Královna ohně

Královna ohně
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/290488/bmid_kralovna-ohne-gHQ-290488.jpg 4 1005 1005

Stín Krkavce série

< 3. díl

Vélin Al Sorna musí pomoci vrátit Říši Královně. Po boji o holý život má královna Lyrna za úkol odrazit vpád volarské armády a znovu dobýt nezávislost Sjednoceného království. Aby dosáhla svých cílů, musí udělat víc než jen shromáždit své věrné příznivce. Musí se spojit se silami, které jsou jí odporné, a přivést válku k branám nepřátel. Zajistit vítězství má Vélin Al Sorna, avšak jeho cesta je plná obtíží. Volarská armáda má na své straně tajemného Spojence, který svým služebníkům nabízí nepřirozeně dlouhý život. Pokud má království zvítězit, musí Vélin Al Sorna Spojence zničit. Jenže porazit protivníka, jehož není možné zabít, je téměř nesplnitelný úkol, zvlášť když Vélinova píseň krve, mystická síla, která z něj udělala takového bojovníka, zlověstně umlkla...... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Host

Queen of Fire , 2015

patrik7568
29.10.2016

Jen trošku shrnu své pocity z celé série.
První díl byl úžasný, prostě naprostá jednička. Zejména jsem tam oceňoval tu kompozici, která celou knihu dělala zajímavou a tajemství vyplouvala na povrch opravdu právě v ten pravý čas, a to i přestože hlavní hrdina je znal už předtím.
Druhý díl už mě nebavil tak moc. Příběhový děj bratra Frentise, jako otroka a vraha z donucení, mě nezapadal do děje ve Sjednoceném království. A Reva... byla to hrdinka až moc hrdinná. Její příběh je neuvěřitelný, tím myslím, že autor to s "hrdinstvím" u její postavy prostě přehnal. Něco takového by mi sedělo spíše do hrdinských fantasy románů s klasickým pojetím dobra a zla.
No a třetí díl. Po pravdě, bál jsem se, že to bude zklamání jako dvojka. Není... zatímco Reva a její hrdinství se nezměnilo, už jsem si na to zvykl a přestalo mi to vadit. Její příběh byl vykreslen už o trošku víc uvěřitelněji. Vélin al Sorna a jeho postupné objevování tajemství všeho zla - Spojence a pátrání po osobě, kterou jsem si celou dobu představoval jako hlavní protiváhu Spojence, i když později se to trošku vyjasnilo, tak jsem svůj názor upravil. Četl jsem knihu hodně ve spěchu, takže mi možná nějaké detaily unikly, ale některé věci, nezodpovězené otázky, mě ale nezklamaly, protože mi to zaprvé dává naději na pokračování a zadruhé už od začátku jsem dle stylu psaní autora a přibývajícímu počtu otázek tušil, že na některé z nich nedostaneme odpověď:
1) Kdo je Nersus Sil Nina, jak dokázala vzdorovat Spojenci (záchrana Erlina), a proč to dělala?
2) Kam zmizela Vélinova Píseň krve?
3) Erlin - co přesně v příběhu představuje, a jestliže se jedná o jedinečný "dar", kterým disponuje, proč Spojenec už celá staletí před jeho narozením vyčkával a prostě si nenašel někoho jiného. Měl Spojenec také dar jasnovidectví?
4) Co se stalo se sestrou Šerin?
5) Čeho se Spojenec tak bál? Chvíli jsem myslel, že chce vyhladit obdařené, aby zničil i "říši mrtvých", a mohl umřít, aniž by jeho vědomí v té říši přežilo, jak tomu bylo doposud. Pokud to tak bylo, tak proč se tolik bál totálního zničení své "duše"?
6) Byl Janus (jeho tělo) služebníkem Spojence?
7) Kdo je bastard čarodějnice, jak získal svoji moc, a jak dokázal ovládat více těl?

Anja21
25.10.2016 3 z 5

Zatímco druhý díl mě malinko (opravdu jen malinko) otrávil střídáním postav, z nichž některé mi lezly na nervy (Vera), v tomto díle už jsem některé pasáže patřící těmto postavám regulérně „přeskakovala“. Bohužel jsem si nemohla pomoc. Vélin stále zůstal odsunut, naopak se vyrojily další holčičí hrdinky typu Vera (ach jo), jediná Lyrna a její linie super. Jak to nakonec dopadlo se Spojencem, bylo (pravda) docela zajímavé, ovšem takové nepřesvědčivé a role Vélina v tom všem se ukázala být vlastně nepodstatná – jeho společníci s různými užitečnými dary by to nejspíš docela dobře zvládli i bez něj. Trochu mě taky zklamala volarská čarodějnice (pro mě po Lyrně nejlepší z holek), v závěru totiž její postava totálně propadla. Jo a pokud se někdo bude během čtení těšit na to, že Vélin znovu najde svojí píseň, tak….no nebudu to prozrazovat, ale já byla hrozně zklamaná.

historická fantasy

Anthony Ryan