Talisman

Život nebo smrt?
Boj dobra a zla ve skutečném i mystickém světě...

Vydejte se se statečným Putujícím Jackem do tajuplných Teritorií pro záhadný Talisman, který jediný může spasit krásnou královnu Lauru DeLoessian...

https://www.databazeknih.cz/img/books/88_/884/talisman-884.jpg 3.9472

Talisman 1.

Romány, Sci-fi, Fantasy
Vydáno, Perseus

The Talisman, 1984

Kniha Talisman

TaťkaMF

Talisman lze pokládat za dílo v žánru fantasy. Je to ale surová, krvavá a často nespravedlivá fantasy, které nechybí kouzla, tajuplná místa a množství zlých či dobrých stvoření. Dvanáctiletý Jack, kterému umírá matka, objeví nový svět, který se na první pohled od našeho dost liší, ale v samé podstatě je stejný. Dalo by se říct, že je to "dvojník" naší reality. Jack se vydá na pouť pro zázračný Talisman, o kterém nikdo skoro nic neví, snad jen, že má velkou moc a snad by dokázal Jackovu matku zachránit. Jack Sawyer putuje naším světem i tím novým, Teritorii, a je sledován zlými bytostmi, které nechtějí, aby ve své pouti uspěl. Kniha je rozsáhlá a Jackova cesta je opravdu dlouhá. Pasáže, kdy jsem hltal stránku za stránkou, občas vystřídali delší pauzy, kdy se autoři nejspíš rozhodli zvolnit a přiblížit situaci nebo prostě jen napínat. To by mohlo mé celkové hodnocení o hvězdičku snížit, ale pak jsem si vzpomněl na jeden moment z knížky, u kterého jsem měl sám na krajíčku, a proto dám tomuhle dobrodružství plný počet hvězd. Právě teď a tu. Vlk!

jfialova

Ze začátku se mi kniha hodně líbila. Jsem sice poměrně vášnivá čtenářka Kingových děl, takže mám za sebou i Temnou věž, takže jsem v tom nebyla úplně ztracená, ale myslím, že kniha se dá číst i bez předchozích znalostí, akorát je potřeba si více domýšlet. Poslední čtvrtina ale byla strašně rozvleklá a už jsem se nemohla dočkat, až to skončí. Neustále indisponovaný Richard, kterého bylo nutné neustále někam přenášet, pak čekání na jeho zásadní roli v příběhu (která se podle mě nekonala, nebo jsem si teda nevšimla) a naprosto očekávaný a suchý happy end. Škoda toho.

n.ezn.amy

Talisman mě neskutečně bavil, příběh chlapce, který musí v bájném světě Teritorií zachránit královnu, aby v současném světě zachránil vlastní matku. Jeho putování napříč Amerikou a současně magickým světem je nabitý skvělým příběhem. Toto dílo se vymyká Kingovu zaškatulkování do rubriky horor, což dokázal nejen tímto dílem, ale i pochopitelně Temnou věží a současně odpovědí kritikům, že nic jiného než horor napsat neumí.

ComicGuy899

Fantasy rozprávka z Dark Tower univerza vytvorená dvomi najväčšími predstaviteľmi hororového žánru.

Môže to byť ešte väčšia irónia?

Greenfingers

Talisman považuji za jedno z nejvydařenějších Kingových děl. Příběh mě doslova pohltil a nemohl jsem se od ní odtrhnout. Autor(autoři) se opět projevil (i) jako skvělý (í) vypravěč(i).
Tato kniha je důkazem skutečnosti, že Kinga nelze jednoznačně zařadit pouze do škatulky "horor".

Vlk.kh
26.09.2019

Knihu Talisman jsem zkoušel číst poprvé už před více, jak patnácti lety a po chvíli ji odložil. Po tom, co se mi docela líbilo její volné pokračování jsem si řekl, že jí dám po letech opět šanci - člověk se přecejen trochu posouvá a zraje. Ale bohůmžel opět nedočteno. Sice jsem se dostal dál, než před lety, ale ani putování Jacka po teritoriích mě nedokázalo zaujmout. Při pohledu na špalek zbývajících stránek se mi protáčely oči v sloup. Děj, ani příběh mě vůbec nechytl, takže bohůmžel, opět nedočteno.

