Tělo a krev

Tělo a krev https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/195798/bmid_telo-a-krev-Zfj-195798.jpg 4 287 76

Rodinná sága čtyř generací Stassosových, kteří pocházejí z Řecka, se odehrává v Detroitu a obemyká bezmála celé 20. století. Na první pohled se zdá, že rodina zpodobňuje typický americký sen. Nebyl by to ale Cunningham, aby v jeho příběhu nehrály roli uplně jiné věci: menšinová sexuální orientace či transvestitismus. Nicméně vše objímá láska v nejrůznějších podobách, ať už milenecká nebo rodičovská.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Flesh and Blood , 1995

pajaroh
07.10.2019 4 z 5

M. Cunningham je velmi dobrý vypravěč, který dokáže svým postavám dát duši, osobnost a nelehký, nejednoznačný život, ať už se jedná o ztroskotaného travestitu nebo bohatou americkou paničku. Děj plyne chronologicky, události jsou vyprávěné z pohledu různých osob, zvraty jsou často jen naznačené a dozvíme se až výsledek po několika letech. A některé dialogy a rodinné konflikty jsou tak reálné, až to bolí. Vyprávění čtenáře udržuje v napětí a já si vyprávění o osudech všech postav vychutnala.

krevetinka
18.12.2018 5 z 5

Nádherné a smutné. Každá postava má svůj osobitý příběh a své místo v rodině.

Dervish
03.12.2018 5 z 5

Brilantní kniha! Sága rodu Stassosů, která postupně přejde v destrukci rodu Stassosů. Tak skvěle napsané postavy a jejich "pokřivené" charaktery jsem už dlouho neviděl. Je to skutečně čtecí zážitek alá bažant na víně.

Často se u díla, které je psáno z úhlu několika postav stane, že vás některá linie moc nebaví (skoro jí chcete přeskočit). Tady ne. Zajímavá je každá postava, každá kapitola, každé slovo, které někdy bolí, někdy hladí, někdy šokuje. Není to dílo pro každého, přesto ho nelze než doporučit - ať si ho každý otestuje sám. Já od knihy moc nečekal a dostal jsem emoční nářez jak sviňa, takže se rozhodně nevidíme naposledy, pane Cunninghame. Well done!

Kutcho
27.06.2018 4 z 5

Kniha ako taká je dobrá a zaujímavá, no podľa mňa (alebo pre mňa) neprináša nič nové a nepodáva príbeh nijakým výnimočným spôsobom. Sledujeme osudy jednej rodiny, najprv rodičov, potom trochu detí a trochu rodičov, potom aj trochu vnúčat, no dokopy mi prišlo, že sa žiadnému z nich nevenuje dostatočná pozornosť a všetko je prezentované iba tak povrchne, pričom mnoho vecí nie je ani nejako ukončených. Proste skok na iný rok, niekedy aj 3-4 roky nevieme o nejakej postave (väčšinou o matke, ktorá sa z neobjasnených dôvodov nezúčastňuje na žiadnych rodinných stretnutiach) a riešia sa ďalšie veci. Všetko mi prišlo také povrchné, že autor postavy dostatočne nerozpracoval a iba naznačuje. Možno pre niekoho je to tak ideálne, no mne chýbala nejaká hĺbka v celom diele, niečo, čo by mu pridalo na jedinečnosti.

parxel
18.05.2018 4 z 5

Tělo a krev je pro mne osobně kniha o hledání cesty k sobě a ke svým kořenům. Kořenům, které nás někdy mohou svazovat celý život, aniž by jsme si to uvědomovali. Na samotném konci této cesty nás čeká úplně jiný život, než jaký jsme si v dětství představovali. Ne horší nebo lepší, ale tak nějak "opravdový", probouzející v člověku pocit vnitřní svobody a vlastního naplnění.

