Spoza čarovného prútika: Magické dospievanie filmového čarodejníka

Spoza čarovného prútika: Magické dospievanie filmového čarodejníka
https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/525346/bmid_spoza-carovneho-prutika-magicke-dos-653fc9644bd31.jpg 5 1523 1523

Ohlásili prestávku a Gambon vyčaroval zo svojej brady cigaretu. Nás dvoch bolo často vídať pred skladom, v ktorom stála Astronomická veža, ako si užívame „závan čerstvého vzduchu“, ako sme tomu hovorili. Okolo nás pobehovali maliari, štukatéri, tesári a elektrikári a medzi nimi sme ja a Dumbledore poťahovali z cigariet. Dospievanie Toma Feltona od nakrúcania filmu Piadimužíci po úlohu čarodejníka rozhodne nemožno označiť za obyčajné. Vo svetle reflektorov sa ocitol už ako dvanásťročný, keď získal kultovú rolu Draca Malfoya vo filmoch o Harrym Potterovi. Tom prvý raz úprimne a s humorom jemu vlastným opisuje, aké to bolo vyrastať na plátne a byť súčasťou čarodejníckeho sveta. Hovorí o zlomovom bode vo svojom živote, o filmovom zákulisí a priateľoch, ktorých počas desiatich rokov získal, ako aj o kladoch a záporoch slávy a života po skončení nakrúcania potteroviek. Pripravte sa na stretnutie so skutočným čarodejníkom.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Umění
Vydáno: , Ikar (SK)

Beyond the Wand: The Magic and Mayhem of Growing Up a Wizard , 2022

johi_murasova
18.06.2023 4 z 5

(SPOILER) Pro fanouška světa Harryho Pottera je to naprostá nezbytnost! Je to skvěle napsané, Tom popisuje svůj příběh před, během a po natáčení HP a musím říct, že je opravdu skvělý vypravěč. Kniha působí velmi mile, upřímně a skromně a určitě mi změnila pohled jak na postavu Draca, tak na samotného Toma, jakožto člověka. Velice mě překvapila poslední část o jeho problémech a osobním životě, neměla jsem sebemenší tušení. Za mě to byla opravdu krásná kniha, která splnila mé očekávání, a velké plus přidávám za fotky v knize. Jediné co mě mrzelo bylo spoustu překlepů a gramatických chyb.

Anitram22
18.06.2023 5 z 5

Pro mne byla kniha velkým překvapením. Tom svůj příběh popisuje hezky, tak jak vše je a s pokorou. Příjemné, odpočinkové čtení. Teď se na Draca v HP dívám úplně jinak. Knihu určitě doporučuji.

Kee
16.06.2023 3 z 5

Autobiografie Toma Feltona je zajímavým čtením zejména pro fanoušky světa Harryho Pottera kvůli bezpočtu historek z natáčení, stejně jako možnosti lehce zahlédnout opravdové charaktery ostatních herců, kteří se podíleli na filmovém zpracování. Myslím, že fanoušky HP kniha příjemně překvapí, opravdu je čtivá a laskavá; je znát, že Tom Felton vzpomíná především s láskou.

Mě osobně do vyprávění vtáhl zejména závěr knihy, kde jsem se dozvěděla (což jsem netušila), že se Felton potýkal s odvrácenou stranou slávy a sebou samotným. Musím říct, že tento úsek je velmi mocný, protože je opravdu autentický a bez příkras (zejména setkání se "třemi králi"). Zde jsem se cítila vážně pohlcená.

Přesto musím říci, že literárně pro mě kniha nijak nevyniká, ačkoliv se také řadím mezi fanoušky HP. Nevím, jestli je to překladem nebo autorovým psaním, protože jak jsem již řekla, v závěru knihy ukázal, že spisovatelský talent má.

