Stříbrná cesta

Stříbrná cesta https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/412515/bmid_stribrna-cesta-B3p-412515.jpg 4 746 250

Když na autobusové zastávce ve vesničce na severu Švédska zmizí beze stopy dospívající Lina, přijde její otec Lelle Gustafsson nejen o milovanou dceru. Rozpadne se mu manželství a jeho bývalá žena si najde nového partnera. Projde si alkoholovým obdobím a společníky se mu stanou desítky cigaret a Linin přízrak, který jej neustále žene na cestu, aby ztracené dítě hledal. Vždyť okolní lesy jsou plné pustých stavení a samotářských podivínů. Jedním z nich je i Torbjörn, na pornografii závislý starý mládenec, jenž si právě domů přivedl milenku a její sedmnáctiletou dceru… Stříbrná cesta je nejen napínavým příběhem napsaným v nejlepší tradici skandinávského noiru. Je to také thriller o hranicích dobra a zla, normality a vyšinutí, thriller, který je stejně úzkostný a melancholický jako cáry mlhy na opuštěné silnici.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Kalibr

Silvervägen , 2018

terezcz
21.02.2020 4 z 5

Ma prvni severska detektivka. Jsem rada, ze Stribrna cesta je prvni, protoze se po jejim precteni, tesim na dalsi a dalsi knihy ze Skandinavie. Za mne palec nahoru:-)

Bulldog
21.02.2020 3 z 5

Jedna kniha a v ní dva příběhy. Příběh otce, který hledá dceru mě nebavil a bylo to na můj vkus prostě zdlouhavé. Příběh o Meji byl o něco lepší, ale závěr celé knihy byl dost průměrný a rozuzlení už většina z nás tady buď četla v jiných knihách, nebo viděla ve filmu..nic co by mě zarazilo do křesla.

Sobotikova
20.02.2020 4 z 5

Knížka se čte velmi rychle, děj ubíhá a nemá snad ani jedno hluché místo.

Smiley96
19.02.2020 4 z 5

Do pulky knihy mi to prislo porad to same dokola, uz jsem mela tendence knihu odlozit, ale nakonec se ctenar zacte a neda se od ni odtrhnout. Mirne predvidatelne, ale za precteni stala.

Deniska147
17.02.2020 5 z 5

Nádherné a trpělivé popisy krajiny i zoufalé chování hlavních postav, ze kterého je ale stále cítit naděje. Za mě opravdu perfektní kniha. Thriller nemusí být nutně narvaný psycho manželkami nebo bohatými manžely, násilím ani krveprolitím. Thriller může být i takovýhle. Krásný avšak bolestný.

111moni
16.02.2020 3 z 5

Nějak jsem v příběhu něco postrådala,snaha Leleho najīt dceru,nicméně jeho hledání je omezeno na výpravy a sebedestrukci,Meja,která hledá sama sebe místo k zakořeněnī,ale ani tady autorka nepīše nic podrobněji o Mejině minulosti.A jedna podivnå rodina.Ani o ünosu,unesenených se autorka moc nerozepisuje,jako by vezněnī dīvek vlastně nebylo tak hrozná věc.Kniha mi přījde nedovařenå,dočteno abych věděla,že předpoklad je správný.

MMacicekk
15.02.2020 4 z 5

Autorka se rozhodla čtenáře zaujmout dvěma liniemi příběhu. V jedné sledujeme Lelleho a jeho pátrání po ztracené dceři a ve druhé dospívající Maju a její začleňování se v novém kraji a vesnici. Jakkoli jsou obě dějové linky odlišné, skvěle fungují pro udržení čtenářovy pozornosti. Autorčino vyprávění je spíše ponuré a co se tempa týče, pomalejší, ale je napsáno takovým stylem, že nutí číst dál a otáčet stránku za stránkou. Obě dějové linky jsou opředeny tajemstvím, v jednom případě dokonce nevíte, zda věřit vypravěči či nikoli. Jak spolu tyto dějové linky souvisejí? A souvisejí vůbec spolu? To se dozvíte, když si tento zajímavý skandinávský román s prvky thrilleru přečtete :-)

alusa4302
14.02.2020 4 z 5

Čtené jedním dechem a tohle rozuzlení téhle knihy bylo velmi smutné a nečekane.

