku. Jednak ony toliko omílané úmrtí postav. Jsou trapné, jen co je pravda. Smrt Edda by ještě byla stravitelná, i když si v jejím průběhu vzaly ony věhlasné reflexy všech pistolníků volno. To jak umírá Jake, je vyvrcholením Kingova egoismu, které ani nemám sílu komentovat. Susannah pro jistotu ani neumírá, jen se na všechno vysere, zapomene na to, že na ní její muž „čeká“ a nachází si za něj velice trapnou náhradu. Vůbec tato část konce knihy je podle mne zrůdnost. Ochu je jediný jehož smrt byla hrdinská, zato však nesmyslná. Zato ale sakra smutná. Callahanova smrt je zmíněna tak nějak mimochodem, takže o tom snad ani nebudu mluvit.

A druhá věc. Obecně si myslím, že autor má vždy právo ukončit své dílo, jak se mu zlíbí. To že i sám King cítil nutnost si vlastní konec obhajovat, podle mne neříká o konci samém nic dobrého, ale budiž. Rolandův konec beru, nic proti němu nemám. Ale to so je před koncem… Jednak Mordred, druhak Karmínový král… Inu, to je ubohost. Ochu mohl klidně šlápnout do díry, zlomenina se mohla zanítit a on umřít na infekci a bylo by to vlastně stejné. Takhle to působí tak, že jediný důvod proč se tak dlouze mlelo o Mordredovi byla jeho smrt, načež Mordred odchází ze scény. Krále nebudu komentovat. Uznávám, jeho konec byl kreativní, ale tak stupidní.

Teď k sérii. Až ve vlcích jsem si to začal uvědomovat, Susannah už byla chyba jasná. King se projevil jako někdo, kdo neumí vůbec psát. Jak je sakra možné, že nejslavnější autor současnosti napíše něco v prvních třech knihách a všechno to potom zmrví? Rozkreslí si nějakou mapu světa, postavy, prostředí, pohnutky a cíle oněch postav. A bum. Pak to všechno v průběhu předělává, překrucuje, píše si, co se mu zachce, aniž by to mělo smysl a jakoukoliv návaznost tak ruinuje.

Toto poznání pro mě bylo neuvěřitelně bolestivým. A je to o to horší, že celou tu dobu tvrdí, že si to nevymýšlí, ale příběh do něj jaksi proudí. To do něj tedy proudil sakra divně.

Docházejí my síly, musím to zakončit. Zakončím to pozitivněji. Série se čte dobře, nejtěžší se mi v tomto ohledu zdá Věž z důvodů výše zmíněných. A nutno podotknout, že jsem si to celé užil. Do té míry i Věž. Konec konců, kdyby mě zájem o příběh, nebo celé univerzum opustil, sotva by mi vadila úmrtí postav, nebo antagonistů. Kingova představivost je veliká (i když bych mohl kritizovat všechno to jeho „inspirování“) a celá Rolandova sakra depresivní pouť je velice poutavá. Osobně musím říct, že by bylo lepší, kdyby nikdy nenapsal poslední dvě knihy, protože mi velice pokřivily pohled na celou sérii, ale co naděláme. Nejlepším dílem je jednoznačně tak trochu samostatně stojící Čaroděj a sklo, nejhorším se mi bohužel zdá Temná věž, i přes to, že jsem do ní vkládal mnohé své naděje.

gambinka87

(+ SPOILER) Ne, Stephene Kingu, tohle nebylo fér. První polovina knihy vtáhla do děje, měla spád a zvala k tomu, aby se člověk těšil na její velké vyvrcholení po celé dlouhé cestě. Nesmíme u této knihy očekávat nic, protože King, jak již potvrdil v minulých dílech, je vše, jen ne předvídatelný. Přesto přiznávám, že jsem tušila, že k věži nedojdou všichni, ale způsob jednotlivých "odchodů" mi nepřišel (v)hodný. Další cesta k věži a setkání na ní působily již zbytečně ne příliš zajímavě. A konečně boj s Mordredem a karmínovým králem jakoby ani žádným soubojem nebyl. Za mne trochu zklamání, nebo spíše rozčarování. Druhá polovina skoro jako by se vrátila do stejného duchu, který panoval v prvním dílu, kde vyvstávalo více otázek než odpovědí, deprese. Takže ještě jednou, ne, Stephene Kingu, to nebylo fér, přesto za celou cestu říkám díky.

Luigi1

Vynikající,četl jsem to jednim dechem a rád bych chvilkami byl rád v tom ději.No mám jinej svět

Pán věže
Pán věže