Spoza čarovného prútika: Magické dospievanie filmového čarodejníka

Spoza čarovného prútika: Magické dospievanie filmového čarodejníka https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/525346/bmid_spoza-carovneho-prutika-magicke-dos-653fc9644bd31.jpg 5 1499 379

Ohlásili prestávku a Gambon vyčaroval zo svojej brady cigaretu. Nás dvoch bolo často vídať pred skladom, v ktorom stála Astronomická veža, ako si užívame „závan čerstvého vzduchu“, ako sme tomu hovorili. Okolo nás pobehovali maliari, štukatéri, tesári a elektrikári a medzi nimi sme ja a Dumbledore poťahovali z cigariet. Dospievanie Toma Feltona od nakrúcania filmu Piadimužíci po úlohu čarodejníka rozhodne nemožno označiť za obyčajné. Vo svetle reflektorov sa ocitol už ako dvanásťročný, keď získal kultovú rolu Draca Malfoya vo filmoch o Harrym Potterovi. Tom prvý raz úprimne a s humorom jemu vlastným opisuje, aké to bolo vyrastať na plátne a byť súčasťou čarodejníckeho sveta. Hovorí o zlomovom bode vo svojom živote, o filmovom zákulisí a priateľoch, ktorých počas desiatich rokov získal, ako aj o kladoch a záporoch slávy a života po skončení nakrúcania potteroviek. Pripravte sa na stretnutie so skutočným čarodejníkom.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Umění
Vydáno: , Ikar (SK)

Beyond the Wand: The Magic and Mayhem of Growing Up a Wizard , 2022

dam.si.knihu
06.11.2023 5 z 5

Přiznám se, že jsem nikdy nebyla fanoušek životopisných knih. Ale když jsem viděla vydání té od Toma Feltona a Alaricka Rickmana, tak jsem byla na vážkách. Má zvědavost byla velká, protože kdo by nemiloval Harryho Pottera? Nicméně když jsem zjistila, že se chystají audioverze, jež budou číst jejich čeští dabéři, tak bylo jasné, že si musím počkat! Nabídku od @nakladatelstvi_rosier jsem nemohla odmítnou a rozhodně jsem neudělala chybu! Kniha S kouzelnickou hůlkou v audioverzi a podání Radka Škvora je prostě pecka! Mám pocit, že kdybych měla papírovou verzi, tak si ji neužiju tak, jako jsem si ji užila takhle!

Tom vypráví o svém životě aka herce, a provádí nás svou hereckou cestou ve filmu o Harry Potterovi a nejen v něm. Ale nepíše jen o své kariéře, ale i o své rodině, dospívání a různých útrapách svého života. Jestli se do knihy pustíte, tak věřte tomu, že se opravdu nudit nebudete. Je tu spousta vtipných historek, které Vás opravdu a upřímně rozesmějí. Nicméně není to jen procházka růžovou zahradou, ale Tom ukazuje i jiné stránky, které Vám vženou slzy do očí. Pokud si teď pustíte HP znovu, tak věřte tomu, že na Draca Malfoye bude nahlížet trochu jinak a budete si všímat spousty věcí, jež v příběhu popsal.
Pokud jste milovníci HP, tak by Vás tohle nemělo minou, a pokud chcete mít z knihy ještě lepší zážitek, zvolte audioverzi, protože já nelitovala ani minuty a příběh jsem poslouchala v každé volné minutě a nechtěla jsem, aby skončil. Připadala jsem si jako na výletě se svým nejlepší kamarádem. :)

Ivanka83
31.10.2023 5 z 5

Parádní. Nejen pro fanoušky HP.
Zajímavosti nejen z natáčení. Doplněno fotografiemi.
Vrátili jsme se zpět do Bradavic a moc jsem si to užila.
A nemůžu si pomoct, najednou mi je Drako o něco bližší.
Tom to neměl vždy jednoduché a obdivuji ho za to, jak se s tím srovnal a ještě se s námi o to podělil.
Doporučuji.