Yorika
07.09.2019

Příběh putování jednoho malého chlapce.Fantastický svět teritorií.Pomalý rozjezd ale to je prostě King.
Škoda, že jsem tuto knihu objevila teprve nedávno.Myslím, že v době dospívání, bych si ji užila mnohem víc.

Smilep
10.04.2019

K Talismanu jsem se odhodlávala dlouho . Nevěděla jsem co čekat od Mistra hororu s knihou která je skrz na skrz fantasy. Po přečtení několika stránek mě pan King uchvátil jako vždy . Není fantasy jako fantasy a v podání Kinga je kniha opravdovým skvostem .

Kubajzz
08.04.2019

Pěkné čtení, líbila se mi.

allyce
26.03.2019

Je mi líto, ale tady pana Kinga oslavovat nebudu. Talisman je pohádka, která mě nezaujala.

shmaic
14.03.2019

Kdybych uz Kinga neznal, nepockam si. Protoze jsem ale vedel, ze si mam pockat, dostalo se mi luxusne dlouheho roadtripu a zase nove exoticke hororove pletky, ktere King umi.

petrarka72
06.09.2018

Rozvleklé tu a tam nesnesitelně, k neodložení tu a tam velmi. Poněkud slabší, ale pořád ještě King.

bukiet
06.07.2018

Další zastávka na cestě k Temné věži nás zavádí k chlapci Jackovi, jehož velké putování se z části odehrává v Teritoriích, jednom z mnoha alternativních světů zakotvených Temnou věží, nikoliv ale v tom, kde putuje Roland Deschain. Román opět pracuje s motivem přechodu z jednoho světa do jiného, tedy z klíčové Země do Teritorií a hlavně zavádí do dějů pojem dvojenců a že jich po Kingových knihách běhá docela dost. Samotná návaznost na Velký cyklus Temné věže není tedy dějově příliš velká, ale nezapomínejme, že se k Jackovi po létech ještě vrátíme v Černém domě.
Cesta k Temné věži:
1. Temná věž I: Pistolník
2. Přemístění – povídka (Temné vize)
3. Dračí oči
4. Temná věž II: Tři vyvolení
5. Svědectví
6. Talisman
7. Temná věž III: Pustiny

Knihu jsem četl po létech podruhé, tentokrát ušima a původní hodnocení jsem pozvedl o bodík nahoru.

hana6090
12.06.2018

Tak tohle je za mě teda hodně špatný. Celkem jsem se na knížku těšila, protože mám podobný žánr moc ráda, ale tohle bylo vážně utrpení. Celý děj se neskutečně vleče, je to nezáživný, utahaný, do čtení jsem se musela vyloženě nutit a nikdy jsem nezvládla víc než pár stránek najednou. Dvě hvězdičky dávám teda jenom s přimhouřenýma očima a jenom proto, že se mi líbí celková myšlenka děje a hlavní hrdina je celkem sympatický.

Darknessfriend
08.06.2018

Právě docteno a musím říct byla to jizda. Naprosto pohlcují fantasy příběh plny emocí, dospívání, divoké jízdy naším světem a druhým světem teritorii a záchrany ne jednoho života. Příběh který vas chytí a nepustí do konce. Nejlepší postava Jack a Vlk jednoznačně. Příběh o putování jde Kingovi přece nejlépe...bylo to drsné, milé, kruté a plné napětí!! Dávám plny počet ⭐⭐⭐⭐⭐ a nemohu jinak jedna z nejlepších Kingovych knih kdo nečetl o hodně přišel.

tlllk
31.05.2018

Lepšie tri hviezdy, boli miesta kde som nevedel odložiť knihu, výborne rozohraný dej, a potom nasledoval balast, ktorý to zriedil na 5x lúhovaní čaj. Ten záver mi prišiel príšerne sterilný bez myšlienky,že by daň za druhého autora ?

