Stařec a moře

Stařec a moře
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/47034/bmid_starec-a-more-5Pp-47034.jpg 4 6575 6575

Snad nejznámější novela autora, který ovlivnil celou generaci amerických i evropských prozaiků. Byla napsána r. 1952 a objevila se i ve filmové podobě. Příběh bezejmenného starce, jenž bojuje na širém moři o svůj úlovek a později už jen o holý život, symbolizuje odvěký zápas člověka s přírodou, zápas, který vyplňuje lidský život. Spisovateli byla za toto dílo udělena Nobelova cena. Edice: Světová četba ; sv. 259 30000 výt. 3. vydání, v SNKLHU 2. vydání.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , SNKLHU - Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění

The Old Man and the Sea , 1952

Miken008
08.08.2013 5 z 5

Nejlepší kniha od Hemingwaye, jakou jsem četl... Celou dobu jsem měl pocit, že vše prožívám s rybářem. ;)

alexpo
06.08.2013 2 z 5

Když na dnešní dobu je to málo akční, jsem ráda, že to mám za sebou :-)

Phoenix16.cz
04.08.2013 4 z 5

Prokletí této knížky je její sláva. Myslím, že většina lidí, ve chvíli, kdy tuto knihu čte, už dávno ví, o čem je, protože mu to ve škole natloukli do hlavy. Tím pádem děj nemůže nijak zvlášť šokovat, či překvapit. Kdybych předem nevěděla, o čem to je a jak to dopadne, čtení bych si určitě užila mnohem víc. Takhle mi alespoň zbylo vyhledávání chyb a nelogičností, kterých je tato kniha plná.

Tinnka
04.08.2013 1 z 5

Na této knize je obdivuhodné to, že autor dokázal napsat tak dlouhý příběh o lovení jedné ryby. To dovede málokdo, ale na druhou stranu - pro mě nic moc neříkající kniha. Proto i ta jedna hvězdička za obdiv. :-)

Kathyss
04.08.2013 2 z 5

Za mě ne,z novu bych do ní opravdu nešla. Každá stránka byla utrpením. A fakt, že jsem z této knihy maturovala, mi na pozitivním vztahu k tomuto dílu moc nepomohlo. :-D

LEGACY
01.08.2013 4 z 5

První kousek od Hemingwaye, a hned je z toho překrásné vyprávění plné naděje a víry. Šlo vidět, že si dal autor na knize hodně záležet a, že ji psal s velkou láskou a citem pro dané téma. Také si myslím, že se jedná o jednu z mála knih, která je právem zařazena v seznamu k maturitě. Přesto si myslím, že to není samotný obsah, který tuto knihu ''nadnáší nad hladinou'' nýbrž vynikající práce s textem, která by měla každého trochu nenáročného čtenáře o knihy udržet. Líbilo se, fakt že jo. Přečteno za dva dny.

dendisek3
23.07.2013 4 z 5

Kniha se četla moc pěkně =)

hobelka
23.07.2013 5 z 5

Dostala jsem z toho chuť na rybu :D Ne vážně, obdivuji že někdo dokáže napsat tak dlouhou povídku o lovení jedné ryby...

Sgr.Krtek
18.07.2013 2 z 5

Tak tahle knížka byla pro mě naprostým utrpením :D Sáhl jsem po ní kvůli tomu jak je krátká a to byla chyba. Musím se přiznat, že zbytek knihy (od půlky) jsem si musel poslechnout v mluveném slově, neboť jsem to sám nemohl přelouskat. I u poslechu jsem se občas přistihl že vůbec nevnímám.

KikiEli
18.07.2013 4 z 5

Tak tohle byla knížka, ze které jsem maturovala. :) Přestože vypadá nudně, má svou hloubku, kterou tam někdo chce a někdo nechce vidět. :) Vím jistě, že už se k ní nevrátím, ale nelituji jejího přečtění. :)

Argony
12.07.2013 2 z 5

Přečetla jsem si ji dobrovolně, ze zájmu, ale dodnes mi utkvělo v paměti jen to, že ač je kniha slaboučká, je příšerně nudná a nezajímavá. Jiné knihy autora jsou pro mě čtivější, třeba Sbohem, armádo. Možná k ní, ale jednou zas dospěju a zkusím si ji přečíst znova.

