Stařec a moře

Stařec a moře
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/47034/bmid_starec-a-more-5Pp-47034.jpg 4 6575 6575

Snad nejznámější novela autora, který ovlivnil celou generaci amerických i evropských prozaiků. Byla napsána r. 1952 a objevila se i ve filmové podobě. Příběh bezejmenného starce, jenž bojuje na širém moři o svůj úlovek a později už jen o holý život, symbolizuje odvěký zápas člověka s přírodou, zápas, který vyplňuje lidský život. Spisovateli byla za toto dílo udělena Nobelova cena. Edice: Světová četba ; sv. 259 30000 výt. 3. vydání, v SNKLHU 2. vydání.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , SNKLHU - Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění

The Old Man and the Sea , 1952

limette
26.01.2014 5 z 5

Lidé, kteří tuto knihu hodnotí špatně, hodnotí pouze její děj – ryba vs. člověk. Nevím, jestli nechtějí, nebo se ani nepokusili přemýšlet nad jejím významem nebo třeba nad tím, co se skrývá za tak obyčejným příběhem. Opravdu je to docela nudná historka o přestárlém chlapíkovi, co se snaží vylovit rybu a trvá mu to dobrých 80 stránek. Nuda. Jenomže tato kniha je psaná metodou ledovce a přesně tahle linie příběhu je ta část ledovce, která vykukuje z vody. To, co vidím já, je souboj člověka se sebou samým. Každý si občas potřebujeme dokázat (a nejen sobě), že jsme ještě k něčemu. A stařec, pro kterého je práce smyslem života a zároveň znamením, že je pro společnost pořád ještě přínosem a ne přítěží, potřebuje ulovit Merlina, aby si to dokázal. Nedělá to proto, aby rybu mohl prodat a měl z čeho žít. Dělá to proto, aby všem ukázal, že ještě pořád může být co k čemu.
Ne vždycky je všechno napsáno na papíře. Občas je třeba přemýšlet. Fuška, co?

adelinka
24.01.2014 3 z 5

ako kniha nie je zlá....ale mne to príde až na moc dlhú poviedku s tak málo postavami, viacmenej som sa pri čítaní nudila....

makověnka
17.01.2014 2 z 5

Povinná četba na škole ..... kniha mě nijak neoslovila a dodnes si vzpomínám jak jsem se přemáhala, abych ji dočetla. Možná jsem na ni byla moc mladá a nevyzrálá.

danca044
22.12.2013 3 z 5

Čekala jsem od knihy něco více. Někdy jsem se opravdu nudila a chyběla mi nějaká akce, či něco nečekaného, co by nás vytrhlo z dlouhého čekání na ulovenou rybu. Plus musím dát za styl psaní a neradostný konec, který příběhu vdechl alespoň trochu originality. Od Hemingwaye si určitě ještě něco přečtu.

wally
11.12.2013 4 z 5

Ne každá klasika ve finále vyzní jako skvělé literární dílo....tahle kniha mne kupodivu v mým školních letech minula a tak jsem si k ní sednul až teď a byl zvědavý jaký dojem ve mne zanechá....a musím uznat, že je to krásná kniha, která si rozhodně zaslouží své místo mezi knižními klenoty naší literární historie...

lady
10.12.2013 3 z 5

Klasika čtenářských deníků. Znám i jednu lepší obálku :))

Milda58
05.12.2013 5 z 5

Nádherná povídka o lidské vůli, vytrvalosti, statečnosti, víře ale i pokoře.

TinaBookBlog
24.11.2013 4 z 5

Ačkoliv je dílo krátké, dokáže vyjádřit velice mnoho. V knize vystupuje hlavně jeden hrdina, který svádí boj se svým úlovkem. Hrdina, který se nikdy nevzdává! Dílo mě chvílemi nudilo. Musíme se ale zamýšlet, abychom pochopili, co tím autor chtěl říci.

