Stvořitelé a spasitelé

Stvořitelé a spasitelé https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/68576/bmid_stvoritele-a-spasitele-tai-68576.jpg 4 69 17

Poté, co mladá australská restaurátorka objeví v troskách zničeného Sarajeva iluminovaný židovský rukopis, začíná odkrývaní starého tajemství. Příběh, inspirovaný skutečnými okolnostmi spojenými s nalezením tzv. Sarajevské hagady, zavede čtenáře do středověkého Španělska, Benátek inkviziční éry, Vídně přelomu století až po Sarajevo obsazené nacisty.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány

Vydáno: , Plus
Originální název:

People of the Book , 2008


více info...

Přidat komentář

Pablo70
28.09.2020 3 z 5

Knihy o knihách jsou prima. Víte, že Sarajevská hagada byla k vidění i v ČR? I když jsem si početl, musím se přiklonit k otázce, "zdali by nakonec mocnější než skutečností vágně inspirovaná fikce nebyl román-dokument". Viz recenze Hany Zahradníkové v Respektu (mrkněte do recenzí).

lencin
20.09.2020 4 z 5

Román o spletitém putování iluminovaného židovského rukopisu napříč pěti staletími.
Čtivě napsané,zajímavé příběhy z pomezí islámské, židovské a křesťanské kultury.
(2012)


bekule
10.07.2020 4 z 5

4,5
Hlavní příběh australské restaurátorky odehrávajíce se v současnosti střídají kapitoly sledující osudy Sarajevské hagady v časech minulých zpětně až k jejímu vzniku v patnáctém století. Autorka velmi podrobně a srozumitelně popisuje způsob konzervátorské ne restaurátorské práce. Tato část mě asi pro to že mám raději knihy ze současnosti, bavila víc. Kapitoly věnující se historii knihy byly místy příliš rozvláčné. Poslední část ,devět let poté už byla zbytečná a příběhu spíš uškodila, nebýt toho dala bych plný počet.

Arev122
29.03.2020 4 z 5

Román podle skutečné události se mi líbil, zejména fiktivní příběhy minulosti knihy a osudů lidí s ní spojených.

Penicuik333
15.04.2019 3 z 5

Dobre to bylo. Zase jsem pridala par stripku ke svym znalostem historie nabozenstvi, Evropy. Dejiny se bohuzel stale opakuji s naprosto paradoxni podobnosti. Trochu mi to evokovalo Urisuv Exodus. Jedine, co bych vytkla, je ta pocatecni milostna zapletka jak od Danielle Steelove.

Alma-Nacida
14.08.2018 3 z 5

Návraty k záchranám a tvorbě hagady do minulosti mě bavily, méně už poněkud neuvěřitelné eskapády současné restaurátorky. Není mi jasné, proč se v překladu kniha jmenuje Stvořitelé a spasitelé, když originální název Lid knihy je výstižný i proto, že lidmi knihy bývají souborně označováni židé, křesťané i muslimové (v tomto pořadí dle doby vzniku náboženství, abych nikomu nekřivdila :-).

Anomis
28.07.2017 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih.
Zaujal mě už popis restaurátorské práce na záchranu starých svazků, prolínání časových období i nové poznatky nejen k židovské kultuře, ale také historické momenty pomoci mezi lidmi různého vyznání. Překvapila mě informace o protinacistickém odboji. Trochu jsem byla zmatená ze závěru, připadal mi zmatený. Není to úplně odpočinkové čtení, pro mě dost emocionální.

