Staré odrůdy

Staré odrůdy https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476585/bmid_stare-odrudy-hyU-476585.png 4 461 461

Román o tom, jak snadno lze ztratit kontrolu nad životem a jak je obtížné získat ji zpět Sally a Liss — dvě ženy, které by nemohly být rozdílnější. Sally má před maturitou, ale jediné, co si přeje, je mít pokoj. Na všechny se zlobí a všechno nesnáší: návrhy, nabídky, pravidla, předpisy, dospělé… Nejvíc ze všeho ale nesnáší otázky, hlavně ty, které se týkají jejího vzhledu. A tak se rozhodne utéct. Mlčenlivá Liss žije sama na statku mezi poli a vinicemi a vypadá to, že všechny práce kolem hospodářství bez problémů zvládá. Hned při prvním setkání Sally zjišťuje, že Liss je jiná než ostatní dospělí — pokradmu si ji neprohlíží, nesoudí ji, neklade jí podezíravé otázky. Liss nabídne Sally nocleh a jedna noc na statku se změní v pobyt na dobu neurčitou. Sally pomáhá Liss s hospodářstvím a mezi starými hrušněmi a včelími úly objevuje kouzlo obyčejnosti. Liss však není zdaleka tak silná, jak se zdá, a možná to nakonec nebude Sally, kdo potřebuje zachránit.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

Alte Sorten , 2019

marwinmh
21.12.2022 4 z 5

Příběh o dvou bolavých a polámaných duších, které se vzájemně najdou a pomohou si najít cestu k uzdravení.
Krásný příběh, jehož čtení si budete vychutnávat.

Carlita.cte
15.12.2022 3 z 5

O téhle knížce se tady psalo hodně a určitě za to může i ten nevšední obal. Staré odrůdy na mě vykoukly z knihovny, tak proč je nezkusit...
Nebudu vám tvrdit, že je to nejlepší knížka, jakou jste četli, ale něco do sebe má. Abych pravdu řekla příběhy o nerovných dvojicích, které k sobě najdou cestu, moc nemusím. Bylo to tu tolikrát a vždy to v sobě nese určitou prvoplánovost. V případě Starých odrůd tomu není o moc jinak, ale kvality téhle knihy jsou jinde - v popisu venkovské činnosti, v koloběhu přírody, v čistotě smysluplné dřiny na polnostech.
Vypnout mobil, odříznout se od moderního světa, zalézt si do ulity "jednoduchosti" venkovského života je to, co tu autor zdůrazňuje. Jako by potměšile věděl, že na to většina čtenářů bude slyšet.
Obešla bych se bez vysvětlování minulosti postav, po hříchu úlitbě čtenáři. Do toho rozplétání minulosti jsem si to užívala mnohem víc!

Rosana
12.12.2022 2 z 5

Přečetla jsem cca polovinu knihy, a to přes moc, nedokázala jsem se do této knihy vůbec začíst. Za mě divná knížka. Tentokrát mě nakladatelství Host zklamalo.

Eva-K
10.12.2022 5 z 5

To byla krása! Prostě si to u mě sedlo. Atmosféra, styl psaní, uvěřitelnost, obě hlavní hrdinky. Doporučuju moc.

mnohoknih
30.11.2022 4 z 5

Výborný příběh o tom, jak je těžké, když se vám nechce plnit předpoklady a požadavky ostatních, když svůj život vidíte jinak a jinde než většina. Sally a Liss se potkaly ve správnou chvíli a i když to napřed nevypadalo, pomohly si.

janamaluveckova
29.11.2022 5 z 5

Strhující a prosté zároveň. Občas se dostane na hranici sentimentu až kýče, ale vybalancuje to vždy tak, že zůstanete na té lepší straně. Zážitek!

jopp
28.11.2022 4 z 5

Přiznávám, že mě v posledních letech několikrát napadlo, že bych chtěla být nezávislá na obchodech, mít vlastní hospodářství a zajišťovat si vše (nebo téměř vše) vlastníma rukama. Vím jistě, že je to naivní představa a jsem přesvědčená, že po pár týdnech takového hospodaření bych zatoužila po svém současném relativně pohodlném životě. Tato moje romantická představa o životě v souladu s přírodou vychází z mého rozčarování z toho, že lidé v současné tzv. vyspělé společnosti vykonávají ve své podstatě nesmyslné činnosti, komplikují si své životy nesmyslnými pravidly, požadavky, omezeními a stávají se otroky technologií. Namísto toho, aby lidem technologie umožnily lepší život, tak je vzdalují od podstaty našeho bytí, vzdalují nás od sebe navzájem. Hm, to jsem asi trochu odbočila :)
Hlavní postavy, dvě ženy, nezapadají do společnosti. Jsou jiné. Starší z nich se nedokáže oprostit od své dramatické minulostí, mladší se nedokáže smířit s nalajnovanou přítomností a budoucností. Potřebují prostor, potřebují jedna druhou a k nastolení vnitřního klidu jim pomáhá - mnou výše opěvované - těsné spojení člověka s přírodou, kdy náplní života je obdělávání půdy, chov zvířat, pěstování plodin, to vše pěkně vlastníma rukama, vlastní dřinou, žádné lelkování a otupující čučení do mobilu. Vidět okamžité hmatatelné výsledky své práce je velmi uspokojující pocit a myslím, že spoustě lidí by taková pracovní terapie pomohla získat nadhled a poznání, co je opravdu důležité. Tyto myšlenky se mi bezprostředně po přečtení knihy honí hlavou... myslím si, že kniha stojí na přečtení a že si v ní každý něco najde.

