Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

V den, kdy se mají v přítomnosti různých hodnostářů slavit jeho sté narozeniny, vyleze Alan Karlsson z okna domova důchodců, a jak praví název knihy, zmizí. Zatímco je po něm vyhlášeno pátrání, dostane se jako slepý k houslím ke kufru plnému peněz, takže ho začnou honit jak zloději, kterým ho „ukradl“, tak policisté. On se ovšem se svými pronásledovateli postupně spřátelí, takže vše dopadne úplně jinak, než čtenář očekává. Druhá dějová rovina mapuje Alanovy předešlé osudy, a tudíž i celé dějiny Švédska, Evropy a světa v průběhu dvacátého století. Jakkoli je totiž Alan člověk veskrze apolitický, během svého úctyhodně dlouhého života se setkal snad se všemi významnými politiky – od Harryho Trumana, přes Mao Ce-tunga, Churchilla, Stalina, de Gaulla až po Kim Ir-sena – a navíc bezděčně ovlivnil významné historické události (např. sestrojení atomové bomby). Jak patrno, má přímo cimrmanovské rysy. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel je kniha duchaplná, inteligentní a také velmi vtipná a zábavná. Švédsky vyšla poprvé na podzim 2009 a skoro okamžitě se stala čtenářským hitem. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/129734/stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna-a-zmizel-129734.jpg 4.24109

Jonasson (1.)

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvan (2009)

Literatura světová, Humor, Romány
Vydáno:, Panteon

Marbo
včera

Severská literatura frčí a zatím jde mimo mne. Až teď mi přítelkyně koupila tuto knihu a já schutí začetl. Popravdě jsem byl relativně mile překvapen, chvalozpěvy Staříka vynášely do nebes a dokážu si představit, že pokud někomu humor sedne, že se připojí. Já však měl problém s "historickou" linkou knihy, přišlo mi, že autor příliš tlačí na pilu - kdybych chtěl být hodně zlý řeknu, že celá historická linka vznikla jen kvůli povedené 25. kapitole.
Oddychová letní literatura, nic víc, nic míň.

Jane100

Vtipné, milé, povedené. I když oproti Analfabetce musím ubrat jednu hvězdičku, protože kniha byla trošku (ale opravdu jen trošku) slabší. Líbilo se mi, jaký ten ,,gangster'', kterému ten kufr patřil, bylo pako :-)

darion

Budu myslet pozitivně, tím se problém zmenší možná i o víc jak o tunu :-))) Vtipně a svěže napsaná kniha... když se Alan s Herbertem potkali u Kima s Maem, říkala jsem si sice, jestli už to fakt není příliš přitažené za vlasy, ale nakonec jsem to autorovi v zájmu pokračování příběhu odpustila :-))) Bylo by škoda knihu odložit a nedočíst se upravené verze událostí, kterou vyslechli Aronsson s Ranelidem...

kelve

Velice pěkná kniha. Jedna z mála u kterých jsem se smála nahlas.

oskli

Skvělé čtení! Knihu jsem dostala darem od svého bratra a protože to bylo v době, kdy Staříka bylo všude plno, nějak se mi do něj nechtělo. Otevřela jsem ho až na začátku prázdnin, což bylo skvělé načasování. Tak pohodové a zábavné čtení už se mi do ruky dlouho nedostalo. Příběhy z minulosti sice vyžadovaly při čtení místy vyšší pozornost, aby se člověk v souvislostech neztratil, ale celkově to prostě bylo skvělé. Geniální! Zamilovala jsem si všechny hlavní postavy, včetně Soni :-)

Hynais

Chvíli jsem odolával tomu mediálnímu tlaku okolo knihy, nakonec jsem to odposlouchal v autě a těšil se na každou chvíli, kdy pojedu třeba na Slovensko:-) Vynikající styl psaní, parádní jemný i hrubší humor - prostě zážitek!

Vidlička

Protože mám ráda normální i alternativní dějiny, tak polovina knihy, kdy jde Alan životem a světem a bortí i ustavuje režimy, byla samozřejmě zajímavá. Druhá detektivková, po vylezení z okna, měla dobře vymyšleno, (POZOR SPOILER!!!) jak vymotat hrdiny ze dvou vražd/zabití, přesto mě krutě nebavila. Celkem vtipné a mnohde i chytré, knížka se četla dobře, ale za mě jen pro jedno přečtení...

hajrys

Všichni o ní básnili a já se k nim přidávám. Přečteno již před nějakým časem, ale stále ve mně zanechala stopy. Neuvěřitelný příběh, trochu jako Forrest Gump. Možná proto knihu buď čtou jedním dechem nebo ji raději odloží.

