Stopařův průvodce Galaxií 6: A ještě něco...

Stopařův průvodce Galaxií 6: A ještě něco...

Nápad sepsat šesté pokračování Stopařova průvodce Galaxií se může zdát pochybený, snad i rouhačský, zvlášť když se uváží, že autor „pentalogie o třech dílech" je už devět let po smrti. Ale nenechme se mýlit, byl to právě jeho nápad. Douglas Adams nebyl příliš spokojen s tím, kam celý cyklus dovedl, a mluvíval o šestém dílu – jen se prostě nedokázal přinutit ho napsat. Rok 2009 byl rokem, kdy Stopařův průvodce Galaxií oslavil třicáté narozeniny. Zrodil se nápad uctít toto výročí šestým dílem. Adamsův agent navrhl Eoina Colfera – tento autor známé série s Artemisem Fowlem byl tedy k tomuto nelehkému úkolu vyzván. Do práce se pustil po mnoha pochybách, pomohlo, že jeho „nominaci" schválila Adamsova manželka Jane Belsonová. Jak sám říká: „Váhal jsem, ale pak jsem si uvědomil, jak byl litoval, kdyby takovou knihu napsal někdo jiný.". Svou knihu pojal jako poctu Adamsovi, aniž by se příliš pokoušel napodobit jeho jedinečný styl. I tak musel čelit hněvu fanoušků, kteří na internetu houfně zakládali debatní skupiny, kde Colfer dostával co proto. Situace se změnila, když se sám na Facebooku přidal ke skupině „Zabraňte Colferovi napsat pokračování Stopařova průvodce". Když přihodil několik urážek na vlastní adresu („Colfer je idiot, znám ho už dlouho, a tak to moc dobře vím."), přesvědčil všechny, že má přinejmenším smysl pro humor. Soudě podle pozitivních ohlasů, s jakými se kniha A ještě něco… setkala, získal fanoušky Adamsových knih na svou stranu. Pokračování stopařské pentalogie je na první pohled vyloučené: nezemřeli snad všichni důležití hrdinové na konci pátého dílu při útoku Grebulonů? Třeba ne… Vesmír je komplikovaný, a stát se v něm může leccos, zejména v tom Adamsově. Každopádně Arthur i Ford jsou opět na scéně, také Trillian a Čira, a Zafodův přílet se dá čekat každým okamžikem. Tentokrát ovšem dostávají přednost postavy poněkud opomíjené – jako právě Čira a její matka – postavy, které si pozornost zdánlivě nezasluhují (nebo jsme se snad o Vogonech dozvěděli všechno důležité?), či postavy, které měly v předchozích epizodách pouze epizodní úlohu (jako jistý vesmírný cestovatel nebo Adamsův oblíbený severský bůh). A pozor, Eoin Colfer nás seznamuje i s postavami zcela novými, a zcela pozoruhodnými. Vydejte se tedy na cestu, která vám o povaze života, vesmíru a vůbec řekl ne opět o něco víc, autor to má pevně v rukou, pročež: Nepropadejte panice!...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31614/stoparuv-pruvodce-galaxii-a-jeste-neco-31614.jpg 3.474

Stopařův průvodce Galaxií (6.)

And Another Thing... (2008)

Humor, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Argo

olalau
19.02.2017

Uf. Trvalo mi asi rok knihu dočíst až do konce. Mám pocit, že autor za každou cenu chtěl, aby úplně každá věta byla vtipná. Ve výsledku to působí strašně nuceně a v tom nadbytku informací se ztrácí příběh. Je to škoda, protože spousta situací byla vtipná. Pro mě to nakonec zachránil konec, který všechno zklidnil.

lyriq
03.01.2017

Eoin Colfer umí, jeho práci oceňuji a jeho styl mám rád. Jenže tohle není Eoin. Autor se tolik snažil být jako Douglas, že nebyl sám sebou. A byť se tu povedlo dost slušných hlášek, musel jsem se dost nutit, abych knihu dočetl. Škoda.

Ajaiwik
13.02.2016

Já jsemse bavila. Většinu knihy i dobře, možná jen při doporučené četbě po každé stopařově poznámce autor trochu moc tlačí na pilu... ale zklamal mě závěr. Vědomí, že další díl asi nebude a ten poslední končí slovy ''konec dalšího z prostředků,'' mě zamrzelo a trochu jsem i zalitovala, že to pátým dílem neskončilo. Nemám ráda otevřené konce.
Na druhou stranu jsem se vážně během čtení tolikrát zasmála, že by byla škoda si neco takového nedopřát.

Dinosaur
04.01.2016

(7/10) "Nápad sepsat šesté pokračování Stopařova průvodce Galaxií se může zdát pochybený, snad i rouhačský..." ... takže možná stejně tak bude pochybený a rouhačský můj názor, že mě tenhle díl, od kterého jsem popravdě nic moc nečekal, nakonec bavil o něco více než poslední dva díly od Adamse. Ono to "část pátá/šestá ze tří" zní sice hezky, ale kdyby Stopař zůstal právě u těch třech dílů, tak by mi to upřímně ani nevadilo, protože od toho čtvrtého jsem se do toho už zkrátka musel poněkud nutit...