Aniday
02.06.2017 4 z 5

kniha mě moc bavila - převážně ty historické části a jejich "rozuzlení"... hvězdu dolů jen proto, že život hlavní postavy se jevil víc neuvěřitelný, než celá historie hagady...

sagasir
22.11.2016 5 z 5

Skvělý příběh objevující se napříč časem a místem

Sarajevská hagada je rukopis, který jistě stojí minimálně za povšimnutí. Plusem této knihy je už tedy rozhodně to, že zrovna o něm pojednává, jelikož se člověk dozví něco nového a rozšíří si obzory. Takže se dozvíme, že tato hagada byla třikrát ztracená, dvakrát zachráněná muslimem atd. Dalším velkým plusem tohoto dílka je postava restaurátorky Hany Heathové. Líbil se mi její vývoj od cynické, sarkastické a nezúčastněné vědkyně, pod jejíž ochranou slupkou se skrývá idealistka, po dalšího „člověka knihy“, který se snaží zmapovat její cestu od stvoření až k jejímu spasení. Nutno dodat, že i další postavy v knize nijak neztrácejí na kráse. Naopak mají v knize vždy své pevné, oprávněné místo a jsou sepsány do hloubky a rozhodně dokážou zaujmout. Chválit musím i střídání historických kapitol s těmi ze současnosti. Nepůsobilo to nijak zmateně. Zvláštní bylo i seznamování se s příběhem pozpátku, tedy od nejnovějších událostí až po ty nejstarší. Mně osobně to vůbec nevadilo a naopak to celé považuji za takové nevšední a opět dobře zpracované. Dobře zpracované bylo i veškeré prostředí, ve kterém se děj knihy odehrával. Hodně jsem si díky detektivkám od Mankella oblíbil, že se děj neodehrává jen na jednom místě, ale klidně i různě po světě. Takže u Stvořitelů a spasitelů jsem byl v tomhle ohledu více než nadšený a spokojený. Na knize oceňuji i poukázání na to jak se v průběhu staletí zacházelo se Židy a to především se ženami. Na čtenářovi city pak působí i pasáže zachycující utrpení dětí. Celkově mám pocit, jakoby knihou procházelo jakési poselství humanismu, a v konečném důsledku je jedno jakého je člověk vyznání, jelikož hlavní je on sám jako člověk. Kniha jako taková pak rozhodně nenudí a její závěr je také výborný. Na 400 stranách se nám tak rozvíjí krásný příběh, který je zajímavě provázaný a objevuje se na různých místech a v různý čas.

Stvořitelé a spasitelé je kniha, kterou se nebojím označit za jednu z nejlepších, co jsem minimálně letos četl. Tohle dílo má rozhodně nějaké své kouzlo a já jsem mu bezvýhradně podlehl. Této knize pak uděluji plných 100 %.

Pralev
06.11.2016 2 z 5

Ještě zhruba první polovinu mě kniha docela bavila - bylo zajímavé porovnávat rozdíly mezi historickými romány napsanými muži a ženou. Přeci jen na to, aby snad 90% obsahu historického románu bylo řešení vztahů, romantiky a sexu, nejsem úplně zvyklý. Bohužel se to ale záhy okoukalo a druhou polovinu knihy jsem se musel do čtení nutit. Pro rozšíření obzorů ohledně historie židů to nebylo špatné, ale hlavní dějová linka a i většina vnořených příběhů prostě nebyla vůbec dobrá.

jarrmilla
16.01.2016 5 z 5

Jedním slovem...nádhera.

Smiragl
16.04.2015 5 z 5

jedna z nejlepších knih, co jsem poslední dobou četla, vřele doporučuju!

anibeni
03.02.2015 5 z 5

Opravdu jedinečná kniha... kdo se začte, už knihu nebude chtít odložit... Moc se mi to líbilo, to pátrání, to prolínání příběhů a časových období... Úžasný závěr, přesně takový, jako je celá kniha..

Lili2
01.08.2014

Souhlasím s Gylem, KattyV a kní - Výborně napsaná kniha. Řekla bych, že ji lze srovnat se Záhadou domu Šefferů od Tamar Yellinové nebo Tajemným diamantem od Noaha Gordona. Pátrání po nějaké věci v současé době, které nás zavede zároveň do její minulosti. Také jsou zde vtipné pasáže, takže se čtenář i zasměje a pobaví. Kniha tedy mé očekávání splnila.

