Späť ku hviezdam

Späť ku hviezdam https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/220516/bmid_spat-ku-hviezdam-220516.jpg 4 65 8

Kniha rozdělená na dvanáct částí se zaobírá myšlenkou, že jsme přišli z hvězd a proto nás to z pět ke hvězdám táhne. Jsou tu názory a návrhy na ideální tvary kosmických letadel, Indické texty, výzkum Velikonočních ostrovů a v neposlední řadě i nashromážděná paměť lidstva.

Literatura světová Mytologie Záhady
Vydáno: , Remedium

Zuruck zu Sternen , 1969

micha-ella
04.02.2021 4 z 5

Přečteno podruhé. Mám ráda záhady a obdivuji lidi, kteří se snaží je vysvětlit. Autor věnoval záhadám v podstatě celý svůj život a v této knížce předkládá nové argumenty pro své teze - kdy a proč se z našich předků staly inteligentní bytosti.

YA-girl
25.04.2020 4 z 5

Kniha plná autorových názorů a spekulací ohledně toho, proč mimozemšťané kdysi Zemi navštívili - aby zde vytvořili "nový lidský rod"... Odkazy na tuto dávnou genetickou "operaci" jsou obsaženy v různých svatých textech včetně Bible, a obrazy toho, jak našim předkům "tvůrci" předávali své znalosti a vědomosti, lze nalézt na prastarých kresbách a rytinách... Ostatně, v knize je spousta fotografií nebo úryvků těch textů, takže každý čtenář může zapojit svou vlastní představivost a přijít se svým originálním vysvětlením :) Já si třeba myslím, že některé citace z těch textů lze vyložit i jinak, ale u některých obrázků mě naopak až mrazilo, jak působily "jednoznačně promimozemšťansky"... Jak říkám, názor si musí každý udělat vlastní, co ale oceňuji u autora, je to, že si s tím shromažďováním všech důkazů dal tolik práce! My ostatní, co nás dané téma zajímá, bychom těžko zvládli procestovat svět a prohlédnout si ty rytiny zblízka, nebo si zajistit překlady všemožných starých nábožných knih...

Kulhajs
25.04.2019 4 z 5

50 let stará knížka, ale pořád se to dá číst. Dnes již určitě přkonané, některé informace doplněné, upřesněné nebo možná vyvrácené, ale člověk aspoň vidí, jaké byly tehdy představy o budoucnosti a jak autor dokázal v té době přemýšlet o historii a jak vlastně i začínal.

LuiCJ
25.01.2019 5 z 5

Mne osobne sa táto knižka veľmi páčila. Ide o priamy sequel k jeho predchádzajúcemu dielu Spomienky na budúcnosť, ktoré malo obrovský úspech no rozdelilo ľudí do viacerých táborov. Niektorí pripúšťajú možnosť mimozemských návštev v minulosti, iný sú si tým stopercente istý a potom tu máme aj skeptikov, ktorí takéto tvrdenia okamžite zahadzujú do koša. Je pravda, že treba byť opatrný. Švajčiarsky spisovateľ nemá najčistejšiu minulosť. Porušoval zákon, bol niekoľko krát obvinený a zatknutý za finančné podvody, falšovanie hotelových záznamov a spreneveru. Práve zisk zo Spomienok na budúcnosť mu pomohol zaplatiť jeho dlhy. Počas 12 rokov si totiž bral požičky (okolo 130 000 amerických dolárov) na cestovanie a výskum. Z peňažného hľadisko to nebol najlepší nápad aj keď si myslím, že tieto dve veci mu pomohli predstaviť úplne nové zmýšľanie, pohľad na veci z iného uhla.

