Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

od:

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

V den, kdy se mají v přítomnosti různých hodnostářů slavit jeho sté narozeniny, vyleze Alan Karlsson z okna domova důchodců, a jak praví název knihy, zmizí. Zatímco je po něm vyhlášeno pátrání, dostane se jako slepý k houslím ke kufru plnému peněz, takže ho začnou honit jak zloději, kterým ho „ukradl“, tak policisté. On se ovšem se svými pronásledovateli postupně spřátelí, takže vše dopadne úplně jinak, než čtenář očekává. Druhá dějová rovina mapuje Alanovy předešlé osudy, a tudíž i celé dějiny Švédska, Evropy a světa v průběhu dvacátého století. Jakkoli je totiž Alan člověk veskrze apolitický, během svého úctyhodně dlouhého života se setkal snad se všemi významnými politiky – od Harryho Trumana, přes Mao Ce-tunga, Churchilla, Stalina, de Gaulla až po Kim Ir-sena – a navíc bezděčně ovlivnil významné historické události (např. sestrojení atomové bomby). Jak patrno, má přímo cimrmanovské rysy. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel je kniha duchaplná, inteligentní a také velmi vtipná a zábavná. Švédsky vyšla poprvé na podzim 2009 a skoro okamžitě se stala čtenářským hitem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/129734/stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna-a-zmizel-129734.jpg 4.24628
Originální název:

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvan (2009)

Žánr:
Literatura světová, Humor, Romány
Vydáno:, Panteon
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1101)

Přidat komentář
Cleonka
předevčírem

Příjemný, zajímavý a vtipný příběh. Poslouchala jsem ve formě skvěle namluvené audioknihy.

dennie3
16. března

Na tuto knihu jsem byla velmi zvědavá, jelikož 1) jsem skeptická k bestsellerům a 2) humoristická literatura není zrovna můj šálek čaje. Každopádně mě kniha velmi příjemně překvapila. Čtení jsem si užívala, děj mě vtáhl a nepustil, Alana jsem si zamilovala a humor mi velmi seděl. Rozhodně je to zatím nejlepší humoristická literatura, co jsem kdy četla. Těším se na Analfabetku.

madja
12. března

Vtipná oddechovka u které se člověk pobaví, příběh má spád, oceňuji vtip a nadsázku.

NikolettaHole
11. března

Bylo to vtipné a čtivé, ale přišlo mi to trochu moc překombinované.

Kiks
10. března

Dokonale propracovaný příběh. Humor mi neskutečně sedl a já se bavila od začátku až do konce. Za mě nejleší kniha od Jonassona.

buldozer5
09. března

Velice zvláštní kniha, která ve mně během čtení vzbuzovala smíšené pocity. Většinu času mě příběh bavil, někdy jsem dokonce narazil na pasáže, které mě dokázaly rozesmát. Trochu mě sice nudily kapitoly zabývající se Allanovým mladím, ale ty do knihy zkrátka patří a mnoho čtenářů je jistě ocení. Starému Allanovi jsem musel prostě fandit, i když vyváděl plno lumpáren. Taky se mi líbilo, jak v knize autor zmiňuje důležité historické události. Takže já jsem s knihou spokojený, jednu hvězdičku ubírám jen za ty nezáživné pasáže.

OldaB
04. března

Kniha, u které se člověk zasměje a pobaví. Hrozně mě bavilo sledovat, kam nechá autor děj zajít.
Často jsem se přistihl, že tomuhle staříkovi prostě musím fandit.

Bobina74
04. března

Tak tohle určitě ano. Ale pozor, musíte mít stejný smysl pro humor ( něco mezi britským, Allenovským a vaším, který většina lidí kolem vás nechápe....). Příběh krásně plyne, celou knížku čtete jako bezva smýšlený román, aby jste na konci zjistily, že se to vlastně klidně mohlo stát a mrzí vás, že jste u toho nebyly, protože pak by jste měly smíchy prodloužený život o desítky let....
P.s. : Pokud je to váš šálek kávy doporučuji Fredrika Backmana: Tady byla Britt-Marie