S kouzelnickou hůlkou je taková fajn jednohubka, krátká exkurze do kouzelnického světa pro všechny, pro něž něco znamená.

mar.jir
15.06.2023 5 z 5

Přistupovala jsem ke knize trochu s despektem. Přece jen vyšla v době, kdy se s autobiografiemi slavných herců roztrhl pytel. Ale byla jsme neuvěřitelně příjemně překvapena. Tom Felton není jen dobrý herec, ale umí opravdu dobře psát. Jeho příběh a sebereflexe mě pohltila a knihu jsem přelouskala během chvilky. Historky ze života a z natáčení byly laskavé, vtipné a vrátily mne (jako milovnici Harryho Pottra) do vlastního dospívání a krásného světa HP. Doporučuji všem i skeptikům, myslím že kniha málokoho zklame.

Janamed
14.06.2023 4 z 5

Rovněž patřím do generace fanoušků Harryho Pottera. Ve svých představách jsem si přehrávala moment, jak mi v naší poštovní schránce přistane tak toužebně očekávaný dopis z Bradavic (a jednoznačně nejsem jediná). Místo magického dopisu mi však v ruce přistál Tom Felton! Bohužel, na Bradavice jsem asi už dost stará, ale Feltona jsem otevřela! Jako předvoj k Alanovi a mé slabosti ke světu plného magie, jsem přeci nemohla udělat jinak

A Tom mne přesvědčil, že je vlastně úplně normální klukočlověk i se svými chybami. Alespoň jemu bylo v jeho rychlém dospívání dopřáno trochu té normálnosti a s postupnou zralostí i pokory. Upřímně, díky této autobiografii mi je blízký. Možná jsem ovlivněna svým aktuálním věkem a zralostí, v každém případě se na něj teď dívám jinýma očima, dívám se na něj jako na Toma, ne na zlomyslného Malfoye. Ba co víc, nadchly mne jeho eskapády s Anthony Hopkinsem, a úsměv mi vykouzlil moment jeho setkání s úžasným Gary Oldmanem. A konečně, kvituji jeho náhled na britské a americké herecké/životní prostředí.

Za sebe jako čtenářku, ale i fanouška Harryho Pottera mohu knihu určitě doporučit, nejen pokud se chcete seznámit se zákulisím z natáčení (nikoliv pouze Harryho Pottera), ale rovněž chcete porozumět mechanismu, jak se s dětskými herci pracuje. Memoáry se čtou neuvěřitelně rychle a lehce, jsou chvíle, kdy vám vykouzlí i úsměvný úšklebek na tváři. A pak se divíte, že vlastně otáčíte poslední stranu.

Takže ano, Tom Felton není jenom Draco! Je především Tom. A co si z memoárů asi odnáším nejvíce? To, že točit Harryho musela být velká legrace (řekla bych, že nejpoužívanější slovo v celé knize). A potom, že jsem opravdu bohatá. Mám svou rodinu (ale to jsem věděla. Někdy je potřeba si to připomenout.).

Gooverka
12.06.2023 4 z 5

Pro všechny milovníky HP je tohle must read čtení. Vlastně si jen hodně potvrdíte, jak výjimečné natáčení bylo. Trochu mě mrzel závěr, kdy jsem čekala trochu víc o Tomově nynějším životě.

iLuciferie
11.06.2023 4 z 5

Mě to bavilo. Nepovažuji se za nějakého fanatického fanouška HP (ano, knihy jsou sice tak trošku moje srdcovka, ale filmy jsem viděla asi každý jen jednou, možná první tři dvakrát..) a i v knížce mě vlastně část o kouzelnickém natáčení bavila zrovna nejmíň. Velmi jsem si užívala zejména začátek, kdy mi přišlo, že autor píše s takovou milou lehkostí. Jestli to psal opravdu sám, tak tedy klobouk dolů!

Potolu
10.06.2023 4 z 5

Spisovatelský není kniha úplně žádným skvostem. Aspoň pro mě, ale... Moc mě bavilo vyprávění z osobního i profesního hlediska. Ne jednou jsem se poťouchle smála ... :-) Nicméně jsem velmi ráda, že jsem knihu přečetla, protože mi přiblížila osobnost Toma Feltona se vším všudy. Už nikdy nebude záporák...