bacouch
21.11.2022 3 z 5

Na knihu jsem slyšela spoustu chvály a kdekdo na ní pěl ódy, jak je skvělá. Možná, že tohle "too hype", nebo taky špatný načasování...nevím...zkrátka mě kniha moc nezaujala. Přitom tam bylo všechno, co mám ráda - divný lidi, hezká příroda i láska k tradičnímu způsobu života. Přesto mi to nějak nesedlo. Možná divný dialogy?

"Ještě vím, jaký to je pocit připadat si hezká a mimořádná a jiná, když se na sebe díváš; vědět, že ses narodila pro něco jiného než tady pro tohle....A vím, jaké to je, když tenhle pocit, tahle jistota, že jsi mimořádná, kousek po kousku chřadne jako strom, který zasadili do špatné půdy a pomocí provazů a kůlů ho nutí růst směrem od slunce."

Jirikk
15.11.2022 4 z 5

Pěkně plynoucí příběch v době babího léta. Četl jsem to ve stejnem období v jakym se příběh odehravá..

Příběh o dvou lidských duší kteří hledají jak dál v životě, kteří se na chvíli chtějí zastavit a dělat obyčejné věci ktere jsou na venkově potřeba..

AČ BYLI HRDINKy Sally a Liss od sebe přes dvacet let, obě mi byli sympaticky..
Doporučuji si pořídit audioknihu, je to pěkný poslech

Abroš
07.11.2022 5 z 5

Jako bych se vrátil do dětství k babičce na venkov.
Nenáročné,příjemné,ale i smutné čtení o tom,co život může přinést.
Kniha s nádherným obalem..

Jessica007
01.11.2022 5 z 5

Krásná kniha. Poetická, místy drsná... Odehrává se na podzim a četla jsem ji na podzim, bylo to příjemné. Obohacující. Doporučuji.

jitka7326
19.10.2022 5 z 5

Příběh náhodného setkání dvou žen. Shodou náhodou jsem ho četla v době kdy se odehrává děj knížky

Meg1
18.10.2022 5 z 5

Nakladatelství Host je pro mě symbolem zaručené četby ;-) A nezklamalo ani tentokrát.
Příběh Sally a Liss mi dokonale sedl.
Doporučuji

dikyzapozornost
15.10.2022 5 z 5

Kniha, která obletěla instagramem, a přesto si našla místo v mém srdci. Zatím nejlepší kniha za rok 2022.

5/5⭐

Příběh o dvou ženách. Příběh o přátelství, lásce, důvěře i nedůvěře, citovém poutu, ztrátě, nalezení, pomstě, nenávisti, bolesti, starých ranách, nových záplatách, laskavosti, míru, klidu na duši, podzimu a vůni hrušek.

Do stylu psaní jsem se musela chvíli dostat, ale nakonec jsem byla ráda, jak byla kniha zpracovaná, protože to neskutečně k příběhu sedlo. Chcete číst víc, chcete vědět víc. Chcete víc. Nehledě na to, že kniha je vizuálně neskutečně nádherná.

,,Román o tom, jak snadno lze ztratit kontrolu nad životem a jak je obtížné získat ji zpět

Hned při prvním setkání Sally zjišťuje, že Liss je jiná než ostatní dospělí — pokradmu si ji neprohlíží, nesoudí ji, neklade jí podezíravé otázky. Liss nabídne Sally nocleh a jedna noc na statku se změní v pobyt na dobu neurčitou. Sally pomáhá Liss s hospodářstvím a mezi starými hrušněmi a včelími úly objevuje kouzlo obyčejnosti. Liss však není zdaleka tak silná, jak se zdá, a možná to nakonec nebude Sally, kdo potřebuje zachránit.”