milary
21.10.2023 4 z 5

Fronta v knihovně byla dlouhá. Ale i kdyby se mi nepoštěstilo jinde dřív, počkala bych si. Knížky o Harrym & comp. mám moc ráda. (Jednou za čas si s mým mužem uděláme "maraton" a skoukneme filmy takřka v jednom zátahu. I když mě vždycky berou čerti z pár posledních scén v samotném závěru). :)

Obdivuju hluboce J. K. Rowlingovou za způsob, jakým dokázala připomenout dětem (i dospělým) roli věrnosti a přátelství v odvěkém a nikdy nekončícím zápase dobra a zla. Díl za dílem je střet pronikavější, zlo je krutější a rozpínavější, postavit se mu se zdá nemožné, je to nesnadné, nebezpečné a - nevyhnutelné.

Tom Felton namixoval ve své autobiografii idylické pošťuchování i to, kdy byl v ringu dosavadního života odpočítáván. Přes roztomilou a značně humornou úvodní část, ve které líčí své dětství a první počiny "na place", se dostává ke konkurzu na film o H. P., roli Draca a nečekaně dlouhému "období odbarvených vlasů".
Své usilování o život "normálního puberťáka" špikuje střídavě ne vždycky šťastnými pokusy, jak ho dosáhnout :) a objevováním světa "seriálového" dětského herce v dlouhodobém angažmá.
Ten svět je plný povinností, omezení, zajímavých lidí, neprofesionálního blbnutí dorostu, k prasknutí napjaté tolerance dospěláků a balancování na hraně popularity a touhy po "normálním životě". To tam zaznívá mnohokrát.
A nezvykle mnohokrát taky zazní přejný obdiv k podobně starým kolegům a pokorná úcta zejména k - většinou už dávno - věhlasným profesionálům, kterého je tam sice až dost a někdy působí jako dojemné díky při předávání Oskarů, - ale víte co? Já mu to fakt věřím. I kvůli zmínkám o četných přetrvávajících přátelstvích s "nebelvíráky" a kdekým z toho "světa", té zvláštní a nesnadné zkušenosti, kterou žil.

No a nakonec taky Tomův zápas mezi dobrem a zlem. Tentokrát natvrdo.
Jím líčený je ale očividně jaksi pro úplnost. Bulvár v ničem nepřipomíná.

Proč to píšu tak dlouhé? Protože to stručněji nechci. Původně jsem to sfoukla pár větami a třemi hvězdami. Ale nebylo to ono, přestože mi v knížce ledasco přebývalo i chybělo. Stojí za víc.

april4
19.10.2023 3 z 5

Já budu evidentně vybočovat z davu, ale knížka mě nijak výrazně nenadchla. Mohu o sobě prohlásit, že ač mudla, tak jsem velký Potterofil ... a možná právě proto jsem čekala víc. Víc podrobností, zážitků a dojmů. Takhle mi to připadalo, že Tom procházel studii, občas se někde zastavil, s někým krátce pohovořil, střihl si pár scén a pokračoval dál. Pak to naházel na papír stylem, který se zrovna dvakrát nedá nazvat literárním talentem. Nejzajímavější mi přišla závěrečná část knihy, tam je to to, co by si člověk pod autobiografií představoval. Pochvalu určitě zaslouží i nadhled nad svým životem, ale upřímně, kdyby nebyl v díle obsažen ten čarodějnický fenomén, tak na dračku asi nepůjde.

Dom95
17.10.2023 5 z 5

Tak tohle byla bomba.
První polovina knihy mi přišlo, že jí napsalo 12 leté dítě, ale krásně to zapadalo do období, ve kterém se kniha odehrávala. Roky střídaly roky a najednou mi přišlo, že už to nepíše dítě. A teda co si Felton prožil s návykovými látkami a následnou terapií - to by stálo i za film. Třeba by někdy mohl napsat i scénář. Myslím, že inspiraci má kde čerpat.

