Tajná dcera

Tajná dcera https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136146/bmid_tajna-dcera-nF7-136146.jpg 4 184 56

Pravdivý příběh. Najde svou skutečnou matku? Dojemné líčení osudů žen z různých světů, jež strhne čtenáře přesvědčivostí a hlubokou pravdivostí. Život doktorky Somer se odvíjí přímo ideálně: Právě se vdala a zahájila lékařskou kariéru v San Francisku. Pak ale přijde rána z čistého nebe - dozví se, že nikdy nemůže mít vlastní děti. A ve stejném roce se v Indii chudá matka Kavita rozhodne zachránit novorozenou dceru před jistou smrtí tím, že ji odloží do sirotčince. Ten krok ji bude pronásledovat až do konce života a ovlivní nejen její osud, ale i osud ženy na opačném konci světa. Somer s manželem adoptují Ašu z bombajského sirotčince. Aša prožije ve Státech šťastné dětství, přesto však pátrá po svých indických kořenech i po tom, proč ji biologičtí rodiče odložili. Nakonec dospěje ke smíření s oběma protichůdnými světy, do kterých patří. Román Tajná dcera ukazuje nevyzpytatelné cesty osudu i dalekosáhlé důsledky, jež má každé naše rozhodnutí pro nás i naše rodiny, včetně neporazitelné síly lásky ve všech jejích podobách.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Práh

Secret daughter , 2010

terka95
13.06.2018 5 z 5

Ačkoli v knize občas byly slabší místa, hodnotím 4,5*, díky skvělému tématu. Čtenář nahlédne do indické kultury a světa a několikrát jsem byla vděčná za svůj, vlastně dost luxusní evropský život, čistý záchod a 8-hodinovou pracovní dobu. Nejvíce se mi líbily pasáže s Kavitou a moc jsme jí fandila, aby svou dceru našla. Používané indické výrazy dodaly na autenticitě, ale slovníček pojmů je až na konci knihy, takže neustálé listování a vyhledávání pojmů bylo někdy rušivé. Další knihu od autorky Zlatý syn si také plánuji přečíst :)

sikope
07.06.2018 5 z 5

Smutný příběh dvou žen, které se v životě snaží udělat pro rodinu to nejlepší. Citlivě popsané téma adopce, zamyšlení nad významem rodiny a hlavně krutý obraz indického života.

evice26
27.04.2018 4 z 5

Čtivý příběh americké lékařky, která se svým indickým manželem adoptuje indickou holčičku.
Možná mohly být v knize víc popsány indické zvyky a tradice. Jinak vás ale vyprávění vtáhne do děje a čtete další a další stránky, protože jste zvědaví na konec. Já jsem čekala malinko jiný .-)

josska
09.04.2018 5 z 5

Tak to bylo něco,čtivé,smutné,zajímavé,život bohatších i chudších,slumy i domy příběh dvou žen a jejich dcery,moc mě to bavilo a proto 5 hvězdiček

haski
20.12.2017 5 z 5

Krásný příběh a moc hezky napsaný. Patří mezi odpočinkové a na proložení mezi detektivkami. Krásně vám pročistí mysl a donutí popřemýšlet sama o sobě.

rozvera
06.10.2017 5 z 5

Strhující životní příběh americké lékařky, jejího indického manžela a adoptované indické dcery. Rovněž čtenáři přibližuje prostředí současné Indie, život bohatých a také druhou stranu života ve slumech, plnou bídy .

tatafa
25.07.2017 4 z 5

Musím říci, že tato kniha hluboce předčila má očekávání, která jsem měla. Jednak mne velice příjemně překvapil čtivý styl psaní, kdy příběh velice rychle ubíhal a dokázal vtáhnout čtenáře přímo do děje. A zároveň mne překvapila i otevřenost, se kterou autorka popisuje velice citlivá a vážná témata adopce a života v Indii, a citlivost, díky které čtená snadněji myšlenky z příběhu vstřebá.

imy.angel
05.06.2017 4 z 5

Velmi zajímavý příběh který napsal sám život. Kniha se mi líbila i když začátek byl trochu vleklejší a konec, až moc smutný.

