Strach

Strach https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/223435/bmid_strach-sJR-223435.jpg 4 1505 485

Vyhorený tridsiatnik sa po rokoch vracia do prímestskej štvrte na úpätí hory ukrývajúcej mrazivé tajomstvo – vo výnimočne studených zimách sa tam strácajú deti. Spolu s bývalou láskou a kamarátmi musí čeliť nielen zlomyseľnej sile, ale aj tieňom vlastnej minulosti. Všetky pády a sklamania, ktoré dovtedy zažil, sú ničím oproti peklu striehnucemu na miestach, kde vyrastal.... celý text

MMacicekk
12.01.2019 4 z 5

Po Trhlině, která nastavila laťku velmi vysoko, jsem se těšila i na autorův dřívější počin Strach, na nějž se v Trhlině odkazovalo a příběhy tak mohou působit velmi podobně - odehrávají se v horách a v zimě. Pokud si myslíte, že ve vás autor nedokáže vyvolat strach, zkuste si přečíst Strach a poté možná změníte názor. Knihu moc ráda doporučím nejen fanouškům mysteriózna a hororů, ale také čtenářům, kteří tento žánr neupřednostňují, ale rádi by vyzkoušeli něco nového. Třeba si autora oblíbíte stejně jako já.

Mufa
11.01.2019 4 z 5

Trhlina se mi moc líbila, věřila jsem jí, tak jsem sáhla i po dalším titulu. Je to čtivý, i když tenhle žánr nevyhledávám, líbilo se mi to. Trošku slabší než Trhlina, ale závěr mi to vynahradil, to bych opravdu nečekala. Ke čtení doporučuji.

ju-ro
10.01.2019 4 z 5

Nepatrím k fanúšikom hororov, ale na základe môjho rešpektu k Jozefovi Karikovi a jeho predchádzajúcim mafiánskym knihám som sa rozhodol dať šancu aj tomuto žánru z jeho bibliografie a rozhodne neľutujem. Strach a nepríjemný pocit ma prenasledovali prakticky počas čítania celého príbehu a už od prvých strán pôsobil studeným, chladným a desivým dojmom. Záver, ako býva u Jozefa zvykom bol šokujúci, za mňa jednoznačná spokojnosť.

Martina410
09.01.2019 4 z 5

Konec byl moc, ale strach jsem mela. Fakt!

Edlik
09.01.2019 4 z 5

Kniha mi připomněla "To". Dokonce je to v knize i přímo zmíněné. Hodně dobře se čte. Měl jsem přečteno opravdu rychle. Konec se mi moc líbil. Byl opravdu originální. Tak teď si jdu přečíst asi nějakou pohádku na uklidnění a pak si koupím Trhlinu :)

M03b1us
03.01.2019 5 z 5

Takže opět po roce pod stromečkem Karika, tentokrát Strach (minule Trhlina), opět do uší Atrium Carceri pro dotvoření atmosféry a opět neschopnost odložit knížku na víc, než pár hodin.
Skvěle vytvořená atmosféra, dostavily se i pocity znepokojení. A když jsem začal číst poslední třetinu a venku se zvedl prudký vítr a začalo sněžit, začal jsem si říkat, jestli se mi ta kniha nedostává až moc pod kůži. A ač nevěřím v nic nadpřirozeného, Karika mě dokáže solidně znepokojit na dost dlouhou dobu, což se v dnešní době povede leda tak Jamesi Wanovi, a to jen občas.
Konec zajímavý, při otočení na třetí stránku od konce jsem si říkal "Sakra, nevynechal jsem něco? Co se to sakra děje?"
Skvělá četba, určitě doporučuji.

Prey
02.01.2019 4 z 5

Komentář obsahuje mírné spoilery. Ve srovnání s Trhlinou, kterou jsem četl jako první, trošku slabší. Ne atmosférou nebo čtivostí, oboje stále na jedničku (mráz!), ale spíš použitím lacinějších horrorových prvků (bulvičky, zoubečky, nehtíčky, kůžičky). Mrzelo mě, že se nekonal víc sci-fi závěr (mimozemská inteligence, která si s námi hraje), tentokrát se přímo nabízel („U Alice zahlédnu něco cizího, tak cizího, že mi i krátký pohled popálí mysl.“) a vyděsil by mě víc, než ďoura do nespecifikovaného kamsi, vysílající nekonečno podob hrůzy. Ale stejně hrozně fajn napínák, který mě v dosavadním množství baví víc než takový King… (Čteno v překladu Roberta Pilcha.)