Dietwithstyle
08.06.2023 4 z 5

Moc dobre napsane, mela jsem pocit, ze jsem knihu precetla doslova za chvili. Bavily me vsechny casti pribehu, nejen ty o HP. Konec prekvapivy, ale poucny..ne kazdy by o sobe dokazal napsat neprijemnou pravdu, natoz verejne znama osobnost.

Adonysek
06.06.2023 5 z 5

Kniha mě bavila, Harry Potter je můj oblíbený film a Feltona mám ráda. Kniha je nejen o natáčení HP,ale i o jeho životě mimo něj.Konec mě dojal.Je smutné, čím si prošel,tak snad už se mu bude dařit lépe.

last.moonlight
05.06.2023 4 z 5

Za mě skvělá kniha / zpověď mladého herce. Velmi otevřeně vypráví o svém životě, o svých pocitech. Běžný člověk by netušil, co všechno může prožívat takový herec, a že i herec může chtít být normálním člověkem, co má čas na své koníčky, má svůj klid, apod. Závěr je k zamyšlení a pro mě velmi motivační.

nela3812
04.06.2023 4 z 5

Tom má na vyprávění opravdu talent a hned od prvních stran si dokázal získat mou plnou pozornost pro příběh, který vyprávěl. Potvrzuje to i fakt, že jsem celou knihu přečetla za méně než 24 hodin, tak moc mě to pohltilo!

Radosti i strasti podává s nadhledem, upřímnosti, humorem i uvědoměním sobě vlastním. Především v první polovině knihy jsem se nasmála jako dlouho ne a obohatila jsem se o další zajímavá fakty z natáčení HP. Skrze Toma jsem navíc měla možnost blíže poznat i další herce z HP a bylo to milým překvapením. V druhé polovině knihy, a především pak v jejím závěru, především Tom důležité poselství a čtení je náročnější. I přesto se toho však ujal skvěle a i přes těžké téma si udržel mou plnou pozornost. Hltala jsem každou stránku, každé slovo, jen abych věděla jak to všechno zvládl.

Upřímně a otevřené vyprávění, ve kterém si každý čtenář určitě najde části, které jeho mysl obohatí. Ať už je to boj se sebou samým, herecké začátky či zajímavosti z HP.

Vyprávění Toma je skutečně obohacující a velmi chytlavé. Jakmile se do čtení pustíte, budete stěží odkládat.

Hodnotím 4,5/5. Jediné mínus jsou za mě fotografie, které nejsou v průběhu celé knihy, ale jen hromadně ve 2 částech. Uvítala bych je v průběhu vyprávění, aby Tomova slova doplnily.

pakoshka
30.05.2023 4 z 5

Oddychovka, která přenese nejen do světa HP, ale i do Hollywoodu. Jemné, milé, zábavné, s nějakými těmi chybami.

Mathiola8
29.05.2023 5 z 5

Harryho miluju. Toto nahlédnutí do zákulisí bylo moc fajn.
Je to dojemná kniha. Doufám, že se ti Tome už bude jen dařit.

Lokina
28.05.2023 5 z 5

(SPOILER) Jakožto milovnice HP jsem si nemohla nechat uniknout knihu od Toma Feltona. Už v mládí jsem měla ráda Harryho, ale více mě to táhlo ke Zmijozelu, zvlášť pak k Dracovi.
Už ze začátku knihy jsem byla nadšená, protože na mě vykoukla koláž fotografií z Tomova života na vazbě knihy, jak zepředu i ze zezadu. Fota nejen z jeho života, ale i z natáčení různých filmů najdete i uprostřed knihy a to už jsem byla v sedmém nebi.
Za mě se jedná o velmi povedenou biografii zobrazující život mladého, talentovaného herce, ale i odvrácenou stranu slávy. Velmi překvapující a znepokojující byla část o jeho působení v LA.
Tom se vskutku v něčem podobá Dracovi, ale na rozdíl od něho, on vyrůstal v rodině která ho miluje a podporuje. A i to se odráží v jeho stylu psaní. Kniha se četla velmi dobře, srozumitelně, je to napsané s citem, pokorou, lidskostí a humorem.
Každému fanouškovi vřele tuto knihu doporučuji. Já jsem si ji vskutku užila.

