Talisman

Život nebo smrt? Boj dobra a zla ve skutečném i mystickém světě... Vydejte se se statečným Putujícím Jackem do tajuplných Teritorií pro záhadný Talisman, který jediný může spasit krásnou královnu Lauru DeLoessian...

https://www.databazeknih.cz/images_books/88_/884/talisman-884.jpg 3.9334

Talisman (1.)

The Talisman (1984)

Romány, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Perseus

deirdre

Príbeh o dospievaní, v ktorom každý obraz, každá metafora má svoj zmysel... Veľmi dobré. Pre psychológov, najmä jungiánskych, lahôdka. Pre chlapcov ako Jack priam požehnanie.

Aleen

Ano!! Vlk, Vlk!! Dost dlouho jsem se táhle knize vyhýbala. Nevím proč! Příběh o putování jde Kingovi přece snad nejlépe...bylo to drsné, milé, kruté a plné fantazie a napětí!! Není co vytknout. King je král!!

fisHero

Moc nechápu nízké hodnocení. První třetina knihy je pro Kinga typická a vystihnutá tak, jak umí jen mistr. Poté se to začne rozjíždět a svět fantasy je krásný ale i tvrdý místo. Největší boom příchází s Vlkem. Snad moje nejoblíbenější postava z knih vůbec. Kniha měla výborný příběh, skvělé postavy i spád. Nevím u kolika knih bych vlastně u Kinga napsal, že je jedna z nejlepších, ale tahle mezi ně rozhodně patří. Vlk! Vlk!

Kodetka
09.11.2016

Konečně jsem se knihou prokousala. Takový hodně sci-fi příběh. Začátek mě trochu zaskočil, ale když jsem si zvykla na postavy a záhadnou zemi Teritoria, kniha mě i začala bavit.

DickBach
02.11.2016

Po velmi dlouhé době jedna Kingovka, kterou jsem nedokázala dočíst. Spíše to bude moje vina v tom slova smyslu, že se celkově momentálně nesoustředím... Určitě se vrátím později a zkusím ji znova.

MichelleKing
11.10.2016

Talisman je něco netradičního, něco jiného, než na co jsou fanoušci zvyklí. Určitě se nejedná o vrchol tvorby ani jednoho z autorů. Každopádně je to příběh poutavý a napínavý. Příběh je na rozjezd trochu delší,ale jakmile vás dostane - těžko vás pustí. Příběh, který skončí a vy ho budete trávit ještě hodně dlouho. To mi věřte:)

marek6463
02.07.2016

Překvapilo mě to. Podle obalu knihy jsem usuzoval,že jde spíše o fantasy - o zabloudění do říše fantazie.

Maus
27.05.2016

Začátek se mi hrozně líbil i scénky s vlkem, ale část, kdy byl Jack zavřený s vlkem se mi moc nelíbila a přišla mi docela nudná. Jinak se mi celá kniha moc líbila a jsem zvědavá na Černý dům na který se teď chystám.

ELMA
11.04.2016

Ach, kdyby to tak bylo o 300 stránek kratší a nebylo to táhlé jak rozvařená dlouhá nudle, bylo to by to skvělé. Bohužel není.

orinka3
08.02.2016

Ti je kniha pro děti? Vzala jsem si ji po nedočtené Nespavosti v naději, že tohle bude lepší. No...hned v úvodu jsem přemítala, proč jsou tam citované pasáže z Huckleberryho Finna, když v nich v podstatě o nic nejde. Aby to vypadalo světověji? Je tam nějaký jinotaj??? Jinak - s Kingem na delší dobu končím. Zdá se mi totiž, že upadl do manýry a všecky knihy má na jedno brdo.