Wajny
16.10.2023 5 z 5

Audiokniha

Toto je moje první audiokniha a jsem nadšená! K běžné četbě mi teď ještě přibydou audioknihy, protože když už jste večer totálně oddělaní, tak vždy zvládnete poslech minimálně jedné kapitoly a to je prostě skvělé! Takže poprosím tipy na skvělé audioknihy

Jsem fanynkou Harryho Pottera, takže je jasné, že knižní verzi S kouzelnickou hůlkou mám samozřejmě už doma, jen přečíst ji nějak nestíhám. Takže když mi přišla nabídka audioknihy, ihned jsem po ní skočila. Děkuju @nakladatelstvi_rosier @nakladatelstvi_prah @audioteka_czsk #spoluprace

Na začátku chci ocenit výkony Radka Škvora a Anežky Pohorské, kteří namluvili tuto audioknihu. Anežka namluvila předmluvu, kterou napsala Emma Watson a Radek pak samotný text. Jen díky jeho (jejich) předčítání, to byl tak skvělý autentický zážitek! V téměř všech pasážích totiž slyšíte typický Dracův projev a já se musím přiznat, že v některých situacích mi přišlo, že stojí vedle mě, šklebící se a s typickými ulíznutými blonďatými vlasy.

Audiokniha nás provází Tomovými začátky herectví, jeho cestou k roli Draca Malfoye a samotným natáčením Harryho Pottera. Harry Potter figuruje v knize často, protože je velkou součástí jeho života a jak sám Tom říká, je za něj vděčný. Jednotlivé kapitoly jsou plné vtipných zážitků (i s jeho hereckými kolegy) a zároveň se nebojí otevřít ani vážnější témata. Líbí se mi jeho odvaha a nadhled s jakým vše vypráví. Jsou tu i skutky, které jsou špatné, ale on tím, že o nich mluví, právě ukazuje všem, že každý někdy dělá chyby, ale pokud se z nic poučíte a nevzdáte se, vše dobře dopadne.

Posloupnost vyprávění mi připomínala život Draca Malfoye v HP. Ze začátku veselé momenty a pak je střídají ty pochmurné a bolestné, ale v obou dvou případech, u Draca i u Toma, vše dopadne dobře.

Tom působí jako obyčejný člověk, kterého nezlákalo pozlátko slávy a jeho velkým snem je žít normální život. Zmínka o tom, jak se těší až se se svými malými mudly koukne na filmy HP, mě dojala. Celé vyprávění na mě působí upřímně a líbí se mi, že Tom se bere přesně takový, jaký je.

Celá audiokniha je srdečná, dojemná, místy smutná, ale hlavně je opravdová! Doporučuju ji všem fanouškům Toma Feltona (to je totiž nutnost), ale i nefanouškům, protože už dlouho jsem neslyšela, tak povedenou autobiografii.
Hlas Radka Škvora dodal příběhu osobitost a dojem, že Tom Felton sedí vedle vás (v mém případě - leží u mě v posteli).

Instagram - Nikmakbooks

knizni.taurus
16.10.2023 5 z 5

“Draco Malfoy byl chlapec, který neměl na výběr. Ovládal ho panovačný otec, tlačili na něj smrtijedi, děsil se, že ho Lord Voldemort zabije. Jeho činy zkrátka nebyly jeho vlastní. “ ...... “Na place se nediskutovalo, zda Draco s určitostí ví, že je to Harry Potter. Dle mého názoru přesně ví, kdo to je. Tak proč to neřekne? Podle mě proto, že chlapec, který neměl na výběr, si konečně mohl vybrat. - T. Felton

Jsem milovník Harryho Pottera (eh, zejména filmů, ale ty knihy taky dočtu, fakt!) :D Když jsem tedy zjistila, že tahle kniha bude vycházet, tak jsem věděla, že ji číst budu. No a nejdřív si ke mě našla cestu audioverze, za kterou moc děkuji @audioteka_czsk @nakladatelstvi_prah @nakladatelstvi_rosier :)

Kniha je takovým upřímným vyprávění cesty Toma Feltona filmovým průmyslem. Vypráví spoustu historek z natáčení, z jeho konkurzů (nejen) na Harryho Pottera a hodně historek s jeho milující rodinou. Filmy o kouzelném chlapci mu samozřejmě změnili život ve velkém a tak se tady dozvídáme hodně o jeho období v době natáčení, o jeho vztazích s ostatními herci (jako prolog od Emmy Watson je na takovou dojemnou slzičku) a o jeho vyrůstání mezi staršími bratry. Tom nás neochudí ale ani o období po Harrym, svěří se nám se závislostí, se zkušenostmi s léčebnami atd.