Ľudia by však mali vedieť koho knihy čítajú a kto je ich autor. Myslím si však, že von Dänikenova “kriminálna”minulosť má minimálny dopad na jeho hypotézy. Späť ku hviezdam je druhé knižné dielo, ktorým sa ich snaží podať čitateľom. Všimol som si, že autor po napísaní svojej prvej knihy nabral väčšiu odvahu. Myšlienka knihy je však trochu iná. Napovedá tomu aj názov - Späť ku hviezdam. Autor sa snaží zistiť odkiaľ sa v nás zobrala tá nekonečná túžba ísť hore. Ku hviezdam. Žeby sme tam raz už kedysi “boli”? Ide však skôr o akýsi návrat. Ľudia po celé desaťročia, stáročia, tisícročia rozprávajú príbehy o nebi, lietajúcich postavách, “bohoch”, lodiach, bárkach, ohnivých vozoch, rôznych príšerách, drakoch, guliach a ešte veľa ďalších úkazoch, ktoré sa autor snaží v knihe objasniť.

Mnohe civilizácie mali vyspelé technológie na pozorovanie hviezd, Mesiaca, planét. Akoby nás niečo ťahalo späť ku hviezdam. Autor v jednotlivých kapitolách rozoberá témy ako vývojové procesy, ktoré spoluprežívame, konštrukcia kyborga, Pokusy Stanleyho Millera či Jerichovské trúby. Sám sa nazýva “sviatočným vedcom” - laikom a citujem - bez “záťaže” odborných vedomostí popustiť uzdu svojej fantázie a klásť otázky, ktoré špecialistov spočiatku ohromia.”

Áno, je to tak. Byť “sviatočným vedcom” vyzerá byť ako niečo čo je pre úplne každého, no aj to vyžaduje si určitú námahu. Erich von Däniken svoje teórie opodstatňuje logickými dôkazmi, ktoré by “nás” mohli aspoň trochu presvedčiť, že história bola len zle pochopená a veľa vecí sa udialo inak než si myslíme. Pretože nesmie byť pravda, čo pravda môže byť…

Je smutné, že aj v tejto dobe si zakrývame oči a nepozeráme sa na svet a hlavne na našu minulosť novými očami. Nájdeme nejaký praveký nástroj či maľbu, vedci tomu dajú názov, určia dátum (ktorý vôbec nemusí byť presný) a šup s ním do katalógu. A hlbšie zamyslenie je kde? Antické civilizácie si určite všetky báje a mýty vymysleli aby si vedeli vysvetliť niektoré javy. Skutočne? Aj ja som si to myslel. Fantázia bola určite jedným z prvkov, ktoré ľudia v minulosti používali na zveličenie príbehov. No mnohé rozprávania z úplne iných kútov sveta sa až príliš podobajú a ponúkajú nám detailné opisy toho čo ľudia videli. Zobuďme sa.
Všetko však treba brať s nadhľadom. Von Däniken sa nesnaží ľudí násilne presvedčiť či robiť zo svojich čitateľov ovečky. Opatrnosť je dôležitá a byť ovečkou, ktorá iba bezhlavo prikyvuje na každú teóriu nie je vôbec dobré. Kniha bola vydaná v roku 1969 a tak niektoré veci môžu byť neaktuálne. No autor sa snažil touto knihou poukázať na mnohé otázky, na ktoré hľadáme odpovede, akosi nám to však nejde. Začnime znova. Pochybovať o všetkom čo sme doteraz povrchne zaškatuľkovali a pozerajme sa na svete novými očami. Každý deň, hodinu, minútu. Pravda je, že sme na prahu priestoru, času a života.

Terva
04.06.2015 5 z 5

Dle mého názoru po Vzpomínkách je tohle druhá nejlepší kniha od pana Dänikena.

kannibal28
19.02.2015 4 z 5

po druhy krát prečitané po dlhšom čase typická danikenovka

dr.jacoby
01.10.2014 4 z 5

V poradí druhá kniha od Ericha von Dänikena. V slovenskom vydaní z roku 1996 sa mylne uvádza ako originálny názov Zurück zu Sternen, správne má byť Zurück zu den Sternen.

matesatan
14.05.2014

tahle kniha od danikena se mi moc líbila je to zajímavý a když se nad tím člověk zamyslí je to logický některý veci víc