Sabriel

Sabriel https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/2337/bmid_stare-kralovstvi-sabriel-oox-2337.jpg 4 439 56

Staré království série

Sabriel vyrostla daleko od Starého království, tajuplného světa, kde vládnou magické síly a kde mrtví nezůstávají mrtvými. Jednoho dne záhadně zmizí její otec a Sabriel se musí vydat na cestu plnou nástrah, aby jej zachránila. Jejími jedinými zbraněmi jsou meč a sedm kouzelných zvonků, jejími průvodci na nebezpečné pouti se stávají kocour a záhadný mladík. Nemůže si být jistá nikým a ničím, protože ve Starém království nic není takové, jak se na první pohled zdá…... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Triton

Sabriel , 1995

MorbidCuriosity
30.11.2014 5 z 5

Tuto knihu jsem měla půjčenou do bývalého přítele a napoprvé mi opravdu nějakou dobu trvalo se začíst. Ač miluju fantasy, tohle je tak neuvěřitelně zvláštní a specifický příběh, nepodobný čemukoliv, co jsem kdy měla možnost číst, že mi dělalo trochu problémy představit si prostředí děje a způsob, jakým se zde kouzlí. A především pro mě bylo hodně náročné představit si jednotlivé vrstvy smrti. A vůbec tu myšlenku, že smrt nemusí být definitivní, že vlastně existuje možnost, že je někdo mrtvý "víc" a někdo "míň".
Když jsem se konečně zorientovala, strašně se mi kniha líbila především díky té originalitě. Sabriel není vyobrazována jako bůhvíjaká neohrožená hrdinka ani nic podobného. Je to prostě jenom dcera, která nadevše miluje svého otce, ví, že se s ním něco děje a hodlá ho zachránit stůj co stůj. Její odhodlání sem tam reálně zakolísá a Sabriel se bojí jít dál, bojí se, co ji ještě čeká a jak daleko ještě bude muset jít.
Rozhodla jsem se, že nutně potřebuju mít doma celou sérii Abhorsenů, dokoupila jsem si doplňkovou knihu Za zdí (kterou jsem tedy ještě nestihla přečíst) a už se nemůžu dočkat, až u nás vyjde nejnovější Clariel. :)

Kris@
29.10.2014 5 z 5

Další výborný počin G. Nixe. Jeho knihy mají své nepopsatelné kouzlo a ani tahle není výjimkou. Závěr byl úžasně napínavý + líbilo se mi, že Nix se nebojí zabít některé postavy. Také neumírají vždy hrdinskou smrtí, jak to bohužel bývá občas zvykem. Prostě každý má svůj čas. Jediné, co bych vytkla, je hláška: "Ať Vás provází Výsada," která nápadně připomíná "Ať Vás provází Síla."

Alee
09.12.2013 5 z 5

Tak tohle jsem přečetla několikrát. Je to neuvěřitelný příběh, spíše hororově laděný, vůbec bych to nečekala, ale opravdu mě chytnul, ať jsem to četla jako mladší, nebo teď. Nix je skvělý spisovatel se smyslem pro detail a pro neobyčejné prvky, které jinde nenajdete. Rozhodně je to velmi originální počin, který patří mezi oblíbená díla zástupců obou pohlaví.

Šárka_D
25.08.2013 4 z 5

Pomatuju se, že jsem knížku četla někdy kolem šestnácti, a moc mě bavila. Poměrně originální fantasy námět, zajímavé prostředí, i když svět není tak propracovaný jako v jiných fantasy sériích.

Lolda
25.08.2013 5 z 5

Ze začátku bylo pro mne těžké se naladit na vlnu této knihy, zorientovat se v ní co co znamená atp. To vše bylo způsobeno tím, že autor vytvořil něco nového, unikátního, něco s čím jsem se ještě nesetkal. Člověk je poslední dobou zvyklý na fantasy, ve které se to hemží jen samými trpaslíky, elfy, hobity atp., čímž tak akorát vykrádají Tolkiena a vlastně nepřichází s ničím originálním. V této knize nenarazíte ani na jednu z těchto ras, což považuji za malý zázrak a neuvěřitelné pozitivum.
Nutno říci, že jsem knihu přečetl jedním dechem a mrzelo mne, že kniha byla (z mého pohledu) tak krátká. Díky tomu však neztrácí na tempu a atmosféře. Konec knihy samotné je trochu utnutý a nechává čtenáře lehce rozladěného, protože ho ihned napadá mnoho dalších otázek, na které by chtěl znát odpověď. I to však má své kouzlo :-)

Temsiss
16.01.2013 3 z 5

Knížka pěkná, ale přišla mi spíš pro mladší čtenáře. Rozhodně bych ji nepřirovnávala k mladému čaroději s bleskem na čele nebo zemi plnou hobitů a mluvících stromů. Do toho má hodně daleko. Kniha byla dobrodružná, napínavá, ale jinak mě moc neoslovila.

