Válka s mloky

Slavná antiutopická sci-fi z roku 1936 pojednává o rase inteligentních mloků, kteří se napřed nechají využívat jako levná pracovní síla, ale po čase se jejich populace přemnoží a začne lidstvo ohrožovat. Jelikož mloci nemůžou žít na souši, postupně likvidují pevninu a rozšiřují své mořské teritorium. Lidé je přitom stále zásobí nástroji a zbraněmi, ačkoliv vědí, že je mloci plánují zničit. V rozpínavosti národa mloků lze vidět paralelu s politikou Třetí říše a jejich teorií o Lebensraumu. Autor ponechal v knize záměrně otevřený konec....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/18_/183310/valka-s-mloky-DrJ-183310.jpg 4.32142
Žánr:
Romány, Literatura česká, Sci-fi
Vydáno:, Omega
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (187)

Přidat komentář
SmallLucia
12. září

Mrazivé, ale pravdivé. Lidstvo se ke zkáze vede samo.

Aingeal
08. září

Jednoznačně velmi propracovaná alegorie, místy člověka až děsí ty vyhlídky na svět zaplavený a posléze ovládaný mloky. Oceňuji i jazyk, např. s mluvou kapitána Van Tocha si Čapek opravdu vyhrál :). Přesto všechno bohužel Válka s mloky není dílem, které bych měla chuť si ještě někdy zopakovat... pro jednou zajímavé, ale bude mi to stačit.

Petroff
30. srpna

Podáváno skvěle dokumentární formou, a hodně tomu přidávají i vložené "výstřižky z novin a zpráv".

darque
17. srpna

Další geniální zamyšlení od Čapka, výborně technicky podložené, podařené i jako sci-fi.

ALadin1905
03. srpna

Krásné, děsivé, vtipné i smutné ...
Génius a proroctví Čapka v ryzí podobě.

Tss. Tss.

bookemma
02. srpna

"Klasická alegorie Karla Čapka" je jednoduše opravdu klasickou alegorií. Zvlášť, pokud na to dopředu upozorňují všechny "palcové titulky" a všechny recenze. Nicméně je alegorií vskutku podařenou a velice čtivou. Při čtení často až běhá mráz po zádech (například ve chvíli, kdy se začne zjednodušovat školství pro lidskou mládež tak, aby se přiblížilo školství mločímu! Z toho mi opravdu vstávají vlasy hrůzou na hlavě). Ale přicházejí i jiné momenty, kdy se leknete, čeho jsme to my lidé schopni - třeba když pan Bondy tak horlivě a zapálen mluví o využití mloků jako pracovní síly. Nebo když čtete o tom, kterak se nevycvičení (a tudíž snad méněcenní?) mloci prodávají na kila živého masa...
My všichni události, které po napsání této knihy následovaly, velice dobře známe. Nemyslím si ale, že by šlo jen o antifašistický román a alegorii k rozpínavosti fašismu. Samozřejmě i v knize je o rozpínavosti a nadřazenosti Němců zmínka, myslím si ale, že podobný vzorec lze aplikovat všude na světě, protože lidé (v konečném důsledku i mloci) jsou všude stejní.
Takže ano, knihu lze chápat jako "klasickou alegorii", už si však nejsem tak jistá tím, jestli ji i lidé tehdejší doby chápali stejně. Tam by spíše sedlo označení "utopistický román". Anebo prostě "sci-fi".

Kluvo
31. července

Nieco taketo som necakal. Je to moja prva kniha od K. Capka. Najprv som si myslel, ze som stiahol text iného autora, ved predsa suchozemec nemoze takto fundovane pisat o námorníkoch... No a potom uz som si to len uzival. Capek veselo prechadza medzi stylmi od "pirátskeho romanu" az po vedecke pojednania a robi to s nadhladom, lahkostou a dobre. No a jeho postrehy o politike, kapitalizme, komunizme, psychologii, vedeckej praci, armade, medzinarodnej spolupraci ci nasom spravanim sa ku zvieratam su pravdive a, bohuzial, stale platne. Az by som povedal, ze Orwell bol taky anglicky Capek...

vampiru
30. července

Karel Čapek je významnou osobou naší minulosti a není se čemu divit. Takto dobře napsaná kniha se často nevidí. Knihu takovéto kvality bych čekal spíše od zahraničních spisovatelů a přesto jí napsal jeden z nejuctívanějších českých autorů. Salute

Pedias
22. července

Kniha, kterou přečtu jednou a na dlouhou dobu ji nevytáhnu z knihovny.
Jak už někdo psal, velice nadčasové téma.

