Černý dům

Černý dům https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/225358/bmid_cerny-dum-UR0-225358.jpg 4 507 78

Talisman série

< 2. díl

Ve Wisconsinu dojde k sérii nelítostných vražd, které připomínají nelidské řádění šíleného Alberta Fishe před desítkami let, a proto se neznámému vrahovi začne říkat Rybář. Velitel místní policie nemá s takovým druhem zločinu zkušenosti, proto požádá o pomoc detektiva Jacka Sawyera. Jenže – jsou vraždy opravdu dílem duševně nemocného člověka, nebo v tichém městečku řádí tajemná zlá síla? Čím to, že se Jackovi při plném vědomí zdají podivné sny? Možná se mu někdo snaží něco sdělit… Jack už nemůže vzkazy ignorovat a nechá se vtáhnout do vlastní skryté minulosti. Černý dům navazuje na Kingův román Talisman.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Horory
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Black House , 2001

cziss
14.07.2022 4 z 5

Rozhodně je to příběh, který je v univerzu Temné věže zasazen opravdu hodně. Skoro by se dalo napsat, že se jedná o další díl. Pikantní na této knize také je, že postava Alberta Fishe opravdu existovala a King se v mnoha nechutnostech nechal inspirovat (nebo spíš okopíroval) skutečností. Celkem by mě zajímalo, jak do této knihy přispěl Straub, protože je to typická Kingovka. Ovšem i na Kinga je to až příšerně a zbytečně dlouhé.

MatBla
11.01.2022 5 z 5

Moje první setkání s Kingem, a hned tak děsivé...
Řadím ho mezi své oblíbence.

Rolada88
06.09.2021 4 z 5

Knihu jsem několikrát odkládal a zase se vracel chtěl jsem to vzdát chvílemi to nešlo číst ale pak jsem byl zase rad ze pokračují nevím mám z knihy takový rozpolcený pocity. Myslím ze v tyhle knize King ukázal jak já má zvrácený představy. Dala mi dost zabrat a od kinga si dam zase tak dvě tři knížky pauzu

baji42
20.08.2021 5 z 5

Skvělá napínavá knížka z dílny mistra napětí a mystéria. V této knize jsou tyto atributy skvěle namíchány. Výborně se čte a nezbývá mi než dát plný počet.

uzasna
02.07.2021 3 z 5

Pekné pokračovanie Talizmanu, pre mňa slabšie ako samotný Talizman. Tam som si obľúbila aj neobľúbila viac postáv . Černý dum mi ku koncu príde trocha odfláknutý, čakala som že sa toho udeje viac ale skončí to prakticky na dvoch stranách vzhľadom na to ako je kniha rozsiahla.

wlado
13.02.2021 4 z 5

Môj obľúbený autor nesklamal. Čítal som originál, no voči prekladu nemám námietky. Kniha, aj keď je veľmi objemná sa číta dobre, dej je plynulý, postavy a dej skvelo vykreslené. Odporúčam aj tým, ktorí si chcú prečítať Temnú vežu.

n.ezn.amy
26.08.2020 5 z 5

Volné pokračování románu Talisman, kdy z Jacka Sawyera se stal detektiv a je požádán o pomoc při řešení vražd. Musí se opět rozpomenout na dětství a vrátit se do starého světa, aby zamezil Rybářovi v dalších vraždách. U Kinga mě moc baví propojování reálného světa se světem fantasy, jeho popisu světa z druhé strany. Tato kniha je neméně napínavá jak byl Talisman. A musím říct, že mě toto pokračování bavilo i o něco více.

Predator666
15.08.2020 4 z 5

Velmi povedený příběh. Dá se říci, že je to vlastně spin-off k Temné věži, (Jack a dveře) který si žije svým vlastním životem. Dobře se to čte, je tu spousty překvapujících obratů, napětí a dobrodružství. King prostě umí.

