Strach moudrého muže

Strach moudrého muže https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/260207/mid_kronika-kralovraha-strach-moudreho--BAx-260207.jpg 5 950 147

Kvothe opouští Univerzitu a vydává se do vzdáleného Vintasu, kde se velmi rychle zaplétá do spletitých sítí místní dvorské politiky. Ve snaze zavděčit se mocnému šlechtici odkrývá pokus o vraždu, dostává se do sporu s nebezpečným arkanikem a na stopě skupině žoldnéřů vyjíždí do divočiny, aby zjistil, kdo přepadává poutníky na Králově cestě. Při tom všem samozřejmě nezapomíná ani na hledání odpovědí, jež by mu umožnily pomstít vraždu svých rodičů.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Argo , Triton

The Wise Man's Fear , 2011

david9690
18.02.2021 5 z 5

Dost dobré počteníčko. Sice k některým pasážím jsem měl drobné výhrady, ale jinak zajímavá a určitým způsobem i poučná kniha, která mě bavila a celkem chytla - něco mě stále nutilo ke čtení a byl jsem zvědavý co bude dál. Někdy je autorův styl psaní opravdu velmi poetický a je to dobře zpracované. Úplně 5 hvězd to není, ale 4,8 zcela určitě. Jen mi velmi leží na srdci, že není další díl. Ach jo. Než ho vydá tak už polovinu věcí zapomenu...ale už to bude venku určitě se k tomu vrátím abych věděl proč je Kvothe živ z minulosti a jen pasivně čeká až si pro něj příjde zubatá.

Balenka
05.02.2021 4 z 5

Podľa mňa nebola tak dobrá ako jednotka, najmä pasáže mimo univerzity boli niekedy veľmi zdĺhavé, ale ja jednoducho mám rada autorov štýl písania a tiež samotný príbeh Kvotheho ma pohltil :)

Dominik_13
15.01.2021 5 z 5

Laťka nastavená prvním dílem možná nebyla zdolaná, zcela jistě se ale nebezpečně zakymácela. Prožívat příběh spolu s protagonistou je pořád stejně zábavné, netradiční systém magie je ještě o něco více okouzlující. Jen škoda, že autor nedokázal potlačit svou grafomanii v druhé části knihy, obzvláště u snové pasáže o erotickém zasvěcování jsem měl neodbytný pocit, že jde o autorovy neuskutečněné fantazie, jejichž znalost ničemu neslouží.

stozarka
11.12.2020 5 z 5

Dlouho jsem nevěděla, co si mám myslet. Je to hutný příběh, sytý. Občas jsem si musela dát pauzu a chvíli trávit. Teď po dočtení můžu s klidem říct, že je to jedna z nejlepších knih, jaké jsem kdy četla. Možná i ta nejlepší. Naprosto mi přirostla k srdci.
Tak propracovaný svět, kultury, jazyky. Co teprve popsání ''magie'', alaru, sygaldrie, jmenování.. až vám připadá, že je to vše naprosto normální a logické.
O postavách snad nemá ani cenu psát, nejlepší bude, když je poznáte samy.
Tenhle příběh doporučuji všem, jediný problém je, že skončí.
Bude mi chybět jako starý přítel.

Nikidree
19.11.2020 4 z 5

Dojmy z tohoto dílů mám poněkud smíšené. Osobně mě zaujala až druhá polovina knihy, konkrétně kdy se Kvothe vydal za vintským králem. Tam to již bylo zajímavé i velmi napínavé. Jelikož popis jeho života na univerzitě je tak nějak stále stejný - chvíli dobré chvíli špatné.
Způsob vyprávění je stejně skvělý jako předtím. Avšak na můj vkus tam bylo dost pasáží, které byly o ničem. Samozřejmě většinou když se snažil něco vysvětlit nebo popsat. Ale ani tady to nenudí. Kniha se čte skvěle. Opravdu skvěle. Za mě velký palec nahoru autorovi i překladateli, protože to je bomba.

Myslím, že na to, kolik stránek kniha má, jsme se v ději skoro neposunuli. Alespoň to na mě tak působí. Navíc kniha je už dost stará a další díl stále není. Což mě bohužel nutí na to pohlížet trochu negativně, jelikož mě zajímá důvod, proč se z ambiciózního mladíka stal vyhořelý hostinský. A zatím to vypadá, že se to nedozvím.
Jedno z nevětších mínusů vidím v Denně. Zpočátku to působilo velmi tajemně, zajímavě, teď mi to leze krkem. Je to pořád stejné. Setkají se, užívají si společný čas a ona potom zmizí, aniž by kolikrát řekla bů. Poté na sebe zase narazí a opět, jako by neuplynula kdoví jak dlouhá doba, si povídají jak zamilovaní, načež zase zmizí.

