Staré pověsti české

Staré pověsti české
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/47329/stare-povesti-ceske-47329.jpg 4 1809 1809

Kniha přenese čtenáře do dávných časů a odhalí dějiny našich zemí tak, jak je po staletí předávaly generace potomků praotce Čecha svým potomkům a ti pak opět dále. Kdo ví, jestli opravdu naše hlavní město vzniklo na základě věštby kněžny Libuše, nebo jestli Šemík s Horymírem dokázal skočit z vysokých hradeb Vyšehradu do Vltavy. Kdo ví, ale tyto příběhy doprovázené ilustracemi Mikoláše Alše stojí za přečtení.... celý text

vitek.sk
17.11.2014 3 z 5

Jiráska a to musím přiznat otevřeně rád nemám. Právě z něj v popularizační formě a ještě více z Palackého vycházejí ty nejrozšířenější a zároveň nejhorší mýty o naší historii. Totiž o hrdinství Jana Husa a naopak proradnosti Zikmunda Lucemburského, negativní pohled na Přemyslovce a tak podobně. Navíc jsou to opravdu jen pověsti, většina věcí byla samozřejmě poněkud jinak a podobné pověsti má i řada dalších národů. A jak nám nedávno říkal pan profesor ve filosofii, tato kniha má s naší historií společného asi tolik jako Řecké báje s Řeckou historií. Nicméně pokud to člověk nebere jako fakta, ale jako pobavení, tak tato kniha ještě docela ujde. Takže na tři hvězdičky snad tato knížka je.
No a na závěr si nemohu odpustit citaci z Cimrmana: "Děti, viďte, že to bylo hezké, kam se hrabou Lojzovy staré pověsti české?!"

Covenant
02.11.2014 2 z 5

Vím, že to není fér a měl bych ke knize přistupovat jako ke klenotu. Já jí však hodnotím subjektivně. Je fajn, že střípky poztrácené historie jsou sepsány, alespoň jako pověsti. Tohoto "faktu" si cením a připomněl jsem si trochu, to co už znám a doplnil mezery. Že bych byl, ale nadšen, to opravdu ne. V tomto případě mi přijde lepší rozbor na českém rozhlasu v Toulkách českou minulostí, kde se samozřejmě opírají o Jiráskův výklad, ale i o starší Dalimilův, Kosmův, či Hájkův z Libočan. A když už jsem u toho, úplně nejlepší je fantasy příběh O Bijvoji od Juraje Červenáka

veronika5179
16.09.2014 5 z 5

Jedna z nejoblíbenějších knih dětství, která ve mně probudila zájem o historii. Do dneška si vybavuji tu hrůzu, kdy jsem trnula při pověsti "Faustův dům" a když kolem něj dnes jedu, vybaví se mi spoustu detailů...Kdo nečetl, jako by nebyl ;)

Eicherik
28.08.2014 4 z 5

Nejvíc se mi líbilo prvních 100 stran, které se věnovaly pohanským časům.

bibi.r
19.05.2014 4 z 5

Knížka spojená s krásnými vzpomínkami na dědu :).

tatruszka
08.02.2014 5 z 5

Myslím si, že s touhle knihou by se měl seznámit každý. Patří mezi českou klasiku, která neodmyslitelně patří k české historii.

Marčullkas
26.01.2014 4 z 5

povinná školní četba, nicméně knihu řadím mezi poklady české literatury.

zoew
19.09.2013 3 z 5

Tento druh literatury nemusím, takže nebýt to povinná četba, asi bych je nikdy v životě nečetla. Na druhou stranu, na to že to je klasika a ještě povinná, to zas tak špatný nebylo. Takové pohádky pro poněkud odrostlejší děti.

Lady Dracula
19.06.2013 3 z 5

Kdyby si Jirásek půlku historie neupravil...ale tak je pravda, že to jsou pověsti...

Nibiru
12.06.2013 4 z 5

My čtenáři, co máme rádi záhady a nevyřešené hádanky minulosti, se rádi opájíme představou, co kdyby na těch českých mýtech bylo zrnko pravdy, vždyť i archeologické nálezy a etnografické názvy mnohému nasvědčují.
Bájná Trója byla také legendou do doby, než ji H.Schlieman vykopal.
A naše dávná historie není o nic méně zajímavá, i když se ztrácí v legendách.

BooksLucyKing
09.06.2013 5 z 5

Snad úplně první knížka, v které jsem kdy něco přečetla. Jako malá jsem se v ní učila číst nadpisy, než jsem začala chodit do školy. Milovala jsem tu knížku, každou pověst jsem znala nazpamět. Tolikrát mi ji četli a později jsem si ji četla já sama. První věc, co jsem vždycky udělala, když jsem přijela k babičce, bylo vytáhnout tuhle knihu. :)

Veronica
16.05.2013 4 z 5

Česká klasika kterou by měl znát každý Čech.Možná mi ze začátku nesedla starší češina.Ale stejně stojím za svým,každý Čech by si tuto kniha měl přečíst.

Seraphin
01.05.2013 3 z 5

Já nevím, mě prostě Jiráskův styl nesedí, možná kdyby to bylo přepracovaný do modernějšího jazyka... Ale je to česká klasika a každý Čech by to měl znát. Pamatuji si, že když mi mamka četla o Šemíkovi, tak jsem strašně rozbrečela, a aby mě uklidnila musela vymyslet lepší konec ;o)

vitavita
29.03.2013 2 z 5

Pohádkový začátek, dál už se to dá ...

kika 13
25.01.2013 4 z 5

Na knížku také ráda vzpomínám.

juvelinokivi
23.01.2013 5 z 5

Jako dítěti mi připadala nejpodivnější pověst o lucké válce - děsila mě a fascinovala zároveň. Teď už vím, že to bylo proto, jelikož je to spíš mýtus než pověst a odráží staré představy o čarodějných praktikách.

hortenzie
18.01.2013 5 z 5

Krásné čtení, ale opravdu se k němu musí každý propracovat sám. Taky jsem nesnášela sáhodlouhé seznamy knih, které jsme měli povinně přečíst - a to jsem velká čtenářka. Ten, kdo rád čte, některé knihy objeví teprve potom, až ho do nich nikdo nenutí.

Kate.S
28.12.2012 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Je to zajímavé počtení o příbězích z minulosti. Prostě nezapomenutelná kniha.

Argony
13.11.2012 5 z 5

Tuhle knihu mi četl děda místo pohádek. Máme doma nádherné vydání z roku 1917. Zbožňuji Bruncvíka s jeho věrným lvem. Záleží na jednotlivých pověstech, jak komu sednou, ale neznat Dívčí válku, Horymíra, mistra Hanuše a další je, si myslím, velká ostuda.

Vy, kterým se nelíbí archaické výrazy nemyslíte, že si četbou takových knih rozvíjíte svou slovní zásobu a vzdělání? K těmto knihám to prostě patří a tak by to také mělo zůstat. Pokud děti neznají všechna slova v knize, tak je to dobře, mělo by je to přivést k tomu, aby se o knize bavily a přemýšlely. Hloupý není ten, kdo neví, ale ten kdo nechce vědět.

nelcisko
25.09.2012 1 z 5

Fuu...hrozné. Alespoň pro mně, kdyby to bylo alespoň nějak zajímavěji popsáno, ale ono se to táááhne...