Tekutý písek

Tekutý písek https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/347161/bmid_tekuty-pisek-OGG-347161.jpg 4 384 136

Osmnáctiletá Maja Norbergová, obyčejná dívka, výborná žačka a oblíbená kamarádka, se ze dne na den stala nejnenáviděnější osobou ve Švédsku, obviněnou z účasti na masakru na střední škole a vraždy svého chlapce a nejlepší přítelkyně. Maja však nebyla sama, kdo ten den střílel… Po devíti měsících začíná soudní proces. Po devíti měsících absolutní izolace se Maja pokusí dokázat, že se jen bránila. Veřejnost ani média jí ale nevěří. Případ však odkrývá mnohem hlubší příčiny – maska zdánlivě uhlazeného, bezproblémového života bohaté mládeže padá a vynořuje se skutečnost plná rasové i sociální šikany, drog, lhostejnosti a bezcitnosti… Tekutý písek byl vyhlášen nejlepší švédskou krimi roku, vychází ve 23 zemích.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

Störst av allt , 2016

vaby
24.03.2018 5 z 5

Super.

barbora4462
22.03.2018

Doporučuji všem dospívajícím teenegrum. Porozumí a vcítí se do jednání různých postav. Začátek jako u každé knihy jsem musela překousat a zvyknout si na autorčin styl. Poté jsem ji zhltla jedním dechem a ráda na ní vzpomínam ještě teď po dvou měsících co jsem ji dočetla.
Příběh je docela reálný a oceňuji zpracování neobvyklého tématu.

Peršanka
21.03.2018 4 z 5

Sice mě chvílemi štvaly podrobné popisy událostí, ale zvědavost byla větší. A nepřeskakovala jsem, pěkně slovo po slovu až do konce.

Tedíček
19.03.2018 odpad!

Za mě strašná nuda, nedočetla jsem, opravdu nezáživné

Janaves
01.03.2018 4 z 5

Čekala jsem od knihy víc..

miuk
23.02.2018 3 z 5

Průměr, šok stav se nekonal.

ThePeace135
22.02.2018 3 z 5

Kniha mě na první pohled zaujala obálkou a také tím, co na ní stojí, a sice "Vyhlášeno jako nejlepší švédská krimi...". O čem kniha je, jsem v podstatě nevěděla do doby, než jsem ji začala číst... Hned na úvod, nepřijde mi to moc jako thriller, spíš jako trochu náročnější "youngadultovka", protože hlavními hrdiny jsou teenageři, a i když je ústředním motivem masakr na střední škole, přijde mi to prostě spíš jako "kniha pro mládež", což ji samozřejmě nic neubírá na tom, že je velmi dobrá. Střídavě jsme svědky Majina pobytu ve věznici a soudních stání, zároveň nám je předkládán i děj, který celému masakru předcházel, abychom se vůbec dozvěděli, kdo je Maja Norbergová zač a co se skutečně stalo. I když mi kniha trošku připomínala titul "Se záští", který jsem četla před tím, a který mě nadchl poměrně víc, musím říct, že před vynesením rozsudku jsem byla napnutá jak kšandy a se zatajeným dechem jsem čekala jestli je Maja vinna nebo nevinna. Tři * za to, že jsem před tím prostě četla lehce podobnou, ale lepší knihu.

kkristynaa
18.02.2018 5 z 5

Kniha se mi hrozně moc líbila, ze začátku jsem si teda musela zvyknout na spisovatelčin styl psaní, ale pak mě kniha úplně pohltila a musela jsem vědět, jak to celé s Majou dopadne. Je to skvělé téma, člověk pak nad tím přemýšlí ještě pár dní po přečtení a to mám právě na dobrých knížkách ráda. Hodně doporučuji

B89
11.02.2018 3 z 5

Jsem rada, že jsem knihu neodlozila

kalinkacz
08.02.2018 4 z 5

Anotace zněla luxusně, měla nápad a zvědavý dovětek... Hrozně moc jsem chtěla vědět, co se stalo onoho dne ve škole... Neříkám, že kniha neměla skvělé postavy nebo zajímavý děj... Jediným problémem byl pro mě styl psaní... Nebylo to moc čtivé jednoduše řečeno... I konec byl skvělý, jen vše mohlo být napsáno více chytlavě... I tak nelituji přečtení...

Jamra
07.02.2018 4 z 5

Mno, přístup hl. postavy ze začátku knihy je dost podivnej, vzhledem k situaci. Konec se dal očekávat, ale nemyslim si, že je to takhle reálné... Obviněních bylo víc...

Veríňák
06.02.2018 4 z 5

Nemám ráda severské detektivky. Obecně se mi už nejednou potvrdilo, že mi nesedí neustále se opakující motivy a až příliš jednohubkovy styl psaní. Proto když jsem na Vánoce dostala Tekutý písek, netěšila jsem se nějak zvlášť, ale říkala jsem si, že to bude dobrá kniha do letadla, když budu unavená.
No a prosím... Čtivé to bylo, ale ne takovým tím přílišně jednoduchým způsobem. Téma velice aktuální. Děti, co jim utekl kus dětství a příliš brzo zkouší věci, na které je ještě čas (a spousta z nich by nemusela přijít nikdy).
Dočetla jsem před chvílí, rozhodně mi není lehko na duši, ale byl to nad očekávání dobrý čtenářský zážitek.

