Tajný život stromů

Tajný život stromů https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/318560/bmid_tajny-zivot-stromu-FBu-318560.png 5 962 313

Německý bestseller Tajný život stromů se již druhým rokem drží na žebříčku nejprodávanějších knih a získává si nadšené čtenáře ve stále více zemích. Les je pro mnohé z nás vytouženým místem odpočinku. Je synonymem ticha a nedotčené přírody. Renomovaný lesník Peter Wohlleben nám dává nahlédnout do skrytého života stromů a odhaluje nečekané skutečnosti: stromy mají paměť, předávají si informace, pociťují bolesti, dokonce mohou dostat úpal a časem se jim tvoří vrásky. Mnohé stromy, jako například duby, spolu navzájem komunikují prostřednictvím vonných látek. V okamžiku, kdy je některý ze stromů napaden hmyzem, vysílá vůně jako signály a všechny stromy v okolí upozorní na nebezpečí. Peter Wohlleben čerpá ze svých mnohaletých zkušeností lesníka a ukazuje nám les ze zcela nové stránky. Jeho zábavná knížka, plná nových informací o stromech a lesích, nás přivádí k úžasu nad zázraky přírody. Jen v Německu se za rok od vydání prodalo na 500 000 kusů a práva na překlad byla dosud prodána do 27 zemí.... celý text

Literatura naučná Příroda, zvířata Přírodní vědy
Vydáno: , Kazda

Das geheime Leben der Bäume , 2015

hnilda3
01.11.2021 5 z 5

Moje první kniha od autora a jsem nadšená. Tolik fascinujících informací o přírodě. Už se těším na další!

Kurt_Teplice
01.11.2021 4 z 5

Je pravda, že po přečtení této knihy se člověk na stromy (a rostliny obecně) už nemůže dívat stejnýma očima. A obzvlášť citlivým jedincům by mohla přivodit i lehčí depresi. Každopádně je plná zajímavých faktů a čte se dobře. Jen mi občas neseděl autorův až příliš personifikující styl.

Simona99
26.10.2021 5 z 5

Velmi zajímavá, procítěná knížka o "tajném životě stromů"... Knížka nejednou vede k hlubšímu zamyšlení nad přírodou...

dominga
17.10.2021 5 z 5

Nádherná kniha! Krásne, srdečné a láskavé písanie / a čítanie / o stromoch, ako o starých dobrých príbuzných. Stromy, ktoré som vždy zbožňovala teraz nabrali v mojich očiach ešte väčší význam a potrebu chrániť ich nie len pre budúce generácie, ale pre ne samotné. Dlžíme im mnoho! Stromy cítia, počujú, majú pamäť a oplývajú množstvom pre mňa fascinujúcich vlastností. Vrele odporúčam.

včelařka
12.10.2021 5 z 5

Dál a dál se ve mně prohlubuje úžas, úcta a pokora k přírodě. Díky za tuto knihu... rozdávám jako dárek všem "majitelům" lesa, které znám.

Nyangumi
03.10.2021 5 z 5

Les jako jeden velký žijící organismus. Dynamický systém propletený vlastní informační sítí a s pevnými sociálními vazbami a pomocí slabším. Protože v celku je síla. Už nikdy nebudu stromy vnímat stejně.

Ikkju
30.09.2021

Tak nakonec jsem se ke knize dostal také a opravdu stojí za to. Autor zajímavě popisuje, co všechno musí různé stromy řešit, kdy je lepší spolupráce a kdy boj, různé osobní i společenské chování a jejich vztahy s houbami, okolními stromy i živočichy, paráda!

Do lesa chodím docela často, někdy tam strávím den či dva, po pár hodinách o samotě se většinou mozek uklidní a naladí trochu jinak než ve městě. A ať už je vlna euforie na které si jedu spuštěná prostou radostí z přírody a okamžité svobody, nebo mi pomůžou rostlinní rádcové (zajímavý je i zpětně klíč k tomu, jak se oni chovají k ostatním rostlinám, například divoký chmel se mi zdá jako klasický popínavý parazit), občas člověk objeví hodně zajímavé věci na které kouká s otevřenou pusou. Několik takových věcí mi kniha pomohla vysvětlit, u některých jsem se snad i strefil. Například monologem, který jsem si "vyslechl" od vysoké borovice o záměru, úspěchu a výšce (speciálně ke mě, mám skoro dva metry)

A u čtení si stíhám jet i svoje vlastní zájmy, teď třeba zkouším uzavřené lahve s různým prostředím - metanotvorné, nebo naopak obyčejné rostliny. Autor mechanismus čerpání vody stromem nedokázal vysvětlit, mě u toho ale napadlo, jak vyrobit jednoduché čerpadlo poháněné fotosyntézou. Pastva pro mozek prostě :)

KLADIK
20.09.2021 5 z 5

Krásná kniha!

ivamka
09.09.2021

Bezvadná kniha o tom jak stromy dopravily vodu do vnitrozemí, což jsem nevěděla. A taky to jak jsou některé malé stromy staré a kde rostou jaké stromy. Je to psáno čtivě, takže jsem si jí přečetla dvakrát po sobě abych si něco zapamatovala. Když ted´jdu někam na procházku dívám se hodně víc po přírodě kolem sebe a zkoumám, kde roste jaká rostlinka.

