Střet civilizací

Střet civilizací https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/51131/bmid_stret-civilizaci-eqj-51131.jpg 4 224 33

Boj kultur a proměna světového řádu. Kniha předního amerického politologa je pronikavou analýzou stavu světové politiky po skončení studené války, kdy hnacími silami již nejsou národní státy a ideologie, nýbrž civilizace vymezené náboženskými, právními a kulturními tradicemi. Globální politika bude formována především kulturními rozdíly a pokud propuknou války, budou se týkat celých civilizací. Právě na rozhraní těchto kultur ve "zlomových liniích" se nacházejí možná ohniska konfliktů, jež mohou přerůst v mezicivilizační střety. Huntington varuje před rozšířením a vystupňováním těchto střetů a zevrubně analyzuje důvody, které k nim vedou: změny mocenské rovnováhy mezi Západem a někdejšími koloniálními oblastmi třetího světa, ekonomický, vojenský i politický růst asijských civilizací, kulturní obrat nezápadních společností k domácím tradicím, demografická exploze a konflikty vyvolané militantností islámu a vzestupem Číny.... celý text

Literatura naučná Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: , Rybka Publishers

The Clash of Civilizations , 1997

Eldar80
21.04.2017 4 z 5

Po přečtení mám velmi rozporuplné dojmy a opět jsem už od poloviny knihy trpěl nerozhodností, zda se přiklonit ke třem nebo čtyřem hvězdičkám. Během čtení jsem si pak usmyslel, že v případě dobrého závěru se přikloním k lepšímu hodnocení. Jenže ani závěr mě nepřesvědčil.
Už od začátku mě zklamala neuvěřitelná rozvláčnost knihy. Možná by to nevadilo, ale popisování poměrně samozřejmých skutečností pro mě bylo příliš únavné. Já si totiž nemyslím, že po knize šáhnou úplní laici, protože ti myslím mají úplně jiné starosti a zájmy. Pro někoho s větším zájmem o danou problematiku bude kniha dost nudná. Když to tak vezmu, tak spíš než jako naučná literatura to na mě působilo jako učebnice ne mezinárodních, ale civilizačních vztahů.
Prvních 200 stran je jakýmsi úvodem k samotnému Střetu civilizací. I v případě, že knihu vezme do ruky někdo bez orientace ve světovém dění, tak se dozví vše podstatné - ale! hlavně ve vztahu k první polovině 90. let. Značná část textu na mě působila poplatností své doby. Je taky možné, že kniha působila tak nudně, protože příliš zastarala a číst to před 20 lety by přineslo úplně jiný zážitek. Dnes už obsah knihy nikoho neohromí. Značná část toho co Huntington uvádí se totiž ve světě děje. Kdo tak očekává něco objevného a nebo sumu historických dat, bude asi zklamán. Nebo já aspoň jsem.
Další nevýhodou je, že spousta probírané látky se v knize dvakrát nebo i třikrát opakuje. Kniha je tak podle mě docela špatně strukturovaná. Proto jsem výše zmínil, že mi připomíná učebnici. Při čtení jsem přemýšlel, kde vlastně je v knize schovaná ta politologie. Nemohl jsem se ubránit dojmu, že v nadprodukci slov. Tak jako nemám rád příliš stručné knihy, tak ještě víc se mi protiví zbytečně rozmělněný text.
Co se týče faktů, překvapilo mě, že dost často jsem s autorem nesouhlasil. Možná proto, že se ne úplně shoduju s americkým pohledem na svět. Kniha se věnuje hlavně období, kdy vyšla a do minulosti se vrací skutečně jen v nutných případech. Docela mě zklamalo, že historických dat bylo poměrně málo. A ještě více jsem postrádal některé střety, které byly zmíněny pouze okrajově. Mrzelo mě, že genocida Arménů byla zmíněna pouze letmo. Zarazilo mě, že v knize se autor nevěnoval převratu v Indonésii v roce 1965. Nebudu raději spekulovat proč. A v případě rozpadu Jugoslávie, kterému se autor věnuje celkem podrobně, mi zase chyběly příčiny. Možná proto, že ty příčiny ehm nejsou jak v případě Indonésie, tak Jugoslávie... No nic. Koho zajímá pohled na rozpad Jugoslávie, můžu doporučit tento dokument k zamyšlení:
Musím pochválit, že Huntington jednoznačně určil nepřátele Západní civilizace: islám a multikulturalismus. Mám však obavy, že v přehršli textu tohle tak nějak zaniká. Knihu doporučuju všem koho tahle problematika zajímá a hlavně úplným laikům, protože kdo se v této oblasti orientuje, bude už spoustu věcí znát. Nikdo se nemusí bát, že knize nebude rozumět, všechno je velmi dobře vysvětleno, mnohdy zbytečně moc. Na knize je nejvíc děsivé, že přesně to před čím Huntington varoval se stalo. Američtí povýšení vládcové o této knize asi nikdy neslyšeli. To co se v dnešní době děje tak ještě více vyznívá jako záměr. Z USA se stává nepřítel své vlastní civilizace. Huntington měl pravdu a stává se tak novodobým prorokem. 75%

