Světová válka Z

Světová válka Z https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/472185/bmid_svetova-valka-z-NJK-472185.jpg 4 562 126

Světová válka Z (World War Z) Maxe Brookse je hororový, ale velmi realistický a emotivní román o světové válce se zombie. Není to ale klasický horor se zombie, kniha svou realistickou kulisou připomíná knihy Stephena Kinga nebo Toma Clancyho. Epidemie zombie začíná v Číně, kde se na několika odlehlých místech objevují případy neznámé nákazy. Z Číny se pak „vzplanutí“ šíří nekontrolovatelně po celém světě. Max Brooks vytvořil apokalyptickou a velmi detailně propracovanou vizi – od zastíracích manévrů vlád přes šíření epidemie s využitím černého obchodu s lidskými orgány až po konkrétní osudy jednotlivců. Svět se po ukončení války se zombie změnil: světová lidská populace se dramaticky zmenšila, některé oblasti jsou zcela vylidněné, někde není známo, zda přežili lidé nebo je území obsazeno zombie, rovnováha sil se změnila. Celému příběhu dodávají na autentičnosti výpovědi přímých účastníků. Strhující kniha, která byla přeložena do mnoha světových jazyků, patří mezi celosvětové bestsellery, prodáno bylo více než 700 tisíc kusů. Kniha se dlouhodobě udržela v popředí významných žebříčků (např. New York Times Best Seller) a v roce 2013 byl do kin uveden stejnojmenný film, který se knihou inspiroval, v režii Marca Forstera (Ples příšer, Hledání Země Nezemě s Johnny Deppem nebo Horší už to nebude) s Bradem Pittem v hlavní roli. Kniha (první vydání z roku 2010) získala ocenění (KNIHA MĚSÍCE) časopisu Pevnost 4/2011.... celý text

Literatura světová Horory Sci-fi
Vydáno: , Zoner Press

World War Z , 2006

andrej0867
24.04.2022 3 z 5

ubohe velryby

Ládja
21.03.2022 3 z 5

(SPOILER) Čekal jsem trochu něco jiného. A něco jiného jsem dostal. Formát rozhovorů je zajímavý a se pomalu rozkoukává jak a k čemu došlo. Za mě jen škoda, že některé, zvlášť ty rozhovory ze začátku jsou krátké a nějaké, které mi přišly pro příběh vedlejší, co zbytečně dlouhé. 2,5* Třeba jindy na to budu lepší čas a více to chytí.

roso.mak
01.03.2022 5 z 5

Velmi čtivá kniha. Formát interview byl zvolen dobře. Dokáže udržet tempo a zároveň předat spoustu informací. Dokážu si představit, že kdyby to byla kniha hollywoodského typu: hrdinný hrdina cestuje a bojuje se zombie, dokázala by kniha být dost rozvláčná a autor by si nemohl dovolit předat ten krásně celkový obraz o válce, jako v tomto případě.

Jsem velmi spokojena.

Lokina
16.02.2022 4 z 5

Knihu jsem si chtěla přečíst na popud filmu, který je inspirovaný právě Světovou válkou Z. Dlouhou dobu kniha nebyla k mání a kupovat ji za hříšné peníze na bazarech, jsem nechtěla. Velkou radost mi udělalo, že kniha byla opět vydaná a já si ji mohla za normální peníz zakoupit.
Kniha se mi líbila, některé části se mi četly hůře a moc mě nebavily, to byly například kapitoly popisující politiku a její řešení se zombie, uprchlíky. I když jsem tyto kapitoly musela číst pomaleji, abych tomu porozuměla, ve výsledku ten politický "bordel" dával smysl, autor si opravdu dal záležet a věděl o čem píše.
Samozřejmě, že mně se nejvíce líbily kapitoly popisující přeživší a jejich boj se zombie. Byly napínavé, zajímavé, místy i strašidelné (katakomby pod Paříží). Já tématiku zombie mám ráda, takže celkově kniha mě velmi zaujala a mohu ji doporučit :-)

