Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/152569/bmid_stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna-a-zmizel-152569.jpg 4 7178 1571

Stoletý stařík série

Alan Karlsson má narozeniny. Je mu sto let. Vlastně důvod k oslavě. Starosta i místní tisk se připravují na velkolepou oslavu, stoletý stařík má však docela jiné plány; jednoduše zmizí – a brzy je celé Švédsko kvůli jeho útěku vzhůru nohama. Jenže s podobnými věcmi už má Alan své zkušenosti – v mládí koneckonců uvedl do zmatku celý svět.    Jonas Jonasson ve svém románu vypráví o jednom veselém útěku a také o šíleném životním příběhu svéhlavého muže, který se sice nikdy nezajímal o politiku, ale přesto byl vždy nějak zapleten do velkých historických událostí 20. století.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: ekniha , Panteon

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvann , 2009

kikidok
31.05.2021 3 z 5

V celku zklamání. Knihu jsem četla na popud její popularity všude ve světě a v podstatě jsem neviděla ani anotaci. Příběh o muži, který úplně s problémy ale bez problémů proplul svým životem mě ze začátku hrozně bavil. Bohužel to ale postupem času, začalo být předpověditelné a nezajímalo mě, jak bude příběh pokračovat. Vadilo mi střídání času - minulost a současnost. To dávám za vinu dlouhým kapitolám, ve kterých jsem vlastně nevěděla, kde jsem skončila. Nakonec asi hodnotím průměrně, kniha není běžná, ale asi mi úplně nesedla.

Lawiane
27.05.2021 1 z 5

Knížku jsem nakonec nedočetla, i když mě zprvu bavila, pak mě nějak nestálý přísun podobných vtipů a bizarních událostí přestal bavit.

LisaBella
22.05.2021 4 z 5

No kniha je báječná. Četla se skoro sama, příhody dědouška, do kterého by z vyprávění nikdo neřekl, že v reálu by asi těžko zvládl 99% dobrodružných událostí, je strhující, vtipný a hluboký.

miiiiiinka
20.05.2021 4 z 5

Autor má skvělý humor, u knihy jsem se opravdu zasmála. Velmi se mi líbilo historické pozadí. Jednu hvězdičku dolů musím dát, občas mi děj přišel až příliš přitažený za vlasy.

littlestar
18.05.2021 3 z 5

Je to složité hodnotit. Ale prece jen se kniha rádi do kategorie humorné a bohužel radostného smíchu ani blaženého úsměvu mi nedopřála. Žel se i někdy stávalo, že jsem četl a četl a najednou zjistil, že přemýšlím nad něčím úplně jiným. Takže chvílemi poněkud nudné. Příběh nebyl vymyšlen špatně, ale byl trošku monotónní. Přece jen mohl Alan ovlivnit nejen politické dění, ale zamíchat kartami i jiných sfér života. Moje srdcovka to tato kniha není. Hodnocení: poctivých 50 %.

Didi15
12.05.2021 4 z 5

Nejdříve jsem viděla film, ten se mi velice líbil a opravdu jsem se u něj pobavila . Takže jsem se rozhodla přečíst i knihu . Samozřejmě jsem zjistila, že nějaké věci byly zcela jinak :) Ale i u knihy jsem se zasmála a tak hodnotím docela vysoko :) Je to takové odpočinkové, dovolenkové čtení :)

VeDny
26.04.2021 3 z 5

Knížku jsem dočetla trochu rozpolcená. Na jednu stranu mě bavilo skládání minulého s přítomným, stařík flegmoš a nějaká ta legrace. Na stranu druhou mě nic vyloženě neohromilo, často mě některé pasáže nudily, což je u komického vyprávění škoda.
Postava staříka mi přišla v částech z přítomnosti milá, říkala jsem si, že je to prostě dědula, který s odstupem sleduje dění kolem sebe a příležitostně se zapojí. Ale jeho mládí se vezlo na stejné vlně, což už mi připadalo podezřelé a zvláštní. Jeho morálka byla navíc místy velmi pochybná, což normálně nevadí, ale u klaďase hlavního hrdiny bych to nečekala vykreslené s takovou samozřejmostí.
Největším oříškem pro mě asi byla ta historie. Nemám tolik znalostí z těchto dekád, abych mohla sama rozlišovat, co bylo reálné, co bylo pozměněné, co si autor úplně vymyslel. Celou dobu jsem si říkala, aby mi některá z těch "historických událostí" neutkvěla, abych ji pak někde suverénně neprezentovala jako fakt. :)
Styl psaní mi ale vyhovoval - děj měl spád, nápad i několik vtipných momentů.
Ovšem jsem z toho lehce v rozpacích, příliš mi to nesedlo.