premacech
27.01.2016

Krasa. Po 15-ti letech jsem se vratil s Jackem do Teritorii. Moc hezky navrat. Ve druhe polovine dej zacne gradovat a pripominky na Temnou vez rostou. 95%

soarka
02.07.2015

První kniha od Kinga, která se mi četla velmi těžko. Dost jsem se nudila. Straaaaašně roztahané popisy snad všeho. Nejvíc nejzbytečnější část s Vlkem. Dalo by se to zkrátit, tady a teď! A některá přirovnání.. určitě by se to dalo napsat i jinak než komín, který je jako schlíplý penis a Talisman v jedné chvíli vypadá jako vagina. Je mi líto za hodnocení, ale nemohu jinak. Tuto knihu si znovu nepřečtu.

mailo-s
06.06.2015

Talisman jsem právě dočetl, nádherný příběh ,budu ho teď asi chvíli trávit.
Rozjíždí se to pomalu a pozvolna ale jakmile se začne cestovat příběh nabírá na obrátkách a když Jack potká Vlka už se nedá přestat číst.Vlk! Tady a teď!Vlk!
Postavu Vlka sem si hned zamiloval.
A pak Strhující konec.

callahanh
05.06.2015

Nevím, jaká byla dělba práce obou autorů a asi nemá smysl po tom nějak výrazně pátrat, ale Talisman se mi četl hodně těžce, což se mi u Kinga stává jen výjimečně. Rozjezd je výborný, naláká na další pokračování a je tu opět rozehrán v základu jednoduchý, v hloubi však komplikovaný příběh plný nástrah, napětí, ale tentokrát bohužel i nudy. Za zásadní problém knihy považuji to, že je opravdu zdlouhavá, některé pasáže se v ní zbytečně opakují a tentokrát jsem se trochu ztrácel i v popisech, může to ale být dáno i tím, že fantasy obecně moc nemusím, takže jsem se v ději v Teritoriích úplně neorientoval a příliš mě nezaujal. Možná kdyby pánové knihu zkrátili o minimálně sto stran, mohla být přece jen sevřenější. Na druhou stranu jde ale pořád o nadprůměrné čtení, v němž nechybí typické kingovské atributy - skvělí záporáci, kamarádství na život a na smrt, předčasně vyspělé děti, před nimiž leží zdánlivě nemožný úkol, děsivé momenty i naturalistické popisy některých výjevů a některé opravdu strhující pasáže (kompletní podzápletka s Vlkem a speciálně příběhy z "dětského domova" patří k tomu vůbec nejlepšímu v knize). I z tohoto důvodu zkrátka nemůžu dát tři hvězdičky, ale musím přidat jednu navíc, ačkoli Talisman nebude patřit k těm "kingovkám", k nimž bych se někdy vracel. 70%

Lidudu
01.06.2015

Pravdou je, že pánové se v tom chvílemi dost plácali... Nejsme blbci a stačí nám jeden odstavec na to, abychom pochopili, jak krásná jsou Teritoria. Ale na druhou stranu chápu, proč se v tom tak rochní. Nevím jak Peter Straub (nic krom spolupráce s Kingem od něj neznám), ale dám obě svoje ruce do ohně a přidám k tomu klíďo i nohy, že King všechny svoje postavy doopravdy zná a na všech místech, která ve svých knížkách popisuje doopravdy byl,a to včetně Derry, které pro nás snrtelníky neexistuje (snad mi rozumíte, co tím chci říct). A nejen toto z něj dělá to, čím je, a také mého nejoblíbenějšího autora. Nikdy z jeho knížek nevyrostu, nechci z nich vyrůst. Líbí se mi trnout hrůzou, když jdu po setmění kolem mostu tady u nás na vidlákově a čekat, kdy uvidím, jak se u zábradlí vznáší přízračný balonek, prostě se mi líbí, jak reálně na mě ty Kingovské fantasmagorie působí.

Talisman asi není ta nejzářivější hvězda, ale i přesto září dost jasně, abych byla spokojená. I když to semtam bylo jen mlácení suchý slámy, mám z toho celkově krásný pocit. Jako bych si sáhla na Talisman =)

Terva
19.04.2015

Peter Straub a Stephen King v roce 1984 napsali první knihu, která se částečně odehrává v Teritoriích, zemi ve které o několik let později můžeme sledovat cestu Rolanda Deschaina z Gileadu.
640-ti stránkový román pojednává o putování jednoho chlapce mezi těmito zeměmi. Jedná se o kluka čtenářům Stephena Kinga známým jako Putující Jack. Zde je ještě dítě a můžeme tu sledovat jeho první seznámení z pojmem "putovat"
Tuto knihu pánové King a Straub věnovali svým manželkám Ruth Kingové a Elveně Straubové.