Mako123123
04.01.2016

Kniha bola od začiatku až do takmer konca obstojná. Myslím že Eoin približne vystihol ducha predchádzajúcich častí i ked to bolo zase o trocha viac nasilu a viac pritiahnuté za vlasy (tou nie vtipnou ale trápnou formou). (trebárs samoporcovacie hovoriace kravy alebo draky vyťahujúce z vačku mobil... a mnohé dalšie čo sa mi nepáčilo) ale je tam tá podobnosť s tým kreslom v predchádzajúcich častiach takže... Nespomínam si žeby ,,Feverbuch,, niekam odišla ale asi to tak je a ten koniec bol dobre na hovno. Neprítomnosť toho robota Marvina mi však nevadila, čoho som sa najprv obával, v podstate to skončilo dobre až na toho Artura- to teraz neviem presne ako to malo byť kedže sa jednalo možno o sen v hyperpriestore takže fakt neviem či mám byť na autora naštvaný a nenávidieť ho ako Artura a Trilian sprznil alebo sa môžem chlácholiť že to tak ako bolo opisované v skutočnosti neskončilo kedže to bol asi sen. V tom prípade by som však chcel aby to nejako ukončil... niečo na štýl že Artur našiel ,,Feverbuch,, a žili šťastne alebo že sa vrátil starať sa o svoju dcéru Náhodu a žili šťastne alebo také dačo. Je mi ľúto že to skončilo takto... v podstate navyše v konečnom dôsledku výbuch Zeme prežili len traja pozemšťania a Ford- Trilian, Náhoda a možno Artur. Inak sa záchrana nekonala, žiaden posun v deji len sa definovalo čo bude Trilian Ford, Artur a Náhoda robiť dalej. Ale len toto mi nestačí. Hlavne že tam Eoin vypisoval úplne zbytočne o bojoch medzi kaderníkmi a syromantcami na planéte Nano. Pfff ... Vlastne ked sa nad tým tak zamýšľam tak ma tá kniha často štvala. Teraz som sa dozvedel že je to vlastne fun fiction (čo je vlastne logické, mohlo mi to docvaknúť aj samému) takže sa to nemusí brať tak vážne. No ešte že tak, lebo pomyslenie že toto NUTNE následovalo po poslednej Douglasovke by bolo trpké.

Slartibarkfast
26.10.2014

Snaha o atmosféru předchozích dílů tu byla, ale originál už to zkrátka nikdy nebude. Hlavně rozsekávání děje Průvodcovými komentáři bylo nadmíru rušivé. 50%

Verunk
30.05.2014

Ať si kdo chce co chce říká, mě se kniha líbila a myslím si, že je to velmi pěkné pokračování původního stopaře

umbra
09.03.2013

Já to snad nikdy nedočtu. Tolik přízemní vulgárnosti nemám zapotřebí - je to překladem či to tak již bylo míněno v originále? Dostala jsem tuto knihu k narozeninám v češtině, ale možná si dám někdy tu práci, vypůjčím si originál a zkusím to porovnat, protože se mi stále nechce věřit, že toto má být pokračování mé nejmilovanější sci-fi trilogie v pěti dílech... Za co ta jedna hvězdička tedy? Nu, zkrátka za odvahu se tak nelehkého úkolu zmocnit a za těch pár humorných momentů, které mi snad chvílemi pana Douglese alespoň zdálky připomněly. Kniha velmi pravděpodobně nemá žádný děj. Ale s jistotou to nemohu tvrdit, možná se jen nacházíme každý v jiném koutě galaxie.

Dan9K
21.12.2011

Tak já to teda s utrpením dočetl (trvalo mi to přes půl roku, tak moc mě to nebavilo) a můžu říct, že posledních dvacet stran je docela dobrých. Ze začátku jsem té knize dost věřil, sem tam byly i náznaky dobrého humoru, jinak se však jedná o velmi trapnou a dlouhou knihu. Ačkoliv jsem si to zakázal, neustále jsem musel myslet na fakt, že se jedná v podstatě o fan fiction. Příběh je zde naprosto nulový. To byl sice i v dílech minulých, zde to však postrádá krásu Adamsových děl. Jediné, čím Colfer atmosféru minulých dílů připomíná, jsou časté reminiscence Adamsových vtipů. Poznámky průvodce, které jsou téměř na každé straně, jsou většinou nesmyslné a rušivé od hlavního "děje". V Adamsových knihách byly přitom poznámky průvodce to nejlepší. Staré i nové postavy postrádají sympatičnost, stávají se z nich karikatury sama sebe. Prostě Colfere, myslím, že to v sobě trochu máš, ale nějak to nevyšlo.

pepahn
17.06.2011

Ne. Prostě mě to nebavilo. Občas se tam objevily záblesky Adamsova stylu psaní a humoru, ale jinak to bylo o ničem. Dočetl jsem asi do půlky a dál jsem nemohl. Možná někdy jindy.

herdekfilek
24.02.2011

Tak nevím jestli je to překladatelem, což je dost dobře možné, protože Colfer psát umí, ale mě kniha štvala. Štvala mě snad až přes míru.
Když jsem se na 187 straně dočetl vtip : /Hillman a ostatní Nanité bez meškání nasadili obličeje "po použití" a smáli se tak, že si dva z nich prdli./ zavřel jsem knihu a řekl si, že už mě ale opravdu nic nečeká. Nechci to házet na Colfera. Tak to svedu na Penkalu. Pane Penkalo, to byl tedy výkon. Číst se to téměř nedalo.
Mám pocit, že pětidílná trilogie měla u pátého dílu důstojně skončit. Tohle bylo jen ztrapnění něčeho dokonalého.

humorné sci-fi

Eoin Colfer