Všechno tohle nám vypráví s pokorou. Z celé knihy je cítit vděk, upřímnost, láska. Láska ke spoluhercům, láska k filmu, láska k rodině, láska ke své postavě. A musím říct, že i já na postavu Draca budu teď nahlížet trochu jinak. :)

To, že je to namluveno dabérem Draca Malfoye (R. Škvor) to vystřelilo úplně na jinou úroveň. Máte před očima všechny ty scény o kterých mluví a toho Draca, který v té scéně figuruje. Dabér odvedl vynikající práci, vše hovořil tak, aby z toho byly znát všechny pocity Toma. Poslouchaní téhle audioknihy jsem si opravdu užila. Prostě pokud hledáte upřímnou “zpověď života jednoho herce, který se nám zapsal do srdcí, tak tohle si musíte přečíst (nejlépe i poslechnout).

Miluju. Takže už je podzim a období HP je tady. Pojďte si přečíst tuhle knihu a následně si pusťme všechny HP filmy. Platí?

VendulaB
16.10.2023 4 z 5

Pro fanoušky H.P. velmi atraktivní kniha, která popisuje především zákulisí natáčení. Bohužel se jedná o převážně krátké historky popisující, jak moc autor miloval a obdivoval svoje jednotlivé kolegy. Na knize se výrazně podepsala skutečnost, že ji nepsal žádný zkušený autor - působí velmi upřímně a přirozeně, ale ne příliš profesionálně.

EF1
15.10.2023 5 z 5

Kniha mě překvapila svou otevřeností a pokorou autora. Rozhodně doporučuji nejen milovníkům kouzelnické ságy o Harrym Potterovi.

Gracinka
14.10.2023 3 z 5

Tom rozhodně umí poutavě psát. Akorát jsem čekala víc zážitků z natáčení Harryho Pottera.
Co mě hodně zklamalo, tak to, že jsou v knize hrubky. To je ostuda. Shoda přísudku s podmětem patří mezi základy...

Njangu
14.10.2023 5 z 5

Wau!!!!!
Bomba!!!!
Musím říct, že tahle knížka mě totálně rozsekala!!! Chtěla jsem si jí přečíst, ale protože času je málo, pustila jsem si audio. Miluji Harryho Pottera a zajímalo mě, jaké zajímavosti se v knížce objeví. Část, kde Tom popisuje období natáčení je super. Nahlédnout pod pokličku natáčení je nádherný zážitek pro všechny milovníky této série. A není to jen o natáčení filmů, ale i tom, jaký se J.K. Rowling povedl přesah, nejen generační, ale v příběhu je spousta hlubokých myšlenek a životních mouder.
Ale v té knížce je toho mnohem, mnohem víc. Vyprávění o Tomově dětství, rodině a následně o vypořádání se s těžkými životními situacemi, které ke slávě a různým nemocem patří.
Jsem nadšená, že jsem knihu poslechla a nezastrčila jí do pořadníku.

kurama45
10.10.2023 5 z 5

Draco Malfoy bol odjakživa moja najobľúbenejšia Potterovská postava, ale o hercovi som nič nevedela. Kniha ma príjemne prekvapila. Bola skrátka kúzelná a napriek tomu normálna. Začala som počúvať kvôli Dracovi, ale veľmi rýchlo som sa bavila a zaujímala aj o Toma. Potešilo ma, že aj niekto taký slávny viacmenej túži iba po pokoji a normálnom živote s priateľmi. A keď napokon došlo na temnejšie kapitoly pri konci, bol mi Tom už natoľko sympatický, že som pri slovách o psychických problémoch a závislostiach prekrútila očami iba raz :).

"Uvědomil jsem si, že předtím jsem byl ve stavu naprosté otupělosti. Nebylo to tak, že bych se chystal skočit z mostu. Problém byl v tom, že jsem neviděl žádný rozdíl mezi skokem z mostu a výhrou v loterii."

