Stříbrná cesta

Stříbrná cesta https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/412515/bmid_stribrna-cesta-B3p-412515.jpg 4 746 250

Když na autobusové zastávce ve vesničce na severu Švédska zmizí beze stopy dospívající Lina, přijde její otec Lelle Gustafsson nejen o milovanou dceru. Rozpadne se mu manželství a jeho bývalá žena si najde nového partnera. Projde si alkoholovým obdobím a společníky se mu stanou desítky cigaret a Linin přízrak, který jej neustále žene na cestu, aby ztracené dítě hledal. Vždyť okolní lesy jsou plné pustých stavení a samotářských podivínů. Jedním z nich je i Torbjörn, na pornografii závislý starý mládenec, jenž si právě domů přivedl milenku a její sedmnáctiletou dceru… Stříbrná cesta je nejen napínavým příběhem napsaným v nejlepší tradici skandinávského noiru. Je to také thriller o hranicích dobra a zla, normality a vyšinutí, thriller, který je stejně úzkostný a melancholický jako cáry mlhy na opuštěné silnici.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Kalibr

Silvervägen , 2018

Pípasek
04.11.2019 5 z 5

Tato kniha se řadí mezi nejlepší severské thrillery, právem ji patří označení Bestseller. Přečteno na jeden zátah, odejít od ní prostě nešlo.

Sotek43
04.11.2019 5 z 5

Skvele napsana kniha, která stojí za preceteni.

Sandruš
03.11.2019 5 z 5

Skvěle napsaná kniha!

karol.cadex
01.11.2019 5 z 5

SPOILER
Thriller se třemi ukrytými rodinnými dramaty.
Na jedné straně Meja s asociální a nemocnou matkou, celý život stěhující se od chlapovi k chlapovi podle toho, s kým se afektovaná a psychózní matka seznámí. A shodou náhod si na seznamce najde Pornbjörna a Meja s matkou se odstěhují k němu na švédský kraj světa.
Dále tu máme Lelleho (to přízvisko se mi šíleně líbí :)), který tři roky v kuse hledá svou ztracenou dceru a klame sám sebe, že se dcera ještě někdy najde živá. Hledáním rozvrátil svou rodinu a v obci platí za podivína.
No a do třetice je tu na jednu stranu šíleně zajímavá rodina Carla-Johanna žijící na okraji města i společnosti, bez elektroniky, ale za to s obrovskou zásobou potravin a zbraní, protože určitě bude válka a nikomu se nedá věřit!
No a tohle všechno se dohromady zamíchalo a vznikla z toho fakt pěkná kniha plná zajímavých osobností a charakterů a švédských samot.

Knižní střípky
29.10.2019 5 z 5

SPOILER
Lelle je učitel matematiky na gymnáziu, kterému se před třemi lety ztratila dospívající dcera Lina. Manželství se mu rozpadlo, jeho život pozbyl smysl. Od Linina zmizení ze zastávky na Stříbrné cestě jezdí po nocích po okolí a hledá ji. Nežije, jen přežívá.
Meja je dospívající dívka, která se přistěhovala spolu se svou matkou k jejímu novému příteli, který je místní hodně podivnou figurkou. Meja nikdy nezažila pocit domova, s psychicky labilní a na alkoholu a prášcích závislou matkou se stěhovala z místa na místo, nikdy se o ní nikdo nestaral. Naopak ona se musela starat o svou matku. A už je z toho unavená. A tak se není co divit, když se shlédne v místním mladíkovi a velmi záhy se k němu a k jeho rodině nastěhuje na rodinný statek, kde jakoby se zastavil čas.
Životní cesty Lelleho a Meji se jednoho dne protnou.
V okolí se ztratí další dívka, Lelle je přesvědčen, že je mezi oběma případy souvislost. Nejí, nespí, pouze kouří, pije a jezdí stále dokola po okolí kolem Stříbrné cesty. Pro něj prostě neexistuje normální život dokud nenajde svou Linu.
Tato kniha je skvěle napsaná. I když zápletka není nijak originální, zpracování a atmosféra, kterou dokázala autorka zachytit originální je. Při čtení jsem před sebou viděla ponurou Stříbrnou cestu obklopenou temnými lesy zahalenými všudypřítomnou mlhou. Vůbec mi nevadí, že jsem pachatele odhalila cca v půli knihy, pro mě to byl i přesto strhující čtenářský zážitek, který ve mně bude ještě dlouho doznívat.

