Stalo se prvního září

Stalo se prvního září https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/212533/mid_stalo-se-prvniho-zari-212533.jpg 4 264 77

Děj románu se odehrává v letech 1938-1968. Zachycuje osudy tří kamarádů usilujících o lásku jedné ženy. Jejich příběhy vykresluje Rankov na pozadí zlomových historických událostí - Mnichov, druhá světová válka, komunistický převrat v únoru 1948, politické procesy padesátých let.

m.thorand
20.04.2019 4 z 5

Nevšední přístup k vyprávění dějinných kotrmelců v Československu. Nic není definitivní a to ani v lásce...

Eicherik
30.03.2019 5 z 5

Naprosté nadšení. Tři muži a jedna žena, kterým obrátily život na ruby dějinné události let 1938 - 1968. Tahle kniha je i kronikou jedné generace, která si musela všechno vyžrat. Příběh je to velmi lidský a je psán poutavým jazykem. Velmi se mi líbila i humorná, nebo spíše černohumorná dějová složka.

tabaluga
22.02.2019 4 z 5

Příběh tři kamaradu, kteří se zamilovali do jedné dívky. Rozhodnout měl plavecký závod konaný 1.září.kazdy z kamaradu měl jinou národnost a moc se mi líbilo, jak v knize autor popisuje jejich osud v průběhu let 1938-1968. Jsou zde popisovana historická fakta ale s prvky černého humoru. Nicméně za celých třicet let závod v plavání o jejich osudu nerozhodl.jedine co bych trochu vytkla je, že mi zde chyběl nějaký slovníček, jelikož některé věty byly psany jazykem, kterému jsem nerozuměl...tak snad mi to neovlivnilo můj úsudek....

lima123
10.02.2019 4 z 5

Pútavý príbeh troch kamarátov a jedného dievčaťa, o ktoré všetci usilujú. Páčila sa mi forma rozprávania rozdelená do ročných kapitol. Kniha bola písaná dosť podrobne, preto ma zaskočil záver. Zdal sa mi useknutý. Knihu odporúčam.

Kopretina
20.01.2019 3 z 5

Dopadla na mě, při čtení knihy, tíha té doby, kterou jsem v dětství zažila. A ani náhodou bych to nechtěla vrátit. Když vyhazujeme zkažený pomeranč, děti nemohou uvěřit, že jsem v dětství stála každý týden dvouhodinovou frontu, aby se na naši rodinu dostaly alespoň "kubánské" a jen 1 kilo.
S Májkou je to na můj vkus trapné..hodně mi to připomnělo absurditu Stoletého staříka.

Praevka
10.10.2018 5 z 5

Velmi zajímavá kniha. Příběh je dobře vyprávěný, uvěřitelný. Zasazení "milostného" příběhu do kulis nelehkých let Slovenska tomu dodává něco navíc - není to ani romantická komedie o třech přátelích soutěžících o srdce jedné ženy, ani román popisující hrůzy druhé světové války a její následky, ani politický thriller o zrůdné moci komunistického režimu. A přeci to tam všechno je a bezvadně to dohromady funguje.

Lóra1961
10.09.2018 5 z 5

Moc hezká čtivá kniha, aneb, s humorem o vážných věcech. Líbil se mi od Rankova i román Matky.
"Stalo sa prvého septembra (alebo inokedy)" uvádělo divadlo v Dlouhé.

luciekla
03.09.2018 5 z 5

Precteno za necele dva dny. Ke knize jsem se dostala v ramci Ctenarske vyzvy a uplne me pohltila. Krasne napsane a zase trochu z jineho pohledu nez ostatni knihy s touto tematikou. Jen skoda, ze ta madarstina nebyla prelozena -- ja mam nastesti za muze Madara, ktery mi prekladal a obcas i vysvetlil kontext, ale bez toho by mi spousta veci unikla.

Eridan
03.07.2018 5 z 5

Kniha na první pohled připomíná historickou jízdu dějinami ve stylu Forresta Gumpa nebo Stoletého staříka, který vylezl z okna a zmizel. Obě zmíněné knihy jsou však vtipné a nejde jim o zachycení reality. V tom je Rankov jiný. I když se jádro příběhu točí hlavně kolem milostného čtyřúhelníku, historické události do něj zasahují a ovlivňují ho, i když nejsou hlavním námětem knihy, ale spíše jakýmsi kořením. Proto ve výsledku asi nejvíc připomíná film Pelíšky či případně knihu Hovno hoří od Šabacha. Co se týče zpracování komunismu a jeho vlivu na charakter lidí, odvedl autor skvělou práci. Když srovnám s mnohem slavnější knihou Ladislava Mňačka: Jak chutná moc, Rankov je s přehledem vítěz. Postavy má propracované a jejich deformace je zřetelná, přesto jsou nám hlavní hrdinové stále sympatičtí (snad pro svoji nedokonalou lidskost), což se Mňačkovi nepovedlo. Každou postavu mu věřím a myslím, že by klidně mohla něco podobného prožít (oproti např. Forrestovi). Zpestřením jsou vtipné ´povídky´ - jak se vyrobila Májka nebo paranoia prezidenta Novotného. Bavil jsem se skvěle, knihu jsem nedokázal odložit, občas mě nutila k zamyšlení a několikrát jsem se od srdce zasmál. Vřele doporučuji!