ArkAngel
21.01.2022 3 z 5

Brooks skvěle využívá žánru epistolárního románu v moderním provedení, kdy nám zombie apokalypsu prezentuje retrospektivně skrze interview s přeživšími nebo lidmi z různých oborů, kteří se s problémem zombie potýkali. Jde vidět, že se autor v jednotlivých oblastech vyzná a celkově ona různá pandemická opatření apod. připomínají i naší situaci s Covidem (lidé skupující lék proti vzteklině velmi připomínali jedince s Ivermektinem). Byť uznávám, že je celá látka pojata zajímavě a je velmi propracovaná, kniha mne bohužel tolik nebavila, což se také podepisuje na mém hodnocení.

tuommo
31.12.2021 4 z 5

Vánoční rychlovka. Originální pohled na válku se zombie, zombie apokalypsu i řešení a to skrze příběhy a postřehy přeživších lidí.

Formol
18.12.2021 5 z 5

Dlouho jsem nepřečetl knihu jedním dechem. Ano, chtělo to hodně kávy, a ano, víkend v troubě.
S některými nápady by se se určitě dalo polemizovat. Tak například právě probíhající pandemie ukázala, že reakce lidstva by byla mnohem hloupější (přímočarý hyenismus s falešnou vakcínou Phalanx vs. různě a ne vždy jen tak přímočaře motivované dění kolem neúčinných léků typu ivermektnin nebo isoprinosine a "pro-disease" proroků typu Zdravé fórum a jejich odnoží a příznivců), na druhou stranu podcenění možnosti vyvinout v případě nasměrování dostatečných prostředků účinnou vakcínu - a ochoty prostředky do něčeho takového směřovat.
Jenže je to román a nikoliv disertace ze strategických studií, takže o to nejde. I kdyby jediným poučením z knihy bylo to, že se čtenář vážně a přitom v rámci fiktivního univerza zamyslí nad Redekerovým plánem, kniha bude mít pro jeho chápání světa přesah. Třeba si uvědomí, že každé opatření public health, u z historických důvodů označované jako hygienická služba, je vlastně takový malý Redekerův plán.

Schary
17.09.2021 3 z 5

Dokument zombie apokalypsy. Je to soubor příběhů lidí, kteří prožili válku se zombíky, od pacienta nula až k masovým útokům nemrtvých. Víc mi vyhovuje románové zpracování této tématiky.

DennisMoore
25.07.2021 5 z 5

Stephen King promine, ale pokud se mě ode dneška zhruba do konce světa někdo zeptá, jakou knihu o zombie by si měl přečíst, řeknu: Rozhodně Světovou válku Z, protože Max Brooks je borec. Dokumentární styl nemrtvému žánru velmi svědčí, kniha je objemný balík rozhovorů i monologů, které postupně dávají dohromady obraz toho, co se stalo. A je to děsná zábava, která navíc působí i vcelku autenticky. Trochu mě děsí ta představa, kolik materiálů musel Brooks nastudovat kvůli každé kapitole a kapitolce, protože z většiny těch krátkých povídek by jiný spisovatel udělal samostatné knihy - vyloženě si o to říkají. Musela to být opravdu velká práce, ale vyplatila se stoprocentně, neb zaujme i ty, které až tak nezajímají zombie, ale chtějí si přečíst o světě zachváceném nějakou, ehm ehm, pandemií, a o tom, jak na ni lidé reagují._____P.S. Děkuji Zoner Press, že knihu konečně vydal znovu a překupníkům sklaplo. Škoda snad jen, že vazba je měkká a obálka dosti ošklivá.

pavel1238
07.07.2021 2 z 5

Nezaujalo. Nějak jsem se neztotožnil s celým konceptem knihy. Jaksi mi chyběla postava, které by se dalo fandit, nějaký vývoj charakterů. Za mne moc technikálií, některé příběhy zajímavé, jiné vysloveně nudné. Dočetl jsem do tří čtvrtin a zjistil, že vlastně víc nepotřebuju.

