Husitská revoluce: Stručná historie

Husitská revoluce: Stručná historie https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/465132/bmid_husitska-revoluce-strucna-historie-4mP-465132.jpg 5 107 25

Stručná historie série

„Byla to vzrušená doba. Evropský kontinent se po roce 1400 zmítal v nejistotě.“ Církev byla rozpolcena, brány Evropy už téměř vyvraceli z pantů Turci, politický systém se ocital v krizi. Roku 1413 však svitla naděje, protože kostnický koncil měl od příštího roku konečně nejpalčivější problémy řešit. Jeho výsledkům kontinent zatleskal a vzápětí strnul nad bouří, kterou v jeho srdci vyvolala poprava Mistra Jana roku 1415. Jako vzrušená novela o krátkých, svižných kapitolách působí Čornejovo líčení revoluce, četných přelévání jejích sil, střetů, zvratů, politického kvasu i jejích klíčových aktérů od počátků a ideových zdrojů až po vládu husitského krále Jiřího z Poděbrad. Populární formou osvětluje evropský kontext událostí, dobovou mentalitu, náboženské souvislosti, vojenskou strategii husitů a jejich protivníků i význam husitství pro české dějiny. Tato historie „do kapsy“ shrnuje vše podstatné o jedné z nejslavnejších kapitol českých dějin a nabízí skvělé čtení i možný doplněk ke studiu.... celý text

AlbionFoxyFox
24.05.2021 5 z 5

Skvěle pojatá publikace, která, jak slibuje název, je skutečným stručným přehledem událostí daného období. Mně výborně posloužila jako most po přečtení Jana Žižky k přípravě na kolos Husité a jsem si jistá, že knihu ocení spektrum čtenářů počínaje žáky základní školy, odbornou veřejností konče. Autorův skvělý čtivý styl psaní byl jen třešničkou na dortu.

Jackjelly
08.05.2021 5 z 5

Knihu jsem si koupil, abych prodělal lehkou historickou přípravu před čtením Jana Žižky. Je úžasné, jak pan Čornej dokáže čtivě, srozumitelně a přitom zajímavě vylíčit husitskou éru. Éru, kterou dodnes u nás část veřejnosti, pro kterou husité skončili bitvou u Lipan, považuje za boj česko-německý a ne za náboženský konflikt, kterou ve skutečnosti především byla.
Za mě velká spokojenost, pár informací, o kterých jsem nevěděl, jsem si doplnil a mohu se směle pustit do čtení věnované české historické legendární postavě, kterou budu mít vizuálně navždy spojenou s expresivním výrazem Zdeňka Štěpánka.

PaveI
20.04.2021 5 z 5

Souborné knižní vydání původně novinových článků doplněné o doporučenou literaturu. Jako stručný úvod a průvodce danou dobou ideální.

Rawen616
27.03.2021 5 z 5

Dá se říct, že jde o takový bonusový materiál k obřímu Janu Žižkovi od téhož autora:-) Kniha má stejný design i použité materiály - krom gramáže papíru- a tak naláká už svým vzhledem(obecně musím říct, že Paseka dělá nádherné knihy), jen je výrazně menší a tenčí. Jde jen o takové letem světem husitskou revolucí. Ale já mam tyhle knihy, kde si člověk může velmi rychle vyhledat základní informaci, pokud si není něčím zcela jist, velmi rád. Jinak platí totéž co jsem řekl už k monumentálnímu Žižkovi. Je to přehledné, dobře napsané, snaží se to nedémonizovat ani neidealizovat. Nadšenci do české historie i úplní laici kteří chtějí pochopit souvislosti neklidných dob husitských bouří, rozhodně neudělají chybu když si tuhle moc hezkou knihu zařadí do své knihovny. I když se o žádnou revoluci co do nových informací samozřejmě nejedná:-)

puml
20.03.2021 5 z 5

Víceméně přehledová knížka, která nejde moc do hloubky (to ale ani nebyl záměr), ale dobře se čte a může sloužit jednak jako stručné resumé pro zájemce z řad širší veřejnosti, tak jako velmi dobrý úvod pro ty, co si chtějí přečíst od Petra Čorneje monumentálního Jana Žižku, ale chybí jim patřičný základ a vhled do problematiky. Tahle knížka je jako úvod do husitství výborná, navíc je zde spousta velmi pěkných doprovodných obrázků a seznam další doporučené četby. Ideální, si myslím, by mohla být pro středoškoláky a gymnazisty. Jednak stručností, ale také schopností Čornejovy syntézy událostí do jednolitého a čtivého celku. Skvělá kniha. Doporučuji.