Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

V den, kdy se mají v přítomnosti různých hodnostářů slavit jeho sté narozeniny, vyleze Alan Karlsson z okna domova důchodců, a jak praví název knihy, zmizí. Zatímco je po něm vyhlášeno pátrání, dostane se jako slepý k houslím ke kufru plnému peněz, takže ho začnou honit jak zloději, kterým ho „ukradl“, tak policisté. On se ovšem se svými pronásledovateli postupně spřátelí, takže vše dopadne úplně jinak, než čtenář očekává. Druhá dějová rovina mapuje Alanovy předešlé osudy, a tudíž i celé dějiny Švédska, Evropy a světa v průběhu dvacátého století. Jakkoli je totiž Alan člověk veskrze apolitický, během svého úctyhodně dlouhého života se setkal snad se všemi významnými politiky – od Harryho Trumana, přes Mao Ce-tunga, Churchilla, Stalina, de Gaulla až po Kim Ir-sena – a navíc bezděčně ovlivnil významné historické události (např. sestrojení atomové bomby). Jak patrno, má přímo cimrmanovské rysy. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel je kniha duchaplná, inteligentní a také velmi vtipná a zábavná. Švédsky vyšla poprvé na podzim 2009 a skoro okamžitě se stala čtenářským hitem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/129734/stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna-a-zmizel-129734.jpg 4.24505

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvan (2009)

Literatura světová, Humor, Romány
Vydáno:, Panteon

Veronicess
včera

Geniálna kniha. Každú chvíľu som sa smiala a neverila vlastným ušiam, čo to zase ten Alan vyviedol. (Počúvala som audioknihu a môžem len odporučiť, bolo to super). Veľmi podarené, zábavné, chytré.

Klichem1

Skvelá knižna plná inteligentného a vlastne aj menej inteligentného humore. Každého je tam tak akúrat - vyvážene. Trosku tazke mena a nazvy takze zo zaciatku ma to trochu miatlo, ale potom som si knižku ozaj zamilovala.

PetrDohnal

Krásná odpočinková četba. Jonas Jonasson nezklamal :-)

Vlk.kh

No, tak jak to jen zaobalit? V knize bylo pár dobrých fórů, resp. situací, co se dají brát, jako zábavné a povedené. Pak tam bylo docela dost takových, co na mě zapůsobilo spíš trapně a zbytek, to mě už jen nudilo. Nejvtipnější na knize jsou snad jen ty komentáře na přebalu, jaká je to neskutečná psina a nejvtipnější kniha dekády a kdo ví, co ještě - myšleno ironicky. Ale soudě podle hodnocení si v tom dost lidí to své najde, takže chyba asi nebude tak úplně v knize, když si našla tolik svých nadšených čtenářů. Mě se to každopádně moc nelíbilo.

Lavin

Kniha plná ptákovin, které člověk jen tak nevymyslí. Viděla jsem i film, který byl rovněž super.

Arlienen

Líbil se mi nejvíce začátek knihy. Stařík, který utekl z domova důchodců a ukradl mladíkovi kufr. Poté už to nebylo tak vtipné, ale dějově to bylo zajímavé.

katallinka

Nechápu, že je tato kniha označována jako vtipná. Nebyla úplně špatná, ale podle ohlasů jsem čekala něco jiného, což mi asi hodně zkazilo celkový dojem z knihy.

teakristof

Ze začátku vtipné, ale postupem knihy jsem se do děje úplně zamotala, kapitoly byly dlouhé, ale protože se střídaly období, tak jsem během jedné kapitoly pomalu zapomněla, co se děje v druhé době, takže jsem potom musela listovat zpátky. Asi to nebude úplně můj styl.

meluzena

Úplně skvělá ptákovina!
Představte si, že vezmete Járu da Cimrmana šmrncnutého Forestem Gumpem, proženete ho příběhy a là Čtyři vraždy stačí, drahoušku nebo povídkami Šimka a Grossmanna a svěříte to spisovatelskému umu Terryho Pratchetta...
Jenže tenhle Švéd nikoho a nic nekopíruje - je naprosto originální a suše vtipný, semele páté přes deváté, jednu blbost na druhou, do toho mistrně přimíchá historická fakta a výsledkem je úplně dokonalá pitomost v tom nejlepším slova smyslu, nadupaná velmi inteligentním humorem.

Asi v půlce knížky už jsem z těch nesmyslů byla trochu unavená asi jako bych sledovala už čtvrtou hodinu filmu Jára Cimrman ležící spící a chtěla jsem knihu odložit, když vzápětí jsem se zas řehtala jako kůň další poťouchlosti.