otula
25.12.2012 5 z 5

Když čtu komentáře níže, tak vidím, že nejsem jediný, kdo měl problém se do knihy začíst, ale když se zadařilo, nemohl jsem se od příběhu odtrhnout.

ajtynka
03.08.2012

Knížku jsem dostala do ruky náhodou a po trochu neosobnim a zmateném začátku jsem se napínavě začetla. Autor nechal dost místa i pro čtenářovu fantazii, což se mi líbilo, že striktně nerozkazoval jak má co vypadat. Po přečtení, mě ale mrzí, že druhý díl Lirael je až po 18 letech a že už neni rozebrán vztah Sabriel a Prubíře. Stále jsem žena a čekala jsem více romantiky

saphe
07.04.2012 5 z 5

Tahle knížka... to bylo Něco s velkým N :-) sice to ze začátku bylo zvláštní, ale rychle se přenesete do děje..prostě úžasná knížka!!

Eneo
02.04.2012 5 z 5

Musím uznat, že mi chvilku trvalo, než jsem přišla na chuť autorovu stylu psaní, ale když jsem se začetla, byla jsem potěšena. Jsem ráda, že to není jedna fantasy z kupičky těch, co tam mají zbytečně nastrkaná veškerá fantastická klišé, nekromancie v podání Gartha Nixe je povedená.

Claire
21.08.2011 4 z 5

Krásná kniha, i když ze začátku to nebylo uplně nejlepší, ale celý nápad s magií, nekromanty, clayry a podobně, byl skvělý :) navíc jakmile se kniha rozjela musela jsem ji číst do 3 hodin, protože bych jinak nemohla spát :))

Kvothe
31.03.2011 4 z 5

Kniha má samozřejmě své chyby - ale já jsem přesvědčen, že když se vezme věta z jakékoli knihy a bez kontextu se přečte, tak se dá vždy vyložit hloupě, trapně atd. Nechchci se ale dohadovat o hloupostech. Můj názor:-) : Velmi dobrá fantasy kniha, která originálně řeší nekromanty a vše co se jich týká, téma bandalíru se zvonci, jež mají moc podle svých stvořitelů a dokážou ovládnout i toho, kdo je používá je výborné a kniha je nadmíru dobře čtivá. Smrt jako řeka a devět bran - také super. Možná by se našlo pár ohraných motivů, ale celá Sabriel působí poměrně originálně. Doporučiji.

zlovlk
02.02.2011 2 z 5

Budete-li mít někdy na výběr mezi spolknutím chuchvalce vlasů a čtením této knihy, raději se s rozhodnutím neukvapujte. Sabriel totiž není moc zdařilé dílko: tuctový příběh bez jakéhokoliv výraznějšího zvratu a bez čehokoliv, co by polochcíplý žánr dětské fantasy osvěžilo. Svět, ve kterém se příběh odehrává, mi přišel naprosto mrtvý: laciná potěmkinovská kulisa bez vnitřní logiky či sevřenosti.
Přiznávám, že se objevuje několik zajímavých nápadů (zvonky jako nástroj nekromantické magie), ty však zůstávají hanebně nevyužity. Mnohá místa si zasloužila nechat uležet a pořádně rozpracovat. Hlavní dojem, který ze Sebriel mám, je totiž rozplizlost. Máslo rozetřené na příliš velký krajíc. Kniha musí sršet nápady, aby se mi líbila; ne, že jsou mi předhazovány tu a tam mezi desítkami stran vaty.
Dvě hvězdičky dávám hlavně proto, že jsem se v několika okamžicích úžasně bavil: dokonce jsem vyprskl smíchy, což není samozřejmostí ani u humoristických kusů. Pochopitelně si nemyslím, že parodické kvality byly autorovým záměrem, leč přičtěme mu to ke cti. Myslím, že nikomu nezkazím zážitek, když prozradím, že se setkáme s klasickým hrdinským proslovem "nemusíte jít se mnou do toho hrozného nebezpečí", se záchranou umírajícího pomocí polibku a samozřejmě s nepostradatelnou scénou, kdy se hlavní padouch "směje oplzlým řehotem" (sic!), a hrdinové tak dostanou čas zmařit jeho plány.
Několik perel na ukázku:
"Hodil jsem po něm meč. Letěl přímo a neochvějně a zasáhl ho přímo nad srdcem. Rogir zařval, ozvěna se šířila na všechny strany a tu se ke mně otočil!"
"...se zbytečnou prudkostí se přetočil na záda, přičemž si natrhl břišní svalstvo."
Další slova jsou zbytečná.

Alassea
30.11.-0001 5 z 5

z celé trilogie podle mě nejlepší kousek

Saruman

Krása, nádhera ;-)

Eileen281
30.11.-0001 5 z 5

Sabriel byla první fantasy kniha, kterou jsem četla. Naprosto mě dostala a už nepustila!

kočky magie smrt nekromancie dark fantasy mrtví zvony a zvonky dívčí hrdinka

Garth Nix
australská, 1963