Stvořitelé a spasitelé

Poté, co mladá australská restaurátorka objeví v troskách zničeného Sarajeva iluminovaný židovský rukopis, začíná odkrývaní starého tajemství. Příběh, inspirovaný skutečnými okolnostmi spojenými s nalezením tzv. Sarajevské hagady, zavede čtenáře do středověkého Španělska, Benátek inkviziční éry, Vídně přelomu století až po Sarajevo obsazené nacisty. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/68576/stvoritele-a-spasitele-68576.jpg 4.165

Vydáno: , Plus

People of the Book, 2008

Kniha Stvořitelé a spasitelé

Pablo70
28.09.2020

Knihy o knihách jsou prima. Víte, že Sarajevská hagada byla k vidění i v ČR? I když jsem si početl, musím se přiklonit k otázce, "zdali by nakonec mocnější než skutečností vágně inspirovaná fikce nebyl román-dokument". Viz recenze Hany Zahradníkové v Respektu (mrkněte do recenzí).

lencin
20.09.2020

Román o spletitém putování iluminovaného židovského rukopisu napříč pěti staletími.
Čtivě napsané,zajímavé příběhy z pomezí islámské, židovské a křesťanské kultury.
(2012)

bekule
10.07.2020

4,5
Hlavní příběh australské restaurátorky odehrávajíce se v současnosti střídají kapitoly sledující osudy Sarajevské hagady v časech minulých zpětně až k jejímu vzniku v patnáctém století. Autorka velmi podrobně a srozumitelně popisuje způsob konzervátorské ne restaurátorské práce. Tato část mě asi pro to že mám raději knihy ze současnosti, bavila víc. Kapitoly věnující se historii knihy byly místy příliš rozvláčné. Poslední část ,devět let poté už byla zbytečná a příběhu spíš uškodila, nebýt toho dala bych plný počet.

Arev122
29.03.2020

Román podle skutečné události se mi líbil, zejména fiktivní příběhy minulosti knihy a osudů lidí s ní spojených.

Penicuik333
15.04.2019

Dobre to bylo. Zase jsem pridala par stripku ke svym znalostem historie nabozenstvi, Evropy. Dejiny se bohuzel stale opakuji s naprosto paradoxni podobnosti. Trochu mi to evokovalo Urisuv Exodus. Jedine, co bych vytkla, je ta pocatecni milostna zapletka jak od Danielle Steelove.

Alma-Nacida
14.08.2018

Návraty k záchranám a tvorbě hagady do minulosti mě bavily, méně už poněkud neuvěřitelné eskapády současné restaurátorky. Není mi jasné, proč se v překladu kniha jmenuje Stvořitelé a spasitelé, když originální název Lid knihy je výstižný i proto, že lidmi knihy bývají souborně označováni židé, křesťané i muslimové (v tomto pořadí dle doby vzniku náboženství, abych nikomu nekřivdila :-).

Anomis
28.07.2017

Jedna z mých nejoblíbenějších knih.
Zaujal mě už popis restaurátorské práce na záchranu starých svazků, prolínání časových období i nové poznatky nejen k židovské kultuře, ale také historické momenty pomoci mezi lidmi různého vyznání. Překvapila mě informace o protinacistickém odboji. Trochu jsem byla zmatená ze závěru, připadal mi zmatený. Není to úplně odpočinkové čtení, pro mě dost emocionální.

Aniday
02.06.2017

kniha mě moc bavila - převážně ty historické části a jejich "rozuzlení"... hvězdu dolů jen proto, že život hlavní postavy se jevil víc neuvěřitelný, než celá historie hagady...