Ivan F
14.05.2020 4 z 5

Po cca štvrťstoročí som sa s Jackom Sawyerom stretol opäť. Stretnutie to bolo príjemné, nie už tak detsky naivné a pomalé, ale ďaleko temnejšie a rýchlejšie, jednoducho kniha si ma našla v správnom veku, tak ako Talizman, ktorý ma kedysi dávno naozaj uchvátil. Tentoraz sú Teritóriá výrazne tmavšie než keď bol Jack dvanásťročným chlapcom. To, že má kniha zas a znova nekonečne natiahnutý začiatok a rozbeh trvá a trvá, na to som u SK zvyknutý a neodradil ma. Potom, ako vždy, príde zlom a príbeh sa rozbehne, až má nakoniec slušné tempo. No a koniec príbehu, ten, ak by nemal poslednú stranu, tak ten by som dlho rozdýchaval, predsa len som si našiel priateľské puto s Jackom Sawyerom, ako aj s Hucklebery Finom, na ktorého je niekoľko narážok a paralel v knihe, no najmä v Talizmane. Za mňa osobne slušné čítanie, ale na vrcholné Stephenove tlstopisy to nemá.

jfialova
02.05.2020 4 z 5

Četla jsem tuto knihu kdysi dávno, ale od té doby se mi úplně vypařila z hlavy. Takže když jsem začala nyní podruhé, začalo mi pomalu docházet, že toto jsem už někde... Až mi to docvaklo :-) Tuto knihu jsem bez jakékoli návaznosti četla ještě před celou Temnou věží, možná proto se mi vykouřila z hlavy, protože mnohé je bez znalosti hlubších souvislostí poněkud vytržené z kontextu. Teď už si zase podrobnosti z Temné věže nepamatuji, ale hlavní lajna se mi z hlavy asi už nevypaří, takže to tentkrát dávalo větší smysl. Pár výhrad by se našlo-například tehdy i teď mi intelektuální motorkáři nějak neseděli, Frňák v roli truchlícího otce byl tak nějak moc nad věcí naproti vyschýzovanému Fredovi a Jack byl moc velký klaďas. Celkově ale napínavý příběh a komu nevadí pár nechuťáren (což asi pravidelní čtenáři Kinga vydrží), k Temné věži dobrý doplněk.

Kopretina
22.03.2020 2 z 5

Nebyl to můj šálek kávy, ale přelouskala jsem to. Nechápu, jak někdo může takhle psát a jiní to číst, myslím, že po Kingovi zase dlouho nesáhnu. (ale zase netvrdím, že kniha nemá spát, nebo není čtivá, všechna čest)

boxas
04.01.2020 3 z 5

Nějak mi to nesedlo. Ale já se ke knize jistě ještě vrátím.

Nunee
12.12.2019 3 z 5

Dlouho jsem se přemlouvala, abych nějak překousala prvních pár stran popisů, které mi vůbec neseděly, ale stálo to za to :-) Předchozí díl se mi každopádně líbil o mnoho víc, ale tento má také krásnou atmosféru a padouch byl jaksepatří slizký hnusák, kterého musí nenávidět každý už od začátku :-D ;-)

Radous79
10.12.2019 5 z 5

No začal jsem koukám s Temnou věží od konce, ale o to víc mně to na ní nažhavilo :-)

terimila
07.05.2019 5 z 5

Moje srdcovka. Poprvé jsem to četla kdysi na gymplu, hodně se mi to líbilo, ale v té záplavě kingovek, které jsem tehdy konzumovala, nějak došlo k rozpojení názvu a motivů. Pamatovala jsem si však ty fascinující výjevy, které jsem tehdy skoro viděla před očima, příšerné stroje poháněné dětmi v žhnoucí krajině a temný dům, který hlídají temné síly a i drsné motorkáře dovedou vyděsit skoro až k smrti... no a rozpuštěný a vypuštený Myšák, brrrr. :) Po dlouhejch letech jsem nakonec znovu sáhla po tomhle titulu a s nehoráznou radostí jsem zjistila, že to je TO, co jsem celý ty roky marně hledala a na co jsem vzpomínala. Vklouzla jsem do starejch vyšlapanejch bačkor, který dokážou měkce proťapat i přes občas docela solidní nechuťárny, a znova se vydala cestou hledání vraha, který přes mrtvý a zmizelý děti nakonec vede k hrůzám mnohem horším... Knížka je dokonalá a Jack Sawyer se v ní vyloupl v nevídaného sympaťáka. I jeho parťáci, pomáhající mu v hledání vraha dětí, mi nakonec přirostli k srdci. Chci věřit, že se s Jackem ještě shledáme...