LukBook
29.06.2021 4 z 5

Každý kdo četl asi ví, že se jedná o dost specifickou knihu. Není to klasická ombie vyvražďovačka, ale velice emotivní román tvářící se velice reálně. Někteří možná jeho netradiční styl nezkousnou, ale většina čtenářů ho prostě miluje

Dannyck
14.06.2021 5 z 5

Velice chytré, do detailu promyšlené, a hlavně děsivě uvěřitelné. Kniha je psána stylem syrové, realistické dokumentární reportáže o právě proběhlé světové válce se zombie. Je to už nějaký ten rok, co jsem ji dočetl, ale pamatuji si, že tehdy po přečtení mě noc co noc, asi dva týdny, pronásledovaly noční můry ve kterých jsem byl ve světě postiženém světovou válkou Z. Předtím ani po tom mě už mě žádná kniha ani seriál natolik nepohltila.

protokol
06.06.2021 odpad!

ľovek sa tešil na kvalitnú zombo knihu a dostal toto. brak zlátanina , nuda,
je to forma spravodajských reportáží , a je to tak nudnou formov písané že človek pr tom zaspáva, nie nie pre moje uši to nieje.

hroubek
05.06.2021 5 z 5

Velká spokojenost. Max Brooks se zde profiluje jako velmi sebevědomí tvůrce, který má své myšlenky hezky srovnané a umí se na daný problém koukat jak z lokálního hlediska, tak i globálního. A čte se to luxusně. Dané segmenty mají, co říci a vždy dokáží něčím překvapit. A navíc se krásně doplňují a vytváří zajímavou mozaiku. Za mě opravdu povedená kniha, která v sobě má mnohem více, než se na první pohled zdá a představuje dost svěží vítr na dané téma.

Corso
13.05.2021 3 z 5

Desiatky drobnych pribehov zachytenych imaginarnym reporterom potom, co ludstvo prekonalo zombie apokalypsu. Criepky, kaleidoskop. Putave, niektore skoro poviedky maju pointu, niektore su na dokreslenie celkoveho obrazu. Primarne hned ma napadlo, ze neskuseny autor (v podstate nic ine zasadne nenapisal ani po tejto knihe), urobil to najlepsie co mohol. Nepustil sa do komplexneho pribehu s rozpracovanymi ustrednymi postavami, ale nahustil dobre napady. Neriesil stylistiku, hoci nepoznat ze by to bol nejaky literarny pokus. Je to vyborne napisane a umne sa Brooks vyhol tomu, co mohlo byt jeho slabinou. Vo vysledku vyborna putava fantastika. Knihu dnes uz nekupite v knihkupectvach, ale staci ist na uloziska. Potesujuce je, ze to s nasledne natocenym filmom nema absolutne nic spolocne, film nestoji za viac ako jedno zhliadnutie. Ani ked tam hra B.Pitt. Brooks neskor este trosku vydojil zombikov, tam naboku vidite akesi prirucky pre deti. Za mna autor jednej vydarenej knihy, ale ta vam v policke hanbu neurobi.
PS: paralely ktorym sa autori filmu tak vyhybali, (povod nakazy v Cine :) su v dnesnej dobe covidu az prorocke. Ak teda vojnu Z niekedy citat, tak prave teraz. Dobrych upirovin je niekolko, zombarne ma napadaju aj s touto leda dve.

