Sto filozofov

Sto filozofov https://www.databazeknih.cz/img/books/90_/90015/sto-filozofov-90015.jpg 3 9 3

Sokrates povedal: Život bez skúmania nie je pre človeka ten pravý. Ako lepšie začať skúmať život, než spolu s najvplyvnejšími filozofmi od čias antického Grécka a starovekej Číny až po súčasnosť?

vslc66
10.09.2023 3 z 5

Autor sa snaží o vyobrazenie diel 100 najznámejších/najväčších filozofov (podľa neho) ľudských dejín, na jednu, maximálne na dve strany (mne osobne v knihe chýbajú niektoré kľúčové mena, ktoré napomáhali tvorbe myšlienkových prúdov 20. storočia; ako napr. Simone Weill, Simone de Bevauvoir alebo Albert Camus, hlavne čo sa týka politického a etického myslenia- záber autora na ponímanie filozofie 20. storočia je viac analytický, takže asi preto boli tieto mená vynechané). Tento koncept niekedy funguje a niekedy nie, človek sa vie veľmi ľahko stratiť v tom, akú myšlienku chce autor predstaviť a načrtnúť a ako to teda celé spolu súvisí (hlavne u komplexnejších filozofických teórii a konceptov filozofov ako Kanta, Hegela alebo Wittgensteina). Zhrnutie myšlienok niektorého filozofa, alebo filozofky môžu v hlavne spôsobiť väčší guláš, ako pred čítaním.
Ak by ste sa chceli hlbšie ponoriť do štúdia dejín filozofie, tak vrelo odporúčam diela od Fredericka Coplestona.

DarthSoren
24.02.2018 3 z 5

Pro nováčky v oboru filozofie docela příjemné shrnutí nejdůležitějších myslitelů. Ale člověk, který lásku k moudrosti pěstuje už nějaký ten pátek, najde v téhle publikaci množství chyb a jednoduchost knihy bude pro něj spíše negativem.

Misericordia
21.03.2017 2 z 5

Grafické spracovanie pútavé, obsah plný chýb a prílišných zjednodušení. V 20. storočí výber prevažne z angloamerickej analytickej filozofie. Odporúčam stiahnuť po inej literatúre. Ak chcete stručný úvod do dejín filosofie, tak W.Weischedel:Zadní schodiště filosofie.

filozofie životopisy, biografie filozofové dějiny filozofie

Peter J. King
britská, 1956