postrach
28.05.2023 5 z 5

Kniha mě překvapila.Velmi dobře se četla.Zhltla jsem ji (víkendové počtení).Nesnáším Draca!

lacinq
27.05.2023 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila, zaslouží plné hodnocení. Mnohé už bylo řečeno. Ano, najdeme vzpomínky na natáčení HP, ale i na jiné filmy a dětské reklamy, ale taky střípky ze života autora. Co musím zdůraznit a za co si kniha zaslouží 5*, je neuveřitelná pokora, vděk a skromnost, které dýchají z každé stránky, láska a úcta k rodině, přátelům, kolegům, životu a taky laskavá povaha, která zároveň připouští chyby a dětské a pubertální činy. Toma si lze viditelně vážit nejen jako herce, ale i člověka. Nádhera. A jen tak mimochodem jsem těsně před touhle autobiografií četla tu od M. Perryho. Skvělá povaha Toma tak ještě víc vynikla, protože M. Perry působí jako rozmazlený sobecký fracek, který celý život chlastá a fetuje (závislost je mrcha, ale on měl desítky milionů dolarů a 30 let na to s tím něco udělat a jen tak mimochodem přiznává, že kvůli svojí závislosti zničil kariéru herečce a režisérovi, ale co už, on za to nemohl, to ta jeho závislost). Kniha od Toma pak působí jako balzám na duši. Otevřenost o negativním období v jeho životě také překvapí. Celou knihou prostupuje vděk za všechno a za všechny v jeho životě. Lze doporučit všem, nejen fanouškům HP, což já taky úplně nejsem.

SilviiM
22.05.2023 5 z 5

Původně jsem se do knihy chtěla jen kuknout. Ale realita vypadala jinak.
Knihu jsem hltala a užívala si ji. Nejsem vyloženě fanoušek Harryho Pottera, ale kniha opravdu stála za to.
Všechny Tomovi osobní historky, i historky z natáčení ..
Konec mě rozsekal, nečekala jsem to.. Nevěděla jsem, že měl takové problémy. Jeho zpověď byla upřímná a šla až na dřeň.
Jsem ráda, že jsem knihu chtěla JEN vidět, protože nakonec jsem se dostala k jedné z nej knih tohoto roku. Zatím ...

roman9276
22.05.2023 5 z 5

(SPOILER) Tohle byla jedna z nejlepších autobiografií, kterou jsem četl. Už jen ta předmluva od Emmy Watson, to mi srdce plesalo. Ty dětské příběhy jak z natáčení Harryho Pottera, tak z autorova soukromého života jsem hodně žral a místy jsem se zasmál, že je opravdu Draco Malfoy i ve skutečnosti. Skvěle popsané dětství, kdy je vidět, že autor je pořád tím malým raubířem, co býval. Dále pro mě bylo velkým překvapením, že jsem občas přemýšlel, proč se Tom Felton nikde moc neobjevuje, proč nehraje tolik jako někteří herci z Potterovské série a tady na to dostaneme odpověď. Dalším překvapením pro mě byla i odvrácena tvář slávy, kterou tady popsal fakt skvěle. Každý potterhead tohle potřebuje, o tom nepochybuju.

Fortuna7
19.05.2023 5 z 5

Wow. Úžasná kniha plná humoru, zajímavostí z natáčení Harryho Pottera a hlavně pohledu do osobního života Toma Feltona. Kniha byla neskutečně čtivá, a to hlavně díky skvělému stylu psaní. Považuji se za velkého fanouška Harryho Pottera a toto nahlédnutí nejen do samotného procesu natáčení, ale hlavně do života herců, pro mě bylo neskutečně dojemné. Po přečtení této knihy jsem si Toma Feltona ještě víc oblíbila a těším se, až se znovu podívám na filmy a vzpomenu si na ty dokonalé historky z natáčení. Tuto autobiografii budu doporučovat úplně všem :-).