A o tom co celé vlastně je. O přijetí sebe a svého životního příběhu. Nakonec totiž záleží pouze na tom, jakým způsobem se s tím co nám život přinese vyrovnáme. A to je i případ postav v této knize. Některé nakonec dokáží přijmout sami sebe a prožijí naplněný život a jiné to i přes úspěch a bohatství nedokáží.

Nejvíce se mne dotknul závěr knihy, ve kterém je shrnutý osud postav s větším časovým odstupem a čtenář tak může vidět završení jejich života. Dávám čtyři hvězdy, za krásný styl a zajímavý a originální příběh.

kinsey
05.05.2018 5 z 5

Pro mně po všech možných thrillerech moc pěkná kniha. Každá postava zde má svůj osobitý a zajímavý příběh.

intelektuálka
15.03.2018 5 z 5

Hmotná podstata člověka a pokrevní spřízněnost - to je tělo a krev.

Autorovo oblíbené téma - vztahy mezi lidmi a vztahy v rodině , tady dysfunkční.

Základem je patriarcha - Cone má řecký původ, jeho žena Mary italský.
Jak by tito dva lidé mohli vybudovat láskyplnou rodinu, když sami nemají na čem stavět?

Jejich tři děti procházejí hledáním identity - a zase se tu objeví homosexualita, transvestismus, AIDS a dítě s nejasným původem.
Čtyři generace Stassosů - nejprve budují, poté neudrží a znovu budují...

Řecký emigrant a americká Italka zplodí americké děti, jejichž životní hodnoty neodpovídají přáním rodičů.

Constantine Stassos měl americký sen - ale selhal....

marvarid
05.01.2018 5 z 5

Tak tohle byla nádhera! Největší slabinou knihy je strana 418 – tam totiž končí. Nechce si mi s postavami rozloučit. Měla jsem možnost je poznat tak intenzivně a na samou dřeň jejich bytí, jak se mi asi nikdy nepodaří poznat řadu mých přátel. Snad jen postava Bena na mě působila trochu nevěrohodně. Osob s opravdu „jinou“ sexuální orientací je v populaci max. pár procent a tak je ta kumulace v rámci jedné rodiny až nepravděpodobná (a v jeho případě pro běh románu možná i zbytečná).

julika
30.12.2017 4 z 5

Při vzpomínce na tuto knihu se musím jen smát. Našla jsem ji pod stromečkem od jednoho vtipálka, dodnes nechápu, proč jsem ji dostala já. Lepší by bylo šokovat naše drahé rodiče. :-)
Řekla bych, že čtenář vůbec netuší do čeho jde, ta obálka hrozně klame. Sama nevím, co jsem očekávala, ale často jsem při čtení vzpomínala na osobu, která mi ji darovala ( jak se musí dusit smíchy!). Autor to má taky u mě schované, ze začátku píše o klučinovi a jeho snu něco sám vypěstovat na svém bídném políčku, člověku by i ukápla slza a pak drogy, sex, kleptománie....?! Ještě Rock'n Roll a bylo by to všechno. :-) Bezvadná!

jolana8540
26.12.2017 5 z 5

Perfektní román, čte se jedním dechem!

Randyz1986
10.12.2017 5 z 5

Skvěle propracované a silné dílo, které ve mně zanechalo hlubokou stopu. Neustále člověka nutí přemýšlet nad lidskou a mezilidskou komplikovaností a složitostí života a zároveň každodenní prostotou. A přitom se to četlo krásně a knihu jsem velmi nerad odkládal.

hs777
02.10.2017 4 z 5

Obsáhlá sága americké rodiny dvou přistěhovalců a musím říct, že Stassosovi rozhodně nejsou taková normální rodinka. Cunningham píše velmi otevřeně, naturalisticky a naložil každému členu rodiny víc než dost. Přes těžkou pochmurnost se mi četlo lehce, rozhodně líp než Hodiny. Příznivcům hodněstránkových románů táhnoucích se přes desítky let doporučuji.

adorjas
29.09.2017 3 z 5

Čakala som emócie, pochopenie zmyslu rodiny (aj keď anotácia na konci mnohé vysvetlila), ale kniha mi neprirástla k srdcu.