Miluju. Miluju. Miluju. Doporučuju. Děkuju.

lexikon_tf
04.10.2022 5 z 5

Tohle bylo moc nádherné čtení s hutnou chutí hrušek a vůní kypré hlíny. Knihu jsem četla v září a perfektně se mi hodila jak náladou, tak podmanivou atmosférou pozdního léta. No a navíc knihu moc doporučoval na IG @zanicenyknihkupec a na toho já ráda dám!

Samotářská Liss pracuje na statku, sama se stará o celé hospodářství, o zvířata i veškerou sklizeň. Vlastní klid a poklidné plynutí života jí vyhovuje.
Sally je mladá rebelka, která je otrávená životem a nepochopená dospělými. Proto prchá před vším a všemi.
Tyto dvě rozdílné ženy se potkávají uprostřed polí, a možná právě díky své odlišnosti k sobě postupně hledají cestu, která se snad i promění v něco jako přátelství.

Není to však “jen” příběh o objevování krás a kouzel obyčejnosti - uchvátila mě i téměř detektivní zápletka, kdy nahlížíme do neveselé minulosti Liss a dozvídáme se tak, proč je tolik zranitelná.

Tento skvost v barvě zlátnoucího listí, zabalený do chutné poetiky, moc doporučuji k přečtení nejen za dlouhých podzimních a zimních večerů!

Izu
02.10.2022 5 z 5

Nádhera !

marketa3815
27.09.2022 3 z 5

(SPOILER) Bohužel mě opravdu oslovila jen jedna kapitola, kde Sally zachraňuje Liss, zbytek jsem nějak přetrpěla. Pouze 2 ženské postavy a zapadákov, totální absence mužů. V hlavě mi z knížky zůstane asi jen myšlenka, že dobré hrušky už jsem nejedla desetiletí.

Pett
08.09.2022 4 z 5

Jedna duše ztracená a navztekaná na celý širý vesmír... druhá zpustošená životem a pečlivě ukrytá ve svém vlastním sadu bolesti... pak je tu voňavý a šťavnatě idylický venkov... osudová trojka do traktoru... hledání cesty jak být je občas pěkná dřina... miluju ten pozvolný krok sun krok k samé podstatě životních ztrát a nálezů... a možná právě proto mi pak ten překotně hysterický závěr podivně zhořkl na záložce... v jednoduchosti je přeci tolik krásy... škoda té skvostné atmosféry... každopádně ta obálka je opět hostovsky nejvíc úchvatná.

aralka
24.08.2022 5 z 5

Ta nádherná atmosféra pozdního léta na statku, jakou autor v této knize rozehrává, si mě naprosto podmanila! popisy venkova a jeho přírodních krás, zemědělských prací , které mají smysl a jsou spojené s poskytováním obživy - vyorávání brambor, včelaření, pálení hrušek ze starého hruškového sadu, sklízení vinné révy, pečení chleba jsou v knize opravdu naprosto dokonale popsány, čtenář to vnímá přímo fyzicky, jako by tam byl a sám tyto práce vykonával, působilo to jako balzám na nervy a utvářelo jakousi vnitřní pohodu.... a pro mě právě to byl nejdůležitější a nejpřitažlivější aspekt celého příběhu, který se na tomto "pozadí" odehrával.... samotný příběh obou hrdinek mi nepřipadal zvlášť pozoruhodný, sice je dělí celá jedna generace, ale obě jsou v podstatě podobné, tak není div, že si rozumějí i beze slov, jedna má za sebou nucené vytržení ze společnosti a špatné vzpomínky, lidé ve vsi na ní koukají skrz prsty, druhá je rebelující puberťačka, ze společnosti se vyčlenila sama, je na útěku, cítí , že je jiná než ostatní, leze jí na nervy konzumní společnost a potřebuje od všeho odstup, na statku najde klid a šrámy na duši zde léčí prací, pozorováním přírody a jejích zákonitostí, vztah mezi oběma ženami je křehký a tmelí ho společné úsilí zvládnout těžkou práci v hospodářství... pak přijde scéna v koupelně a tady to autor dle mého názoru naprosto "pohnojil", to byla věc, která se do takového subtilního a křehkého vztahu obou protagonistek vůbec nehodila a působila velmi rušivě... také jsem nevěřila tomu, že 17 ti letá dívka dokáže jen tak beze všeho zvednout pytel brambor a hodit ho na tyč kola a odvést z pole nebo nastartovat starou motorku a odjet na ní do jiné vesnice, další dost neuvěřitelná věc byla náhoda se záchranou Liss, A PŘECE to byla naprosto výjimečná kniha, a to hlavně zásluhou okouzlující atmosféry a použitého jazyka...

Maky78
24.08.2022 5 z 5

Tyhle ženy jsou tak skutečné.
Každá z nich je jiná, ale to souznění mezi nimi je úžasné. Čtivé, milé, nutí k zamyšlení.
Dostala jsem chuť na hrušky a velmi se těším na podzim.