Romžiry

Nad očekávání. Drsný severský humor. Doporučuji.

aja0661

Dlouho jsem se u knizky nepobavila, tak jako u Starika. Moc pekne napsana a precteno behem par dni. Byla jsem nadsena

qydko

Některé části byly zábavné, ale větší část knihy mě spíš nudila. Nevím, co na tom všichni mají... autorovi dám ještě šanci, zkusím Analfabetku.

Briv

Čekala jsem všechno možné, ale tohle fakt ne:). Nikdy bych nevěřila, že kniha o staříkovi, co vyleze z okna a zmizí, ve mě vyvolá tolik rozporuplných pocitů. Chvíli zábava, vtip, občas nuda, místy povytažené obočí, co to vlastně čtu a myslím to v dobrém. Doufám, že až budu slavit sté narozeniny, že to bude podobná pecka!

Teclaireddy

Vzdala jsem to asi v půlce, vůbec jsem se nemohla začíst (zvlášť v politizovaných pasážích z minulosti). Ten humor mi nějak nesedl, ani jednou jsem se nezasmála. A to třeba Paasilinnu mám moc ráda.

HanaMalina

Jako první dílko autora dost povedené. Nechápu jak mohl vymyslet tak neuvěřitelně zábavný příběh :-) Myslím, že se to buď někomu líbí hodně nebo vůbec:-) Já jsem ten první případ :-) Děkuji Jonasi za pobavení.

francouz

Nečekal jsem takovou pecku. Byla to opravdu naprosto skvělá jízda, kdy jsme se postupně dozvídali kdo vlastně ten stoletý stařík je a koho on to v životě, který bere tak jak přichází, vlastně všechno potkal. K tomu se perfektně odvíjející skoro detektivní zápletka s bandou tvrdáků v zádech. Lehký a naprosto stravitelný, ale nikoli úplně předvídatelný humor, který Vás mnohdy opravdu zahřeje u srdce. A žít můžete prakticky všude, a je jedno jestli je tam zima celý rok, nebo jestli tam paří slunce od rána do večera.
A hlavn hrdina je prostě borec, a jaké že je jeho křestní jméno, no přece dvěstětisíc dolarů....

Kerberos

Jak kniha tak film mě velmi pobavil.

andy_nejedla

Hodně čtivý a zábavný, několikrát jsem se při čtení rozesmála a jsem z knížky nadšená. :-)

medvídě

Sice jsem se do knihy musela zpočátku nutit, ale to možná bylo ovlivněno tím, že jsem se musela učit na zkoušky. Jinak je kniha velmi čtivá a humorným způsobem podaná. Dalo by se říci, že se staříkem Alanem prožíváme 2 příběhy - jeho minulé zážitky i současné patálie. Upřímně bych chtěla být v jeho věku také tak vitální (jestli se ho vůbec dožiji :D).
Časem si jistě přečtu další knihu od tohoto spisovatele.

Akisi

Nedařilo se mi do knihy pořádně začíst a ponořit, přestože ve výsledku mě příběh bavil. Vtipných momentů bylo dost, jsem však na trochu jiný styl humoru. Bylo pro mě těžké zůstat u čtení při líčení různých politických situací, to mě nebralo.
Je mi jasné, že absurdita některých situací je v knize schválně, aby působila komicky, mně to však moc nevyhovovalo.
Každopádně Alan byl pro mě jako postava velmi inspirující. Jeho heslo "Je tak, jak je, a bude tak, jak bude." si v životě začnu přeříkávat častěji.
Nakonec mám po dočtení příjemný pocit a hodnotím knihu velmi kladně.

Tadam.120

Kniha je vtipná a má šmrnc ale jak se Alan dostane na bali trochu strácí svou čtivost. I tak je to ale skvělí požitek :D

turcmen

Švédský Forest Gump :) chvílkama celkem naivní ale setsakramentsky zábavné

Kopretina

V podstatě jde o Chucka Norrise, který byl všude, je všemi uznávaný a všemi mastmi mazaný. Jenže já četla knihu v období, kdy mám hodně věcí v hlavě a neměla na něj tolik místa. Za mě průměr.

