Švédové u Brna

Švédové u Brna https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/519686/bmid_svedove-u-brna-pZr-519686.jpg 5 1 1

0kozel
20.07.2023 5 z 5

Román o osudech obránců Brna během švédského obléhání v roce 1645. Po bitvě u Jankova se nad Brnem začnou zatahovat mračna, protože k městu se blíží švédská vojska pod vedením obavaného velitele Torstensona. V této situaci cestuje do Brna pan Horyna, který se rád chlubí svojí statečností a zkušenostmi z bojů v Uhrách a Turecku, ale ostatní ho považují spíše za mluvku a pochybuji o jeho statečnosti (autor pro zbabělost používá obrat, že byl dotyčný obejit tchořem). Na cestě se družina pana Horyny úspěšně utká s loupežnickou bandou. Loupežníci mají svůj plán jak s pomocí Švédů zbohatnout, takže se s nimi v průběhu děje setkáváme opakovaně. Po přijedu do Brna Horyna v ohroženém městě zůstane, i když trochu proti své vůli a nakonec se vyznamená a přispěje k úspěšně obraně. Poté sledujeme den za dnem přípravy na obléhání a samotné nekonecně dlouhé boje o město. Dozvídáme se i o situaci v Rakousku a Uhersku. Poté co vyčerpání Švédové opouští Brno, zůstává širé okolí naprosto zpustošené. Autor měl pravděpodobně k dispozici kvalitní historické podklady, protože detailně popisuje, co se odehrávalo den za dnem včetně lokalizace, kde upřesňuje jak se místa jmenovala v době vydání knihy (dnes už se hodně míst jmenuje ještě jinak). Navíc přidává někdy poznámky, jak místa v době obléhání vypadala, ale stručně, takže to děj nijak nenarušuje. U této knihy autor používá trochu jiný sloh než u pozdějších knih, a musím říct, že mi vyhovoval více. Četlo se mi to velmi dobře. Také se v knize nevyskytují autorovy pozdější typické protikatolické a protiněmecké postoje.