Pár citátů z knihy, kterou jsem již četl dvakrát. Naposledy před týdnem:
Uprostřed svahu si uvědomil, že už zase přemýšlí v angličtině............

Jack věděl, že smrady jsou pro Vlka to nejhorší. Nebyli tady ještě ani čtyři hodiny a Vlk Ameriku nazval
Zemi hrozných smradů..............

Tu krásnou kresbu na titulní straně má na svědomí Petr Bauer plzeňský rodák a ilustrátor.

norrasun
08.04.2015

Mně osobně tohle sedmisetstránkové veledílo přišlo straš-li-vě roz-vláč-né, z postav mě výrazněji zaujala jediná, a to záporný hrdina Morgan Sloat. Je tam řada zajímavých pasáží, nicméně celkově jsem se při čtení dost nudila. Ovšem je dost dobře možné, že jsem tomuto typu literatury poněkud odrostla, a proto se mě knížka výrazněji nedotkla.

MM_Master
20.02.2015

"Moje nové šaty byly hrozně ukroptěné a záblácené a já byl unavený jako pes." /Mark Twain: Dobrodružství Huckleberryho Finna/

Mariona
27.01.2015

Začátek se opravdu vleče a váhala jsem, jestli knihu odložit. Ještě, že jsem to neudělala, Jacka jsem si oblíbila, Vlka zamilovala a Richarda jsem jednu chvíli opravdu nesnášela, ale naštěstí jsem to pak překonala. Dávam ale 4 hvězdičky a rovnou jdu číst pokračování - Černý dům.

Melindaaaa
24.01.2015

Pro mě bohužel obrovské zklamání. Asi jsem už z Kinga "vyrostla". Vymysleli to skvěle, jen to na mě bylo až příliš dlouhé. Nic proti tlustým knihám nemám, ale tahle by se klidně dala zkrátit o 450 stran. A když něco takového řeknete o nějakém příběhu, je nejspíš něco špatně. Jsem si však jistá, že si kniha svoje čtenáře bez problému najde a moje nechuť bude spíš ojedinělá.
Argumenty proč se mi Talisman nelíbil najdete v odkazu v záložce Recenze.

Ginny
01.12.2014

Jelikož jsem jako první četla Černý dům, tak jsem od této knihy očekávala spoustu pozitivních dojmů, kterou ve mě pokračování Talismanu vzbudilo. Bohužel mě však tato kniha nijak zvlášť neuchvátila. Místy jsem ani neměla už chuť dál pokračovat v četbě, ale naštěstí se vždy objevila nějaká zápletka, která mě ke knize opět připoutala. Ještě se mi nestalo abych z nějaké knihy od Kinga nebyla nadšená, musím však říci, že Talisman je první výjimkou. Talisman vnímám jako pohádkový příběh, ve kterém, jak už to tak v pohádkách bývá, dobro vítězí nad zlem a vše dobře dopadne. Na pana Kinga tím však nezanevřu a určitě se s chutí pustím do další, již 32. knihy.

Taťka Hraboš
20.11.2014

Rozbíhá se to sice pomalu, ale postupně děj graduje, až vyústí do klasického strhujícího kingovského závěru. Pozoruhodné jsou i nebývale nízké ztráty na straně dobra :-). Moc pěkná kniha.

evickakyticka
06.11.2014

Naposledy jsem Talisman četla r.2011 a byla jsem z něj "okouzlena". Ale znáte to, člověk se časem mění a mění se i jeho vkus a touha číst i jiné knihy než jen horory, potažmo Kinga. Druhé přečtení této knihy bylo zklamáním, zdálo se mi to neuvěřitelné zpatlané dohromady, vůbec jsem se na čtení netěšila a už vůbec jsem po dočtení knihy neměla pocit, že jsem pořád jakoby tam.