bukiet
09.03.2019 5 z 5

Po dvaceti letech a šestnácti knihách se vracíme k hlavnímu hrdinovi knihy Talisman, Jackovi Sawyerovi. Dvaatřicetiletý penzionovaný elitní policista se zapojuje do pátrání po nebezpečném kanibalovi a vrahovi dětí, aniž tuší že tento případ ho donutí otevřít komnatu zasutých vzpomínek na Teritoria, která navštívil ve věku dvanácti let. Jestliže spojení Talismanu s Velkým cyklem Temné věže bylo jen lehce naznačeno a mohli jsme o něm i pochybovat, jeho pokračování Černý dům je jednoznačně součástí Velkého cyklu a stává se dokonce velmi důležitým dílkem v příběhové skládačce. Je nám konečně vysvětleno, co jsou zač Bořitelé a proč jsou pro Karmínového krále tak důležití. Ted Brautigan z románu Srdce v Atlantidě je zmíněn jako Hlavní bořitel. Zjistíme, že Karmínový král má i jiné sluhy, nejen Randalla Flagga. Dozvíme se, jak se Karmínový král nazývá v řeči mrtvých. Opět se setkáme s nějakými dvojenci a potvrdíme si, že Teritoria sousedí se světem Rolanda Deschaina. Navštívíme nemocniční zařízení malých sestřiček a uslyšíme zmínku nejen o Blaineovi, ale především o Pistolníkovi a jeho ka-tet. Ne nadarmo se o této knize říká, že je to příběh Temné věže bez Rolanda. Začínáme tušit, že plány Karmínového krále se uskutečňují i v našem světě a už jen jedna kniha nás dělí od vyvrcholení série Temná věž.
Cesta k Temné věži:
1. Temná věž I: Pistolník
2. Přemístění – povídka (Temné vize)
3. Dračí oči
4. Temná věž II: Tři vyvolení
5. Svědectví
6. Talisman
7. Temná věž III: Pustiny
8. Nezbytné věci
9. Temná věž IV: Čaroděj a sklo
10. Prokletí Jeruzalémské – povídka (Noční směna)
11. Prokletí Salemu
12. Na dobrou noc – povídka (Noční směna)
13. Mlha – povídka (Mlha)
14. To
15. Nespavost
16. Rose Madder
17. Beznaděj a Strážci zákona
18. Všechno je definitivní – povídka (Všechno je definitivní)
19. Pytel kostí
20. Sestřičky z Elurie – povídka (Všechno je definitivní)
21. Temná věž IV ½: Závan klíčovou dírkou
22. Srdce Atlantidy
23. O psaní
24. Černý dům
25. Z Buicku 8

Yorika
27.01.2019 4 z 5

Pomalu budovaná atmosféra strachu a temna.
Fantastický Kingův svět, který není pro každého.
Místy mi při četbě některých hnusných scén bylo až fyzicky špatně.
Zajímavou představivost má pan King.

jack007
18.01.2019 2 z 5

Bavily mě ty skvělé popisy na začátku knihy, ale příběh sám se vleče, autoři se zaplétají do vedlejších dějových linek, které děj nikam neposouvají. Dočetl jsem s přemáháním do strany 400, pak jsem musel knihu odložit.

orinka3
27.12.2018 1 z 5

S hanbou se přiznávám, že se přidám k těm, co se nedokázali začíst. Jakési....strašně ukecané a než se člověk něčeho dočká....

petrarka72
29.11.2018 4 z 5

Ty výtrysky obrazotvornosti, ta propracovanost fikčního světa mě smiřují s tím, že poloviční rozsah by tomuto příběhu slušel...