Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů

Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/381138/bmid_spolek-pratel-krasne-literatury-a-b-EPG-381138.jpg 5 978 978

Je krátce po druhé světové válce a Juliet Ashtonová, úspěšná autorka humoristických esejů vydaných pod názvem Izzy Bickerstaff rukuje, se rozhlíží po námětu na novou knihu. Shodou okolností se prostřednictvím korespondence s jedním z jeho členů dozvídá o Spolku přátel krásné literatury a koláče z bramborových slupek, který během války založili obyvatelé okupovaného ostrova Guernsey, a jejich osudy ji natolik zaujmou, že se je rozhodne navštívit osobně. Juliet sama prožila válku v Londýně, kde neustále hrozilo bombardování, ale nikdy nepoznala přímý styk s nepřítelem a izolaci od okolního světa, jaké byli vystaveni ostrované. Guernsey má, tak jako celý svět, svoje podvodníčky, opilce a podivíny, dobráky, závistivce i hrdiny, a z jejich humorného i dojemného vyprávění začíná před Juliet vyvstávat živý obrázek společenství, kde v těžkých dobách krystalizují lidské povahy a osudy se proplétají zcela nečekaným způsobem. Kdy jindy by se mohlo stát, aby byl při tajných vepřových hodech založen čtenářský spolek, zvlášť když většina jeho členů jakživa nedržela v ruce jinou knihu než bibli? A co víc, aby noví čtenáři našli i v náročných knihách poselství, které je zaujme, a aby je četba podnítila k vášnivým diskusím na nejrůznější témata. Juliet se na ostrově dostane víc než srdečného přijetí a brzy se ukáže, že v novém prostředí dost možná najde víc než inspiraci pro svoji další knihu.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Guernsey Literary and Potato Peel Pie Society , 2008

martinasudová
04.12.2015 4 z 5

Dopisové pojetí mě nejdříve dosti zaskočilo, ale nakonec si mě plně získalo. Doporučuji k přečtení.

kyslikova
30.11.2015 5 z 5

Nádherná kniha, hned bych jela do Normandie a strávila tam zbytek života, zvlášť kdybych tam narazila na takové přátele!

MayB2
21.11.2015 5 z 5

"Pokud Vám čas dovolí, abyste si se mnou dopisoval, odpověděl byste mi na pár otázek, prosím? Vlastně mám celkem tři. Proč jste museli tajit, že rožníte prase? Jak mohl díky pečínce vzniknout literární spolek? A hlavně, jak vypadá a chutná koláč z bramborových slupek – a proč jej máte v názvu Vašeho spolku?"
To a mnohem více k dočtení v příjemné knize, kde se podařilo dávkovat to dobré i zlé tak akorát. Po zorientování v postavách mi forma dopisů připadá skvělá, zvláště pro nenásilné skloubení více minipříběhů. I romantická linka fiktivní autorky je podaná poměrně vkusně, i když v závěru trochu převálcuje ty vážnější motivy.

iveta6221
12.08.2015 5 z 5

Pribeh me rozesmal, rozplakal i rozneznil. Je to silne a zaroven jemne cteni. Zkratka nadhera!

Ostruzina
14.07.2015 5 z 5

Pááni, sepsat celou knihu pouze prostřednictvím dopisů, a navíc - jakou knihu! Bylo to tak milé, nostalgické čtení s úsměvem na tváři a s chutí sednout na první letadlo směr Normanské ostrovy a doufat, že tam tak milé lidi vskutku potkáte.

vikaa
28.03.2015 4 z 5

Knihu jsem četla asi před rokem ve zkrácené verzi a ještě jsem si trochu pamatovala děj (i když pouze mlhavě a nepřesně). Román mě zaujal tím, že je psán formou dopisů a přestože autorka píše o neradostných poválečných letech, dýchá z knihy pohoda a laskavý humor. Škoda, že se autorka jediného románu, který napsla až na "stará kolena" vydání nedožila. Jednou bych se ke knize ráda vrátila a přečetla si ji v angličtině...

k.evelin
16.03.2015 4 z 5

Moc milá, odpočinková kniha. Z počátku jsem měla trochu problémy se začíst, forma dopisů mi přišla nevšední, ale překvapivě jsem si rychle zvykla na tento styl psaní a hlavní postavy si oblíbila. Kniha čtivá, laskavá, odpočinková, naivní a umí pobavit!

Firefox4
13.12.2014 4 z 5

Tuhle knížku bych koupila svojí mamince. Je o válce, ale dokáže o ní vyprávět laskavě, přitom nezastírat realitu a vzbudit zvědavost.
Ze začátku jsem se nemohla začíst do stylu vyprávění formou dopisů, trochu zmatek a nepřehlednost. Ale pak jsem začala postavy rozeznávat a všechno do sebe pomalu zapadalo. Díky dopisům se mohou střídat i různé formy jazyka a styl vyprávění, čtenáři se dostane i několik různých pohledů na jednu a tutéž událost.
!!! SPOILER !!! A samozřejmě, jako u všech knížek pro maminku, nechybí šťastný konec.