čtenářP
13.08.2021

Skvělá, píše ji jako pohádky pro dospělé...

Abia
11.08.2021 4 z 5

Krásná kniha, která mění pohled na les. Čtivě napsaná, plná nových informací. Pro někoho pohádka, pro mne velké dobrodružství.

MilanCFC
09.08.2021 5 z 5

Měl jsem v rukách to první vydání, kde byl pouze čistý text. A už to stálo stoprocentně za to. Hned jsem si však objednal onu výpravnou verzi a celé si to pročtu znovu. A znovu. A znovu. Už v jiných knihách autor použil skutečně nádherné fotografie, tak se nemůžu dočkat, až budu prozkoumávat další. Zde vždycky objevíte něco nového, něco nového se naučíte a opravdu to změní leckterý pohled na stromy a lesy. Některým faktům jde až stěží věřit a mnohokrát vám spadne pusa, jak to celé vlastně funguje a co všechno a jak spolu pracuje. Toto dílo je skutečný klenot mezi knihami a je vždy zážitek a takové pohlazení, když z autorovy strany cítíte upřímnou lásku k danému tématu.

martin_aston
10.07.2021 5 z 5

Nečakané dobrodružstvá v lese :). Zmení váš pohľad na les, stromy, ich funkciu a fungovanie. Pri chodení po lese budete skúmať, sledovať, porovnávať... stromy. Naozaj :).
Z knihy cítiť, ako veľmi má autor lesy rád. A zároveň koľko o nich vie. Zo skúsenosti, aj z vedeckých prác.

Aroucaria
07.07.2021 5 z 5

Naprosto obrovské překvapení! Úplný thriller!!! Hltala jsem každé slovo a chodila po lese s úplně jiným pohledem. Jen mě to velmi frustrovalo, když vidím tu zkázu v našich lesích, které jsme si, a bohužel stále způsobujeme, sami! Kdy už si přestaneme hrát na polobohy a necháme se těmi stromy, lesy a přírodou vést?!

bookemma
18.06.2021 5 z 5

Po přečtení lituji chudáky parkové stromy, žasnu nad kořenovým systémem v tolika tisících čtverečních kilometrech, nad stářímněkterých stromů i nad celým tím úžasným světem tak blízko nás...
První si knihu vypůjčil přítel, a pokaždé, když jsme šli kolem stromu, nebo procházeli lesem, vytahoval nové a nové poznatky. Nutno dodat, že některými mi kazil iluze, třeba o chudácích červených javorech mi dosti změnil smýšlení... Potom jsem si knihu vypůjčila i já a stále jsem pak upozorňovala: "A pamatuješ, jak..?"
Krásná kniha, která spojuje. Člověka s lesem, les s planetou, planetu s člověkem, člověka s člověkem...

akrju
04.06.2021

Problémem se jeví fakt, že po dočtení se člověk stává ještě citlivějším vůči často naprosto zvrácenému přístupu člověka vůči přírodě. Pobyt v lesích a hvozdech se stává úplně jiným zážitkem.
Člověk si říká, jaká nebetyčná ironie to je, že takovou krásnou knihu čte z papíru, který je nejčastěji vyrobený zase ze dřeva...

123acpaul
11.05.2021 5 z 5

Krásné fotky. Z té knihy přímo čiší láska k přírodě.

Libris_Na_Ex
28.04.2021 5 z 5

Četla jsem to už na podruhé, tentokrát výpravné vydání a fotkami a to zážitek ze čtení povzneslo tak o milion levelů výš. M I L U J U!

alabra
26.04.2021 5 z 5

Úžasná kniha, přírodu miluji,ale tahle kniha dala mým procházkám jiný rozměr.

Marhulka14
22.04.2021 5 z 5

Příroda je mocná čarodějka...... dnes a denně se o tom přesvědčujeme. Kniha je plná zajímavostí a krásně se čte. Rozhodně to není poslední kniha, kterou jsem tohoto autora četla. Doporučuji!