Spoza čarovného prútika: Magické dospievanie filmového čarodejníka

Spoza čarovného prútika: Magické dospievanie filmového čarodejníka https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/525346/bmid_spoza-carovneho-prutika-magicke-dos-653fc9644bd31.jpg 5 1508 1508

Ohlásili prestávku a Gambon vyčaroval zo svojej brady cigaretu. Nás dvoch bolo často vídať pred skladom, v ktorom stála Astronomická veža, ako si užívame „závan čerstvého vzduchu“, ako sme tomu hovorili. Okolo nás pobehovali maliari, štukatéri, tesári a elektrikári a medzi nimi sme ja a Dumbledore poťahovali z cigariet. Dospievanie Toma Feltona od nakrúcania filmu Piadimužíci po úlohu čarodejníka rozhodne nemožno označiť za obyčajné. Vo svetle reflektorov sa ocitol už ako dvanásťročný, keď získal kultovú rolu Draca Malfoya vo filmoch o Harrym Potterovi. Tom prvý raz úprimne a s humorom jemu vlastným opisuje, aké to bolo vyrastať na plátne a byť súčasťou čarodejníckeho sveta. Hovorí o zlomovom bode vo svojom živote, o filmovom zákulisí a priateľoch, ktorých počas desiatich rokov získal, ako aj o kladoch a záporoch slávy a života po skončení nakrúcania potteroviek. Pripravte sa na stretnutie so skutočným čarodejníkom.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Umění
Vydáno: , Ikar (SK)

Beyond the Wand: The Magic and Mayhem of Growing Up a Wizard , 2022

Satyrka
29.08.2023 4 z 5

Tento žánr obvykle nečtu, ale vzhledem k tomu, že jsem fanoušek HP, jsem musela udělat výjimku. Musela! I když Draco Malfoy nikdy nebyl mou oblíbenou postavou.
Obálka se mi líbila hned, už od začátku, a já si nemůžu pomoct, ale Tom Felton mi připomíná vzhledem na obálce mého bratrance. A ten výraz na fotografii, kde se objímá se Šedohřbetem mimo kamery je úplně přesný, jaký můj bratranec dělá. To jen tak mimo.
Asi jsem čekala více HP světa, na druhou stranu jsem se do vyprávění ponořila a připadalo mi, jako by mi to Tom vše vyprávěl z očí do očí, pohltilo mě to tak, že jsem knihu zhltla "za chvíli". Zároveň jsem si aspoň udělala reálnější představu, jaké to je být herec. Navíc vyprávění není vůbec arogantní nebo namyšlené, je upřímné, aspoň tak to vnímám, a to se mi moc líbilo. Fotografie super, jen bych je asi dávkovala postupně. (A u Merlinových vousů, Neville, nebo spíš Matthew Lewis, je tam tak boží!)
Nevím, jak hodnotit hvězdičkami. Ale když přihlédnu k tomu, jak jsem hodnotila několik desítek předchozích knih, vidím tuhle na 3,5 až 4/5.
Nevím, zda chci doporučit, rozhodně je potřeba si uvědomit, že nečtete o Dracovi, Hermioně, nebo třeba Brumbálovi, ale o hercích, kteří je hráli, přestože jim třebas byli velmi podobní.

Kate3003
27.08.2023 3 z 5

Miluji svět Harryho Pottera a právě to mě vedlo k tomu si přečíst tuto knihu. Čekala jsem že se dozvím zajímavosti ze zákulisí, nějaké ty drby, ale i to jak Tom vnímal postavu Draca.
Knihy jsem poprvé četla když vycházeli poprvé a tehdy mi bylo 11. Sama jsem postavu Draca vnímala jako hajzlíka, který s oblibou všem strpčuje život. Až s odstupem času jsem ho začala vnímat jako někoho, kdo vlastně v životě neměl moc na výběr a jeho chování k okolí reflektovalo to, jak se k němu chovala jeho vlastní rodina. Nakonec se Draco stal jednou z mých oblíbených postav a proto mě zajímalo jak ho viděl někdo kdo v jeho kůži strávil tolik let.
Nakonec mě mrzelo, že jsem se toho o zákulisí filmu až tolik nedozvěděla. Tom je sice skvělý vypravěč, ale kniha byla podána hlavně jako velké poděkování lidem s kterými mohl pracovat a také jeho rodině. Což je na jednu stranu velmi milé a oceňuji, že se o všech snažil mluvit jen mile a s respektem. Na druhou stranu by mě, ale zajímaly i ty zážitky, které nebyli až tak příznivé. Pokud už se náhodou něco takového objevilo velmi rychle to skončilo aniž by byl vysvětlen celý dopad na jeho osobu nebo okolí. Ve výsledku se z knihy člověk tedy až tolik nedozví. Nebo rozhodně ne nějaké větší detaily. Některé části se celkem opakují a Tom je zmiňuje hned několikrát namísto toho aby dodal nějaké další a nové informace.
Velmi mě zaujalo několik posledních kapitol, kde Tom popisuje svoje zkušenosti s alkoholem a svým bojem s problémy. Rozhodně to bylo velmi poučné a svým způsobem inspirativní. Rozhodně klobouk dolů za to, že se o tohle rozhodl podělit, protože ne každý by na měl odvahu.
Je trošku škoda, že jednotlivé fotky byly umístěny zvlášť a ne u jednotlivých kapitol, kde by lépe dokreslily atmosféru. A je obrovská škoda že nebyla dodána fotka jeho skvělého účesu při natáčení filmu Pidilidi. Skvělé byly i jednotlivé názvy kapitol.
Jako velký fanoušek HP jsem hodně váhala nad hodnocením, protože prostě na jednu stranu nadšení z alespoň nějakých informací, ale na druhou stranu nedostatek detailů. Nakonec to ale bylo zajímavé čtení a rozhodně bylo fajn se tímto způsobem vrátit k filmu, který už jsem viděla asi trilionkrát. Doufám, že někdy se toho dozvíme ještě více.

