Stalo se prvního září ekniha

Děj románu se odehrává v letech 1938-1968. Zachycuje osudy tří kamarádů usilujících o lásku jedné ženy. Jejich příběhy vykresluje Rankov na pozadí zlomových historických událostí - Mnichov, druhá světová válka, komunistický převrat v únoru 1948, politické procesy padesátých let.

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/212533/stalo-se-prvniho-zari-212533.jpg 4.3235
Romány, Literatura slovenská
Vydáno (ekniha), Host

Kniha Stalo se prvního září

Rade
02.11.2020

Můj třetí Rankov.
Velké plus za ten dějinný exkurs do let 1938 až 1968, zvlášť období předválečné, válečné a poválečné na slovensko-maďarském pomezí bylo pro mě hodně zajímavé. A stejně tak odbočka do poválečného rodícího se Izraele.
Soukromé osudy tří kamarádů mi už poněkud drhly, zápletka s jejich společnou láskou Marií, kterou si tak nějak po celou dobu mezi sebou předávají (všechny ostatní ženy, které v životě potkají, jsou pro ně jen povrchní svůdnice…), mi přišla trochu románově vymyšlená. Navíc mi nebyli až tak sympatičtí (ač takové vyznění autor asi nezamýšlel), jeden uvědomělý komunista, který se na budování totalitní společnosti aktivně podílel, jeden kariérista, kterému nebylo zatěžko být pro dobré zaměstnání konfidentem STB a ten třetí… vlastně ten jen tak nějak proplouval životem a snažil se přežít, ale nakonec z těch tří kamarádů byl asi nejreálnější a mně nejbližší.
Tři plus.

Pozn. Autor knihu věnoval „otci, jeho přátelům a celé té ztracené generaci, která, kdoví proč, musela všechno zažít na vlastní kůži“.
Takže je jasné, že budu srovnávat s osudem mého tatínka, který byl jen o rok mladší než hrdinové knížky. Asi by si s knižními postavami moc nerozuměl, zatímco Jan a Peter vládu komunistů v podstatě vítali, můj tatínek pochodoval 25.2.1948 v průvodu studentů k prezidentu Benešovi na Hrad, aby jejich nástupu zamezil…

cori
17.08.2020

Trojice chlapců Čech, Maďar, Žid narozených v roce 1925 se stává nedobrovolnými figurkami na šachovnici klíčových událostí 20. století střední Evropy (Mnichovská dohoda, Protektorát, Slovenský štát, osvobození, Únor 1948, boj za vznik Izraele, politické procesy, Maďarské povstání, stavba Berlínské zdi,Pražské jaro, Srpen 1968). Škoda, že příběh končí emigrací v roce 1968. Zajímalo by mě, jak to bylo s hlavními hrdiny a hlavně s Marií a její dcerkou dál.

Kateřin-a
06.03.2020

Obdivuju, s jakou lehkostí a čtivostí Pavol Rankov píše, ale s celkovým hodnocením jsem tady váhala. Přišlo mi to trochu jak učebnice dějepisu doplněná o životní osudy tří hrdinů a jejich předmětu lásky. Široký časový záběr knihy a popis událostí jednotlivých let podle mě příběhu spíše uškodil. Milostné a osobní vztahy protagonistů se tak dostaly trochu do pozadí, chyběla mi tam návaznost, hlubší propracování souvislostí. Měla jsem pocit, že se nacházím v nějaké situaci a v další kapitole zas úplně někde jinde, aniž bych přesně věděla, jak jsem se tam dostala. Na konci už mi to přišlo trochu dlouhé.

stagno
03.02.2020

Příběh tří přátel-idealisty,oportunisty a komunisty-zdařile zachycuje tři velechmurné
dekády našich nedávných dějin/1938-1968/.Je to variace na známá témata,i ty osudy
hrdinů románu jako bychom už vícekrát slyšeli,přesto zaslouží román absolutorium.
Za výborně zvládnutou formu vyprávění,čtivost,za věnování díla otci a jeho přátelům,
protože tato generace to opravdu neměla lehké i za občasná roztomilá oživení/Májka,
jedenáct rakví/.Knihu by měli číst hlavně mladí čtenáři.

Abia
14.12.2019

Tato kniha u mě doplatila na to, že jsem poslední dobou četla dost knih s podobnou tématikou a jsem jimi poněkud zahlcena. Pořád stejný koncept, kdy se vezmou dějinné události a na ně se našroubuje příběh někoho, mě vlastně už nebaví. Proto jsem dala o jednu hvězdu méně, i když kniha není špatná. Moje poslední kniha do výzvy, proto jsem jí i dočetla, i když v první půli jsem to chtěla vzdát. Pak se děj trochu vylepšil, poválečné kapitoly se mi líbily více a pak už jsem to dočetla ze setrvačnosti.

Vojslava
12.12.2019

Knihu jsem vzala do ruky jako odpověď na letošní čtenářskou výzvu, ale absolutně nelituju. V epizodách vystižená atmosféra doby, její paradoxy, radosti i tragédie, všechno v rámci jednoho vlastně milostného příběhu. Postavy ne až tak úplně sympatické, ale hrozně lidské. Super čtení nejen k zamyšlení. Jen tu maďarštinu jsem si tak moc neužila, ale chápu funkčnost... :-)

bigben
10.12.2019

Díky čtenářské výzvě jsem dostala doporučení na tuto knihu, do které jsem se rychle začetla a u které mi bylo líto, že končí a jak to vlastně dopadli naši tři kamarádi.

LuciezOstravy
06.12.2019

Zajímavě pojatý příběh tří kamarádů a jejich lásky k jedné ženě, každá kapitola z jednoho roku z období 1938-1968. Politické události vytvářely a ovlivňovaly velkou měrou jejich životy. Vadily mi však cizojazyčné věty (někdy ta maďarština fakt ani nešla odhadnout).