I přesto všechno se to prostě čte dobře. To klidně zopakuji milionkrát, protože je to pravda. Autor svět vymyslel dobře, má ho propracovaný, Kvothe není hrdina co zdolá bez problémů všechny překážky, ani chudák co má prostě jen štěstí. Pokud to autor někdy dopíše, nepochybuji, že to bude dobré čtení. Takže s klidným srdcem můžu Kroniku královraha doporučit.

Nikusha
18.09.2020 5 z 5

Kronika královraha mě naprosto pohltila. Stala jsem se Kvothovým stínem a líně jsem se potloukala jeho životem. Miluju jeho drzost, to jak riskuje a čeho se bojí. Všechno mělo svůj smysl, své místo a své jméno. Nejlepší co jsem kdy zažila...jelikož říct, že je to nejlepší co jsem četla, by nebyla pravda. Tohle už se čtením nemělo nic společného.

Teclaireddy
10.09.2020 4 z 5

Líbilo se mi víc než první díl. Zatímco děj předchozí knihy se moc neodchýlil od šablony "kterak sirotek ke štěstí přišel", ve Strachu moudrého muže už autor více rozpracoval samotný svět, jeho společnost, kulturu a vedlejší postavy (dobře...kromě Denny). Pořád je to pohádka, ale už mnohem nápaditější. Vyzdvihla bych období u Ademů, jejich kultura je opravdu inovativní, celý příběh to zasazuje do trochu většího rámce.

olle3
27.08.2020 5 z 5

Verdikt: Plné hodnocení dávám tak samozřejmě jako že Slunce vyjde, Felurian šaty svlékne a Ambrose Oslíka nezazpívá.

Froglet
19.08.2020 5 z 5

Úžasně napsaná kniha, která nutí čtenáře přemýšlet

Luigi1
10.08.2020 5 z 5

Kvothe je postava která se mi zamlouvá a držím mu palce aby vše zdárně vyřešil.Zajímavé

Arlienen
17.07.2020 5 z 5

Moc jsem si Kvotheho příběh užila a počet stran mě neodradil. Už abych měla třetí díl ve své knihovničce.

veronica 01
19.05.2020 4 z 5

(SPOILER) Mám z toho trochu smíšené pocity. Je to napsané stejně krásným způsobem jako první díl, jenže tohle bylo občas až moc popisné a rozvláčné! Nejvíce se mi z knihy líbila část, kterou Kvothe tráví na univerzitě a pak u Alverona. Část s pronásledováním banditů už byla o něco slabší, stejně jako odbočka s Felurian, ale to nejhorší přišlo společně s pobytem mezi Ademy! Doufám, že v příštím díle Kvothe tyhle dovednosti alespoň nějak využije, protože jinak by bylo to nekonečné popisování Ketanu a Lethani úplně k ničemu. Část u Ademů pro mě bylo to nejslabší místo z celé knihy. To neustále filozofování co je a co není podle Lethani, výcvik popisovaný den za dnem, neustálé řeči Ademů, kteří jakoby vědí něco víc, ale nic pořádného z nich nikdy nevypadne... to bylo moc i na mě. A pak nakonec další slabší část knihy - Denna. Asi nebudu sama, koho ta ženská už docela štve. Neustále se s Kvothem hledají, pak se najdou, pár dní stráví nekonečnými procházkami a povídáním a ona se pak zase někam ztratí. Proč?
Ale i přes tohle všechno se mi kniha líbí. Jen se děsím toho, jak velký bude další díl. Vzhledem k tomu, že o Čandrínech se tu toho člověk zase moc nedozvěděl a děj se nikam extra neposunul, řekla bych, že příští díl bude mít tak 3000 stran a to se mi do batohu už asi vážně nevejde :D

Jen_procházím
18.04.2020 2 z 5

Popravdě mi přišel první díl fajn ikdyž se teda rozjel asi po sto stránkách. Ale tady? Skoro všechno nuda a vata. Nejvíc se mi líbí a líbit budou části ze školy (právě ty nakonec děj beztak posunou nejvíc, ikdyž to tak nevypadá), naopak úplně mě točil ten únos vílou a "výcvik".

jean_ralphio
24.03.2020 5 z 5

jen jestli to neskonci syndromem grr martina..