Disinka
10.05.2018

Je spousta lidi ktere Talisman neoslovil, ale ja patrim k tem ktere toto zaujalo.
Jako mala jsem snila o svete kam bych mohla utect kdyz me "stvali" rodice, kamaradi a skola... a touto knihou jsem si to vlastne tak trochu splnila i kdyz uz mi je tolik iolik mi je :-) moje fantazie jela na plne obratky od zacatku az jsem mela pocit ze se mi o tom bude i zdat... chvilkama jsem mela pocit ze se to teochu tahne a malem jsem i preskakovala stranky abych vedela co se bude dit dal, ale nelituju toho ze jsem vydrzela precist vsechno... z me strany ctenare naprosta spokojenost ;-)

Anushka1
06.05.2018

Asi jsem od této knihy čekala trochu víc. Přijde mi, že příběh o putování umí King dokonale. Ovšem tomuto příběhu něco malého chybělo, abych dala plné hodnocení. Nebo to asi moc srovnávám s Temnou věží. Každopádně po přečtení jsem neměla úplně chuť na pokračování Černý dům. Ten tedy až někdy s odstupem času.

danny_21
26.04.2018

Fantasy příběh dvou autorů, na který jsem se dlouho chystal, dokonce i několikrát rozečetl, ale až teď jsem byl schopný se jím prokousat do konce, i když tedy musím přiznat, že to nebylo s nadšením. Talisman má zajímavé prvky, hlavně v základní myšlence prolínání obou světů, nicméně poetika Teritorií mě nijak zvlášť neoslovila, příběh je často rozvláčný a až zbytečně popisný, dokážu si představit o pár set stran míň. Ve srovnání s Dračíma očima rozhodně pokulhává, za mě půměr - 50 %

čef
07.04.2018

Horory a fantasy čtu jen od Kinga. U jiných autorů mi vadí, omlouvám se všem čtenářům a ostatním autorům tohoto žánru, především nahodilost a někdy i prázdnota. King však umí do fantazijního až pohádkového děje dostat mnohem více a to především realitu USA 50. a 60.let 20. století, kdy byl tak starý, jako jeho dětský hrdina - v tomto románu viz např. scény z hospody a děcáku. Tento román jistě nebude mou srdeční záležitostí, ale času na přečtení nelituji.

Morsie
09.03.2018

Ach, můj Vlku!

A ach, jak mně se do Talismanu nechtělo! Dva roky mi nepřečtený ležel v knihovně. Nechápu, proč?! Nebo vlastně to vím, odrazovalo mě, že to King napsal ve spolupráci. Nějak nefandím románům s více autory. Teda do teď.

Jak já jsem si Talisman užila!

Vážně! Hrozně mě baví, když je hlavní postava kingovky dítě. Nevím, jestli je to zastydlou pubertou nebo tím, že ve věku, kdy bych měla číst dobrodružnou literaturu, jsem ležela v Shakespearovi a Bítnících, ale děti mě u Kinga strašně baví!

A já nevím, asi nejsem takový odborník a kingolog (i když už mám na kontě hezkou řádku jeho děl), protože já jsem tam pana Strauba prostě nepoznala. Pro mě to byla prostě geniální kingovka, kterou jsem si užila a zamilovala.

A díky které se mi navždycky do srdce vmáčknul Vlk!

snupko
20.02.2018

Rozprávka po kingovsky má určite svoje klady, tak aj zápory, nebudem sa rozpisovať. Určite však hodná prečítanie, no na konci som predsa len čakal trochu viac umu od hlavného záporaka a pýtam sa kvôli čomu to Jack potreboval Richarda, len mu zavaril, chudákovi.Čo už, je to predsa len rozprávka :) Odporúčam milovníkom série Temná veža a púšťam sa do voľného pokračovania Černý dům.

