Ta, co jde první

Ta, co jde první https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/494389/bmid_ta-co-jde-prvni-D65-494389.jpg 4 66 28

Stroje v Becherské čtvrti ve městě Obsidie pracují přesčas a všechno se zdá poněkud vychýlené z rovnováhy. Co nevidět začne Epocha II a Ministerstvo porodnictví se už připravuje, ovšem zda bude vražedná Alex při tomto dlouho očekávaném přechodu představovat problém, nebo přínos, se teprve ukáže. Ta, co jde první Livie Llewellynové je mistrovským příspěvkem do světa Mýtu Cthulhu. Předmluva Laird Barron.... celý text

Literatura světová Horory Fantasy
Vydáno: , Medusa

The One That Comes Before , 2015

kristina6651
04.08.2022 5 z 5

Surreálný obří nadsvět chrlící depresivní stereotypy vytváří ideální kulisy pro ventilaci klasicky lidské a skvěle napsané hrdinky (velmi by se líbila autorce Janě Dvořáčkové). Kniha je plná alegorií na problémy naší civilizace, geniálních nápadů, surovosti či sarkasmu a skvěle funguje i bez "napojení" na mýtus Cthulhu. Ta, co jde první je skoro až osobní příběh, který musel ven. Který vznikal z vnitřního drásavého pnutí autorky. Je živelný a živoucí. Je nebezpečný a jedinečný.

Ivan Kučera
30.07.2022 3 z 5

Keďže ma oslovila prvá kniha vydavateľstva Medusa, Tráva Anyi Martinovej, kúpil som si aj druhú – Tu, co jde první od u nás úplne neznámej Američanky Livie Llewelynovej. Rád spoznávam nové tváre, ktoré sa k nám v rámci hororu konečne dostávajú po monopole Kinga a spol. (James, HPL, Barker, Koontz). Po výtvarnej stránke je to paráda. Obálka super, nechýba úvodné slovo od môjho miláčika Lairda Barrona, finálne autorkine dodatky a celé je to avizované ako niečo, čo by mohlo, azda až malo, uspokojiť každého chápadlového fanúšika mýtu Cthulhu. Za toho sa považujem. Niektoré Lovecraftove texty pokladám za nadčasové. Dodnes ma inšpirujú. Táto kniha ma žiaľ do nemalej miery napriek tomu sklamala. Neustále som vypadával zo sedla a len veľmi ťažko som sa dostával naspäť. Cítil som sa, ako keby som rovnými nohami skočil do dvanásteho pokračovania úspešnej série, pričom ale prvých jedenásť dielov som nečítal. Nemám nič proti tomu, keď sú príbehy jemne vytrhnuté z kontextu. Keď si musí čitateľ domyslieť začiatok alebo koniec. Keď niektoré veci zostanú (zrejme navždy) zamlčané, nezodpovedané, nedopovedané. Taký je aj život, prečo by teda také nemali byť príbehy, ktoré nám spisovatelia rozprávajú? Tu mi to ale pripadlo predsa len už príliš. Skvelá je každopádne atmosféra. Divné, pokrivené ovzdušie sveta, ktorý na prvý pohľad funguje normálne, ako sme zvyknutí. Ale pri bližšom preskúmaní zistíme, že sa razantným spôsobom vychýlil z kurzu. Ako keby cthulhuovské božstvá pred rokmi prenikli do nášho sveta a prebehla agresívna vojna medzi nami a nimi, no nedá sa povedať, kto vyhral. Resp. či vôbec niekto. Vinou toho sa tak vytvoril čudný polosvet s ľudskými, ako i neľudskými prvkami. Toto sa mi vyložene páčilo, ale bolo toho málo, do deja som sa dostal až po strane IOO a pravdupovediac ani potom to, až na posledné strany, nebol zázrak hodný štyroch hviezd.

FireOfFilth
23.07.2022 4 z 5

Jen když jsem zaslechl cosmic horror či Mýtus cthulhu, knihu jsem si prostě musel pořídit. Kniha samotná má úplně boží obálku a je takový maličká kapesní.
Celkově musím hned na začátku říct, že jsem čekal asi něco trošku jiného. Příběh se mi, ale líbil a kdo má rád Lovecrafta či Wandermeera bude spokojen. Bohužel se jedná spíše o novelu a příběh uteče hodně rychle. Tím, že je kniha tak sledujeme pracovní den Alex, ve světě, kde žije se začne dít něco kolosálního. Bohužel podrobnosti a více informací ze světa se nedozvíme. Toto považuji za největší mínus knihy. Také se nedozvíme moc o Alex a jejímu speciální noži.
Je pravda, že i v textech mistra HPL jsme se také nedozvěděli, tolik kolik bychom si přáli. Určitě bych se rád vrátil do Obsidie v dalším příběhu.
V Pevnosti 07/2022 vyšla autorce ještě povídka Poslední čisté, jasné léto. Jsem zvědavý jaká bude.
Hodnotím 75 %

Johny van M.
17.07.2022 3 z 5

Krásná obálka navnadí, čtení je to správně (ne)příjemný, tempo svižný (a knížka krátká), ale ač se mi to moc často nestává, už to bylo často za hranicemi mojí fantazie...

