Stříbrná cesta

Stříbrná cesta https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/412515/bmid_stribrna-cesta-B3p-412515.jpg 4 746 250

Když na autobusové zastávce ve vesničce na severu Švédska zmizí beze stopy dospívající Lina, přijde její otec Lelle Gustafsson nejen o milovanou dceru. Rozpadne se mu manželství a jeho bývalá žena si najde nového partnera. Projde si alkoholovým obdobím a společníky se mu stanou desítky cigaret a Linin přízrak, který jej neustále žene na cestu, aby ztracené dítě hledal. Vždyť okolní lesy jsou plné pustých stavení a samotářských podivínů. Jedním z nich je i Torbjörn, na pornografii závislý starý mládenec, jenž si právě domů přivedl milenku a její sedmnáctiletou dceru… Stříbrná cesta je nejen napínavým příběhem napsaným v nejlepší tradici skandinávského noiru. Je to také thriller o hranicích dobra a zla, normality a vyšinutí, thriller, který je stejně úzkostný a melancholický jako cáry mlhy na opuštěné silnici.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Kalibr

Silvervägen , 2018

Katania
28.05.2020 2 z 5

Tak tahle kniha mě vůbec nebavila. Žádné napětí, zvraty ani zajímavé rozuzlení.

emilieselden
20.05.2020 3 z 5

Jako ponurý thriller bych to zrovna neoznačovala. Konec byl super, i když docela předvídatelný. Jinak jsem se 3/4 knihy nudila.

Haha299
17.05.2020 5 z 5

Výborný, temný a napínavý thriller, a v tom množství současných rozhodně patří k tomu lepšímu, co se nabízí. Jsem docela překvapená, že skončil v modrých číslech.

SimonaP
14.05.2020 4 z 5

Knížka se mi líbila, ze začátku možná trochu zdlouhavá, různě jsem tipovala, kdo za tím stojí. Jelikož tam zas tak moc postav není, jsem se trefila.

Hvězdinka
12.05.2020 3 z 5

Vleklo se to, a to kniha není příliš silná. Pořád se to tak nějak motalo v bludném kruhu a pachatel byl vzhledem k malému množství postav brzy odhalitelný. Ale četlo se to pěkně, prostě průměr.

Andrea_I_Am
07.05.2020 4 z 5

Občas trochu rozvleklé, rozhodně žádný thrillerový "majstrštyk", ale v porovnání s jinými, opravdu špatnými knihami, které teď vychází, je tohle pořád příjemné, trochu napínavé, trochu oddechové čtení s opravdu dobře vykreslenou atmosférou severu.

Emmadriel
05.05.2020 1 z 5

Od této detektivky jsem buď bohužel čekala příliš nebo už jsem si zvykla na mnohem kvalitnější detektivní autory. Knihu jsem víceméně dočetla jen z důvodu, abych se přesvědčila, že vím naprosto jistě, kdo je padouchem a vyluštila celou záhadu. Kniha se četla opravdu rychle, ale chvílemi mi přišla velmi prázdná, co se dějové linky týče. Pokud jste už nějaké detektivky četli například od Nesba nebo Lars Kepler, tak tato kniha vás dle mého názoru moc nenadchne. Ale to je jen můj subjektivní názor, bezpochyby se najdou tací, kteří během knihy budou cítit temno a strach jako já při čtení Nesba.

Lotka
03.05.2020 4 z 5

Skvělá. Ponurá, napínavá, skvěle vykreslené postavy.

SakuraLuci
30.04.2020 3 z 5

Nebylo to špatné, celkem dobře se kniha četla, ale příběh nakonec celkem o ničem, trochu nudný, na to jaký slavila kniha úspěch...

gordon13
26.04.2020 5 z 5

V podstatě jednoduše vyprávěný příběh bez krkolomných zvratů s výbornou temnou atmosférou. Kniha se mi opravdu hodně líbila a měla na mě poměrně silný emocionální dopad. Po dlouhé době jsem opravdu s chutí četla...

Pdede
25.04.2020 4 z 5

Skvělá kriminálka, těším se na další ;-)

micha-ella
25.04.2020 3 z 5

Na mne z toho kapalo moc špíny a tmy. První část knížky se mi zdála zdlouhavá a nepravděpodobná (tři roky noc co noc stejná činnost?). Druhá část už dávala smysl, bylo sice předvídatelné, kdo bude pachatel, ale mohlo to být nějakým zvratem i jinak, takže jsem dočetla bez přestávky a se zájmem.

Ivana2342
24.04.2020 5 z 5

Mně se to líbilo moc, atmosféra parádní. Určitě si od autorky přečtu něco dalšího.

Špekyn
22.04.2020 3 z 5

Velmi pěkný thriller. I když defacto jen jeho druhá část... V první části, která zabírá dvě třetiny knihy, se totiž nic moc neděje. Člověk pořád jen s napětím čeká, kdy už to začne a klade si otázku O co tu sakra jde? Zato druhá část (poslední třetina knihy) je skvělá. Vše nabere rychlý spád, zápletka vás pohltí a už nedovolí knihu odložit. Co se ale autorce rozhodně povedlo, je atmosféra. Jaké lepší kulisy si představit pro thriller než je ponurá příroda, všudypřítomná polární noc a postavy s podivnými charaktery?

SambaRumba
21.04.2020 4 z 5

A mně se knížka moc líbila. Zasloužila by si červené hodnocení. Jen ten konec mohl být delší. Myslím tím tu druhou kapitolu. Tak třeba o 50 stran ještě. Klidně.

Theresa.2679
12.04.2020 4 z 5

Hodně čtivé, přečteno za chvilku, zajímavý příběh, bezvadná atmosféra, která se k tomuto příběhu skvěle hodila.

lukas4568
12.04.2020 5 z 5

Přečteno tak za 10 hodin ten konec byl jak z Holywoodu. Severská atmosféra se dala hltat všude tělesné tekutiny a zápachy a to vše v klastrofobicky laděné story až je mi z toho zle. TOP !!!

Leona333
11.04.2020 3 z 5

Kniha - příběh je vleklý, tmavý a depresivní, jako samotná skandinávská zima - noc... Navíc jsem měla v jednu chvíli pocit, že jsem se spletla a na čtení jsem si vzala knihu, kterou jsem dočetla před několika týdny. Patrně to bylo i díky danému tématu. Hodně alkoholu, labilita hlavních postav, ztráta - hledání dcery. Jen jiná jména v knize mne ujistila, že čtu opravdu něco jiného.
No nic. Budu se muset více zaměřit i na jiné autory thrilleru, než jen ze severu.

kachnat
06.04.2020 5 z 5

Velmi čtivá kniha, příběh není složitý, ale propojení postav, popis děje a situace je velmi chytlavý a mě kniha prostě nepustila. Přečteno za 24 hodin. Konec mi byl sice jasný zhruba od půlky knihy, ale i tak jsem ji hltala až do konce i přes ponurou atmosféru.

Vikk
05.04.2020 3 z 5

Ze začátku mě to opravdu bavilo. Kniha je dobře napsaná, atmosféra severu - nejprve nocí plných slunce, poté dnů plných tmy a celou dobu dnů plných smutku hlavního hrdiny, je dokonale vykreslena. Zhruba od půlky to ale začne trochu nudit. Chování postav se opakuje, popis jejich pocitu a stavů se nemění. Což je pochopitelne, ale zdlouhavé. Konec je také předvídatelny poměrně brzy. I tak to ale není špatná kniha. Za přečtení stojí.

prvotina švédská literatura Švédsko únosy thrillery pro ženy

Stina Jackson
švédská, 1983