TeryRaj
31.01.2018 5 z 5

Skvělá a pro mě neobvyklá kniha. Zprvu nevíte, o co jde. Když nepolevíte, začnou se vám skládat střípky a začnete malinko chápat. Ale stejně pořád nevíte, jak k tomu došlo. A závěr není otevřen. Díky za to! Mohlo to totiž velice jednoduše sklouznout ke druhému dílu. A to bych za něj musela utratit peníze a týden nejíst!

mynamail
30.01.2018 4 z 5

Mně se četlo dobře. Ze začátku úplné nadšení, pak chvilkama nuda, ale pak jsem byla opět vtažena do děje a byla jsem zvědavá, co se z toho vyklube, jestli bude nějaká nečekaná změna, jiný pachatel, jiný vrah...
Vulgarismy mi nevadily, k příběhu jaksi patřily. Celkem jsem si Maju živě představovala.
Akorát konec mi připadal takový nedodělaný. Verdikt. Tečka. Nic. Čekala jsem možná nějaký "rozbor", analýzu" rozsudku? Možná.

MíšaS.
26.01.2018 5 z 5

Vynikající čtení. Příběh celou dobu graduje a vy do konce nevíte, jak to bylo doopravdy.

astra3
22.01.2018 5 z 5

Kniha mě příjemně překvapila. Asi bych jí nezařadila do krimi. Je to velmi aktuální téma citlivě podané.

sgjoli
17.01.2018 4 z 5

Nejdřív jsem váhala, zda se do knihy pustit, ale nakonec jsem ráda, že jsem si to přečetla. Autorka začíná příběh pomalu a zlehka. Ale čím víc se blížíme ke konci, tím jsou děj, atmosféra a vztahy mezi jednotlivými aktéry hutnější, napjatější, vyhrocenější. A o to náročnější pro mne čtení bylo – ke konci jsem si musela při čtení dávat pauzy, abych všechno vstřebala a ujasnila si, co přesně se stalo. Jedná se o velmi silné emocionální čtení, které vás zcela pohltí.

Velkým plusem této knihy jsou postavy, respektive to, jak se je autorce podařilo výborně vykreslit až na samotnou dřeň. Maja samotná nejdříve působí jako dost nemastná, neslaná postava, ke které snad ani nelze přilnout. Ale čím víc ji poznáváte, tím víc si vás získává.

Za největší a nejdůležitější přesah knihy považuji téma viny a trestu. Jsme si vždy stoprocentně jisti, že obviněný je skutečně vinen? Máme vůbec právo odsoudit někoho, koho dobře neznáme?

I přes některé výtky (hlavně kvůli některým až moc dlouhým a zbytečně detailním pasážím) doporučuji k přečtení.

miSSSh
13.01.2018 3 z 5

Tak nějak střídavě oblačno... bavilo.. nudilo.. ale celkově docela dobrý .-)

regiiiii
13.01.2018 3 z 5

Četlo se mi to trochu těžce a vadil mi tam vulgarismus, ale to už k teangerům patří. Příbeh mi nepřišel nějak suprový a napínavý, ale nápad vyprávění přes soudní líčení bylo dobrý.

DoDidDone
10.01.2018 5 z 5

Takže zaprvé, tahle kniha je brilantní psychologický román, ale mizerný thriller! Štítek se k této knize absolutně nehodí, protože tohle není thriller a chápu tedy nízké hodnocení a zklamání čtenářů.

Zpočátku jsem si musel zvykat na autorčin styl psaní, kdy skoro na každý řádek nacpala nějakou závorku a do ní větu a když jste skončili číst závorku, ztratili jste se ve větě a taky na to, že skoro každé slovo - za mě úplně nesmyslně - dala do uvozovek. Chápu, co tím chtěla říct, ale někdy mohla autorka trochu ubrat. Když jsem tohle celé překousnul a snažil se přehlídnout, kniha mě vzala. Děj není vůbec napínavý, nejsou tam žádné dlouhé popisy krve a řevu, ale autorka popisuje cestu postav k masakru na střední škole, čímž -jak už jsem psal snad stokrát- je štítek thriller nevhodný.

Maja popisuje svým pohledem pubertu a v temném světle, nebojí se sprostých slov a klidně vám o sobě poví, kde s kým a co... Na začátku extrémně nesympatická, na konci taky, ale už méně. (Ano, stejně jako ona si myslím, že je úplně hloupá!) Trochu mě štvalo, do čeho se autorka pustila okolo strany 300, kdy do toho začala tahat víru a Boha a podle mě si takové dlouhé úvahy mohla odpustit. Jinak, další postavy jsou popsané velice živě, reálně, dokážu si představit, že takoví lidé skutečně (bohužel) existují.

Kniha se čte skvěle, stránky ubíhají samy, hluchá místa se objevují, ale s tím se dá počítat. Já se bavil, líbilo se mi, jak je to popsané opravdově, možná mi trochu chyběla větší citová zabarvenost, protože někdy Maja brečela, ale nějak to z těch jejích výroků nešlo poznat. Podle mě je kniha trochu podhodnocená, protože mi připadá, že by si kniha zasloužila větší pozornost.

Za mě tohle byl skvělý PSYCHOLOGICKÝ ROMÁN!!!