Táto kniha je skrátka magické klbko vrelých pocitov. Pútavo popísala obyčajné aj neobyčajné dospievanie a dúfam, že bude niekedy herec s perom v ruke čarovať znovu. Pokojne o ďalších 30 rokov.

kaca1530
09.10.2023 4 z 5

Nedávno jsem četla autobiografii Matthewa Perryho, která mě zklamala. Každopádně i přestože se mi potvrdilo, že to asi nebude můj žánr, tady to byla úplně jiná liga. Tom je sympaťák s pokorou a dozvíme se toho hodně z prostředí HP i mimo něj. Ještě chci ocenit zpracování a soundtrack audioknihy.

Nuttelka
08.10.2023 5 z 5

(Audiokniha)
Musím říct, že audioknihu jsem si poslechla z čisté zvědavosti... a teeeda... nečekala jsem, že mě uchvátí.. miluju všechny filmy s Harrym a přiznám se, že knihy na mě ještě stále čekají :-) Ale nakouknout pod pokličku života Toma Feltona v podání skvělého Radka Škvora, nemám slov, opravdu.. ať už jeho začátky ve filmu, tak jeho velkou kapitolou života HP.. zážitky z natáčení, jak to vnímal jako "malý" kluk až po závěrečný díl, celá rodina kolem HP mě uchvátila ještě více.. A jeho nejtěžší boj? Ani jsem nedutala.. Kniha je úsměvná, milá, srdečná, ale i dojemná a místy i smutná až srdcebolná.. Tome, jako všichni fanouškové po celém světě, DĚKUJI

Schmetti
07.10.2023 5 z 5

Kniha Toma Feltona před pár týdny vyšla jako audiokniha, ale s překvapením! Předmluvu, napsanou Emmou Watson, namluvila Anežka Pohorská, která propůjčila svůj hlas filmové Hermioně a samotný text Toma namluvil dabér Draca Malfoye, tedy Radek Škvor!

Oba dabéři udělali úžasnou práci. Jejich projev je dokonalý, stejně jako celá kniha. Je to nejlepší čtený projev v audioknize, jaký jsem kdy slyšela. Neskutečně příjemně se mi poslouchal a nechtěla jsem, aby kniha skončila

Tom svou knihu napsal tak moc upřímně a bez žádných okolků, svěřil se se svým dětstvím, s veselými zážitky, ale také se svou rodinou a tou nejtěžší životní situací.

Na začátku se dozvídáme, jak přišel k herectví a co měl už jako malé dítě za zájmy. Vypráví nám své první zkušenosti s herectvím, jaké filmy natočil, až se dostal k natáčení veledíla jménem Harry Potter. HP se objevuje během celého čtení, poněvadž je součást Tomova života a je za to vděčný. Pobavíte se vtipnými zážitky s filmovým Brumbálem nebo s nepříjemnou situací s filmovým profesorem Snapem, který měl srdce ze zlata. Poslouchat, jak probíhalo natáčení a jak se chovali herci mimo kamery, je naprosto boží

Tento malý blonďatý rebel vyrostl a trávil část života v LA, kde ho potkaly ony těžké životní situace. Tom bojoval se svou psychikou a svěřuje se se vším, jak se cítil uvnitř nitra a jak se ze všeho dostal. Tahle pasáž vás zasáhne nejvíce, já vše hltala a cítila s Tomem, bolelo mě poslouchat, co si vše musel zažít. Myslím, že v této části se mnoha čtenářům změní pohled na tohoto vynikajícího a vřelého člověka. Už ho nebudete vnímat jako grázla z HP, ale jako skutečného Toma Feltona.

Pamatujte, bohatým vás nedělají peníze, ale to, zda máte milují lidi kolem sebe, zda máte rodinu, lásku a přátele.