JP
26.06.2022 4 z 5

"Alex, Alex, nejsi ty žena mého života?" (po scéně, kdy poprvé použila svůj nůž, respektive oba jeho konce, jsem se zamiloval) Haha. Ok, teď už vážně, druhá publikace Medusy a začínám sledovat jistou tématickou vystředěnost, která byla avizovaná (sexuální fetiše začínají být pestré). To, že je to v podobě krátkých novel, jelikož času mám málo, je něco pro mě a tak když se dostanu k textu tohohle ražení, mám to do pár dnů a čtu s upřímným zaujetím, nehledě na to, jak to se mnou souznělo, protože mám v šuplíku taky jeden, roky trvající koncept, který má stejný záměr a chce být realizován podobným způsobem, z podobného koutu (mé) duše. Livia mě překvapila touhle nekompromisní vizí, ač jsem si párkrát řekl, že ten svět, kde se na jednu stranu dodržuje administrativa, ale zároveň dochází k bezhlavému vražednému mučení, mi k sobě nějak nesedí, jako kdyby to bylo utkáno ze dvou nesourodých částí... ale tohle vše je pak v pár stranách objasněno v doslovu, který dost nechá zaklapnout některý dílky dohromady. I ten soundtrack sedl. Skvělá práce, Filtře! Publikovat podobný texty, mě po opětovném čtení některých mých výplodů přiměje si říct, hele, není to s tebou tak špatný, JP, je nás tu víc.

KadetJaina
18.06.2022 4 z 5

Rovnou se přiznám, že atmosférické věci kolem mě většinou proletí. Jsem ten typ čtenáře, který potřebuje většinu věcí vyslepičit, protože jsem nepozorná. Takže co se vlastně na konci téhle knihy stalo? Divnosti! Ale protože jde o kosmický horor, o věci, co mají dávat smysl v tom, že nedávají smysl, tak mi to ani nevadí. Užívala jsem si podivný svět, zvláštní hlavní postavu, kterou jsem si i přes její povahu velmi oblíbila, a kdyby se někomu chtěl udělat atlas tohohle místa, hned bych ho s chutí otevřela. Většina kosmických horrorů, které jsem četla, se zakládá na postavě, kterou svět podivna semele v našich reáliích. Ale tady není nic jiného, než podivno. Rybí lidi, vlhkost, podivné entity žijící ve vašem domě? Jen obyčejný den. A to mě baví.

Mooneylan
15.06.2022 4 z 5

Když jedete do Brna pomocí Českých drah a vaše hodnoty, morálka i duševní rozpoložení se hroutí do lovecraftiánských temnot, není nic lepšího, než sáhnout po pořádném knižním bizáru.
V pořadí druhý nakladatelský počin Medusy vám zpříjemní cestu do kterýchkoliv horoucích pekel. Skoro jednohubkový, hororově weirdový příběh koncipováný jako pocta HPL a vytvořen jako vzteklá a hořká zpověď osobního života autorky na vás dýchne těžkostí, úzkostí, drsnou surovostí a snovým oblakem plným kouzel a krve. Vtáhne vás do magického cyber světa plného strojů a tajemné energie a donutí vás přihlížet nejbizarnějšímu porodu v historii městečka Becher. To vše za zvuku skvěle sestaveného playlistu, který je pro vás díky QR kódu a vkusu samotné autorky k dispozici na zadní straně titulu.
Takže Romane, moc díky za výbornou literární svačinku! Co bude k večeři? 3:)

Stenar
10.06.2022 5 z 5

Lovecraftiánský new weird, jaký tu ještě nebyl, temná jízda plná divných věcí i odkazů, která nezpomalí až do samého konce. Stejně jako bydlení v Becherské čtvrti to není pro slabé povahy, a hádám, že starouš Howard by měl také nějaké výhrady, ale co už. A minuta ticha za chudinku Veculu Threadneedle.

P.S:: Doslov autorky a předmluva Lairda Barrona též výborné.

New Weird horory mýtus Cthulhu lovecraftovský horor

Livia Llewellyn