Alienn
28.10.2014 4 z 5

Milá knížka, takové pohlazení. Sedělo mi vyprávění formou dopisů, kniha tak nějak plynula, plynula až byl konec. Stojí za přečtení.

dubakm
14.10.2014 5 z 5

Úžasná, milá, pohlazující kniha plná bolestí a štěstí, lidského utrpení i naděje, zloby i lásky. Kniha o společenství lidí, kteří si i v nejhorších chvílech života dokázali vlít pocity lidskosti a spolupatričnosti. A přitom je celá psaná pouze dopisy. K téhle knize se určitě vrátim a rozhodně ne pouze jednou :-)

Lucka_89
25.09.2014 3 z 5

Ke knize jsem se dostala díky doporučení. Byl poměrně velký problém se dostat k českému vydání, o to více jsem byla ráda, že jsem knihu nakonec sehnala.
Co se týče knihy jako takové, velmi se mi líbilo, že byla napsána formou dopisů. Díky tomu nebylo řečeno vše a bylo tak na čtenáři, aby si některé informace domyslel. Velmi vysoké hodnocení jsem ale musela zhruba v polovině knihy přehodnotit. Jednalo se o chvíli, kdy se hlavní hrdinka dostala na zmíněný ostrov. Přišlo mi, že od té doby jsem měla co dočinění s poměrně prvoplánovým dějem. Do popředí se dostala jedna z obyvatelek Guernsey, ze které se pomalu ale jistě stávala modla. Musím říct, že mě tím autorka hodně naštvala. Kniha se mi opravdu líbila a přišlo mi, že potenciál, který děj měl, naprosto zkazila. O co lépe autorka začala, o to hůře skončila.
Abych ale pouze jen nekritizovala, musím autorce vzdát hold kvůli nápadu s literárním spolkem. Ten nápad se mi velmi líbí a byla jsem velmi mile překvapena, když jsem zjistila, že zmíněný spolek se dá na internetu opravdu najít a že do něj aktivně přispívají uživatelé na různá témata.

Lenka.Vílka
14.09.2014 4 z 5

Tip z komentare od jine knihy...jak to teda dopadlo?
Kniha to nebyla spatna, ale cetla jsem lepsi :( ale ne o moc :) takze tak nejak stred

Alberto
04.08.2014 5 z 5

Pro mě je kniha příjemným překvapením, milé čtení s jemným anglickým humorem.

Heyhey
26.07.2014 4 z 5

Kniha je příjemným překvapením. Doporučuji.

Lucka.79
08.06.2014 5 z 5

Tahle kniha mě dostala .... a to až tak, že bych jí měla ráda ve své knihovničce. Ze začátku jsem byla trošku zaskočená tou formou dopisů, ale naprosto zbytečně. Mohu doporučit všem milovníkům knih, mě spolek lidí, kteří se v nelehké době války spojili a našli společnou řeč v lásce ke knihám, okouzlil.

Jana_Z
06.06.2014 5 z 5

Naprosto úžasné. Líbilo se mi snad všechno. Forma i obsah, jazyk a humor. Kniha mi připomněla Seznam pana Rosenbluma, který napsala Natasha Solomons. Komu se líbil Spolek, Seznam ho rovněž nezklame.

soltera
08.05.2014 5 z 5

Za divným názvom (slovenský názor nemá na český) sa skrýva nádherná kniha. Je pre mňa ťažké nájsť správne slová na opísanie neobyčajného zážitku z tejto knihy. Všetko čo napíšem sa mi zdá nedostačujúce. Krásny humorný spôsob korešpondencie mi zo začiatku pripomínal listy Anny Shirleyovej z Avonlea. Mnohokrát som musela prestať čítať, lebo som pre slzy nevidela a bola som opäť raz zhrozená nad ľudskou zlobou, ale dojímala ma aj statočnosť obyčajných ľudí. Krásne postavy, plné nádhernej, jednoduchej a dojemnej ľudskosti. Jedna z najkrajších kníh, aké som v poslednej dobe čítala, za čo som vďačná.
Nedalo mi a medzi citáty som zaznamenala "perly" z tejto knihy, na ktoré nezabudnem.

novelka
05.05.2014 5 z 5

Dojemný příběh plný laskavého humoru, který si v budoucnu zase ráda přečtu.

Liiiii
12.04.2014 5 z 5

Hrozně moc milá knížka. A zároveň v částech popisující dění za druhé světové války, smutná a drsná. Juliet, Sidney, Dawsey, Isola, Kit, Eben, Amelie, Sophie a další, mi budou moc chybět. Musím říct, že mi přirostli k srdci. Hlavně Juliet :-) a její smysl pro humor. P.S. Hrozně mě láká jet na Guernsey :-)

vakuloid
07.04.2014 5 z 5