Za to, ale hodnotím kladne popis postáv a ich duševných pochodov a hlavne neutralitu postáv- nikto nie je vyslovene zlý/dobrý, postavy konajú v rôznych situáciách vždy inak, tak ako je tomu aj v skutočnom živote.

LadyAnn
25.09.2017 5 z 5

Cunninghama se nebojím zařadit mezi nejlepší současné autory a tato kniha budiž tomu důkazem. Nejde odložit, dokud nedočtete. Upřímně a naturalisticky vylíčený životní příběh rodiny přistěhovalce, která přijela do USA žít svůj americký sen. Vyprávění bez sentimentu a patosu, přesto dojemné a silné. Pěti hvězdičkami ráda šetřím, ale tady prostě nemůžu hodnotit jinak.

VladkaBU
25.09.2017 4 z 5

... ani nevím, proč jsem tuto knihu chtěla číst, že jsem ji zařadila do svého seznamu. Ale teď jsem ráda. Rodinná sága, která hezky začala a různě skončila. Četla se hezky a rozhodně to nebyl jediný a poslední příběh, který jsem od autora četla.

Space.Junkienka
19.09.2017 4 z 5

Zkusila jsem si na chvilku odskočit od mých milovaných detektivek a musím uznat, že když jsem uvažovala 'koho si přečíst', tak Michael byl jasná volba. Skvělá knížka se zajímavě propletenými životy několika generací.

dark.ma93
29.08.2017 5 z 5

Naprostá dokonalost! Takové knihy by měly zůstat uchované pro další generace. Je to další naturalista mezi spisovateli. Už kvůli tomu, že otevřeně píše o často tabuizovaných tématech - homosexualita, zneužívání, incest, transgender, jiná identita, deprese... Konec knihy obsahuje nečekaný zvrat, postavy jsou tak dokonale upřímné.

silvie5281
06.08.2017 4 z 5

Musím se přiznat, že číst knihu pro mě bylo nesmírně těžké. Ztrácela jsem se a hodně dlouho mi unikal.
Nakonec jsem vše ale pochopila, dalo by se říct, s posledními stránkami. A dokonce jsem si ke Constantinovi našla cestu a začala jsem ho chápat jako muže, který se snažil jen splnit si svůj sen. Ne zcela vždy správnými prostředky. Toužil po dokonalé rodině a bohatství. Rodina mu nevyšla dle jeho plánu a nebyl schopen se smířit s dětmi, jaké byly.
Silný příběh, a jiný pohled na 'americky sen' a jeho daň.

Schamila
26.06.2017 4 z 5

Právě dočteno - skvělé, ale musím se přiznat, na začátku jsem knihu odkládala, nějak to nemělo šmrnc, ale najednou se vše změnilo a osudy, činy postav byly neskutečné, každý člen rodiny jiná záhada. Docela drsný příběh jedné rodiny, ke konci se kniha nedala odložit - takže doporučuji!!!!!

Crimble
24.03.2017 5 z 5

Rozmáchlá sága ze života americké rodiny v průběhu mnoha desítek let. Fascinující osudy rodiny, jejíž otec uskutečňoval svůj americký sen, a nakonec se přes svojí úspěšnost, pracovitost, tvrdost a snahu vše pevně řídit nestačil divit, jak se mu všichni vymanili z jeho představ o krásném a spořádaném životě. Univerzální recept na štěstí a spokojenost asi fakt neexistuje.
Cunningham exceluje a když si myslíte, že lepší to už být nemůže, tak přijde grandiozně tragický závěr (pokud jste sledovali seriál Six Feet Under, musíte vidět analogii). Lze směle zařadit k tomu nejlepšímu z americké literatury po bok Steinbecka a Irvinga (třeba).