Tajný život stromů

Tajný život stromů https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/318560/bmid_tajny-zivot-stromu-FBu-318560.png 5 962 312

Německý bestseller Tajný život stromů se již druhým rokem drží na žebříčku nejprodávanějších knih a získává si nadšené čtenáře ve stále více zemích. Les je pro mnohé z nás vytouženým místem odpočinku. Je synonymem ticha a nedotčené přírody. Renomovaný lesník Peter Wohlleben nám dává nahlédnout do skrytého života stromů a odhaluje nečekané skutečnosti: stromy mají paměť, předávají si informace, pociťují bolesti, dokonce mohou dostat úpal a časem se jim tvoří vrásky. Mnohé stromy, jako například duby, spolu navzájem komunikují prostřednictvím vonných látek. V okamžiku, kdy je některý ze stromů napaden hmyzem, vysílá vůně jako signály a všechny stromy v okolí upozorní na nebezpečí. Peter Wohlleben čerpá ze svých mnohaletých zkušeností lesníka a ukazuje nám les ze zcela nové stránky. Jeho zábavná knížka, plná nových informací o stromech a lesích, nás přivádí k úžasu nad zázraky přírody. Jen v Německu se za rok od vydání prodalo na 500 000 kusů a práva na překlad byla dosud prodána do 27 zemí.... celý text

Literatura naučná Příroda, zvířata Přírodní vědy
Vydáno: , Kazda

Das geheime Leben der Bäume , 2015

a.k
22.04.2019 5 z 5

Fascinující svět stromů pohledem, který neznáme. U některých informací zůstává až rozum stát. Tuhle knihu by neměli číst pouze milovníci zeleně, ale i lidé, kteří se k přírodě chovají necitlivě. Třeba by si uvědomili, jak křehké jsou vazby všeho živého okolo nás.

Reniee
05.04.2019 4 z 5

Velmi zajímavá kniha. Dozvíte se spoustu informací o stromech a lesním životě, které by vás ani nenapadly.

Lachpresak
16.03.2019 5 z 5

Úžasná kniha, která změní váš pohled na život stromů a zákonitosti přírody.

eiramka
09.03.2019 5 z 5

Já bych tuto knihu navrhovala jako povinnou četbu - do škol i pro naše pány politiky, kteří rozhodují o naší budoucnosti. Nikdo, kdo by si jí přečetl, by se už nemohl chovat ke stromům bezohledně a necitlivě. Utopie? Asi ano. Ale trochu mrazí z toho, co všechno my stromům dlužíme, jak málo o nich vlastně víme. Pro mne osobně bylo čtení fascinujícím zážitkem, určitě se k ní budu vracet .

NightGepard
04.03.2019 5 z 5

Velice příjemným způsobem podáno, jak fungují stromy a lesy jako celek. Jednoduše popsáno pro laiky. Jazykově pestré. Překlad se povedl. Proč jsou listnaté a jehličnaté stromy? Proč jsou stromy (listy) zelené a některé červené? Zajímá? Tak si tuhle knihu přečtěte!

tichoslapek_
01.03.2019 5 z 5

Ode dneška se na les budu dívat úplně jinýma očima!

lucie6576
28.02.2019 5 z 5

Fascinující čtení o stromech. Už nikdy se nebudu procházet lesem jen tak.

takana
20.02.2019 5 z 5

Zajímavá kniha o životě stromů. Doporučuji přečíst.

meluzena
19.02.2019 5 z 5

Krásná knížka o životě stromů, ve které se dozvíte spoustu věcí, které se v přírodopise neučí a bohužel asi ještě dlouho učit nebudou (pokud vůbec někdy), o lesnických školách ani nemluvě.
Příroda má skvěle a do detailů promyšlený celý ten složitý propletenec důvodů, příčin a následků, kde vše má své místo, zatímco my lidé jsme z něj zatím odkryli jen zlomek, ale myslíme si, že už víme skoro všechno; na základě toho pak jednáme (a pácháme škody).
Tahle kniha vám může otevřít oči a změnit váš úhel pohledu (pokud ovšem budete chtít).

katerina6763
11.02.2019 4 z 5

Velmi zajímavá kniha, která mě přinutila dívat se na stromy, které potkávám při procházkách, úplně jinýma očima. Jsou to živé bytosti...

Vesmich
11.02.2019 5 z 5

Lesník dokázal sepsat takový příběh lesa, který dokonale rezonuje s vnímáním všímavého člověka, a proto je text náramným pomocníkem učitele biologie nebo přírodopisu či vlastivědy. Les jako superorganismus, ve kterém má všechno svůj účel a místo představuje tak poutavě, angažovaně a vztahově, že s tím netřeba vůbec nic dělat, stačí s žáky vyrazit a držet se Wohllebenova jazyka. V knize není nic nějak nového nebo zvláštního nebo překvapivého a podle mě ani pro alespoň průměrně v oboru orientovaného člověka, ale ta forma, jednoduchost a to osobní badatelské zaujetí, to je pecka!

asakz
04.02.2019 5 z 5

Krásná kniha o těch trochu tajemných, tichých a mnohdy velmi starých bytostech jménem stromy. O jejich fascinujícím životě, který často uniká našemu příliš hektickému a příliš účelovému vidění světa.

martin7848
01.01.2019 4 z 5

Mám rád knížky, které posunují můj pohled někam dál. A po téhle knížce se už nikdy nebudu dívat na stromy stejně jako dřív. To že mezi sebou spolupracují jsem vážně netušil a celkově se zde dozvíte spoustu informací, které posunují tyto zelené velikány daleko výše v pomyslném žebříčku živých organizmů. Mám dojem, že o přírodě jako takové toho vážně nevíme tolik kolik si bláhově myslíme. Více takových kníže a více studií přírody, ze kterých se můžeme dále učit.

