Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

V den, kdy se mají v přítomnosti různých hodnostářů slavit jeho sté narozeniny, vyleze Alan Karlsson z okna domova důchodců, a jak praví název knihy, zmizí. Zatímco je po něm vyhlášeno pátrání, dostane se jako slepý k houslím ke kufru plnému peněz, takže ho začnou honit jak zloději, kterým ho „ukradl“, tak policisté. On se ovšem se svými pronásledovateli postupně spřátelí, takže vše dopadne úplně jinak, než čtenář očekává. Druhá dějová rovina mapuje Alanovy předešlé osudy, a tudíž i celé dějiny Švédska, Evropy a světa v průběhu dvacátého století. Jakkoli je totiž Alan člověk veskrze apolitický, během svého úctyhodně dlouhého života se setkal snad se všemi významnými politiky – od Harryho Trumana, přes Mao Ce-tunga, Churchilla, Stalina, de Gaulla až po Kim Ir-sena – a navíc bezděčně ovlivnil významné historické události (např. sestrojení atomové bomby). Jak patrno, má přímo cimrmanovské rysy. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel je kniha duchaplná, inteligentní a také velmi vtipná a zábavná. Švédsky vyšla poprvé na podzim 2009 a skoro okamžitě se stala čtenářským hitem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/129734/stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna-a-zmizel-129734.jpg 4.24742

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvan (2009)

Literatura světová, Humor, Romány
Vydáno:, Panteon

aardvarka

Já jsem Alan Emanuel. Poslouchali jsme doma jako audioknihu a opakovaně jsme brečeli smíchy. V rukopisu je znát vliv F. Forsytha a je znát také v posedlosti některými stěžejními tématy studené války, ve skákání v časových linkách nebo v pravidelných dávkách reálií. Najdete tu všechno: atomovku, pálenku z jačího mléka, vesmírné závody, špiony, mrazák, operu, výbuch sopky, studentské bouře, slonici, miliony v ukradeném kufru a Brežněva, který smrdí. Je to zhuštěné do naprosto nepravděpodobné a neodolatelné jízdy, která za mě dosáhne vrcholu, když Alan s připitomělým Herbertem Einsteinem vypálí Vladivostok a pokoušejí se utéct ze SSSR přes Severní Koreu, protože z té je to přeci do té Jižní jenom kousek.

iveta3867

super suchý humor, neuvěřitelné, až absurdní příhody.. ale pasáže s historickými fakty jsem s dovolením přeskakovala, to mě nudilo:)

P4vlin4

Některé pasáže humorné. Bohužel se mi však chvílemi stávalo, že jsem se nemohla začíst. Hlavně u vyprávění z minulosti jsem přeskakovala, za což však zřejmě může i má neznalost dějin.

RyonMathrin

Tak krásně nepravděpodobné, až si říkám, že se něco z toho muselo stát :-). Dokonale překombinované, absurdní, bavil jsem se. Vynikající nápady.
Politika a dějiny 20.století naservírované s výtečným nadhledem. Krásně „v kostce“, stručně, výstižně, klobouk dolů. Okořeněno suchým a ironickým humorem (Alan vlastně politiku nesnášel).

Dále spoilery:
„Je tak, jak je a bude tak, jak bude.“ Člověk by si možná docela ušetřil nervy, kdyby se tímhle moudrem řídil :-)

„strýček Stalin“ - to nemělo chybu

„...se sušenkami jako by nebylo něco v pořádku. Bezpochyby chutnaly po čpavku. Továrník se rozhodl, že počká, až skončí bohoslužba a pak si to se Sigrid vyřídí. Prozatím se spokojil s tím, že si objednal ještě sklenici mléka, aby spláchl pachuť, kterou měl v puse.“ :-D

A země s nejnižší mírou korupce... to bylo dokonalé.

Veridian2000

Za mě fantastický román, který sice neoplývá složitým dějem a dramatickými zvraty, ale poskytuje čtenáři příjemné počtení a dokáže perfektně odvést jeho pozornost od každodenních starostí.

Hanouzzz

Místy vtipné, postupně spousta absurdních situací, děj je zbytečně natahován.. za mě bohužel ne.