Johncze
07.03.2021 4 z 5

Zajímavě pojatý zombie horor, který je vyprávěn dokumentárním stylem. To bohužel znamená absence jakýchkoliv hlavních postav. Z tohoto pohledu je zfilmovaná verze mnohem lepší. Kniha si ale dokáže budovat atmosféru jiným způsobem a navíc postupné odkrývání pandemie pouze ze střípků jejich přeživších, má něco do sebe. Některé úryvky měly třeba pár stran, jiné desítku a ty už dokázaly vtáhnout mnohem lépe. Za mě tedy ideální mít méně, ale o to delších vstupů. 4*

joachim36
06.03.2021 4 z 5

Dostal jsem jednu takovou nepříjemnou nemoc, pocházející z Číny, a v lepších chvilkách jsem si jí chtěl ukrátit četbou nějaké zajímavé knihy. A byla mi doporučena právě tato. Zombie apokalypse moc neholduji, nikdy jsem nic takového nečtl, filmy vynechával a tak jediné letmé setkání probíhlalo přes pár počítačových her. Ale této knize musím dát palce nahoru! Nebezpečný vir, který se začne šířit z Číny do celého světa, až ho celý pralyzuje. Různé státy na něj reagují různě a s různým účinkem. Lidé se v zoufalství snaží utéct kamkoliv, aby zachránili holé životy. Podaří se jim to? Podaří se světu zvrátit nebezpečnou pandemii Zombie? Ideální četba pro překonávání jedné nepříjemné nemoci.

Princezna22
01.11.2020 5 z 5

Zajímavá kniha. Viděla jsem nejdříve filmovou verzi a při čtení knižní verze jsem koukala jak puk. Kniha je skvělá!! Film má taky co do sebe, ale oboje dohromady naprosto odlišné.... Kniha pojednává o tom, jak by asi tak mohla skutečně vypadat zombie apokalypsa. Opravdu doporučuju všem co mají rádi zombie stejně jako já. Na film se rozhodne podívám znovu a jak říkám nejde porovnat s filmem protože obojí je jak s jiného těsta. PS : po přečtení knihy mě trápí sny o zombikach a o tom jak mě chtějí sníst :D doporučuju. Doporučuju.

Dejf_ano
25.10.2020 5 z 5

Jak tomu mnohdy byva jsou knihy lepsi nez filmy jimi inspirovane. V tomto pripade je skutecne pravda. Navic kniha je velmi odlisna od filmu.

veronika4001
20.09.2020 5 z 5

Lepší knihu o živých mrtvých jsem nečetla. Výborný nápad upoutat tématiku zombií světovou válkou a dát je jako hlavní a vysoký kalibr v boji o přežití. Evropský, asijský, americký kontinent, různé státy, stejný problém. Nákaza v podobě viru se šíří dál. Hranice států a demarkační linie neplatí. Zpočátku chtějí lidé z místa odjet, neví kam, snad na sever, kde je zima a větší šance na to, že živí mrtví umrznou. Bohužel, neděje se tak. Vymýšlí se zbraně, jak zombiím nenávratně ublížit, usmrtit je. Nedaří se. Jsou to chytří tvorové, přemýšlí jak lidé, vyvíjí se. Někde se objevují i quislingové, těžko je rozeznat, následky jsou ale stejné. Usmrcují kousnutím. Všichni "Z". Pokousaný chlapec, uprchlíci, malá holčička s odtrženým obličejem, lékař transplantující srdce infikované virem, matka odvádějící dítě do školky, rodina zaklíněná v autě zapadlém v bažině, turistka, vojáci, vysocí zástupci států... Ti všichni a ostatní před svým nakažením v obavě o svůj život utíkali. Bylo zde něco, co se masově šířilo, něco, co likvidovalo. Oživlé mrtvoly. Vyvalené oči, napřažené ruce, šourající se, mručící... Samotní, ve skupinách, masově. Zpráva je napsaná skvělým reportážním jazykem. Nemohu uvěřit, že nebyla sepsána na základě skutečných událostí. Jak to Max Brooks mohl vymyslet? Slovo od slova, souvětí, příběh, děj jako součástky vše zapadá, vše je jednolité. Neuvěřitelné. Příběhy, které svazuje zpráva jsou zcela objektivisticky zpracovány. Vyvolávají představu uskutečnitelnosti, to, že ten příběh se stal a osoba coby přeživší vypravěč jej prožívala. "Strach je nejcennější komoditou ve vesmíru." To je světová válka Z.