Starosta casterbridgeský

Starosta casterbridgeský https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/47184/bmid_starosta-casterbridgesky-0qd-47184.jpg 4 137 26

Hlavním hrdinou je zemědělský dělník Michael Henchard, který v opilosti prodá neznámému námořníku svoji ženu a dítě a potom se celý svůj život marně namáhá napravit tento hrozný čin. Díky své přičinlivosti, bystrosti a energii se domůže vynikajícího postavení, ale minulost ho pronásleduje dál a donutí ho, aby svedl zápas nejen o postavení a majetek, ale i o přízeň svých blízkých...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

The Mayor of Casterbridge , 1886

puml
29.01.2016 5 z 5

Romány Thomase Hardyho znám spíš z filmového zpracování, jako vynikající Tess od Polanského, Daleko od hlučícího davu od Vinterberga, nebo Neblahý Juda od Winterbottoma. Všechno jsou to skvělé filmy.

Podobnou, až filmovou náladu má i Starosta. Precizní, ale přitom stručné popisy situací, cit pro komično, ale i všudypřítomný tragický podtón a určitá osudovost, která pozvolna doléhá na hlavní protagonisty. Dějově sice trochu předvídatelné, ale čte se výborně. Vynikající atmosféru má především popis zaniklého římského kolosea a jeho okolí kousek za Casterbridge. Čeho si na Hardym zvlášť cením, je jeho schopnost dějové zkratky a dobře vystižená psychologie jednotlivých postav z Casterbridge a okolí.

Dodatek z prosince 2021 - druhé čtení: Tařka dokonalá tragédie se vším co k tomu patří. Navíc to prostředí anglického venkova a městečka první poloviny 19. století, v tom se jeden úplně tetelí.

Salci
12.09.2015 5 z 5

Román "Starosta cantebridgeský" od Thomase Hardyho na mě udělal veliký dojem. Přiznávám se, že jsem od tohoto autora dosud nic jiného nečetl, do budoucna to však hodlám napravit.
Dílo mi připadá zajímavé už jen tím, že se v něm zvláštním způsobem střetávají prvky romantismu s realismem. Upřímně řečeno, netuším, který z literárních směrů převažuje.
Co mě nejvíce zaujalo, byla samotná postava starosty Hencharda. Autor se očividně snažil o to, aby čtenář starostu neviděl černobíle, a s novými zápletkami se neustále v průběhu čtení mění celkový pohled na tuto postavu. Čtenář v podstatě po celou dobu četby váhá, zda je Henchard "zloduch", nebo pouhý nešťastník, který nejprve koná a až poté přemýšlí, co to vlastně provedl.
V kontrastu s tím, jak věrohodná je postava hlavního hrdiny, nejsem příliš spokojený s některými zápletkami, které mi připadaly chvílemi příliš účelové a přehnané.
Ve výsledku jsem však nadmíru spokojen a jistě si od autora v blízké době přečtu i nějaké další dílo.

tsal
27.08.2015 3 z 5

Starosta měl zápletek tak na další tři knihy! Bylo by obtížné vymyslet něco, co byste v knize nenašli. Zmatené rodinné vztahy, nevěra, láska, změna společenských poměrů, temná minulost, návraty ztracených, ztráta nalezených, zásahy osudu a ironie téměř na každé druhé stránce. Zápletka, byť značně překombinovaná a přesto někdy až bolestivě předvídatelná, se však četla snadno a díky její členitosti a neustálé tendenci opouštět jedno, aby se začalo druhé, se kniha dobře odkládala, i se k ní snadno vracelo. Potěšily také zajímavé postavy, kterým bylo těžké celou dobu jen fandit nebo je jen proklínat, protože se stejně jako všechny ostatní součásti knihy pohybovaly na horské dráze. Chvíli na tom byly špatně, chvíli dobře, někdy se chovaly správně, jindy příšerně. Konzistence jejich charakteru však zůstala zachována a ony zůstaly lidsky živé.

astroweb
21.07.2015 4 z 5

Milé překvapení, rychlý nástup, pak trochu zvolnění, ale neustálá překvapování mi zabránily přestat číst. Klasika, ale ne nudná.

reader.007
15.11.2013 5 z 5

Nejsem žádný kovaný fanda T. Hardyho a po těch letech už ani nevím jak jsem se k téhle knize dostala (snad mě zaujal úryvek ve školní čítance), nicméně jako 16tiletá vášnivá čtenářka jsem nad ní slzela jak želva a jakkoliv jsem pohrdala Henchardem v momentě kdy bez nejmenšího zaváhání odevzdá vlastní ženu s dítětem cizímu člověku, stejně procítěně jsem oplakala jeho smutný a opuštěný konec. Dnes bych knihu tak určitě neprožívala, ale přečtení rozhodně nelituji a jednou ji určitě zase z knihovny vytáhnu...

Madluska
02.11.2011 2 z 5

Nechť se na mě milovníci Thomase Hardyho nezlobí, ale i přes veškerou snahu byl pro mě Starosta doslova "hard" (zvláštní slovní hříčka, že? :-)). Jednání postav mi připadalo nereálné, popisy rozvleklé, zápletka se mnohdy povážlivě blížila ke klišé (několikrát jsem si troufla odhadnout další vývoj událostí a dříve nebo později se můj úsudek naplnil) a celkově jsem u knihy trpěla (ovšem nikoli pro soucítění s osudem zmítanými protagonisty). Škoda...

Anglie anglická literatura maloměšťáctví osud

Thomas Hardy
britská, 1840 - 1928