Adelajda_4
14. července

Klasiky české literatury čtu velmi ráda, ale některým Čapkovým příběhům jsem na chuť nepřišla, výjimkou není ani tato kniha. Souhlasím s tím, že téma je velice nadčasové, zvláště v současné době, ale kniha mě příliš nenadchla.

niknikita
01. června

Nezbavím se mrazivého pocitu, že tohle téma je nadčasové.

kní
25. května

už ta předmluva... zejména její konec:
"Tož to je to celé; psal jsem své Mloky, protože jsem myslel na lidi, vybral jsem si za podobenství zrovna Mloky, ne že bych je měl raději nebo míň rád nežli jiné boží tvory, ale proto, že jednou byl opravdu otisk třetihorního velemloka omylem považován za zkamenělinu našeho předka; mají tedy mloci mezi všemi zvířátky zvláštní historické právo, aby vystoupili na scénu jako náš obraz. Ale i když byli jen záminkou, aby bylo možno vylíčit věci lidské, bylo autoru nutno vžít se i do mloků; byla to poněkud sychravá zkušenost, ale konec konců stejně kouzelná a stejně hrozná jako vžívat se do bytostí lidských."
1936 ..................................................................................................... KAREL ČAPEK

Thromulus
15. května

Nesnažil jsem se hledat žádný podtext a zkrátka si užil knihu, tak, jak je napsaná. Příběh byl strhující a připomínal mi mnohé dnešní knihy/filmy o apokalypse. Moc parádní kniha, jen mě trošku mrzelo zakončení, které na můj vkus mohlo být propracovanější.

IchLiebeLesen
08. května

Tato kniha je hodně ukrutně kritizující. Osobně jsem vůbec nečekal, že by tohle napsal Čapek. Jestli by tato kniha nevarovala lidi před fašismem, tak asi nic. Rozhodně byla velice čtivá a vyskytoval se v ní ten klasický Čapkův humor (ten jsem tady viděl mimo jiné poprvé ). Je to výborná knížka a všem ji doporučuji .

Percabethka
28. dubna

Válka s mloky je sice geniálně a hrozně hezky napsaná, ale čte se neskutečně pomalu a navíc mi vadila absence nějakého hlavního hrdiny... Jsem ráda, že už to mám za sebou :D

Marquis
16. dubna

Veľké "klobúk dole" pánovi spisovateľovi Čapkovi. Jeho témata a predovšetkým to, s akou ľahkosťou sú jeho diela napísané, sa môžu smelo označiť ako nadčasové. Válka s Mloky až nebezpečne pripomína post-wattovskú epochu a skutočné smerovanie ľudstva od počiatku priemyslovej revolúcie - vykoristiť, zdevastovať, minimalizovať náklady, maximalizovať produktivitu, expandovať. V našej ére si to odpykali pôvodní obyvatelia Ameriky, africkí černoši, európski židia (nezabúdajúc na homosexuálov, Rómov, Svedkov Jehovových, etc.), no najmä zvieratá chované v podmienkach, ktoré by sme v kontexte s našim vlastným druhom nazvali neľudskými. A práve tu Karel Čapek prináša tú najlepšiu románovú fikciu - čo keby sa tie tupé monštrá, ktoré nazývame Mlokmi, opreli o našu civilizáciu, získali vzdelanie a odpozerali naše vlastné know-how? Čo keby sme prestali byť dominantným druhom? Čo keby sme museli ustúpiť Prírode, a nie Príroda nám? Vysielať Válku s Mloky v rádiu, to by bola dôstojná odpoveď na Wellesovu veľkolepú mystifikáciu. A ako čerešnička na torte sa javí jedinečný záver - Čapkova vlastná úvaha, nad svetom, ktorý stvoril. Nemám čo dodať, nemám čo vytknúť. Len beda tomu, kto rybárči na Vltave - čaká ho tam nemilé prekvapenie :)

slaska77
10. dubna

Pěkná sci-fi, pan Čapek mě vždy umí překvapit. V druhé půlce mě hodně často mrazilo, a i po 80 letech je dílo stále aktuální. Doporučuji.

mirektrubak
10. dubna

Vzal jsem do ruky tuhle knihu krátce potom, co jsem dočetl R.U.R. a Bílou nemoc a měl jsem pocit, že Válka s mloky trochu zaostává. Ale líbil se mi způsob, jakým to bylo napsáno, ta koláž různých stylů. Takže jsem se nenudil, a to přesto, že jsem samozřejmě věděl, jak všechno dopadne - v tomhle to mají tyhle Čapkovy stěžejní díla složité, protože každý čtenář už dopředu ví, co se bude dít a jaké nás budou čekat zápletky.

Manyna
02. dubna

Čapek uměl dokonale vykreslit lidskou povahu, tato kniha je toho důkazem. Je v ní obsaženo tolik myšlenek, ze kterých se lidstvo dosud nepoučilo ani po tom, co všechno už prožilo...

Erudite
02. dubna

Tleskám konci a brzy se snad vrátím na začátek. Abych zopakovala cyklus a utřídila myšlenky.

