Staré řecké báje a pověsti

Staré řecké báje a pověsti https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34649/bmid_stare-recke-baje-a-povesti-bhP-34649.jpg 4 2445 294

Dávné řecké báje a pověsti zrodila lidová fantazie starověkých Řeků v době, kdy lidé ještě neznali ani železný pluh. Vytvořil je génius slavného národa Helénů a obstály ve zkouškách tisíciletí. Jen těžko si lze představit kulturního člověka, který by nevěděl, kdo byli Herkules nebo Prométheus, Afrodita či Europa, Kyklopové, Sirény, Múzy nebo hromovládný Zeus. Výběr z těchto bájí a pověstí zpracoval na počátku druhé poloviny minulého století spisovatel Eduard Petiška a čtenáři si knihu, napsanou velmi moderně, ale přitom s velkou úctou k tradici, oblíbili hlavně pro její poutavost a svěžest.... celý text

Mytologie Pro děti a mládež Pověsti
Vydáno: , Albatros (ČR)

Staré řecké báje a pověsti , 1958

Lastodont
13.04.2022 5 z 5

Kde jinde načerpat základní přehled o řeckých hrdinech a bozích? V tomto je tato knížka nenahraditelná. Do Homérovy Iliady a Odyssey se člověk v raném věku nepustí a později ho může odradit forma (verše) a délka. A Řecké mýty od Roberta Gravese jsou zase spíš souhrn různých verzí a pojednání k nim. Kdežto Petiškova verze se dá číst jak v dětství, tak i v dospělosti.

Haloon
04.04.2022 5 z 5

Staré báje a pověsti mi připomněly, jak důležité jsou příběhy pro lidskou společnost. Právě drama má tu schopnost nás nejlépe upoutat a naše paměť si snáze pamatuje to, co bylo vetknuto do příběhu.
Staré báje tak nesloužily jen k zábavě, nýbrž skrze zábavu bylo možné předat nějakou tu edukaci, poučení, ale i podstrčení žádaných morálních zásad staré řecké společnosti.

Moncele
01.04.2022 5 z 5

Nyní jsem poslouchala jako audioknihu v úžasném podání Vilmy Cibulkové a Jana Šťastného. Knihu jsem četla jako dítě a moc ráda jsem si to v rámci čtenářské výzvy zopakovala. Nevzpomínám si již, co mě nejvíc zaujalo jako dítě, ale nyní se mi nejvíc líbilo, že jednotlivé mýty a legendy na sebe plynule navazovaly. A příběhy o Trojské válce mi připomněly velkofilm Trója s Bradem Pittem...

Vla100V
15.03.2022 5 z 5

Knihu som čítal ako malý chlapec hltavo a s porozumením ,dnes ju s radosťou čítajú moje deti a myslím že raz ju budú čítať aj moje vnúčatá…stojí za to !

Artemis886
03.02.2022 4 z 5

Knihu jsem četla kvůli povinné četbě, ale byla pěkná. Měla dobrou pointu.
Některé příběhy byly napínavé a čtivé, některé však byly zdlouhavé a trochu moc kruté, ale s historického hlediska se ani nedivím, takže bych to nebrala jako výtku. Myslím si že je to klasika kterou by si měl přečíst opravdu každý aspoň jednou v životě.

Štěpinambura
31.01.2022 5 z 5

Další skvělá klasika. Příběhy se mi vryli do paměti protože na ně narazíte téměř na každém rohu. Krásné příběhy, jasná pointa.

MaxQ
08.01.2022 5 z 5

V mládí jsem tu knihu miloval a teď jsem ji četl dětem před spaním. Člověk by řekl, že to bude těžká nuda, ale opak byl pravdou. Příběhy byly napínavé, dobrodružné, i když teda většinou končily špatně. Ovšem děti byly nadšené a těšily se na další den. A navíc dostaly pořádnou porci všeobecného vzdělání. Už ví, kdo to byl Ikaros, Odysseus, Achilles, Agamemnon, Zeus, Prométheus, Hádes, Poseidon a spoustu dalších pojmů včetně sisyfovské práce a tantalových muk. Určitě by mělo jít o povinnou četbu.