Peternikdy
13.02.2018

Talizman pokladám za relatívne najlepšiu (najmenej špatnú) kingovku z tých, čo som čítal. Napriek nekonečnému rozmeru (hrúbka počtu strán, používam ako ťažítko pri lepení) sa aj nefanda kingoviek pomerne hladko dočíta konca. No pamätať si o čom to sakra vlastne bolo...musel som ju narýchlo prebehnúť, aby som sa pred napísaním tohoto komentáru uviedol do obrazu a ubezpečil, že ju v živote určite nechcem čítať dvakrát.

Sallka
17.01.2018

S tímto příběhem jsem strávila pár pěkných večerů a putování s Jackem a jeho přáteli se mi velice líbilo. Od pana Kinga jsem přečetla již několik desítek knih, proto mi různé popisy a "zdlouhavé vyprávění" nevadilo.
Kniha plná fantazie a neuvěřitelného dobrodružství malého chlapce tady a teď!

slawa.cap
17.12.2017

Poslouchal jsem jako audioknihu. Ke knížce jsem se dostal díky spojitosti s Temnou věží. Číst ji před dvaceti lety, asi bych se bavil víc, takhle mi přišla trochu zdlouhavá, hlavně ve spálených pustinách a někdy jsem se přistihl, že se nesoustředím a ani moc nebavím. Na druhou stranu začátek Jackovi cesty a část s Vlkem mě moc bavila. Nemůžu říct, že je knížka slabší, než ostatní Kingovo dílo, ale jen jsem ji četl ve špatném věku.

boxas
10.09.2017

Myslím, že přítomnost druhého autora knize uškodila. Kingův rukopis už znám, tak si troufnu říct, že při "jeho" pasážích měla kniha tempo. Byly ovšem části, zvlášť při putování Jacka, kdy jsem dokonce několikrát chtěla knihu odložit. Můj celkový dojem napravil až konec, který je v duchu kingovek strhující a napínavý. Velkým plus je postava Vlka.

deirdre
26.07.2017

Príbeh o dospievaní, v ktorom každý obraz, každá metafora má svoj zmysel... Veľmi dobré. Pre psychológov, najmä jungiánskych, lahôdka. Pre chlapcov ako Jack priam požehnanie.

Aleen
26.02.2017

Ano!! Vlk, Vlk!! Dost dlouho jsem se táhle knize vyhýbala. Nevím proč! Příběh o putování jde Kingovi přece snad nejlépe...bylo to drsné, milé, kruté a plné fantazie a napětí!! Není co vytknout. King je král!!

fisHero
01.02.2017

Moc nechápu nízké hodnocení. První třetina knihy je pro Kinga typická a vystihnutá tak, jak umí jen mistr. Poté se to začne rozjíždět a svět fantasy je krásný ale i tvrdý místo. Největší boom příchází s Vlkem. Snad moje nejoblíbenější postava z knih vůbec. Kniha měla výborný příběh, skvělé postavy i spád. Nevím u kolika knih bych vlastně u Kinga napsal, že je jedna z nejlepších, ale tahle mezi ně rozhodně patří. Vlk! Vlk!

Kodetka
09.11.2016

Konečně jsem se knihou prokousala. Takový hodně sci-fi příběh. Začátek mě trochu zaskočil, ale když jsem si zvykla na postavy a záhadnou zemi Teritoria, kniha mě i začala bavit.

DickBach
02.11.2016

Po velmi dlouhé době jedna Kingovka, kterou jsem nedokázala dočíst. Spíše to bude moje vina v tom slova smyslu, že se celkově momentálně nesoustředím... Určitě se vrátím později a zkusím ji znova.

MichelleKing
11.10.2016

Talisman je něco netradičního, něco jiného, než na co jsou fanoušci zvyklí. Určitě se nejedná o vrchol tvorby ani jednoho z autorů. Každopádně je to příběh poutavý a napínavý. Příběh je na rozjezd trochu delší,ale jakmile vás dostane - těžko vás pustí. Příběh, který skončí a vy ho budete trávit ještě hodně dlouho. To mi věřte:)

marek6463
02.07.2016

Překvapilo mě to. Podle obalu knihy jsem usuzoval,že jde spíše o fantasy - o zabloudění do říše fantazie.