Nutno dodat, že to není jen prostoduchá řachanda pro pobavení mas. V té spoustě postav, švédských jmen, dějových linií a retrospektiv sešmodrchaných do jednoho velkého propletence je třeba se orientovat, abyste si mohli řádně vychutnat, jak je tohle soukolí dokonale promyšlené a jak každé kolečko zapadá přesně kam má.
Jak to ten chlap dělá, že se to čte tak skvěle?! No, asi má talent, že..

jaroiva

první půlka mě vůbec nebavila, dala jsem na radu helca.sz a raději to poslouchám jako audioknihu.
Nevím, jestli je to ještě zbytkovým alkoholem po Silvestru, ale dneska u poslední třetiny knížky prskám smíchy. Možná si to zkusím pak poslechnout ještě jednou :)

Plague
29.12.2017

Mít možnost dát šest, dám je. Že by z anglického suchého humoru vznikl nový, švédskoanglickýpolosuchýastředněmorbidní? Proč ne, já osobně jsem se HODNĚ dlouho tak nezasmál. K mému zážitku přispěl i fakt, že jsem do toho šel spíš obavami, co to bude. "všichni" to hrozně chválili a já se málokdy shodnu s názorem od "všichni". Výsledek - byl jsem ze začátku překvapen - nečekal jsem takovou zábavu, ale rychle jsem se naladil na správné FM a pak už sem se jen nechal unášet. Postava Alana mě hodně bavila - ne opravdu mi nepřipomínal toho retarda Foresta Gampa! Jak přibývaly zážitky z Alanova života, čím dál tím víc mi jeho postava připadala jako povedená kombinace Járy Cimrmana a Švejka - a protože mám oba hodně rád, začal sem mít rád i Alana a jeho zážitky. A jak postav přibývalo(i ubývalo), ocenil jsem autorovu kreativitu, se kterou jednotlivé charaktery vytvořil.
Palec nahoru má i pomalý rozjezd celého absurdního příběhu - za mě dobře, čtenář se hned na začátku nelekne, co to je za bejkárnu a knihu neodloží. A pak se to pomalu začne stupňovat - ale to už víte (nebo aspoň tušíte), která bije a a nekoukáte jako z jara. A i když o absurdní zvraty a obraty není nouze, vždycky jsou zábavné a ne až tak přehnané, aby to nebylo ani trochu možné.
Jestli si dal autor za úkol pobavit čtenáře a i ho trochu poučit v dějepise, uspěl na 1 s *
No a konec .... nevěřil bych, že to kdy řeknu .....jo, tady sem si hepyjendík užil, sem prostě patřil.

DOPORUČUJI

Simy
28.12.2017

První polovina mi připomněla Forresta Gumpa ve Švédském podání. Druhá polovina do sebe krásně zapadla. Celkově velice příjemné čtení, které nenudí.

Nikol1010
27.12.2017

Kniha byla velmi chválená, líbila se mi, ale nebylo to nic z čeho bych si sedla na zadek úžasem, ale velmi mě bavily historky z minulých let staříka.

Dakarianna
24.12.2017

Knihu jsem četla kvůli čtenářské výzvě a nebýt jí, asi bych knihu ani nedočetla. Vzhledem k tématu byla šíleně dlouhá a byly tam pasáže, které byly absolutně nečtivé a nezajímavé. Na druhou stranu mě bavil ten nápad, postavy byly sympatické a občas jsem se i usmála, přestože mi tento styl humoru rozhodně není blízký a často to bylo spíše trapné.

lenka7348
22.12.2017

Příběh staříka mě absolutně neoslovil. Nic vtipného jsem v knize nenašla, za to tam bylo příliš mnoho náhodných úmrtí a jiných podivností. Kdyby to nebylo do výzvy, odložila bych to již dávno.

kdu
21.12.2017

Všude byl, všechno zažil, všechno viděl. Švédská verze Forresta Gumpa (ale ta americká je prostě lepší). Bylo to fajn, ale mohlo to být lepší. Na severský druh psaní a humoru jsem si chvíli zvykala. Knížka založená na absurdních náhodách a štěstí hlavní postavy, ale o to tady asi jde.

PavlínaAlžběta
20.12.2017

Opět zapůjčená kniha, po které jsem pokukovala a zvažovala o koupi. Nyní vím, že knihu jistě kupovat nebudu. Vychvalovaná super komediální kniha, mě nijak na zadek neposadila a chvílemi jsem knihu číst ani nechtěla. Kniha je sice čtivá, nic těžkého. Začátek mě velmi bavil, ale to po stránkách začalo polevovat. Scény vtipné samozřejmě nechyběly, i když asi mám podivný humor, nezmocnil se mě smích jako u ostatních čtenářů. Námět knihy je opravdu vydařený, zápletky nechybí, přesto pasáže současnosti, nemusely v knize vůbec být. Za mě maximálně tři hvězdy.

helca.sz
15.12.2017

Začátek super, pak tak nějak a v polovině jsem knihu odložila. Každopádně jsem na knihu nezanevřela a pořídila jsem si jí jako audioknihu a to bylo jiné kafe :) Nasmála jsem se neskutečně :D komu se špatně četla, ať zkusí audioknihu. Stojí to za to :)

ZeldaZ
13.12.2017

Námět dobrý, takový Jára Cimrman a Forrest Gump...ale v půlce mě to přestalo bavit. Je to jednoznačně nejvulgárnější kniha co jsem četl a také mě nenadchla ta morbidní snadnost s níž některé postavy přišly o život.

Nahnilaruka
12.12.2017

Zprvu jsem byl k této knížce trochu skeptický, protože to byl takový mainstream a ten já moc nemusím, i když se jedná leckdy o kvalitní dílka. A právě toto je právě ten případ.