Skip
20.11.2013 5 z 5

Myslím, že všechna ta velká slova o této novele, která napsali různí kritikové a literární teoretici, jsou poněkud přehnaná a vůbec bych se nedivil, kdyby se jim Hem usmíval pod vousy. Prostě napsal jednoduchý příběh o starém kubánském rybáři, který už dlouho neměl štěstí na pořádný úlovek. A napsal ho opravdu skvěle, ale to je všechno. No a mě to ke spokojenosti bohatě stačilo.

timelady
16.11.2013 2 z 5

Nevím, zda to bylo tím, že jsem totu knihu četla anglicky (jinou verzi jsem k dispozici neměla), čí tím, že zkrátka nejsem jedním z těch, kterým je souzeno porozumět pravému smyslu, nicméně mě Stařec a moře těžce nebavil a jsem ráda, že jsem ji už přečetla.

Adelajda_4
13.11.2013 5 z 5

Jak se z tak jednoduchého příběhu může stát oblíbená kniha tisíců lidí? Je to jednoduché. Hemingway má úžasnou vyprávěcí schopnost, člověk jeho knihy hltá od začátku do konce. Skvělá práce!

Kotrlat
26.10.2013 5 z 5

Příběh nudný, a přitom tak opravdový. Natolik opravdový, že se tato knížka stala jednou z mých nejoblíbenějších. Co k tomu říci víc?

Reiben
26.09.2013 5 z 5

Knížka malá rozsahem, ale přitom tak velká svou myšlenkou.

Temný snílek
24.09.2013 5 z 5

Kniha má velmi jednoduchý děj - stařec vypluje na lov, po dlouhém zápolení zabije rybu, než ji však dopraví domů, tak mu jí sežerou žraloci.
Zato hloubka příběhu je až neuvěřitelná. Na to, že kniha má tak málo stran, tak se autorovi podařilo velmi podrobně vykreslit postavy a hlavně jejich psychickou stavbu. Působí velmi skutečně a i bez sáhodlouhého popisování se před čtenářem odehrává nádherný příběh plný zvratů.

Děj je plný zmaru, protože stařec za svůj vysilující boj nebyl náležitě odměněn, jak by se dalo očekávat. Místo toho málem přišel o život a pochybuje o spravedlnosti života.
Pojednává se zde tedy o síle lidského ducha a jeho boje s nepřízněmi osudu. Poukazuje na nerovný souboj, a i když člověk nevyhraje, tak si může zachovat alespoň hrdost, když ve svém snažení vytrvá. Stařec sice prohrál a o svou rybu přišel, ale lidé z vesnice torzo ryby na jeho loďce obdivně pozorovali.

puplik
15.09.2013 5 z 5

Krásná povídka :)

miawallacova
11.09.2013 3 z 5

velká nuda, ale od Ernesta mě zatím nebavilo nic, takže zas tak velké zklamání to nebylo.

seiwaa
23.08.2013 3 z 5

Navzdory zdlouhavým popisům a monotónnímu prostředí je to čtivý příběh, který ve vás vzbudí řadu emocí. Hemingwayův jedinečný styl je asi neokoukatelný a poutavý, četla jsem totiž několikrát a stále mě baví! :)

Makoves
22.08.2013 5 z 5

Četl jsem to, už tomu bude pár let a byl jsem spokojen. Pěkný a čtivý příběh.

SaDiablo
22.08.2013 4 z 5

Neuvěřitelně čtivá kniha na to, že vlastně nedochází k žádnému vychýlení z hlavní dějové linky a je to "pořád o lovení jedné ryby". Tuto knihu jsem četla kvůli maturitě, ale přála bych si, aby byly všechny takhle příjemné.

KubaKJ
15.08.2013 3 z 5

Kniha Stařec a moře je jako život - Když už si člověk myslí, že se mu plní jeho sen, všechno najednou zmizí a on se na to jen kouká a nemůže s tím nic udělat! Starce mi bylo líto...