Felsenberg
15.12.2018 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četl. Naproso souhlasím s tím, že odteď budu vidět les naprosto jinak. Celé zelené lesní společenství je nesmlouvavě tvrdé a likviduje konkurenci, na druhou stranu spolupracuje, myslí, cítí, přesunuje se, přizpůsobuje a hlavně žije...

Radoslav55
10.12.2018 4 z 5

Teď už se jinak dívám na stromy. Krásné čtení!

Liberi
02.12.2018 5 z 5

Tajný život stromů není zdlouhavá kniha. Některé informace se částečně opakovaly, protože jedno souviselo s druhým, a někdy k plnému pochopení daného tématu (pro úplné laiky) bylo nutné stručně nastínit téma předešlé.
Autor na nic ze základu nezapomněl, zmínil vše podstatné, a to snadno uchopitelnou fomou, díky které si knihu může přečíst a pochopit ji bez problémů i širší okruh čtenářů.
Sem tam se v komentářích zmiňuje, že byla kniha zbytečně dlouhá. Naopak, kniha o stromech by mohla mít osm set stran a pořád by to bylo málo.
I tak se autorovi podařilo vyjádřit empatii k těmto věkovitým obrům, a jejich pomalu plynoucí život, který se ve své podstatě příliš neliší od života našeho.
Perfektní.

zelena_zabicka
20.11.2018 3 z 5

Kniha je o úplně o něčem jiném, než ostatní knihy týkající se přírody - přináší nový pohled na stromy jakožto na živé tvory vnímající a chovající se obdobně jako živočichové (jen daleko pomaleji). Fascinoval mě tento pohled na toto téma, kniha vyburcuje minimálně k přemýšlení o stromech a rostlinách vůbec. Pouhé 3 hvězdy však dávám za to, že stránkový rozsah je přehnaný, informace se dost opakovaly, člověk ztrácel pozornost. Hrozně moc tomu chybějí fotky či alespoň obrázky, pokud by tam tyto grafické prvky byly, čtenář by si toho odnesl ještě mnohem víc. Nicméně kapitoly jsou krátké, takže čtení odsýpá i tak.

Česneksmedem
15.11.2018 5 z 5

Je dobito.
Objímal jsem stromy, četl Káju Maříka a nečetl noviny.
Díky tomu jsem duševně zdráv.

Miloš Zeman

Je to kniha veskrze aktuální, neboť v ní narazíte i na čapí hnízdo. Při následující návštěvě lesa si sebou asi vezmu fonendoskop a budu poslouchat, jaký výraz použije podzimně zimní houba, když ji utrhnu nebo jaké zvuky vydává trávící buk. Trochu to zlehčuji, ale bylo to velice zajímavé a poučné čtení. SPOILER! Viz například: „Starého dubu neubude, když se o něj divoká svině drbe.“ Nebo: „V jediné hrsti lesní půdy je víc živých bytostí, než lidí na naší planetě. Jedna plná čajová lžička pojme víc než kilometr houbových vláken.“
Zároveň z knihy vyplývá fakt, že si ještě dnes mnohé přírodní pochody nedokážeme vysvětlit nebo ty mechanismy jen tušíme.
Vzhledem k tomu, že jsem v lese prakticky každý den, tak mohu s jistotou všem oznámit, že letos byl takzvaný „krmný rok“. V lese se na zemi válelo plno bukvic a žaludů.
Podle této knihy také již neplatí, že jen ten kdo jí maso je vrah. Cokoliv (!), co do huby strčíte a spolknete to, vraždíte. A prosím žádné dvojsmyslné úšklebky.

Niannie
09.11.2018

Kniha vám ukáže úplně nový pohled na svět (stromů), opravdu zajímavé počtení.

kejty91
28.10.2018 4 z 5

Kniha, která vám dá opravdu to, co slibuje. Podívat se na život stromů tímto pohledem je pro mě nadmíru fascinující. Řekli byste, že stromy mohou mít chuťové buňky? Já taky do této doby taky ne. Zajíma-li vás toto téma, budete ohromeni. Wood wide web je skutečně neskutečný. Nebo řekli byste, že některé druhy stromů zabraňuji incestu? Řekli byste, že by zásada hojnosti ovoce a jiných plodin bylo předzvěstí pro krutou zimu? A že třeba stáří stromu neurčíte pouze pomocí letokruhů? Kniha plná zajímavostí, které je vhodné znát, když příroda je naší součástí.

Po knize jsem sáhla opět, začátkem roku 2020 a mám opět skvělý zažítek, protože v tom, co jsem už měla podtrhnuté jsem se už tolik nezajímala a mohla jsem tak uvažovat na d dalšími informacemi, které v knize byli ještě mnou neobjeveny nebo zapomenuty. Že lesu není cizí podpora i nemocných stromů. Že sice podporují i cizokrajné stromy, které tu lidé zavlekli, jako třeba sekvoje ale že v těchto podmínkách prostě nedosáhnout svých obvyklých rozměrů, jelikož tu nemají dobrou základnu. Že lesní ekosystém je okem neviditelný. Jak to je s parfemací a různou obranou stormů proti ožíračům. Že sice byste řekli, že mozkem stromu je koruna ale opak je pravdou. Že stromy taky sbírají zkušenosti a tak sice ne ihned ale až po pár desítkách let umí zareagovat na různé dlouhotrvající situace. Že stromy ve městech zbytečně a krutě mučíme, aniž to vidíme. Že tmavý lesní med, který lze od včel získat jsou fekálie mšic. Že živiny stromy nezískavají jen z země ale i z vody a VZDUCHU.

Fas-ci-nu-jí-cí čte-ní!