Manifest blech
10.07.2013 5 z 5

Výborná knížka o tom, jakou výdrž dokáže člověk mít, když chce sobě i ostatním něco dokázat.

makulka22
09.07.2013 4 z 5

Jako většina jsem knihu přečetla k maturitě. Řekla bych, že kniha nepřekvapí ani nezklame. Pokud se alespoň trochu vžijete do situace, pak musíte uznat, že kniha je napsaná dobře. Ano, občas jsou pasáže nudné a de-facto je kniha omílání pořád toho stejného, ale přečíst se rozhodně dá. Nemáte-li na ni vysoké nároky, pak se vám bude líbit.

Moriah
07.07.2013 5 z 5

Tuhle knížku jsem si vybrala z našeho maturitního seznamu a musím říct, že mě opravdu zaujala. Je to krásná kniha a i když jsem ji četla už několikrát, stále mě neomrzela a vždycky po ní ráda sáhnu :)

Anodyne
28.06.2013 odpad!

Při čtení knihy jsem měl podobné pocity jako samotný Santiago. V první polovině jsem se snažil do knihy vložit emoce a snahu o čtení, podobně jako on se snažil ulovit rybu. (spoiler alert) V druhé půlce už jsem byl podobně zoufalý jako rybář a jen jsem doufal, že už knihu co nejdříve dočtu (podobně jak on doufal, že už se co nejdřív vráti do města smířen s tím, že je bez ryby). (spoiler end)

Mám již dvacet knih k maturitní četbě a pro tuhle jsem měl předpoklad, že jí nahradím nějakou slabší z výběru, ale v žádném případě. I přes poměrně krátkou délku tahle četba pro mě byla spíše utrpením (unuděním) a rozhodně ji nedoporučuji.

Slečna L.
26.06.2013 4 z 5

další perla světové literatury. četla jsem ji k maturitě, ale nakonec jsem si ji do seznamu nedala, našly se pro mě lepší. každopádně skvěle znázorněný boj člověka s přírodou, společností a samým sebou.

"člověka je možno zničit, ale ne porazit."

sariiinka255
25.06.2013 4 z 5

Jedna z maturitních. Skvěle se četla, děj byl napínavý ač někde bych nějaké delší pasáže vynechala.

Tiana
23.06.2013 4 z 5

Jaké hlubokomyslné počteníčko. Je to ten typ knihy, kterému věnujete svůj čas jak při četbě, tak i po přečtení. Na chvíli vypnete a jen přemýšlíte o obsahu a hlavní myšlence díla. Ikdyž je to krátká knížka, děj má svůj význam. Někomu se zdají určité pasáže býti nudné či zdlouhavé, toť je věc názoru. Jde o to pochopit, co se tím autor snaží říct. Rozhodně tu nejde pouze o rybaření starce. Člověk by měl čelit životním překážkám. Chopit se jakékoliv naskytnuté šance a pevně se ji držet. Když klesne na dno, musí se vzchopit a začít znovu s ještě větším nasazením. Ten sladký pocit hrdosti, když dosáhnete něčeho, za čím se dlouhou dobu tvrdě ženete, je k nezaplacení.
Hemingwayovi tleskám a jeho myšlence jak by smet.

Lady Dracula
18.06.2013 5 z 5

Kniha,kterou jsem četla poměrně nedávno. Nečetla jsem ji z důvodu,že byla tak tenká, ale že se tolik o ní mluví a je považovaná za skvost literárních děl. To mě hlavně na ni táhlo. Kniha je ukázkou toho, že příroda je všemocná a my nad ní nemáme šanci zvítězit.

Thanyss
18.06.2013 5 z 5

Velmi silný a přitom jednoduchý příběh o starém rybáři, který jednoho dne chytí svůj životní úlovek, ze kterého mu ale nakonec nezbyde nic. Překrásná ukázka duševní síly a odhodlání starého člověka, jemuž je moře vším. A mně nezbývá než se zamyslet nad myšlenkou, kterou Santiago pronesl: Člověk není stvořen pro porážku. Člověka je možné zničit, ale ne porazit.