SBH
19.05.2017 1 z 5

Přiznám se, že jsem na popis bezútěšného života v Indii konce dvacátého století (!) nebyla dost silná a knihu jsem nedočetla. Ani příběh doktorky Somer nedýchal nadějí. Autorka si vybírala pouze tragické momenty osudů obou hrdinek, a to na mě bylo přespříliš zničující.

Silwia20
23.04.2017 5 z 5

Porovnanie dvoch svetov, dvoch zien, ktore ziju v odlisnych krajinach v inych podmienkach. Krasna kniha, ktora dohana chvilkami k slzam.
Len by som si predstavovala, ze bude este pokracovat ... :)

Jirinamac
17.04.2017 5 z 5

Moc pěkné čtení. Kdybych neměla i jiné povinnosti, tak bych se od ní neodtrhla. Po přečtení je o čem přemýšlet.

Konvalinka987
22.02.2017 5 z 5

Je to moc pěkná knížka, je čtivá a dojemná. Poukazuje na život v Indii, který je velmi drsný. Člověk si pak začne vážit toho, že žije v ČR.

Aaloha
09.02.2017 5 z 5

Krásný příběh, od knížky jsem se nemohla odtrhnout.

miska164
22.12.2016 3 z 5

Celkem pěkná kniha :)

koala
05.07.2016 5 z 5

Nádherné, hluboké, pravdivé. Skvěle napsané. Takový je prostě život.

janarzk
05.07.2016 4 z 5

Moc hezké čtení. Žádné zdlouhavé a zbytečné popisy, má spád a přesto vtáhne do děje. Během četby jsem se dokázala ztotožňovat s různými postavami tohoto zajímavého příběhu o adopci. Úžasný je i vhled do dvou různých kultur, jejich markantní rozdíl - mezi americkou a indickou, ale i propastný rozdíl života bohatých a chudých v Indii. Je vidět, že autorka život v obou zemích dobře zná. Co mi malinko zkazilo dojem, že na konci celého vyprávění mi některé události přišly moc zidealizované (např. kdo zapálí hranici pod zemřelým dědečkem...), proto ubírám jednu hvězdičku. Ale to nic nemění na tom, že knihu vřele doporučuji.

jane4352
04.07.2016 5 z 5

Knihu hodnotím pěti hvězdičkami a přesto se k ní už nikdy nevrátím. Ne snad proto, že by nebyla čtivá a příběh zajímavý, ale pro to těžké téma, které popisuje. I příběh sám o sobě je silný, ale vykreslené poměry v Indii mě jednoduše dostaly do kolen. Zejména začátek knihy jsem přelouskala s velkou námahou, četnými přestávkami a krabičkou kapesníčků. Původně jsem se chystala ještě i na druhou knihu od autorky, ale asi to chvilku potrvá, než získám odvahu se do tohoto tématu opět pustit.

jasmína
28.12.2015 5 z 5

Výborná kniha. Sice na začátku jsem uvažovala, zda ji nemám odložit, přišlo mi to až moc kruté. Ale jsem ráda, že jsem to nevzdala. Kniha nám dala nahlédnout do míst, kde je Indie hodně chudobná, do jejich kultury, nepichoputelné touze po chlapcích a v klidu zabíjet narozené holčičky, ač v této knize se nám snažili popsat všechny postavy tak, že jsme je víceméně chápali.

Janeee
08.11.2015 5 z 5

Moc krásná kniha!

limetka2008
08.11.2015 3 z 5

Ne že by se to špatně četlo.... ale jednotlivé postavy jsou vylíčeny velmi schematicky a vcelku povrchně. Stejně tak chybí hlubší vhled do indické společnosti a tento nedostatek nezachrání ani řada indických slůvek v textu, která působí spíše rušivě (navíc nejsou přeložena přímo dole na stránce, ale ve slovníčku na konci knihy, takže stále listujete tam a zpět). Takže pokud je to opravdu pravdivý příběh, rozhodně mohl být zpracován zajímavěji. Škoda.

Indie adopce psychologické romány

Shilpi Somaya Gowda