Čtenář samozřejmě nesmí očekávat žádnou náročnou literaturu, u které si rozšíří své obzory. O to tu přeci nejde, je to vtipně podaný, svižný příběh, který se prolíná s historickou linkou. V závěru se obě linky skvěle spojují a pokračují jako jeden celek.

Postavy nejsou ploché a především je každá unikátní, ale nade všemi vyčnívá samozřejmě Alan. Autorův styl je poutavý a zábavný, čtenáře dokáže strhnout a pohltit, hlavně ve druhé půlce knihy. 90%

Pauvka
09.12.2017odpad!

Od knihy jsem opravdu čekala víc. Jsem zklamaná :-(. Nutila jsem se do čtení což jinak nedělám. Proto teda jedna hvězdička.

tichoslapek_
05.12.2017

Poprvé jsem knihu odložila po necelých 100 stranách. Po druhé jsem jí přečetla jedním dechem. Co říct na tak dlouhý, významnými událostmi naplněný život? " Snad jen: "Vše je tak jak je, a bude tak jak bude."

bzung
04.12.2017

Stoletý stařík začíná jako vtipný a originální příběh, nicméně záhy, někde mezi autobusovým nádražím a železniční stanicí Byringe, ztrácí tempo a nakonec vyzní do ztracena. Jednotlivé zápletky působí prvoplánově a opakuje se v nich stejný vzorec, tj. Alan hraje na absolutní náhodu, a vždy mu to tou čirou náhodou vyjde. Poprvé, podruhé to působí úsměvně, pak už je to ale nuda. Příběhově jde o Foresta Gumpa říznutého Baronem Prášilem, nicméně epizodkám chybí inteligentní pointa. Pokud čtenář přistoupí na autorův vcelku laskavý humor, věřím, že se může bavit. Nicméně na mě příběh působil tak trochu infantilně, nebo lépe, senilně.
"Nazdar, Mao, Ahoj Kime!" - "Jé, to jsi, ty, Alane? Pamatuješ, jak jsme tenkrát... tak to tě samozřejmě nepopravím, dáš si čaj s rumem?" - "A co raději dva rumy?" - "No, výborně!"

Enolain
03.12.2017

Po 200 strankach na to fakt prdim... soucastost se jeste da cist..ale ta minulost? Uplne zbytecnea nudne psani...

YA-girl
29.11.2017

Svěží příběh podaný s vtipem - bavilo mě to moc a hodně často jsem se uchichtávala nahlas :). Ale přiznám se, že kdyby měla kniha o sto stránek méně, nevadilo by mi to - ke konci už mi to přišlo jakoby "pořád dokola". I tak ale hodnotím vysoce - zase tak často se mi nepoštěstilo číst knihu, kdy jsem po celou dobu, stránku za stránkou, měla pusu od ucha k uchu! ;) Navíc se mi moc líbilo, jak byl příběh správně zamotaný, ale jak se vždy vše vyřešilo ke spokojenosti "naší party na útěku" ;). S tím souvisí to poselství, které příběhem prostupovalo: "je tak, jak je, a bude tak, jak bude" - často když necháme vše tak, jak to je, a přistupujeme k tomu s tímto pozitivním náhledem, tak ono se to opravdu samo k naší spokojenosti vyřeší ;). A ještě se mi líbilo, jak tam byla jemně a s vtipem popsána nesmyslnost politiky a válek atd. Když nad tím tak přemýšlím, tak kniha byla nejenom zábavná a humorná, ale svým způsobem vlastně i docela poučná ;).

medlovice
27.11.2017

Přesně podle mého gusta . Bavila jsem se od začátku, od první stránky až dokonce. Jsem fanoušek Forresta , Waltra Mittyho, dlouholetý cimrmanolog a Švejka znám na jedničku. Jen jsem si při čtení pomyslela, to je kniha, která naštěstí nejde zfilmovat .To by byl nejdražší film a jak udělat všechny ty politiky. A ejhle. film je .No tak snad ho přežiju. Jdu shánět Analfabetku.

Antonín185
22.11.2017

Skvěle napsana záležitost. Nepamatuji kdy jsem se u čtení knihy nahlas smál. Děj má spád a hlavni hrdina trochu připomíná Forresta Gumpa.

Danca196
14.11.2017

Zpočátku jsem měla problém se začíst, ale nakonec jsem se nemohla od knížky odtrhnout. Severský styl humoru mám ráda, ale F. Backmana stařík nepřekoná.

Jirinamac
13.11.2017

Do knížky jsem se nemohla začíst, a tak jsem zvolila audio, určitě bych jí nedočetla. V podání M. Stránského, mě alespoň trošku bavila, ale i tak pouhé 2 hvězdičky

faba
10.11.2017

Zasmál jsem se...
...ale že bych se válel po zemi smíchy? Do poloviny mě to bavilo, ale potom už se stále opakovalo, a já čekal, kdy se sejde s jedním z našich Václavů. Ke konci nuda. Nemohl jsem se dočkat, kdy to dočtu.