_Bára_
14.12.2021 3 z 5

Díky povinné četbě jsem se na tuto klasiku dostala i já. Některé příběhy byly neskutečně napínavé, ale třeba Odysseovi cesty jsem s námahou dočítala.

12.12.2021 1 z 5

(SPOILER) Filemón a Baucis
Bohové Zeus a Hermés sešli z Olympu na lidskou zem. Jak se stmívalo, poslal Zeus Hermése sehnat nocleh.
Hermés přišel smutný zpátky, ačkoli obešel všechna stavení bohatých lidí, nikdo je nechtěl ubytovat.
Přišli k chatrči, Filemón a Baucis je přijali.
Nachystali jídlo, spaní a vše ostatní pro přenocování. Když hostům nalévali víno, zjistili, že je navštívili bohové. Zeus odměnil hostitelskou dobrotu. Jejich chudou chatrč proměnil v krásný chrám. Bohové zatopili domy boháčů vodou. Než se bohové rozloučili s Filemónem Baucidou, mohli si stařečkové každý přát jedno přání. Přáli si, ať umřou ve stejnou dobu. Než umřou budou se starat o chrám. Jak jejich čas nadešel, proměnili se oba stařečkové ve stromy, a když vítr zavane, dotýkají se větvemi.

Osnova
Úvod: Bohové sešli z nebes
Stať: Filemón a Baucis
Závěr: Dosáhli odměny

05.12.2021 1 z 5

(SPOILER) Prometheus jako potomek božského rodu Titánů, se naučil poznal sílu země a přírody. Postavil sochu prvního člověka, bohyně
Athéna dala život soše. Tak vznikl na Zemi lidský život. Prométheus lidi naučil číst,psát a počítat.
Diovi se však nelíbilo, že lidi nenaučil uctívat
bohy, tak mu dal rozkaz, ať dá oběť bohům. Prométheus poslechl, však chtěl Dia obelstít. Zabil býka a hromadu kostí zalil tukem tak, aby se krásně leskly,maso potom schoval do kůže býka. Zeus sešel z nebes a věděl, že ho chce Prometheus obelstít, nevykazoval hněv, a tak si naschvál vybral kosti zalité tukem. Potom Prometheus odhrnul tuk a šli vidět kosti, ukázal maso býka ,které krásně zavonělo. Aby lest Promethea potrestal,
Zeus zhasil všechny ohniště. Prometheus se vydal k Olympu a ukradl oheň, aby pomohl lidem. Pečené pokrmy a jejich vůně stoupala až k nebesům a dotkla se i Diova nosu. Zeus tedy přikázal ať postaví krásnou sochu ženy. Všechny, bohyně a bohové dali Pandoře nadlidskou krásu a Zeus jí dal zlatou schránku. Potom ji poslal za bratrem Promethea. Prometheus varoval bratra, aby si žádné dary od bohů nevzal, ale při pohledu na krásnou dívku, vše zapomněl. Zeptal se jestli schránku může otevřít, otevřela jí a z ní vyletěly všechny hrůzy světa. Domovy lidí napadaly nemoce a hned za nimi smrt. Potom Zeus přikázal, ať Promethea přikovají ke skále. Po tisíciletí Prometheus nežádal o smilováni, tak Zeus poslal vražedného ptáka, aby se z Promethea nasytil. Ráno se Prometheus uzdravil a pták měl zase jídlo nachystané. Promethea zachránil Diův syn. Aby byla klenba naplněná, musel Prometheus po celý život nosit na prstu kovový prsten, s kouskem skály.Proto se nosí drahé kameny na prstenech, aby se takto uctíval Prometheuv hrdinský čin