Serenity
26. února

Na knihu jsem se velmi těšila. Asi i díky recenzím a tomu, že v knihovně byla neustále zarezervovaná. Byla jsem celkem zklamaná. Zřejmě mi nesedí tento druh humoru. Po přečtení několika kapitol z minulosti mi přišlo, že je podstata příběhů pořád stejná. Začátek knihy se mi líbil, potom už jsem se musela na čtení hodně soustředit, aby mi myšlenky neodbíhaly někam jinam. A to nemám ráda. Naproti tomu Analfabetka mě nadchla.

zuza_zuzule
26. února

Knížka plná absurdních situací a groteskních dějů přítomnosti a minulosti. :) S jistotou nemůžu říct, zda mě oslovila nebo vlastně ne. Nejspíš si ji musíte přečíst a usoudit sami. ;)

hapac
19. února

Nevím, zda si někdy přečtu knížku, ale audio kniha s hlasem M.Stránského byla skvělým společníkem na dovolené.

Iveete
18. února

Velmi zvláštní kniha plná absurdních náhod a nehod. Hodně dlouho mi trvalo, než jsem se začetla. Po přečtení jsem stále rozpačitá, nedokážu se rozhodnout, zda se mi to líbilo či nikoli.

Ebola
07. února

Knížku jsem četl už před časem, hned od začátku vás zaujme svou lehkostí psaní a svérázným humorem, příběh je natolik neuvěřitelný, že je nejspíš pravdivý :)

Plážovýbarman
05. února

V této knize se pro mě střídaly pasáže, které jsem četla na jeden nádech a druhé které mi trvalý týdny než jsem se je donutila precist. Ale o humorné části neni nouze asi stále mám na paměti příhodu se slonem.

otesánek
03. února

příjemné čtení, ale že bych z něj byla unesena a čekala na den kdy ho opět vezmu do ruky to asi ne. Smála jsem se, bavila, ale např. Jak jsem vyhrál válku od Patrika Ryana mě pobavilo víc. Těším se na Analfabetku a Zabijáka, ale ne že bych nemohla dospat až otočím první stránku....Shrnutí: Milá kniha a doporučuji přečíst

omgjako
01. února

Líbilo se mi to, taková odpočinková četba :) Postupně mě to bavilo čím dál víc. Na Analfabetku a Zabijáka se ale zatím spíš nechystám.

vitaly0472
30. ledna

Mišmaš, ale místy vtipný.

Elounke
29. ledna

Čekala jsem od knihy daleko víc, i díky tolika doporučením z mého okolí. Není to ale můj styl humoru, spousta vtipů je předvídatelných a tedy ne moc vtipných. Nejvíc mi ale asi vadila lehká infantilnost, tedy hlavně způsob, jakým je napsaná (těžko říct, jestli to není jen překladem)..

Eicherik
28. ledna

Čekal jsem rozhodně víc. Příběh se mi líbil do okamžiku, kdy Alan Karlsson nastoupil s ukradeným kufrem do autobusu, potom se děj stal naprosto nesmyslným. Více mě bavily kapitoly, které se odehrávaly v minulosti, ale i ty byly na můj vkus notně přehnané. Celkový nápad knihy nebyl špatný, ale samotné zpracování se dle mého soudu moc nepovedlo. Nicméně jsem knihu dočetl.

martinasudová
26. ledna

Bohužel patřím ke čtenářům, kterému tento druh humoru moc nesedí...je to možná i tím, že jsem nejdříve četla Analfabetku... přišlo mi to jiné a přitom úplně stejné.

vlčice68
25. ledna

Komu z nás se podaří za svůj život (byť i stoletý) být u všech důležitých mezníků historie?

VílaElvíra
20. ledna

Po dlouhé době milá, odpočinková kniha. Skvělé prolínání dvou časových linií a byla jsem zvědavá, jak se hlavním postavám podaří z toho všeho vymotat. Většinou mám problém s ukončením knih, ale tady mě nezklamal ani děj, ani úplný konec. Jak už tady několikrát padlo - kdo má rád Švejka a Cimrmana, určitě by si měl tuto knihu přečíst.