Doporučuji jak nejvíc mohu. Je to skvost a já ji zbožňuji

Lejčís
05.10.2023 5 z 5

Herce je občas těžké vnímat jako "normální" lidi. Obzvlášť herce bohaté a tolik slavné, jako je např. právě Tom Felton. Málokteří herci Vám navíc umožní do svých skutečných životů opravdu nahlédnout, a pokud ano, většinou sdílí jen to dobré, u těch mladých spíše prostřednictvím sociálních sítí, kde nemáte možnost ani nahlédnout výrazně hlouběji.
Tom Felton na to však šel jinou, ne tolik tradiční cestou, po které fanoušci tak touží - poskytl jim knihu. Ta kniha je upřímná, otevřená, nesmírně vtipná, kvalitní a velmi čtivá, přestože sám autor není žádný velký spisovatel. A k tomu všemu se nebojí otevírat vážná témata svých temnějších dnů a zkušeností, díky kterým získává celá autobiografie daleko hlubší význam: ta kniha je totiž v jistém smyslu terapeutická, a to nejen pro Toma samotného, ale také pro lidi, ať už jeho fanoušky či nikoli, kteří si něčím podobným jako on sami prošli.
Proč byste si tedy knihu měli přečíst, ať už jste nebo nejste fanoušky Toma Feltona? Protože se zde dozvíte spoustu vtipných historek z natáčení nejen Harryho Pottera, protože Vám povypráví o legendách britské kinematografie a protože Vám povypráví o pocitech, které občas zažívá každý z nás - že i když máte šťastný život, je v pohodě občas nebýt v pohodě...
A proč byste si měli poslechnout audioknihu? Protože ji načetli čeští dabéři Draca Malfoye a Hermiony Grangerové, a to je přece důvod, který mluví za vše, no ne? :)

betička
05.10.2023 5 z 5

I když nejsem žádný ohromný fanda knih o Harry Potterovi a už vůbec nevyhledávám životopisné knihy (a to hlavně takové, které napíšou lidé ve 30 letech :-) např.) Tady jsem teda udělala celou řadu vyjímek a nelituju.
Opravdu se moc hezky četla, člověk měl možnost nakouknout do zákulisí filmování, nejenom HP. Člověk si uvědomí jak hlavní protagonisté žili ve skleníku a jak je ovlivňovali ne rodiče a spolužáci, ale herci a lidé ze štábu. Jak vlastně 10 let žili nějaký život, který jednoho dne skončil a oni byli hozeni do života, který vlastně neznali - začaly filmovat děti ve věku 9-12 let a končili vlastně dospělí lidé, kteří neměli soukromí a vraceli se do světa, který moc neznali ...
Líbí se mi současný nadhed Toma Feltona a jeho odvahu jít s kůží na trh a přiznat si i rozhodnutí a skutky, které nejsou chválihodné a tím ukázat dětem a mladým, že po každém pádu je možné se zvednout a jít dál.

markinho962
03.10.2023 3 z 5

Jako pro Potterfily nutnost, ale ani to mi nedovolilio dát vyšší hodnocení, informace ok, ale přeslazené komentování všeho mi nepřijde jako reálné. Chtělo by to něco, z čeho si sedneme na zadek, ale takhle mi za nejlepší část přišla epizoda s Alanem a jeho pláštěm.

Besa
30.09.2023 5 z 5

Bolo mi potešením čítať túto knihu. Potvrdilo to presne, čo som si o Feltonovi myslela. Vlastne sa to hovorilo o ňom, keď bol v Bratislave, aký je to pohodový chalan a vôbec nie je namyslený. Ono to tak zvádza myslieť si, po tom, čo ho človek vidí hrať mladého Malfoya. Ako fanúšik Harry Pottera som sa na túto knihu tešila. Páčila sa mi, vychádza teraz aj v slovenčine ale ja som bola nedočkavá a kúpila som si ju v českom preklade, čo spätne trochu ľutujem. Nevadí mi čítať po česky, je to pre mňa rovnako prirodzené ako čítať po slovensky ale tie chyby trhali oči dokonca aj mne. Dokonca aj ypsilon, to je celkom trapas.

cherubinka
27.09.2023 5 z 5

Filmy o HP jsem dosud neviděla všechny a určitě to co jsem viděla, byly jen části. Prostě mě to nezaujalo. Knihy mám přečtené několikrát, ale filmy...
Takže číst autobiografii jednoho z hlavních hrdinů byla trochu výzva.
Od začátku mě kniha ale nadchla. Svojí upřímností, vtipem, lehkostí, pokorou. Konec už byl těžší. Docela by mě zajímalo, jak by podobné knihy vypadaly od Daniela, Emmy a Ruperta.