Gyl
07.08.2013 5 z 5

Román o rukopisu Sarajevské Hagady, který zkoumá a konzervuje restaurátorka Hana Heathová z Austrálie. Nalézá v knize různé drobnosti (kočičí chlup, křídlo motýla, speciální pigment, skvrnu, krystalky soli,...) a díky nim odhaluje putování knihy od jejího vytvoření před pěti staletími až do dneška. Historické kapitoly se střídají s těmi ze současnosti, ve kterých Hana prožívá různé boje aby získala potřebné informace, ale i jen přístup ke knize, a kde prožívá spletitou síť vztahů k matce, k vedoucímu muzea v Sarajevu a jiným lidem z jejího okolí.
Celkově je to spíše kniha o vztazích, které způsobily, že kniha šla z ruky do ruky, z jednoho kouta světa do jiného a které dnes umožňují nebo znemožňují práci na jejím restaurování.
Četlo se mi to velice dobře, nahlédl jsem do vzdálené i velice blízké minulosti, podíval jsem se do jižní Evropy, na Balkán, do Afriky, do USA i do Austrálie, zažil plavbu po moři, válku a hladomor, prožil touhy, lásky, bolesti i radost.
Možná je to kniha pro jemnější povahy, ale knihy jsou jako boty - ne každá padne každému. Mně tahle padla perfektně.
Protože jsem knihu nebral do ruky s jakýmkoli očekáváním, tak jsem mohl být, a byl jsem, jen velice mile překvapen.

kattyV
15.02.2013 4 z 5

Výborně napsaná kniha napínavější než mnohá detektivka. Prolínají se zde dvě dějové roviny - restaurátorka Hana - mladá nezávislá australanka - restauruje v Sarajevu v roce 1994 vzácnou židovskou knihu, Ta je pozoruhodná obzvláště tím, že je bohatě ilustrovaná, což bylo u židovských knih té doby velmi nezvyklé. Hana z knihy získává drobné předměty pomocí nichž doufá vypátrat její historii. Do jisté míry se jí to daří, ale zatímco ona se dozvídá jen náznaky, my díky jednotlivým příběhům známe všechno.
Hana objeví úlomek křídla motýla, který se vyskytuje jen ve vysokých horách. Domyslí si tedy, kde kniha přežila válku - my ale známe přesný příběh záchrany této knihy a jedné židovské dívky za nacistické okupace. Hana se díky pátrání po stříbrných sponách, které původně knihu držely pohromadě dozví, kdo je ukradl, ale my víme proč.... postupně se dozvídáme celý její příběh. Zvláštní bylo, že se s ním seznamujeme pozpátku - od událostí nejnovějších, až k jejímu samotnému vzniku. Poslední, nejstarší příběh, ve kterém vznikly její pozoruhodné ilustrace se mi líbil asi nejvíce, ale zajímavé či dojemné byly všechny. A Hana, která se sice nedozvěděla vše, přece jen zjistila dost

st.me
12.10.2011 1 z 5

Z téhle knížky nejsem moc nadšená. Brala jsem si ji s tím, že by to mohlo být něco na styl knih Dana Browna, ale není. Autorka vypráví příběh knihy staré 5 století a osudy lidí, kteří s ní měli co dočinění. Takže příběh ze současnosti je tak useknut a začíná jiný v jiné době, v jiné zemi. Postupně kniha odkrývá svá tajemství a svou historii. Což zní jako recept na napínavou a zajímavou četbu, ale opak je pravdou.
V průběhu čtení jsem se nudila. Výjimkou byly ty okamžiky, kdy jsem si musela vyhledávat latinská, italská a jidiš slovíčka a na internetu si hledala historii Židů a jejich náboženství. To mi upřímně vadilo. Uvítala bych, kdyby význam těchto slov byl vzadu v knížce. Čtenář by tak nemusel odkládat knihu a v klidu pokračovat v četbě. Celkově se mi zdálo, že autorka počítá s tím, že každý je obeznámen s Židovskou tématikou a tak nemusí nic vysvětlovat. Mě to tak několikrát přivedlo v omyl.
Když tak přemýšlím jak to shrnout, tak mi to přišlo takové nemastné, neslané a vědět tohle dřív, tak ji ani nečtu.