Hoblinka

Taková naprostá blbost a taková skvělá kniha. Několikrát jsem se smála nahlas. Vřele doporučuji.

Terezita

Musím říct, že autorův humor je brilantní. Knížka celkově byla velmi čtivá a na to, že jsem ji četla v období, kdy jsem se měla připravovat k maturitě, jsem se nikdy nemohla odtrhnout. Poskytovala mi únik z reality, dokázala jsem se od srdce zasmát... Vše se mi zdálo suprově promyšlené a dobře na sebe navazovalo. Těšila jsem se i na film, u toho jsem se strašlivě zklamala. Připadal mi jako naprostý brak. Takže kniha určitě ano, film rozhodně ne.

Elkiss

Až jsem se jednou při čtení na veřejnosti začala smát nahlas na celé kolo. Musím říct, že tohle chtělo hodně práce celé vymyslet. Aby do sebe vše zapadalo jak má, navíc aby děj byl vtipný, plný paradoxů a neskutečného štěstí, které Stoletému staříkovi rozhodně nechybělo. Myslím, že perfektní :). Teď se vrhnu na Zabijáka Anderse a pak na Analfabetku

pollyanna

Stejně jako Bennymu nebo Krásce mi dělalo problém strávit tu věc s mrtvolou, a tak moje jízda se staříkem skončila předčasně, přesněji řečeno u jednoho zdemolovaného BMW. Myslím, že jako ukázka díla tohoto autora to bohatě stačilo.

miloslav6715

moc jsem se pobavil.....

mynamail

Alane Alane, tys mi dal!
Ale v dobrém. Takový krásný život. S jakou nevinnou naivitou prožitý, zdánlivě prosťáček. Prostě je to tak, jak má být. Jestlipak se ta "historická" fakta skutečně stala? .... Četlo se mi lehce. Knížka skvělá.
Moje představa o postavách získaná při čtení nebyla překonána filmovým zpracováním. Film se mi zdaleka tolik nelíbil. A těch sprostých slov v něm... až jsem se červenala....

kní

"Jedna štamprle do jednoho kolena a jedna do druhého, po kterých následovaly další dvě do zad a do krku a ještě jedna na chuť, společně navodily vhodnou konverzační náladu." ...
nebo
"... ale hlavně ho překvapovalo, jakou mizérii dokážou způsobit dospělí muži. Rakousko vyhlásilo válku Srbsku. Německo vyhlásilo válku Rusku. Potom Německo během jednoho odpoledne, ještě než vyhlásilo válku Francii, zabralo Lucembursko. Nato vyhlásila válku Velká Británie Německu a Němci odpověděli tím, že vyhlásili válku Belgii. Pak vyhlásilo Rakousko válku Rusku a Srbsko Německu." ...
a dnes... když jsem při míchání pohádky mládí (je totiž neděle, tak je sváteční oběd!) zase chvíli četla, dověděla jsem se, že švédsky ujmi se své skleničky je sjunghoppfaderallanlallanlej - tak jsem si to zkusila naprat do lebky - byla to bitva, kterou jsem zatím neprohrála - už to dokážu zarecitovat na jeden zátah a bez chyby několikrát za sebou, ale zatím mi nenaskakuje začátek... snad to nevzdám, člověk nikdy neví, kdy takovouto důležitou větu v budoucnu může potřebovat. Což mi připomíná, že jsem ještě nezapracovala na zapamatování věty Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn. Napravím hned jak dočtu "staříka". Odhodlávala jsem se několik let (čekal v šuplíku) - trochu - fuj mi! - se mně nezdál hlavní hrdina - jak by mě mohlo bavit číst si o staříkovi, rozumovala jsem hloupě... ano, opravdu hloupě - i když obecně mám poslední dobou problém začít číst knihu, kterou jsem ještě nečetla, a nevím tudíž, jestli se mi bude líbit... Tahle ovšem se mi líbila absolutně - je to krásný opus - zčerstvění Švejka říznuté lehce Forestem Gumpem - ale přesto originál - a navíc je v té knize tak milo a bezpečno - je plná hodných lidí (až na Stalina), slonů, psů... Vynikající.

verunb

Jedna z nejlepších knih, kterou jsem kdy četla! Naprosto úžasný nenásilný humor. Lehkost, s jakou Alan procházel životem, je obdivuhodná a jeho životní příběh neskutečně milý. Opravdu skvělá kniha, jsem z ní nadšená.