Elefen
02.03.2017 4 z 5

Knihu Střet civilizací jsem dostal před dvanácti lety a před pár dny jsem ji dočetl. Zdá se, že mnozí politici s jejím čtením nejsou ještě ani v půlce. Nedivím se. Je tlustá jak peněženky zbrojařů.

habs
12.10.2016 4 z 5

Četl jsem ji celkem dávno - z jeho předpokladů mi zůstalo v hlavě, že Ukrajina jako samostatný stát nebude mít dlouhého trvání a že kvůli přetlaku v muslimských zemích dojde ke stěhování na západ. Oba dva předpoklady se vyplňují.

Mayaku
11.10.2016 5 z 5

Naprosto esenciální publikace, kterou by si měl přečíst každý, bez ohledu na své politické smýšlení či přesvědčení. Huntington zde opravdu poutavým způsobem popisuje procesy a tlaky působící v rámci vztahů největších světových civilizací a příčiny jejich vzájemných, stále se opakujících, svárů. Rozhodně jde o publikaci, která do značné míry otevírá oči, pokud je člověk ochoten Huntingtonovi naslouchat.

3DD!3
20.08.2016 5 z 5

Rozhodně jedna z nejzásadnějších knih pro pochopení vývoje dnešního světa. Huntington až s děsivou přesností předpověděl budoucnost (dnešní minulost) pečlivým analyzováním dějin a chování civilizací. Je nezbytné aby si tuto knihu přečetl každý člověk, který se podílí na řízení států. Vyřešit všechny problémy nelze, ale vyvarujme se největších možných chyb.

johannis
23.05.2016 4 z 5

Na knihu je potřeba vymezit si čas a klid, ač zajímavá, není rozhodně, očekávaně, lehce čtivá. Ovšem postřehy důležité k zamyšlení. Potvrdí již známé, rozšíří obzory. Dle mého nutno mít i základní znalosti o politice, historii a světovém dění vůbec, aby jste si mohli knihu vychutnat, jinak je to jako kdyby jste odjeli na jazykový tábor, bez znalosti řeči.

Widow Embalmer
28.05.2015 4 z 5

Po právu je toto dílo označováno za jednu z nejdůležitějších knih 20. století. Bohužel proti mediální masáži mainstreamu nemá šanci. Na běžnýho občánka je to moc písmenek a ještě ke všemu v závěru chybí něco roztomilýho třeba o štěňátkách, takže proč ztrácet čas, že?

Marbo
26.04.2015 5 z 5

Quo Vadis, světe ?

LordSnape
20.03.2014 5 z 5

Můžeme s tím nesouhlasit, oponovat či neurvale kývat hlavou ze strany na stranu jako projev nesouhlasu, ale stejně pak budeme muset uznat, že Huntington měl a stále má minimálně v polovině věcí pravdu. Celá kniha je zneklidňující a čtivá, až na poslední část zabývající se historií konfliktů, který mě už moc nebavil. Spor o Krym mezi Ruskem a Ukrajinou jen ukazuje, jak bychom se nad podobnými věcmi měli více zamýšlet.

Jonna
13.11.2013 4 z 5

Velice zajímavá kniha o zcela jiném pohledu na svět, respektive na rozdělení světa. I když s autorem ve všem nesouhlasím, děsí mě, jak moc se jeho předpovědi (originál knihy je z 90.let) plní - Čína a islám jsou na vzestupu, Západ stále více upadá (hlavně politicky, čehož je i Česko zářným dokladem).

rakytnik
06.09.2013 4 z 5

Je smutné, že si pořád myslíme, že jsme páni tvorstva.

Sklenička
11.06.2013 5 z 5

Vynikající a čtivá publikace z oboru politologie, která čtenáři umožní pochopit souvislosti současného dění ve světě. Často bývá srovnávána a dávána do protikladu s dílem Francise Fukuyamy Konec dějin a poslední člověk.

kiddlinka
29.09.2011 4 z 5

Proti teorii samé nemám vůbec nic, kniha ale trpí docela typickým jevem děl vznikajících z kratšího útvaru, zde z článku: jsou zbytečně nafouknuté, v případě Střetu civilizací ani ne o nějaké návazné myšlenky, které by nebyly obsaženy už v původním textu. Nehledě na to, že podrobný výčet a popis všech možných konfliktů a střetů uvnitř a vně civilizací se po nějaké době stane přímo ubíjejícím pro kohokoli, kdo občas otevře noviny a nespal na dějepisu.