Luvák
31. března

Výtečné dílo o tzv. "tvrdé modernitě", kde kult průměrnosti, práce, konzumu a nudy zvítězil nad tím hlavním, co lidstvo má - tedy nad jeho duchem. Jde o vysoce aktuální dílo i pro naši "tekutou dobu", neboť mnohé, v knize řečené, se dnes ještě více prohloubilo.

Jane007
19. března

Rozhodně klobouk dolů. Knížka se četla opravdu dobře. Nicméně osobně bych fandila spíše mlokům.

angelice
07. března

Pane Čapku...tleskám

WeeWar
18. února

četl jsem třikrát. Pokaždé mazec, s každým průchodem cyklu možná ještě větší mazec, než před tím. K.Č. uměl...

...vždyť i to pitomé zahradničení popsal tak, že jsem si NEBEZPEČNĚ DLOUHOU chvilku myslel, že jsem pro tuhle úchylku svojí tchýně našel nejen pochopení, ale dokonce se mi zdálo, že by nebylo vůbec špatné, celého toho něčeho se i dobrovolně zúčastnit. BRRR.

nebezpečnej člověk, tenhle K.Č.

angelice
18. února

Jsem v druhé polovině příběhu a začíná mě z těch často ironických poznámek pod čarou mrazit.

Morgause
06. února

Čapkovo dílo je úžasně předvídavé, nadčasové a strhující. Obdivuji autorovo použití jazyka, které se různí od romantického dobrodružného románu až po vědeckou stať. Kombinace různých stylů je překvapivě čtivá a dává naprosto dokonalý smysl, když se v průběhu děje mění humor v ostrou satiru. Mloků autor použil jako skvělé alegorie, která vykreslila, jak lidská společnost neumí a nedokáže rozpoznat hrozbu. A když už je nebezpečí do očí bijící, pak lidé nejsou schopni včas zasáhnout, dál řeší své žabomyší války na kongresech, které stejně k ničemu nevedou, a před reálným problémem se schovávají. Velcí mírotvůrci si nevedou o nic lépe než malí čecháčci, kteří si namlouvají, že jim se nemůže nic stát. Ale když jde o obchod a o pár peněz, pak si klidně ospravedlníme i přístup (v případě Války s mloky doslovně) "po nás potopa".

Verkavcelka
03. února

Krásné čtení, spokojenost.Kniha mě tak pohltila, že po celou dobu čtení jsem měla takový nutkavý pocit varování, který vyjádřil sám autor v kapitole "Autor mluví sám se sebou".
"Člověk by křičel, když se tak na to kouká.Řval by a zvedal obě ruce, jako by viděl vjíždět vlak na špatnou kolej.

fvalek
01. února

Řekl bych snad pomalu jediná kniha svého druhu v Čechách. Málokdy se stane, že by někdo napsal kvalitní sci-fi, které by se vyrovnalo i světovým (ačkoli zasvěcenci ví, že je to jen metafora dobového kontextu). Námět byl super, četla se snadno... nemám jedinou výtku. Četl jsem ji v osmé třídě, na střední i na vysoké a vždy se mi líbila stejně. Opravdu unikátní kniha, kouzelná v tom, že se bude líbit každému fanouškovi sci-fi, ale až někde řeknete, že jste ji četli, tak si všichni budou říkat, že jste inteligentní, protože čtete Čapka (a nikde nemusíte říkat, že prostě jen máte rádi mloky) :D

reader2712
30. ledna

Kniha se mi moc líbila, vybrala jsem si ji z maturitní četby a zamilovala jsem si ji. Líbí se mi, že autor v podstatě vložil mloky do reálného světa a uvažoval, co by se mohlo stát. Hodně mě zaujala forma. Nic podobného jsem ještě nečetla. Je to příběh, ale ne typický. Většina příběhu se vypráví pomocí novinových článků. Taky jsem se při některých částech pousmivala Čapkovi humoru. Líbilo se mi, že po závěrečném Čapkově rozhovoru, to vyznělo, jako by se tohle všechno už někdy stalo. Prostě doporučuju.

-Pečivo-
29. ledna

Hlavní ponaučení, který jsem si z Čapka vzal, je nehonit si ho do moře.

Bohužel nemohu dát plnej počet, protože Čapek v týhle knize používá zápatí takovým stylem, že jsem musel obracet stránky stále dopředu a dozadu. Nesčetněkrát se totiž stalo, že v zápatí se příběh táhne na 4 půlstrany. A to je v dnešní době prostě nepřípustné. Proto taky Čapek musel odejít - sofistikovaný čtenář totiž tohle nestrpí. Je to stejně nesnesitelné jako používání číslic a speciálních znaků v heslech na wifi. Drzost. I tak 7/10