Petass
20. ledna

Knížku jsem darovala bez předchozího přečtení. Když jsem ji pak sama "načala", říkala jsem si "to je blbost, ta si musí myslet, že jsem se zbláznila". Dala jsem tomu šanci a nakonec přečetla celé. Smála jsem se a přečetla jí od té doby znovu. Krása téhle knihy je prostě v tom, že je to celé absurdní a nereálné. Začnete si říkat "To se může stát jen Allanovi". Pokud to nejste ochotni přijmout, nedočtete. Obdarované se líbila a je to jedna z jejích oblíbených knih. Mimochodem... Myslela jsem, že Jára Cimrman měl jen sestru. Ale evidentně měl i bratra a byl jím Allan :D

Souhlasím s každým slovem, které napsala Meluzena o pár hodnocení níže :)

zvonkohra
20. ledna

Príbeh sa odohráva v dvoch časových liniach. Prvá sa odohráva v roku 2005, keď storočný Allan Karlsson v deň jeho stých narodenín vylezie z okna starobinca a zmizne. Druhá sa odohráva počas jeho života, teda v rokoch 1905 až 2005. Je tu opísaný jeho život od narodenia vo Švédsku, jeho "túlanie sa po svete, stretnutia so zaujímavým osobami, história, politika...". 
Mňa kniha celkom pobavila, oddychla som si pri nej.

Luccinda
19. ledna

Schválně jsem si tuto knížku nechala na zkouškové období jako oddechovku, po které s radostí stáhnu v pauzách mezi učením. Bohužel musím říct, že mě příběh natolik nudil, že jsem téměř vždy zůstala u skript a kniha dál ležela na nočním stolku.

První dvě až tři kapitoly ještě šly, o nějakém humoru ovšem nemůže být řeč, a to jsem člověk, který se obvykle směje každé hlouposti. Je možné, že se příběh časem rozjede a začne být i trochu vtipný, ale to se já už nedozvím, protože jsem knihu po téměř padesáti stranách zaklapla s tím, že to asi není nic pro mě. A to se mi stalo skutečně poprvé. Příběh mne absolutně nazujal, postavy jakbysmet. A když se do toho všeho ještě začaly míchat kapitoly z minulosti, to byla ta pomyslná poslední kapka.

Dávat knize nějaké hodnocení by asi nemělo smysl, vzhledem k tomu, že jsem přečetla jen pár stránek. Nicméně až se ke Stoletému staříkovi někdy v budoucnu vrátím (a věřím tomu, že ode mě druhou šanci dostane), budu se nesmírně snažit dostat se alespoň do poloviny a třeba mě ještě mile překvapí.

Rania
16. ledna

Stoletého staříka jsem četla jako první knížku od Jonassona. Pobavila, jako oddechové čtení dobrá, no moc nenadchla.

Veronicess
15. ledna

Geniálna kniha. Každú chvíľu som sa smiala a neverila vlastným ušiam, čo to zase ten Alan vyviedol. (Počúvala som audioknihu a môžem len odporučiť, bolo to super). Veľmi podarené, zábavné, chytré.

Klichem1
13. ledna

Skvelá knižna plná inteligentného a vlastne aj menej inteligentného humore. Každého je tam tak akúrat - vyvážene. Trosku tazke mena a nazvy takze zo zaciatku ma to trochu miatlo, ale potom som si knižku ozaj zamilovala.

PetrDohnal
10. ledna

Krásná odpočinková četba. Jonas Jonasson nezklamal :-)

Vlk.kh
10. ledna

No, tak jak to jen zaobalit? V knize bylo pár dobrých fórů, resp. situací, co se dají brát, jako zábavné a povedené. Pak tam bylo docela dost takových, co na mě zapůsobilo spíš trapně a zbytek, to mě už jen nudilo. Nejvtipnější na knize jsou snad jen ty komentáře na přebalu, jaká je to neskutečná psina a nejvtipnější kniha dekády a kdo ví, co ještě - myšleno ironicky. Ale soudě podle hodnocení si v tom dost lidí to své najde, takže chyba asi nebude tak úplně v knize, když si našla tolik svých nadšených čtenářů. Mě se to každopádně moc nelíbilo.