TaJeMa
25.04.2021 1 z 5

Nechápu; nedočteno, odloženo zhruba v polovině. Víc jsem nedokázala.

Terezaazeret
25.04.2021 2 z 5

Nemůžu si pomoci, ale vnímala jsem celý příběh jako zcela zbytečné tlačení na pilu.

8345
25.04.2021

Vtipné.

KristinaKubok
19.04.2021 3 z 5

Velmi identický postup a vykreslení příběhu jako u Analfabetky. Četla jsem obě knížky po sobě, první Analfabetku a tím pádem mi přišel Stoletý stařík jako slabší kopie toho samého příběhu. I tak velmi vtipné.

Amole
12.04.2021 5 z 5

Geniální kniha, která mi mimo jiné jednoduše shrnula moderní dějiny lépe, než by to dokázalo cokoli jiného, mnohokrát mě pobavila a rozhodně zaujala.

icezero
10.04.2021 5 z 5

Vtipně napsaná historie velké části minulého století z pohledu staříka, který mi docela připomíná českého Járu Cimrmana... Ten měl být taky u všeho důležitého, co se kolem dělo. To, jak jsou jednotlivé příběhy spojené do jednoho vyprávění mě vážně dost pobavilo

nafrei
05.04.2021 5 z 5

Naprosto chápu popularitu tohoto titulu. Kniha je vtipná, hezky napsaná, překlad nápaditý a kvalitní (až na pár chybek, které však neovlivní chápání děje). Podobnost s Forrestem Gumpem asi napadne každého čtenáře, ale není vůbec na škodu - jedná se prostě jen o stejný typ vyprávění, kde se proplétá minulost a přítomnost (dokud se obě nesejdou), vše je nějakým způsobem propojené a hlavní hrdina se mimoděk zaplete do důležitých historických událostí.

milena8281
03.04.2021 4 z 5

Ze začátku jsem si říkala, proč je ten román tak úspěšný. Ale kolem půlky se to zlomilo a zbytek byl teda jízda. Ale Analfabetka mi přišla možná ještě vtipnější nebo možná absurdnější. Podobnost s Forrestem Gumpem tu nevidím, hlavně proto, že ten film moc dobře neznám, viděla jsem vždycky jen střípky. Mně spíš přišlo, že je dědula jako náš český Švejk. A když jsem si na předsádce přečetla, že oblíbenými spisovateli autora jsou Hašek a Kundera, tak mi to konečně dávalo smysl. Po přečtení hodnotím kladně a doporučuji ke čtení. Pobavilo.

palladium
31.03.2021 4 z 5

Zábavnou formou líčený život stoletého staříka. Současnost se střídá s příběhy z celého jeho života. Současnost je hlavně pro pobavení. Příběhy z jeho života jsou takové karikatury historických událostí uplynulých sta let, když on prožívá dobrodružný život a je shodou náhod přímo u těch událostí, mluví s vůdci, revolucionáři atd. Osobně znám některé z líčených míst a událostí a jejich popisy sedí.

Sofonisba
28.03.2021 5 z 5

Skvělá, vtipná kniha. Mnohem lepší než filmové zpracování!

Laf
25.03.2021 4 z 5

Skvělá kniha plná neuvěřitelného dobrodružství a humoru. Na odlehčení je to dobrá volba.

Lusa
14.03.2021 4 z 5

Zábavný příběh u kterého jsem se velice dobře pobavila, není to sice můj šálek kávy, ale pro mě docela oddychovka. Uvidíme jestli si přečtu i něco dalšího od Jonassona.

mrsterezz
11.03.2021 5 z 5

Úžasný příběh. Dobrodružství číhá na každém rohu. Miluji knihy od Jonase Jonassona, takže jsem ani nic jiného, než skvělý příběh, nečekala. Za mě všechny palce co mám nahoru.