Kerberos
14.02.2020 4 z 5

Poslouchala jsem audioknihu,příběh je dobrý ,zajímavé popisy přírody i hlavních hrdinů,ale je to celé pošmourné a zdlouhavé.

Nikolda
11.02.2020 4 z 5

Výjimečně mě víc zaujala dějová linka adolescentní dívky, než dospělého muže. Jeho příběh se v první části dost táhl. Také jsem od správně odtušila, kdo je pachatel, ovšem to zážitek ze čtení nekazilo.

petrapruh
10.02.2020 3 z 5

Mrazivě vykreslené prostředí severu, první část se vlekla, pak už jsem nemohla knihu odložit, na konci i slza ukápla, pro mě taková oddechovka, žádný wau! Se nekonalo

Matita310
09.02.2020 5 z 5

Kniha, která rozhodně předčila mé očekávání! Veliká reklama výjimečně nezklamala a kniha se četla sama. Doporučuji!

cleopatra11
08.02.2020 5 z 5

Vůbec to nebylo špatné. Zajímavá zápletka, vykreslené ponuré místo severské samoty, otec hledající své dítě..Četlo se velmi dobře.

ArwenAragorn
06.02.2020 4 z 5

Výborný netradiční debut. Melancholický, temný i tajemný, vystačí si s několika postavami, jejichž psychologie je dokonale propracovaná. Příběh zoufalého otce, který už třetí rok hledá svou ztracenou dceru.
Kniha nenudila, i když zpočátku se tam toho moc neděje, ale postupně děj vygraduje do dramatického závěru.
* ubírám za tu ponurost a beznaděj, která prostupuje celým příběhem. Docela depresivní čtení. Ale nálepka bestseller je tady oprávněná!

Šánka
03.02.2020 5 z 5

Moc povedená prvotina ! Ono se to vlastně ze začátku tváří tak nějak nemastně neslaně, ale ta hutná severská ponurost, to skryté zlo, tam začnete po pár stránkách vnímat. A s ním i krásně gradované napětí a strach.
Málo aktérů příběhu, výborně vykreslené postavy, čtivost a až deprimující, skvěle vystižená atmosféra, to jsou předností tohoto příběhu. Závěr asi až tolik nepřekvapí, ale je výborně napsaný.

golfinka1
01.02.2020 5 z 5

I když jsem od této knihy čekala více ,tak i přes to jí dávám plný počet hvězdiček. Za dva dny přečtená, protože jsem chtěla vědět jak to dopadne ,kniha má velice překvapivý konec. Četla se mi velice dobře. doporučuji

te-ssiinka3905
01.02.2020 3 z 5

Bestseller? A to proč? Tak jak se tady ptá většina...

Kniha je normální švédská detektivka s hodnocením 75%... Nechybí psychické nemoci, divnost chování - nepřijde mi normální jen tak jít lesem narazit na kluky a za chvíli se s nimi koupat, asi mám jiný vychování no, rozpolcenym hlavním hrdinou...

Nemůže se ji, ale upřít, že nevíte kdo je únosce/ vrah... Část druhá mnohem lepší, myslíte, že je to Lina a přitom není...

Stoji za přečtení, ale ne za to haló co kolem ní je..

adevis
01.02.2020 4 z 5

První poloviny knihy byla naprostá nuda. Lellemu patří obdiv za to, co byl schopný vydržet. Nebavilo mě jeho kouření a pití (v poslední době se to v knihách objevuje víc a víc). Meja mě moc bavila. Startsjö a jeho obyvatelstvo mi přišlo podezřelé od samého začátku.
Druhá polovina knihy byla mnohem lepší. Absolutně jsem neměla páru, kdo bude stát v čele únosů. A bavilo mě hádat.
Meja s Lellem to krásně zakončili. Takže nakonec to nebylo zas tak špatné čtení a jsem ráda, že jsem knihu neodložila :))

š.m.i.k
31.01.2020 2 z 5

tohle mě vůbec nechytlo. Celé mi to přišlo hodně rozvláčné, nezajímavé, bez náboje, takové "sterilní"... Asi jediné, co na mě z příběhu dýchlo je totální deprese, která si line celým příběhem.

Jessica007
30.01.2020 3 z 5

Temný příběh. Zoufalý otec hledající svou dceru. Ale moc mě to nebavilo tedy.

prvotina švédská literatura Švédsko únosy thrillery pro ženy

Stina Jackson
švédská, 1983