Maus
27.05.2016

Začátek se mi hrozně líbil i scénky s vlkem, ale část, kdy byl Jack zavřený s vlkem se mi moc nelíbila a přišla mi docela nudná. Jinak se mi celá kniha moc líbila a jsem zvědavá na Černý dům na který se teď chystám.

ELMA
11.04.2016

Ach, kdyby to tak bylo o 300 stránek kratší a nebylo to táhlé jak rozvařená dlouhá nudle, bylo to by to skvělé. Bohužel není.

orinka3
08.02.2016

To je kniha pro děti? Vzala jsem si ji po nedočtené Nespavosti v naději, že tohle bude lepší. No...hned v úvodu jsem přemítala, proč jsou tam citované pasáže z Huckleberryho Finna, když v nich v podstatě o nic nejde. Aby to vypadalo světověji? Je tam nějaký jinotaj??? Jinak - s Kingem na delší dobu končím. Zdá se mi totiž, že upadl do manýry a všecky knihy má na jedno brdo.

premacech
27.01.2016

Krasa. Po 15-ti letech jsem se vratil s Jackem do Teritorii. Moc hezky navrat. Ve druhe polovine dej zacne gradovat a pripominky na Temnou vez rostou. 95%

soarka
02.07.2015

První kniha od Kinga, která se mi četla velmi těžko. Dost jsem se nudila. Straaaaašně roztahané popisy snad všeho. Nejvíc nejzbytečnější část s Vlkem. Dalo by se to zkrátit, tady a teď! A některá přirovnání.. určitě by se to dalo napsat i jinak než komín, který je jako schlíplý penis a Talisman v jedné chvíli vypadá jako vagina. Je mi líto za hodnocení, ale nemohu jinak. Tuto knihu si znovu nepřečtu.

mailo-s
06.06.2015

Talisman jsem právě dočetl, nádherný příběh ,budu ho teď asi chvíli trávit.
Rozjíždí se to pomalu a pozvolna ale jakmile se začne cestovat příběh nabírá na obrátkách a když Jack potká Vlka už se nedá přestat číst.Vlk! Tady a teď!Vlk!
Postavu Vlka sem si hned zamiloval.
A pak Strhující konec.

callahanh
05.06.2015

Nevím, jaká byla dělba práce obou autorů a asi nemá smysl po tom nějak výrazně pátrat, ale Talisman se mi četl hodně těžce, což se mi u Kinga stává jen výjimečně. Rozjezd je výborný, naláká na další pokračování a je tu opět rozehrán v základu jednoduchý, v hloubi však komplikovaný příběh plný nástrah, napětí, ale tentokrát bohužel i nudy. Za zásadní problém knihy považuji to, že je opravdu zdlouhavá, některé pasáže se v ní zbytečně opakují a tentokrát jsem se trochu ztrácel i v popisech, může to ale být dáno i tím, že fantasy obecně moc nemusím, takže jsem se v ději v Teritoriích úplně neorientoval a příliš mě nezaujal. Možná kdyby pánové knihu zkrátili o minimálně sto stran, mohla být přece jen sevřenější. Na druhou stranu jde ale pořád o nadprůměrné čtení, v němž nechybí typické kingovské atributy - skvělí záporáci, kamarádství na život a na smrt, předčasně vyspělé děti, před nimiž leží zdánlivě nemožný úkol, děsivé momenty i naturalistické popisy některých výjevů a některé opravdu strhující pasáže (kompletní podzápletka s Vlkem a speciálně příběhy z "dětského domova" patří k tomu vůbec nejlepšímu v knize). I z tohoto důvodu zkrátka nemůžu dát tři hvězdičky, ale musím přidat jednu navíc, ačkoli Talisman nebude patřit k těm "kingovkám", k nimž bych se někdy vracel. 70%