martina.bella
27.10.2019 3 z 5

Nádherný jazyk, bravurně vykreslené prostředí, dobrá psychologie postav, pomalu se stupňující napětí, kdy nemůžete knihu odložit. Velmi talentovaná autorka. Jen zápletka mi nepřipadala úplně originální, podobných příběhů už tu s různými obměnami bylo více. Jako by si autorka řekla: "Já to napíšu lépe!" Což se jí mimochodem povedlo. Na prvotinu super a věřím, že příště si Stina Jackson vymyslí originálnější příběh a pak bude opravdu výjimečná!

kytarka
27.10.2019 5 z 5

Tak tuhle knihu jsem slupla doslova jako malinu. Nečekejte žádný krvák. Popis krimiromán je velice výstižný. Já se nemohla od knihy odtrhnout až jsem zjistila, že ji mám přečtenou a to se mi už dlouho nestalo. Jo tohle mi sedlo a myslím, že sedne více čtenářům. Pokud nemáte chuť na nějaký krvák, ale chcete čtivou a napínavou knihu, tak tohle je ta správná volba. Já doporučuji všemi deseti.

blonďatá.luc
23.10.2019 5 z 5

Rozjezd této knihy byl vážně pomalý - ve vyprávění se střídaly dvě hlavní postavy, obě hodně zvláštní, ale sympatizovala jsem s nimi a soucítila. K žádné jsem si ale nevytvořila výrazný vztah. Pomalu se příběh rozvíjel dál a já si pořád říkala - co to čtu? O co tady proboha jde? Postupně má zvědavost nabírala na síle a já nebyla knihu schopná odložit. Pak přišla druhá část a najednou všechno začalo dávat smysl. Samotný konec mě sice nepřekvapil, ale rozhodně mě dostal (protože člověk přeci nemůže odhadnout úplně všechno). Thriller měl takovou hodně ponurou a temnou atmosféru, i když se odehrával převážně v létě - zřejmě na mě severské prostředí tak působí. I po dočtení nad knihou musím dumat a chtě nechtě musím přiznat, že něco takového jsem snad ještě nečetla - čtenář ví, o čem kniha je a co se v ní řeší, ale zároveň jako by se v knize nic nedělo, přesto je v neustálém napětí.

Babouš
22.10.2019 5 z 5

Excelentně napsaný příběh, který se obejde bez brutalit ala Lars Kepler, ale přesto nastíní atmosféru, jakou od skandinávského thrilleru chcete! Vystačí si s pár postavami a podivnou sérií zmizení, které sužují malé městečko daleko na severu Švédska... Tahle kniha obrací koncept hygge naruby a já se na domácí chleba, deky a svíčky už nikdy nebudu koukat jako dřív.

pajaroh
21.10.2019 4 z 5

Knihu jsem si příhodně pořídila v anglickém vydání na cestě domů ze severu Švédska, takže jsem se soustředila hlavně na obsahovou stránku a tu literární trochu opomíjela.
Každopádně se mi četla velmi dobře, příběh má spád a i když není samotná zápletka až tak originální, prostředí vesnice na severu je velmi pěkně vykresleno, stejně jako mystická, zádumčivá nálada a psychologie postav.

prvotina švédská literatura Švédsko únosy thrillery pro ženy

Stina Jackson
švédská, 1983