Oksalakka
05.11.2014

Zatím asi nejhorší, co jsem od Kinga četl, Černý dům se mi líbil podstatně víc. Svojí roli ale určitě sehrál mizerný překlad, uvidíme, jak si v tomhle směru povede nové vydání (těším, těším).

Eigis
21.05.2014

V delších knihách S. Kinga jsem zvyklý na celkem početný okruh hlavních postav, jejichž osudy postupně spojuje a proplétá. Talisman má v podstatě jen jednoho hlavního hrdinu, jehož osobnost mě přestala celkem rychle bavit. První třetina knihy byla navíc dost nudná. Později, zhruba od začátku putování s Vlkem, se to trošku zlepšilo. Ke konci začla mít kniha naštěstí větší spád. Dále musím říct, že hodně věcí v tomto příběhu mi docela vadilo a byl bych rád kdyby je autoři napsali jinak. Asi největší problém jsem měl s Jackovým věkem. Dvanáct je prostě málo, to pak scéna kde likviduje samopalem uzi směčku vlkodlaků a spol. působí až směšně. Celkově vzato zatím to nejhorší, co jsem od Kinga četl, ačkoliv to může být i tím, že doposud to byly samé jeho nejúspěšnější knihy.

black.susi
02.01.2014

Asi největší zklamání od Kinga. Nevím, čím to je, druhou knížku od stejné autorské dvojice, Černý dům, jsem kdysi četla a co si pamatuju, se mi hodně líbila. Proto jsem věřila tomu, že Talisman bude stejně dobrý, ale bohužel. Pro mě to bylo nezajímavé, nezáživné, místy vyloženě nudné. Byl tam sice pár úseků, které mě celkem bavily, ale těch bylo opravdu jenom pár. A konec, ačkoli jsem něco takového vlastně očekávala, mi přišel zvláštní a skoro až zmatený. Nemůžu si pomoc, a ačkoli mám Kinda ráda, tohle byla fakt bída.
Asi mi to nedá, a v nejbližší době přečtu znovu Černý dům, jsem opravdu zvědavá, jestli pro mě bude fakt tak dobrý, jak si pamatuju.

Freak
24.06.2013

Neviem prečo, ale zatiaľ nedokážem dať Kingovým knihám menej ako 5 hviezd. Asi preto, že im môžem vytknúť iba zanedbateľné chybičky krásy. Talizman som dočítal včera a podobný koniec som určite očakával, aj ked takéto nádeje si u Kinga nemôžem robiť často, ale aj tak sa mi to páčilo. Celé a všetko. Hned a zaraz! Vlk!

Thanyss
18.06.2013

Příběh putujícího Jacka mi v mnohém připomínal osekanou Temnou věž, místy možná poněkud pohádkovější. Kingův vliv je tak znatelnější než Straubův, i tak se ale jedná o knihu, která v detailech vybočuje ze zajeté Stevovy tvorby a to díky vlivu pana Strauba. Rozhodně stojí za přečtení, já jsem si nejvíc oblíbila dobrosrdečného vlkodlaka.

LavinaVRovine
15.03.2013

Zbytečně zdlouhavé, časem i dosti nudné.

doktorking
13.02.2013

Určitě o dost lepší než pokračování černý dum,je pravda že spolupráce se Straubem je v knize hodně znát i když se oba hodně snažili aby u čtení knihy zmátli čtenáře,psaním pasáží a mi tak nepoznáme kdo je kdo.King vždicky napsal kousek odeslal Straubovi a ten pokračoval takže si myslím že nápad a děj je určitě skvělý,přesto mi k dokonalosti cosi chybělo,je to taková fantasy pohádka pro dospělé,která vás velmi dobře vtáhne do děje a nepustí,opět se tu střídají prvky světu,reálný s dějem ve skvěle popsaných teritoriích,myslím že na kvalitě knihy kromě Jacka přidává i vedlejší postava vlka.