whiolet
19.03.2020 5 z 5

Když se na pokračování těšíte,tak moc,že se ani těch 997 stránek Nezalekne-te ,aneb díky karanténo!
Bylo to dobré čtení, někdy jsem však mela pocit,že je tam až moc omáčky okolo.
No a Ademove ty mě fakt těžce nebavili.
Potřebovala bych si přečíst hned další díl,abych nezapomněla všechno co už Kvothe stihl zažít,ale Bůh ví,kdy se toho dočkáme :(

Mabie
24.02.2020 5 z 5

I druhá kniha si zaslouží smeknout. Strach moudrého muže je skvělým pokračováním Jména větru a předkládá spoustu překvapivých, originálních nápadů, zvratů a tajemství.
Kvothe sice dospívá, ale pořád je to trochu neřízená střela. Užila jsem si vyprávění o Felurian a její říši Fae, vyděsilo mě setkání s Cthaehem, v Haertu jsem propadla učení Ketanu a celou tu dobu si moc užívala poetický styl psaní, kterým je příběh vyprávěný. Za neméně úžasný považuji i překlad.
Třebaže na většinu otázek jsem dostala jen další otázky, tak jak již zmínil Parxel přede mnou, tou nejvýznamnější pro mne zůstává, proč se Kvothe změnil na rezignovaného člověka, který v zastrčené hospodě čeká na svou smrt. Doufám, že se dočkám a autor mou zvědavost uspokojí.

Strayed
15.02.2020 5 z 5

Jde napsat něco, co už tu napsáno nebylo? Strach moudrého muže je stejně skvělá kniha jako první díl. Plná napětí, skvěle navazujících linií příběhu... neodpovídá na otázky a místo toho přidavá další.
Jediné co kazí potěšení ze čtení je vědomí, že není další díl... a to mi láme mé knihomolské srdéčko...

Trijan
21.01.2020 5 z 5

Strach moudrého muže je stejně dobře napsaný, jako jeho pilotní díl Jméno větru. Plynule na něj navazuje a Kvothe dále vypraví o svém životě na univerzitě a dostává se i mimo něj :) Zmíním krásnou a zapomenutou říši Fae, do které ho osud zavál a o které si lidé myslí, že je jen pohádkou. Více prozrazovat nebudu :D Čtení zdar!

parxel
15.01.2020 4 z 5

Strach moudrého muže navazuje tam, kde skončilo Jméno větru. Kvoth pilně studuje, shání peníze na zaplacení výpalného a užívá studentského života. Škádlení s Ambrosem postupně graduje, zatímco vztah s Denou postupně degraduje. Neberte mne prosím špatně. Já jim to přeju, ale proboha, ať už se jejich vztah někam pohne. Je jedno na jakou stranu, ale hlavně ať to není pořád dokola to těžkopádné nudné nic.

Pokud jde o ostatní linie příběhu, tak ty jsem si užíval. Kvoth prostě není žádný typický kladný hrdina, dovede mít pořádně prořízlou hubu a když na to přijde, tak jedná velmi chladnokrevně.

Asi nejvýznamější otázkou pro mne zůstává, co nakonec způsobilo, že se Kvoth osobnostně proměnil z aktivního člověka na někoho, kdo v ústraní vyčkává na svou smrt. V tomto směru kniha mnoho vysvětlení nenabízí. Přesto setkání s Cthaehem mnohé naznačuje a v závěru se nad osudem Kvotha vznáší chmurný otazník.

Strach moudrého muže je skvělým pokračováním Jména větru se spoustou originálních nápadů. Bohužel nebo bohudík je druhý díl ještě více užvaněný, než ten první. Pokud to takto půjde dál, tak si budu poslední díl vozit na rudlíku. :-) Jediné co mi vadilo, bylo neustálé nedomrdlé omílání vztahu s Denou. To mi přijde, že knihu trochu sráží dolu. V každém případě jsem si čtení moc užil a i přes určitý výhrady bych tuto knihu doporučil všem fanouškům fantasy.

vikyna9
16.12.2019 5 z 5

Člověk musí číst dál a dál. Během prázdnin přečteny všechny knihy. Někdy hluchá místa, ale i tak... Jak tenhle žánr nečtu, líbilo se mi.

magie

Patrick Rothfuss
americká, 1973
2012  93%Strach moudrého muže
2008  89%Jméno větru I.
2015  80%Hudba ticha
2017  91%Jméno větru
2008  90%Jméno větru II.

Kniha Strach moudrého muže je v

Přečtených1 370x