Kortez
02.01.2019 4 z 5

Vyrastal som v podhorskej dedine na Slovensku a tak Strach bol pre mna jasnou volbou. Sice skutocny strach sa nedostavil, na to mám až prilis vela zazitkov z hor, ale citatelsky zazitok bol dobry, každý vecer som sa tesil ze sa v knihe posuniem dalej a dalej do lesa. Koniec mi prisiel trocha usmevny, myslím tým poslednu stranu, nie vyvrcholenie pribehu, ale inak skvely mrazivy pribeh. Za mňa skoda že tam nebolo viac okolo archeologie, artefaktov atd. Ked už to bolo v knihe nakusnute, mohlo sa to pekne zapliest.

hana2111
01.01.2019 5 z 5

No sakra, tohle bylo hodne dobre. Velmi snadno se cetlo, srozumitelny text a celkovy pribeh. Mam velmi zivou predstavivost, takze jsem mela docela problem sama se sebou. Zvlast proto, ze jsem cetla v noci, venku zima, tma a navic hlasili ochlazeni (i kdyz samozrejme ne na - 30). Jediny problem mam s tim, ze mi chybelo vice informaci o tom proc a jak, informace z historie a tak byly pro me dost povrchni. Naopak konec vyvolal vylozene waw efekt, cekala jsem happy end a ono tohle - jakoze coze? :)

Omlouvam se za zmatenost meho komentare, kniha je skvela a rozhodne doporucuji. Jen se mi blbe pise komentar, kdyz se snazim neprozrazovat... :)

Vakalik
25.12.2018 5 z 5

Z této knihy mě pořádně mrazilo. Poslední třetinu už jsem četla na jeden zátah. Karika se inspiroval Kingem, je to velice podobné knize TO. A za mě je teda strach mnohem lepší. King natahoval příběh na více než 1000 stran, ale bát jsem se stihla jen tak u první čtvrtiny. Konec TO mi přišel úplně trapný a ke knize vůbec neseděl. Za to u Strachu jsem se pořádně bála a to i přesto, že znám Kariku už z Trhliny. Jediné, co mě vrátilo do reality byl fakt, že hlavní hrdina používá iPhone a je známe, že ten se občas vypíná už při nižších teplotách kolem nuly. Ale hlavní hrdina ho zvládne používat i s navigací při teplotě - 30°C a méně… Mě kniha nadchla. Čí 100. znovu nebudu, protože už znám pointu a nic bych z toho neměla. Ale všem, kteří se chtějí bát jí doporučuji.

Ayna
25.12.2018 3 z 5

Takové malé slovenské To. Inspirace Kingem si všiml kde kdo, nakonec i sám autor ji v knize ústy jedné z postav otevřeně přiznává. Akorát tam, kde King nabízí propracovanou psychologii postav i mytologii celého strašení, Karika jenom klouže po povrchu. Škoda, zasazení do slovenských reálií bylo fakt zajímavé a určitě se z toho dalo vyždímat víc, budovat atmosféru Karika umí dobře. Takhle je to průměrný horor, možná na hvězdičku víc, pokud bych to četla celé v noci. Ke konci mi to bohužel přišlo čím dál víc odfláklé a závěrečné bububu spíš legrační.

dagmar0959
19.12.2018 3 z 5

Četla jsem až po Trhlinė, takže už to taková bomba není. Ale časem si přečtu i jeho další knihy

Kluvo
17.12.2018 4 z 5

Cital som to po Trhline, Tme aj Priepasti, takze opat rovnaka kostra, ale funguje vyborne a je to celkom zimomriavkove citanie, ktore citatela chyti.

Pitbullka
16.12.2018 4 z 5

Příjemné překvapení, mrazivé a napínavé.

Gilnien
14.12.2018 5 z 5

Za mě skvělé čtení. Trochu mě zklamal úplný konec, ale i tak dávám vysoké hodnocení.

iveta9025
13.12.2018 3 z 5

Trhlinu tahle knížka nepřekonala, ale je čtivá, napínavá, bavila mě.

Freja
04.12.2018 5 z 5

Nečtěte to v zimě :D

gordon13
01.12.2018 4 z 5

Nejprve jsem četla Trhlinu, ta byla prostě úžasná, tak jsem hned zapátrala po dalších knihách pana Kariky, ale Strach mě bohužel nijak zvlašť nenadchl, ani nepřekvapil a vlastně jsem se ani nebála...TRHLINA prostě nasadila laťku velmi vysoko....

Eicherik
24.11.2018 5 z 5

Thriller s lehkým dotekem To od Kinga. Na obhajobu Kariky bych uvedl, že ani Stoker nevymyslel upíra. Ale nebojte se, nejedná se o slovenskou variaci na To.
Velmi oceňuji mrazivou ingredienci tohoto příběhu. A hodnocení? Zpočátku jsem byl nadšený, potom jsem lehce ochladl, ale závěr hovoří pro pět pentagramů.
Strach si mezi Doporučuji nepřidám, ale po dalších knihách od Kariky se určitě poohlédnu.

LuckaH2
17.11.2018 3 z 5

Během čtení jsem se kolikrát lekla praskání v domě neho na zahradě, atmosféra vtáhne. Sama a večer bych to nečetla. Trhlina se mi ale libila mnohem vic, ale i tak-dobry horor. Atmosfera zimy, mrtvé děti...Konec jsem moc nepochopila, čekala jsem nějaké vysvětlení (zelena mlha, hukot, děti...proc???)Určitě se ale na další autorovy knihy chystám.