Lidudu
01.06.2015

Pravdou je, že pánové se v tom chvílemi dost plácali... Nejsme blbci a stačí nám jeden odstavec na to, abychom pochopili, jak krásná jsou Teritoria. Ale na druhou stranu chápu, proč se v tom tak rochní. Nevím jak Peter Straub (nic krom spolupráce s Kingem od něj neznám), ale dám obě svoje ruce do ohně a přidám k tomu klíďo i nohy, že King všechny svoje postavy doopravdy zná a na všech místech, která ve svých knížkách popisuje doopravdy byl,a to včetně Derry, které pro nás snrtelníky neexistuje (snad mi rozumíte, co tím chci říct). A nejen toto z něj dělá to, čím je, a také mého nejoblíbenějšího autora. Nikdy z jeho knížek nevyrostu, nechci z nich vyrůst. Líbí se mi trnout hrůzou, když jdu po setmění kolem mostu tady u nás na vidlákově a čekat, kdy uvidím, jak se u zábradlí vznáší přízračný balonek, prostě se mi líbí, jak reálně na mě ty Kingovské fantasmagorie působí.

Talisman asi není ta nejzářivější hvězda, ale i přesto září dost jasně, abych byla spokojená. I když to semtam bylo jen mlácení suchý slámy, mám z toho celkově krásný pocit. Jako bych si sáhla na Talisman =)

Terva
19.04.2015

Peter Straub a Stephen King v roce 1984 napsali první knihu, která se částečně odehrává v Teritoriích, zemi ve které o několik let později můžeme sledovat cestu Rolanda Deschaina z Gileadu.
640-ti stránkový román pojednává o putování jednoho chlapce mezi těmito zeměmi. Jedná se o kluka čtenářům Stephena Kinga známým jako Putující Jack. Zde je ještě dítě a můžeme tu sledovat jeho první seznámení z pojmem "putovat"
Tuto knihu pánové King a Straub věnovali svým manželkám Ruth Kingové a Elveně Straubové.

Pár citátů z knihy, kterou jsem již četl dvakrát. Naposledy před týdnem:
Uprostřed svahu si uvědomil, že už zase přemýšlí v angličtině............

Jack věděl, že smrady jsou pro Vlka to nejhorší. Nebyli tady ještě ani čtyři hodiny a Vlk Ameriku nazval
Zemi hrozných smradů..............

Tu krásnou kresbu na titulní straně má na svědomí Petr Bauer plzeňský rodák a ilustrátor.

norrasun
08.04.2015

Mně osobně tohle sedmisetstránkové veledílo přišlo straš-li-vě roz-vláč-né, z postav mě výrazněji zaujala jediná, a to záporný hrdina Morgan Sloat. Je tam řada zajímavých pasáží, nicméně celkově jsem se při čtení dost nudila. Ovšem je dost dobře možné, že jsem tomuto typu literatury poněkud odrostla, a proto se mě knížka výrazněji nedotkla.

MM_Master
20.02.2015

"Moje nové šaty byly hrozně ukroptěné a záblácené a já byl unavený jako pes." /Mark Twain: Dobrodružství Huckleberryho Finna/

Mariona
27.01.2015

Začátek se opravdu vleče a váhala jsem, jestli knihu odložit. Ještě, že jsem to neudělala, Jacka jsem si oblíbila, Vlka zamilovala a Richarda jsem jednu chvíli opravdu nesnášela, ale naštěstí jsem to pak překonala. Dávam ale 4 hvězdičky a rovnou jdu číst pokračování - Černý dům.

Melindaaaa
24.01.2015

Pro mě bohužel obrovské zklamání. Asi jsem už z Kinga "vyrostla". Vymysleli to skvěle, jen to na mě bylo až příliš dlouhé. Nic proti tlustým knihám nemám, ale tahle by se klidně dala zkrátit o 450 stran. A když něco takového řeknete o nějakém příběhu, je nejspíš něco špatně. Jsem si však jistá, že si kniha svoje čtenáře bez problému najde a moje nechuť bude spíš ojedinělá.
Argumenty proč se mi Talisman nelíbil najdete v odkazu v záložce Recenze.