Gaeberys
12.05.2018 5 z 5

Stydím se, že o této době vím tak málo, a proto jsem si při čtení občas dělala i pro sebe poznámky, co se vlastně který rok stalo. Kniha to nastínila jen okrajově, a to je dobře - kdo chce, dohledá si k tomu pak více, ale jakousi kostru má...
Líbilo se mi, jak byli všichni tři kamarádi odlišní, povahou i názory, a přeci si tak rozuměli. Kniha je obyčejným románem, propletená trochou exkurze do nedávné historie, kterou často bere s nadsázkou či i trochu černým humorem

Martina99
25.02.2018 3 z 5

Občas jsem se v knize ztrácela, hlavně mezi vztahy Slováky a Maďary. Ale jinak to byl zajímavý příběh o třech kamarádech v historických souvislostech.

bronulka
03.01.2018 4 z 5

Zajímavá kniha, krásně zpracované dějiny, které se podepsaly na životě úplně obyčejných lidí.

čika
25.06.2017 4 z 5

zaujimava kniha, urcite by som ju podstrcila ako povinne citanie, lebo su v nej putavym sposobom spracovane dejiny, ktore nasa generacia poznala este celkom inak

etrnka
27.04.2017 5 z 5

Lehce psana kniha o nelehkych zivotech tri hrdinu a jejich jedne velke lasce, o jejich touze zivot zit a uzit, bohuzel se cely pribeh odehrava v "blbe" dobe..prolozeno vtipnymi momenty, ktere pekne podtrhly absurdnost doby..pastika Majka, to nevymyslis ;-)

Címa
14.08.2016 4 z 5

Ctive napsana kniha, libil se mi vypravecsky styl autora. Na dovolene jsem ji precetla za dva dny a urcite ji doporucim pratelum. Jsem mladsi rocnik, takze pro me bylo moc zajimave cist pribehy konkretnich lidi a co v ktere dobe prozivali, s cim se potykali (valka, ztrata rodiny, udavacstvi), jak bylo tezke rozhodnout se, zda zustat s rodinou ci odejit do zahranici. Precist by si ji mel kazdy, abychom si uvedomili, jak se ted mame. Moc se mi libil spolecny prvek kapitol z jednotlivych let - 1.zari a plavecke zavody :-)

hanoule
19.06.2016 4 z 5

Opravdu zajímavá a dobře napsaná kniha, Rankov dokáže období, kterým se již věnovalo mnoho lidí, pojmout z naprosto jiného úhlu pohledu. Každopádně doporučuju všem, kterým už se pomalu zajídají časosběrné romány z druhé poloviny 20. století.

boticelli
11.11.2015 5 z 5

Knihu by si meli precist hlavne ti, co v soucasne dobe ztraci pamet jak "bajecne" se meli lide za "totace".

beat.ea
04.10.2015 5 z 5

Hořkosladká kniha.
K zamyšlení mě nutí hlavně fakt, jak bylo nutné být chvíli Jánem, chvíli Honzou, chvíli Ianem. Že bylo nutné být chvíli Rónaiem a chvíli Ronajem. Že bylo nutné chvíli být Židem a chvíli nebýt Židem. Přestože to byli stále stejní LIDÉ.
(Scéna s Gottwaldem je top. No a Májku už si asi nikdy nedám. :))

momo01
03.05.2015 5 z 5

Kniha mě hned na začátku chytla a i když jsem už dočetla do konce, vím, že se mě jen tak nepustí - tolik jsem se nechala vtáhnout do osudů tří kamarádů. A i přes složitost popisované doby, která měnila osudy jsem se občas zasmála. Kniha je psaná lehce a přitom do potřebné hloubky.

i_vanička
15.04.2015 5 z 5

Kniha poutavě připomíná složitou dobu od konce války do 60. let. Nepředvídatelným způsobem popisuje osudy 3 mužů a jedné ženy, kteří měli chuť opravdu si své životy užít, ale doba jejich snahu často odchýlila někam jinam. Každou chvíli jsem si říkala a teď už to bude dodrý, teď už se jim životy urovnají a dostanou svůj díl radosti a štěstí .....vlastně mě docela lacino dostal i samotný závěr : všichni tři jí milovali a nakonec všichni tři utekli, ale kdo by jim to měl za zlé. Kniha mě potěšila a donutila přemýšlet o této době ještě v dalších souvislostech.