Carol1122
27.08.2023 5 z 5

Nečekaně milé dobrodružství zpět do Bradavic z pohledu jednoho záporáka, ale duší opravdového hrdiny:) Krásně se to četlo a ještě víc upřímně to chytlo za srdce. Jsem ráda, že jsem mohla poznat Toma i trochu jinýma očima.

NicaCola
23.08.2023 5 z 5

Tohle se tak krásně četlo :-O

mrabla
19.08.2023 5 z 5

Vůbec jsem se nechytala knihu číst, jen jsem ji chtěla prolistovat, prohlédnout fotky, přečíst si kus zajímavé kapitoly podle názvu... Ale kniha mě nepustila. Je to pro mě nečekané milé překvapení!

Nelasp
14.08.2023 4 z 5

Jde poznat, že Tom není tak úplně spisovatel.....ale jeho upřímnost a sebereflexejsou hrozně sympatické. Je super, že se odvážil zmínit i o svém duševním zdraví a problémy, s nimiž se potýkal. Obyčejný člověk by si řekl, že má všechno, tak co může mít za problémy, ale ona lidská duše a psychika je složitější. Kniha se četla dobře a pro mě jako Potterheada od hlavy k patě bylo přečtení této knihy prakticky povinnost.

natalie-p6706
13.08.2023 3 z 5

Kniha je pro mě zajímavá jakožto pro fanynku Harryho Pottera. Jako jo, i Tomův život je dá se říct zajímavý, přinejmenším ten pohled stoupajícího herce na slávu atd. Ale místy jsem se musela nutit ke čtení, což od knihy úplně neočekávám...je to spíš ta kniha na jedno přečtení, ne na opakované čtení bych řekla

hanka1580
08.08.2023 5 z 5

Po vydání knihy jsem poměrně dlouhou dobu váhala, zda si ji přečíst. Nějak jsem se obávala, že to bude jen velké "haló". Jenže musím uznat, že jsem se obrovsky mýlila. Tato kniha je nahlédnutím do myšlenek člověka, kterého většina z nás má prostě zafixovaného jako toho malého "hajzlíka Draca". Tento mladý muž nám dal nahlédnout do života slavného dítěte, které si prošlo velkými životními lekcemi. I kdybyste nebyli fanoušky knih a filmů o Harrym Potterovi, po přečtení této knihy to na vás zanechá stopy. Uvědomíte si, jak moc jsou slova a nejen ty důležitá, jak moc je důležité nezanedbávat sami sebe. Být pořád sám sebou je možná to nejdůležitější poselství, které nám kniha předává.
Tom je dle mého názoru velmi chápavý, milující a přátelský člověk, který pro jednou opět dokázal, že peníze nejsou všechno. Po přečtení knihy jsem brečela jako malá holka. Ne proto, že by na konci někdo umřel, ale pro to s jakou pokorou byla kniha napsána.
Především pak proto, že i vy sami si vlastně uvědomíte, že bohatství nespočívá v množství peněz na účtu, ale v lidech kolem sebe. Mít kolem sebe milující rodinu a přátele je to největší bohatství, jež se vám v životě může dostat.

Díky Tome, za to, že si mi to připomněl!

Atanone
06.08.2023 5 z 5

Mých 5 není ani tak vyjádřením literárního nadšení, ale poklonou (teď už) mladému muži, který dokázal využít svého značného vlivu, aby se na nás usmál ze zrcadla, které si sám nastavil. A využil toho, že si jeho knihu pravděpodobně přečte každý fanda Harryho Pottera, včetně těch nebelvírských, které by názory někoho ze Zmijozelu zajímat nemusely. A taky jo, vidíte obal knihy, přečtete si anotaci a řeknete si - jůůů, dozvím se nové drby...stoupáte s tím blonďákem na koštěti a bavíte se. Já tu z ní předčítala nahlas celé pasáže a docela jsem se nasmála. Jenže jak zpívají Alan Parson´s Project - "co jde nahoru, musí taky dolů". Na tohle anotace neupozorňuje a kdo není fanda bulváru, neví. A najednou předčítáte pasáže, které nejsou zábavné, ale hluboké, upřímné a pravdivé. Asi každý, kdo si prošel nějakým druhem pouště, má své studny, své tři krále.
Možná se v Tomově knize poznáte. Ale na to si ji musíte nejdřív přečíst.

