Staré pověsti české

kniha od:


Koupit

Staré pověsti české vycházejí ve dvojím vydání, jak s původním Jiráskovým textem a Trnkovými ilustracemi a tak s obrázky z Trnkova stejnojmenného filmu s krátkými slovesnými pasážemi. Staré pověsti české, inspirované Kosmovou kronikou a Kronikou českou Václava Hájka z Libočan, napsal Alois Jirásek v roce 1894 již jako zralý autor a knihu věnoval Františku Bartošovi. Česká mytologie je i významnou součástí tvorby filmového tvůrce, ilustrátora a malíře Jiřího Trnky. Loutkový film Staré pověsti české z roku 1952 se těšil velkému mezinárodnímu ohlasu a získal mnohá zahraniční i domácí ocenění. O devět let později pak vznikly ilustrace k Jiráskovým pověstem a knížka se dočkala několika českých i cizojazyčných vydání. Poprvé vyšla v roce 1961 v SNDK. Film se stal součástí poslední výstavy v hlavní budově Národního muzea v Praze, které zde končí svou činnost před dlouholetou rekonstrukcí a při příležitosti této výstavy vychází nyní i kniha konečně v takové podobě, jakou si zaslouží....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/47620/big_stare-povesti-ceske-I6u-47620.jpg 3.81618
Nahrávám...

Komentáře (148)

Kniha Staré pověsti české

Karoley
04. ledna

Během novoročního výstupu na Říp jsem dostala chuť na Staré pověsti české ;)) Člověk plno pověstí zná, ačkoliv knihu nečetl. Příjemné čtivo, návrat ke kořenům.

ArkAngel
28.08.2021

Knihu jsem četl naposledy na základní škole, kdy jsem jí byl schopen číst i každý rok. Když jsem jí však uchopil po letech, divil jsem se, jak mne to jen mohlo bavit. Z velké části je to určitě zastaralou češtinou. Dalším důvodem je pak nudnost některých z příběhů, kterých dílo nabízí opravdu několik. Kniha určitě klasika je a měla by projít rukama každého Čecha, ale pokud neholdujete archaismy, opětovné čtení raději vynechte.


Adze
24.08.2021

Neznám lepší zpracování českých pověstí než toto. Kniha obsahuje známé pověsti (O Libuši, Praotci Čechovi), ale také téměř neznámé, které ovšem stojí za čtenářskou pozornost. Alois Jirásek hold psát pověsti uměl.

georginaa
06.08.2021

Krásné pověsti naší minulosti. Jsou to příběhy pěkně napsané, poutavé a určitě stojí za pozornost.

mazlak
02.08.2021

Je velice důležité, připomenout si ty naše slavné pověsti. Neznalost těchto příběhů je jako neumět číst nebo psát.

kollektor
25.07.2021

Pověsti o Starých pověstech praví, že jde o knihu nudnou, rozvleklou, modernímu čtenáři nic nenabízející a kupu dalších nesmyslů, které jsou i nejsou pravdivé. Jsou i nejsou podle toho, jak se Staré pověsti jeví čtenáři. Ano, jak knihu hodnotí čtenář záleží na čtenáři. Já - čtenář hodnotím tuto knihu velmi, velmi pozitivně a i když bych mohl o této knize napsat ještě mnoho pozitivního, tak to neudělám, abyste po přečtení Starých pověstí neměli pocit, že nejlepší na této knize je tento můj komentář. Což neznamená, že by Staré pověsti byla špatná kniha (kdyby byla, nehodnotím ji velmi, velmi pozitivně), jen to svědčí o vysoké kvalitě tohoto mého komentáře. A nejen jeho.

Jirásek za solidních pět a Černý za pět třikrát podtržených.

ladyxx
03.06.2021

O některých pověstech jsme se učili na základní škole, ale podrobnosti časem upadají v zapomění, proto je hezké si je jednou za čas přečíst - a ruku na srdce, tyto pověsti za to stojí. Text je sice kvůli staročeštině a množstvím archaismů náročnější na čtení, ale vyvažuje to poutavost vyprávění. Plusem je, že nakladatel v poznámkách pod čarou vysvětluje zastaralé výrazy a přidává doplňující informace k osobám či místům. Vychválit musím nádherné ilustrace Věnceslava Černého.
Moje oblíbená pověst: Růžový palouček.

Magrata15
28.05.2021

Staročeština mi občas dávala zabrat, ale jinak jsem si čtení moc užívala.
Bylo by na čase, aby se rytíři v Blaníku začali probouzet!!!

1 ...