Ginny
01.12.2014

Jelikož jsem jako první četla Černý dům, tak jsem od této knihy očekávala spoustu pozitivních dojmů, kterou ve mě pokračování Talismanu vzbudilo. Bohužel mě však tato kniha nijak zvlášť neuchvátila. Místy jsem ani neměla už chuť dál pokračovat v četbě, ale naštěstí se vždy objevila nějaká zápletka, která mě ke knize opět připoutala. Ještě se mi nestalo abych z nějaké knihy od Kinga nebyla nadšená, musím však říci, že Talisman je první výjimkou. Talisman vnímám jako pohádkový příběh, ve kterém, jak už to tak v pohádkách bývá, dobro vítězí nad zlem a vše dobře dopadne. Na pana Kinga tím však nezanevřu a určitě se s chutí pustím do další, již 32. knihy.

Taťka Hraboš
20.11.2014

Rozbíhá se to sice pomalu, ale postupně děj graduje, až vyústí do klasického strhujícího kingovského závěru. Pozoruhodné jsou i nebývale nízké ztráty na straně dobra :-). Moc pěkná kniha.

evickakyticka
06.11.2014

Naposledy jsem Talisman četla r.2011 a byla jsem z něj "okouzlena". Ale znáte to, člověk se časem mění a mění se i jeho vkus a touha číst i jiné knihy než jen horory, potažmo Kinga. Druhé přečtení této knihy bylo zklamáním, zdálo se mi to neuvěřitelné zpatlané dohromady, vůbec jsem se na čtení netěšila a už vůbec jsem po dočtení knihy neměla pocit, že jsem pořád jakoby tam.

Oksalakka
05.11.2014

Zatím asi nejhorší, co jsem od Kinga četl, Černý dům se mi líbil podstatně víc. Svojí roli ale určitě sehrál mizerný překlad, uvidíme, jak si v tomhle směru povede nové vydání (těším, těším).

Eigis
21.05.2014

V delších knihách S. Kinga jsem zvyklý na celkem početný okruh hlavních postav, jejichž osudy postupně spojuje a proplétá. Talisman má v podstatě jen jednoho hlavního hrdinu, jehož osobnost mě přestala celkem rychle bavit. První třetina knihy byla navíc dost nudná. Později, zhruba od začátku putování s Vlkem, se to trošku zlepšilo. Ke konci začla mít kniha naštěstí větší spád. Dále musím říct, že hodně věcí v tomto příběhu mi docela vadilo a byl bych rád kdyby je autoři napsali jinak. Asi největší problém jsem měl s Jackovým věkem. Dvanáct je prostě málo, to pak scéna kde likviduje samopalem uzi směčku vlkodlaků a spol. působí až směšně. Celkově vzato zatím to nejhorší, co jsem od Kinga četl, ačkoliv to může být i tím, že doposud to byly samé jeho nejúspěšnější knihy.

black.susi
02.01.2014

Asi největší zklamání od Kinga. Nevím, čím to je, druhou knížku od stejné autorské dvojice, Černý dům, jsem kdysi četla a co si pamatuju, se mi hodně líbila. Proto jsem věřila tomu, že Talisman bude stejně dobrý, ale bohužel. Pro mě to bylo nezajímavé, nezáživné, místy vyloženě nudné. Byl tam sice pár úseků, které mě celkem bavily, ale těch bylo opravdu jenom pár. A konec, ačkoli jsem něco takového vlastně očekávala, mi přišel zvláštní a skoro až zmatený. Nemůžu si pomoc, a ačkoli mám Kinda ráda, tohle byla fakt bída.
Asi mi to nedá, a v nejbližší době přečtu znovu Černý dům, jsem opravdu zvědavá, jestli pro mě bude fakt tak dobrý, jak si pamatuju.

Freak
24.06.2013

Neviem prečo, ale zatiaľ nedokážem dať Kingovým knihám menej ako 5 hviezd. Asi preto, že im môžem vytknúť iba zanedbateľné chybičky krásy. Talizman som dočítal včera a podobný koniec som určite očakával, aj ked takéto nádeje si u Kinga nemôžem robiť často, ale aj tak sa mi to páčilo. Celé a všetko. Hned a zaraz! Vlk!