Sameva

Neoslni, neurazi. Knizka idealni na cteni pred spanim, u nekolika stranek se od srdce zasmejete, zajimave jsou hlavne historicke souvislosti

Malalajka008

Zábavné, ale po nějakém čase se scénky opakují a zdají se až absurdní. Ale určitě příjemná oddychovka.

Nočnípták

Knihu jsem četla dlouho, ale s chutí. Je to nenáročné oddychové čtení, které nemusíte přečíst na jeden zátah. Fandila jsem stoletému staříkovi, který měl mladou duši. Víc není co psát. Už to totiž napsal níže koničekbily.

marapavelka

Nevím, co na téhle knize všichni vidí, mně to nijak vtipné nebo zábavné nepřišlo.

Burák

Bylo to takové milé čtení. Četla jsem tradičně pár stránek před spaním a vždy mohla s čistou hlavou usínat. Takže to není ten typ vyprávění, kvůli kterému půjdete spát až nad ránem, protože prostě potřebujete vědět jak to skončí.

To kouzlo životního příběhu stoletého staříka asi doceníte víc, pokud jste zběhlí ve světových dějinách 20. století, ale vzhledem k tomu, jaký je to světový bestseller, užít si to jde i bez toho.

Příběh je vyprávěn lehkým jazykem, ne vždycky jsem se sice smála na těch stránkách kde se mě autor snažil rozesmát, ale zdvižené koutky úst jsem měla při čtení často.

Líbilo se mi, že hlavní postava není žádný typický klaďas a do spořádaného občana má někdy dost daleko. Ale i tak ve mně Alan Karlsson žádné velké sympatie nevzbudil. Ale celkově se mi příběh líbil, byť uvěřitelný úplně nebyl. Každopádně jako taková nenáročná literární exkurze historií minulého století to podle mě funguje.

VěrkaZ.

Před pár lety jsem viděla zfilmovanou verzi a teprve teď jsem si přečetla knihu a musím uznat, že kniha je bezesporu lepší!
Příběh se mi moc líbí. Je to oddechové čtení. Dědula je fajn chlapík, který si z ničeho nedělá těžkou hlavu :-)

konicekbily

Moc povedená humorná knížka. Konečně jsem se dozvěděl, jak to bylo s dějinami dvacátého století - ještě, že to autor zachytil - patrně od vyprávění svého hrdiny. Navazuje to na vyprávění Josefa Švejka z Jeho osudů za světové války a objasnění pádu Habsburků popsané naším hrdinou Járou Cimrmanem. Nyní to chápu plně - celosvětově!

kikiodvi

Hned na začátku chci říct, že tohle je velmi specifická kniha; určitě nesedne každému. Také je dost těžké, ji objektivně ohodnotit.

Všechno začíná dne, kdy stoletý stařík Alan Karlsson vyleze z okna svého pokoje a zmizí neznámo kam. Protože tento dědula působí jako sympaťák, sledujeme jeho osudy i dál. V následujících kapitolách se dozvídáme o jeho minulosti i o všem, co ho potkalo na cestách. Obdivuju autorovu schopnost sepsat všechno tak, aby to bylo naprosto šílené, ale zároveň pořád dávalo smysl. Jsem ráda za občasný černý humor, protože do tohohle typu knihy se prostě hodí.

Na druhou stranu se mi zdálo, že velká část příběhu byla jen zbytečná omáčka. Tyto části mohly být klidně zkrácené, protože zbytečně narušovaly plynulost. Dost jsem se u nich nudila.

Jonas Jonasson si své příznivce určitě najde, ale mě už ke čtení dalších knih nenalákal. V tomto žánru dávám přednost spíš Frederiku Backmanovi.

miseb

Měla jsem velký problém knihu vůbec dočíst. Pokud mě něco bavilo, tak kapitoly týkající se minulosti.

Azmodan

Tato kniha je taková oddechovka. Je to na zlepšení nálady, člověk se i zasměje. Není to napínavé, strhující děj vás nenutí hltat stranu za stranou, nebojíte se, necloumají s vámi emoce a nestaví před vás morální dilemata. Není ani k zamyšlení. Je to čistý relax, klid, uvolnění. Na konci si pak řeknete, že takový život, jako měl Alan by jste možná taky chtěli prožít (já si to řekl) a žasnete, jaký koloběh událostí se může rozjet tím, že stoletý stařík vyleze z okna a zmizí!