knihovna1
03.08.2023 3 z 5

Knihu jsem si přečetla, protože jsem maminka, která četla a chodila se svými dětmi do kina na HP. Vše jsem prožívala a moc se mi líbilo. Kniha zde má velmi vysoké hodnocení, díky fanouškům. Kniha se mi líbila, ale ne až tak. Nejvíce se mi líbil konec knihy, ten mě dojal a Tom mě překvapil. Je pokorný, optimisticky a houževnatý.

lucifess
03.08.2023 4 z 5

Velmi lehce a poutavě napsáno. Tom není jen dobrý herec, ale i velmi obstojný spisovatel. Jeho životní příběh je rozhodně zajímavý. Z vyprávění je cítit pokora, ale zároveň sebereflexe, která mě rozhodně překvapila a budu se na Draca od této doby dívat úplně jinýma očima. A taky si asi brzy pustím alespoň jeden díl Harryho Pottera :) - kniha mě k tomu úplně naladila.

Ajli
02.08.2023 5 z 5

Napsáno lehce, vtipně, zajímavě. Je znát, že autor je pokorný. Moc se mi to líbilo. :)

Adellll
31.07.2023 5 z 5

Musím říci, že mne kniha moc příjemně překvapila. Nikdy jsem nebyla velká fanynka jak autora, tak postavy Draca Malfoye, a ke čtení této knihy jsem se proto dostala vlastně jako slepý k houslím. Čekala mě však výborná autobiografie, kde se autor krom samotného natáčení dotýkal i těch nejosobnějších témat, což moc hezky dokreslovalo celý obrázek.

Lienilda
31.07.2023 5 z 5

Neměla jsem ráda postavu Draca Malfoye, nijak zvlášť jsem neměla ráda ani herce Toma Feltona. Asi proto, protože jsem ho dost dobře neznala. Po přečtení knihy ho samozřejmě také neznám, alespoň osobně ne... ale páni, tohle byla síla. Vážně jsem byla překvapená, jak dobrá tahle kniha je. Je psaná čtivě, vtipně (občas jsem se smála nahlas a to opravdu nejsem ten typ), do hloubky. Asi také způsob terapie psaním... Doporučuji pro fanoušky Harryho Pottera i fanoušky Draca Malfoye, dozvíte se spoustu nových věcí.

Holubka
29.07.2023 4 z 5

Tom Felton mě moc mile překvapil. Knížka je napsána velmi čtivě. Tom to napsal velmi vtipně, i když některé části jeho života vtipné nejsou. Skvělí pohled do světa filmu. Pokud jste fanoušek HP, nesmí vám knížka doma chybět.

ZůzaSomolka
25.07.2023 4 z 5

Ačkoli moc nevím, co vedlo Toma Feltona tohle napsat, musím uznat, že umí psát poutavě a zažil zajímavé příhody. Kniha se četla jedním dechem a přináší nakouknutí do filmového průmyslu a života v něm. Zajímavé čtení. Pro fanoušky Draca Malfoye must have.

Magdyla.8
25.07.2023 4 z 5

Nejspíše nejsem úplně posedlá filmy s Harrym Pottrem, ale jsem určitě fanoušek a milovník tohoto světa. Tom Felton umí tak nádherně vyprávět, na nic si nehraje, příběh plyne naprosto přirozeně a je doplněn o fotografie, aby jste si udělaly úplný obrázek o jeho životě. Poslední kapitoly byly jak z jiného světa. Říkáte si, že to ani nemůže být pravda. Jsem moc ráda, že toto těžké období překonal... ale upřímně bych si více přečetla příběh hlavních hrdinů, protože na ně musel být vyvíjen ještě větší ohromnější tlak a zajímalo by mě, jak se s tím poprali

Ivanule
22.07.2023 5 z 5

Tom Felton - aneb jak moje děti po přečtení knihy, kterou jsem četla s nimi, říkají hajzlík na koštěti, se nám velice líbil a popravdě jsem vůbec nevěděla,že Tom měl v životě takové problémy, které v knize popisuje. Rozhodně mě tato kniha velice bavila, a bylo skvělé nahlédnout do života tohoto mladého herce, kterého známe jako Malfoye:)

Sianka
21.07.2023 5 z 5

První cca dvě třetiny knihy byly zajímavým pohledem do zákulisí natáčení filmů, což mě bavilo, poslední třetina pak byla pohledem do nitra bolavé a současně vzdorující duše, což bylo popsáno způsobem, jaký jsem neočekávala a lehce šokovaná hltala stránku za stránkou, ač se to četlo mnohem obtížněji než začátek. Ráda bych jednou zjistila, že se Tom vydal po své vysněné cestě a že to nejhorší má skutečně za sebou.

klaraj093
19.07.2023 5 z 5

Kniha je moc hezky napsaná. Přečtete ji prakticky za chvilku. Má krátké kapitoly a Tom to sepsal opravdu krásně. Nahlédneme do zákulisí Harryho a hlavně Tomova života, kdy to vždy nebývalo lehké.