Thanyss
18.06.2013

Příběh putujícího Jacka mi v mnohém připomínal osekanou Temnou věž, místy možná poněkud pohádkovější. Kingův vliv je tak znatelnější než Straubův, i tak se ale jedná o knihu, která v detailech vybočuje ze zajeté Stevovy tvorby a to díky vlivu pana Strauba. Rozhodně stojí za přečtení, já jsem si nejvíc oblíbila dobrosrdečného vlkodlaka.

LavinaVRovine
15.03.2013

Zbytečně zdlouhavé, časem i dosti nudné.

doktorking
13.02.2013

Určitě o dost lepší než pokračování černý dum,je pravda že spolupráce se Straubem je v knize hodně znát i když se oba hodně snažili aby u čtení knihy zmátli čtenáře,psaním pasáží a mi tak nepoznáme kdo je kdo.King vždicky napsal kousek odeslal Straubovi a ten pokračoval takže si myslím že nápad a děj je určitě skvělý,přesto mi k dokonalosti cosi chybělo,je to taková fantasy pohádka pro dospělé,která vás velmi dobře vtáhne do děje a nepustí,opět se tu střídají prvky světu,reálný s dějem ve skvěle popsaných teritoriích,myslím že na kvalitě knihy kromě Jacka přidává i vedlejší postava vlka.

KKK
19.12.2011

K Talismanu jsem zasedla ráno v 9 a večer ve 22 jsem se zvedla!!Líbilo se mi to.

kingmaker
10.11.2011

Tahle kniha mě příliš nezaujala a to mám Kinga hodně rád. Snad mi vadil pan Straub, ale nevím, jestli je to jen tím. Ta kniha je taková nedovařená, není to ani fantasy a není to ani horror. Je spousta knih, které jsou zajímavými crossovery, ale Talisman mezi ně nepatří. Najde se tu několik skvělých pasáží, třeba ta popisující hospodu v Oatley, nebo i některé části popisu domova Sunlighta Gardenera, ale popis Teritorií a děj, odehrávající se v nich, je slabší. Prostě, aspoň pro mě, zůstala tahle kniha na půl cesty.

evickakyticka
10.02.2011

Talisman jsem přelouskala během tří dnů a byl to hezký výlet do fantazie Teritorií. Dlouho po přečetení jsem pořád byla jakoby tam. Nejspíš se mrknu na zoubek i Straubovi...

p.mihoc
04.12.2010

Před týdnem jsem dočetl tuhle bichli a musím říct, že jsem spokojen. Mistr psal tuhle knihu s pomocí Petera Strauba a je to znát. Kinga čtu dlouho a znám jeho rukopis velmi dobře, ale tohle dílo se trochu vymyká jeho stylu. Určitě je to dějem a taky zásahy zmíněného Strauba, které jsou znát. Děj se odehrává kolem postavy Jacka Sawyera, který putuje přes celou Ameriku za Talismanem, který má tu moc zachránit život jeho matce. To je jeho hlavní motivace. Během cesty prožívá různá dobrodružství, většinou velmi nebezpečná (kdo zná Kinga tak tuší, že to Jack opravdu nebude mít jednoduché). Děj se odehrává ve dvou světech. V tom našem a v Teritoriích, kde má Jack výhodu putovat rychleji než v našem reálu. Zároveň jsou tam trochu drsnější podmínky pro přežití obyčejného smrtelníka z naší Kde a Kdy. Zápletky jsou opravdu originální, děj místy doslova strhující. Kdo má rád Temnou věž přijde si na své. Jack se totiž při své cestě dostává do spálené země neboli Pustin na samou hranici Středozemě. Myšlenkově má toto dílo hodně společného právě s TV. Možná už ke konci budete trochu unaveni tím neustále "putujícím" dějem a budete to chtít mít za sebou stejně jako já. Ale rozhodně téhle cesty nelituju. Už se těším na Černý dům.

Eldest
Eldest