Greengrass

Alane Karlssone, tys mi teda dal! Pojednání o tvojí stoleté životní pouti jsem četla snad sto dní, neschopná se začíst...musím ale přiznat, že jsem si tě za tu dlouhou dobu, kterou jsme spolu strávili, velmi oblíbila. Obdivuji Tvůj životní nadhled a lehkost, s jakou proplouváš i těmi nejpodivnějšími situacemi.

Nany_cz

Kniha mě naprosto zklamala. Vůbec se mi nelíbil děj.

Alíša236

Čtivá oddechovka pro nenáročné.

StihOMam

Obdivuji autorovu vynalézavost i schopnost skloubit politicky prostoupené téma s humorem a doplnit je širokou paletou různorodých postav. Děj mě chytl skutečně rychle, nicméně mě postupně bavil čím dál víc. Příběh i celé zpracování se mi zdálo čtenářsky velmi potěšující, dostupné, ale současně stále oddechové.
Nálepka bestselleru je zde nepopiratelně na místě.

kopretitinka

Kniha mě nějak obzvlášť nechytla. Byla vtipná, ale asi jsem v té době nebyla na stejné vlně.

michaela.97

Pro lepší orientaci v knize je fajn mít alespoň drobný historický přehled. Já ji četla a nemohla dočíst. Musela jsem se nutit, abych nakonec obrátila poslední stránku. Bohužel.
Kniha má zajímavý děj. Jen je třeba mít stejný smysl pro humor. Některé pasáže mi přišly nudné a u některých jsem se naopak nemohla přestat smát, což ve mě vyvolávalo smíšené pocity.
Do teď vlastně nevím, co si myslet. Upřímně se mi do dalších knih od Jonassona nechce, ale přemůžu se a doufám, že mě chytnou víc než příběh Alana Karlssona :)

Niki

Kniha se cte rychle, ale jeji humor jsem nepochopila. Dej mi prisel nerealny, vyjmenovavani s jakyma vsema politickyma osobnostma se potkal bylo jako nastavovani horke kase.

bosorka78

Tak jsem se začetla,jsem asi v první třetině, to je taková pitomina,spisovatelova fantazie je fakt obdivuhodná,kdo se chce zasmát a má rád styl Foresta Gampa tak si přijde na svý :D

Cleonka

Příjemný, zajímavý a vtipný příběh. Poslouchala jsem ve formě skvěle namluvené audioknihy.

dennie3

Na tuto knihu jsem byla velmi zvědavá, jelikož 1) jsem skeptická k bestsellerům a 2) humoristická literatura není zrovna můj šálek čaje. Každopádně mě kniha velmi příjemně překvapila. Čtení jsem si užívala, děj mě vtáhl a nepustil, Alana jsem si zamilovala a humor mi velmi seděl. Rozhodně je to zatím nejlepší humoristická literatura, co jsem kdy četla. Těším se na Analfabetku.

madja

Vtipná oddechovka u které se člověk pobaví, příběh má spád, oceňuji vtip a nadsázku.

NikolettaHole

Bylo to vtipné a čtivé, ale přišlo mi to trochu moc překombinované.

Kiks

Dokonale propracovaný příběh. Humor mi neskutečně sedl a já se bavila od začátku až do konce. Za mě nejleší kniha od Jonassona.

buldozer5

Velice zvláštní kniha, která ve mně během čtení vzbuzovala smíšené pocity. Většinu času mě příběh bavil, někdy jsem dokonce narazil na pasáže, které mě dokázaly rozesmát. Trochu mě sice nudily kapitoly zabývající se Allanovým mladím, ale ty do knihy zkrátka patří a mnoho čtenářů je jistě ocení. Starému Allanovi jsem musel prostě fandit, i když vyváděl plno lumpáren. Taky se mi líbilo, jak v knize autor zmiňuje důležité historické události. Takže já jsem s knihou spokojený, jednu hvězdičku ubírám jen za ty nezáživné pasáže.