Úvod: Prometheus
Stať: Rozlobený Zeus
Závěr: trest Promethea

04.12.2021 1 z 5

(SPOILER) Trojská válka
Královskému páru ve městě Troja se narodil syn Paris.Protože věštba předpověděla, že královský syn zničí celou Tróju, odnesli jej do hor.
Parise se ujala medvědice. Potom ho vychovával pastýř. Jednou uviděl 3 bohyně. Nejkrásnější z nich měl dát jablko.Paris dal jablko Afroditě a ona mu slíbila nejkrásnější ženu na světě. Zbylé 2 bohyně se urazily.
Nejkrásnější ženou na světě byla Helena, manželka řeckého krále Menelaa. Paris se vypravil na jeho dvůr a Helenu unesl do Troje.
Všichni významní muži Řecka vyrazili do Troje potrestat Paridův čin, tím začala Trojská válka.
Na straně Řecka bojoval Achiles.
Achiles byl neporazitelný bojovník, protože ho namočila matka do kouzelné řeky Stix. Ale pata byla jeho zranitelné místo. Ta nebyla namočená.V trojské válce, která trvala deset let, padl Achles i Paris. Nakonec zvítězilo Řecko díky lsti s trojským koněm. To bylo velké dřevěné monstrum ve kterém se ukryli vojáci. Když město Trója přijalo tento dar a koně pustili za hradby vojáci vyskočili a město zničili.
Tak se vyplnila věštba, a od té doby se o škodlivém daru říká, že je to Danajský dar. Tak jak byl Trojský kůň.

Úvod: Paris
Stať: Unesení Afrodity
Stat´: Válka
Závěr: Poražení Tróje

Liška_Ryška
17.09.2021 5 z 5

Bravurním způsobem převyprávěná řecká mytologie. Dílo, které by měl znát každý. Znalost této knihy zajistí orientaci v podstatné části kulturního světa.

TaNya_
29.05.2021

Toto by měla být povinnost číst ve škole, protože už jsem potkala několik lidí, co vůbec nevěděli, kdo to byl Zeus nebo třeba Athena (a to máme prosím i to město!).

AndreaP.
28.05.2021 5 z 5

Vůbec nejčtenější kniha mého dětství/dospívání. Četla jsem jí snad 20x a uměla jí doslova zpaměti. I když je to už řada desítek let, co jsem jí četla, dodnes si pamatuju ty chvíle, když jsem s knihou zalezla pod peřinu a oddávala se chvílím napětí a dobrodružství.

Pivka1
26.05.2021 5 z 5

Četla jsem mnohokrát a díky této knížce jsem se zamilovala do mytologie. Tato láska mi zůstala celý život.

Knihodrak
23.05.2021 4 z 5

Krásná kniha, ale někdy mi přišlo, že se děj trochu vlekl, ale i tak skvěle příběhy️

Grohlinka
22.05.2021 5 z 5

Nádherná kniha, četla jsem ani nevím kolikrát a ještě doufám budu mnohokrát číst. Doporučuji všem, nejen milovníkům řecké mytologie. Kniha, které se nedá nic vytknout, výborná práce, pane Eduarde Petiško.

Lejčís
07.05.2021 5 z 5

Milovníci řecké mytologie budou mít toto dílo navždy ve svém srdci :) jsem hrdá na to, že takovou publikaci stvořil Čech :) neurazí malé ani velké :)

666Jitka
05.05.2021 5 z 5

Tato kniha je mou oblíbenou dodnes. Převyprávěné báje a pověsti Starých Řeků Eduardem Petiškou jsem jako malá doslova hltala a moc se mi líbily. Tenkrát jsme měli knihu v povinné četbě, kterou jsem velmi ráda a s nadšením splnila. Má své čestné místo v mé knihovně stále.

harena
02.05.2021 5 z 5

Překrásné české převyprávění řeckých bájích od Eduarda Petišky myslím nemá konkurenci. Je to moje milovaná kniha z dětství. Máme tu týden děti na návštěvě, takže co číst? Staré řecké báje přece nezklamou, tak jsem sáhla do knihovny. Příběhy je hned po pár minutkách zaujaly a pokračovali jsme dalšími a dalšími příběhy.. Dokonce i naše dvanáctiletá slečna, které se do povinné školní četby nechtělo, pokračovala sama ve čtení ještě před spaním. Je dobré číst knihu jako dítě, vím, že alespoň některé báje zůstanou v hlavě nadosmrti.