Spasitel

Spasitel https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/483449/bmid_spasitel-xMd-483449.jpg 5 1716 476

Nové úžasné, napínavé meziplanetární dobrodružství od autora světového bestselleru Marťan.Ryland Grace zůstal jako jediný přeživší na zoufalé misi poslední naděje. Pokud selže, lidstvo zanikne. Je tu však drobný háček – Ryland to neví. Nedokáže se vybavit ani své jméno, natož že má nějaký úkol a jak ho asi tak splní. Všechno, co ví, je, že hodně hodně hodně dlouho spal. Že se probudil miliony kilometrů od domova. A že společnost mu dělají dvě mrtvoly. Jak se mu tak vracejí vzpomínky, dojde mu, že putuje nevelkou lodí, sestavenou všemi pozemskými vládami a vesmírnými agenturami a vrženou do hloubky vesmíru, aby odvrátila hrozbu vymření našeho druhu. A díky nečekanému spojenci se mu to možná i podaří...... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: ekniha , Laser-books (Laser)

Project Hail Mary , 2021

MichaelNewchop
06.01.2023 5 z 5

Ok. Fajn. Marťan byl výjimečný a výjimečně se povedl. Ale že se podobně bude dařit i další knize to je prostě šílené a báječné zároveň. A není k tomu potřeba žádný patos, šok, násilí, ani litry krve či ještě horších tekutin.
Andy Weir, sci-fi a zábava na úrovni - tahle rovnice funguje na výbornou. Gratuluji!

Kavohela
06.01.2023 5 z 5

Už nevím, co jsem přečetla rychleji - zda Spasitele nebo Marťana. Obě knihy jsou totiž skvělé a z každé z nich je cítit autorova dobrá duše. Takto se mají psát správné příběhy.

KatarínaK.
06.01.2023 5 z 5

Tak já jsem nadšená! Spasitel ne jenomže zapracoval na záchraně planety Země a Erid, ale také na mé čtenářské duši,která byla přesvědčená, že sci-fi žánr jí nemá co nabídnout. Jak velmi jsem se mýlila.
Jsem ráda, že jsem se díky čtenářské výzvě dostala k této skvělé knize.
Od začátku mě příběh chytl za pačesy a nepustil. Vesmírné drama a dobrodružství okořeněné vědeckými informacemi, vtipem a nádherným přátelstvím.
Ke konci čtení jsem už měla okousané nehty,kdy jsem s obavami čekala, jak to sakra dopadne.A dopadlo to... Nebudu nic prozrazovat. Čtěte ! Je to ÚŽAS, ÚŽAS, ÚŽAS !
A mě nezbývá nic jiného než běžet do knihovny pro Marťana.

panPatejl
03.01.2023 4 z 5

(SPOILER) To když vás takhle proti vaší vůli šoupnou do plechovky a vystřelí do nekonečna a ještě dál, nemáte jinou možnost než si ochočit (nebo vymyslet) mimozemského pavouka. A když vám to spolu bude klapat, můžete se k němu třeba i nastěhovat a žít šťastně až do smrti. Každopádně se jedná o velice čtivou pohádku, jejíž poutavé vyprávění nabízí množství zajímavých úvah a minimum fuckupů. Ostatně jako vždy u Vejra.

tereza1198
31.12.2022 5 z 5

Já moc sci-fi nečtu, ale Marťan mě dostal (můj drahý Robinson Crusoe na Marsu), tak jsem se vrhla i na Spasitele. A bylo to výborné. Některé části se trochu táhly, ale jiné to úplně vynahradily. Kniha si dokáže udržet pozornost. Do posledních kapitol jsem netušila, jak to všechno dopadne. A když jsem se dostala až na konec tohohle vesmírného dobrodružství, tak jsem jen koukala s otevřenou pusou. Protože tohle jsem nečekala.

tom2843
30.12.2022 4 z 5

"Je to jednoduchý nápad, ale taky hloupost. Podstatné je, že když hloupé myšlenky fungují, stávají se geniálními."
Miluju Marťana - netypická zápletka robinsona na Marsu je super. Spasitel na to jde obráceně. Celkem triviální zápletka o záchraně lidstva hrdinným vědcem se postupně mění v něco, co jsem úplně nečekal. Na začátku vlastně není nic jasného, protože se probouzíte s hrdinou, který si nic nepamatuje a jeho kamarádi jsou mrtví.
Hlavně uprostřed se děj trochu vleče a fyzikálně-chemicko-astronomické procesy jsem přeskakoval, protožejsem na to moc tupý :-), ale knížku doporučuji!

kalinkacz
26.12.2022 4 z 5

Andy Weir je zpět!
Troufám si říct, že jsem nebyla sama, kdo se Spasitele po Artemis bál… Přeci jen Marťan je jen jeden a vyrovnat se mu není lehké. Spasitel tomu ale je sakra blízko!
Opět tu máme parádního a vtipného hlavního hrdinu, bomba námět a super zápletky.
Celkově mě tahle novinka i přes svou délku opravdu bavila a čtení jsem si užila.
Marťan u mě stále vede, ale Spasitel je těsně za ním!

SamMarešová
21.12.2022 5 z 5

Pokud někdo opravdu mistrně ovládá dobrodružné vesmírné science fiction, pak je to bezesporu právě Andy.

Spasitel, čtvrtá kniha v pořadí napsaná jeho rukou a vypuštěna do světa.
Z toho tři jsou vesmírnou záležitostí a všechny tyto tři jsem četla.
První byl Marťan (spousta z vás ho bude znát ve filmové podobě) který byl naprosto skvělý. Následuje Artemis, tady nebyl Andy úplně ve své nejlepší formě, i tak je to ale kvalitní dílko. A poslední Spasitel - Slunce umírá, ale proč ? Se sluncem umírá i planeta Země a tak lidstvo dělá i nemožné pro vlastní záchranu. Z několika miliard lidí na planetě vyberou pouhé tři, kteří mají být spasiteli pro lidstvo. Jenže, co když na živu, uprostřed kosmu, zůstane jen jeden a ten si ještě ke všemu nic nepamatuje?

Spasitel je kniha obsahující dějové klišé o zemi v ohrožení a následné záchranné misi. Ovšem zpracovaná je tak výtečně, že si člověk užívá i to klišé. A užívá si ho i přes hromadu technických, mat-fyzikálních výpočtů. Nevadí, že jim nerozumíte, jen víte, že tak to má být. Jsou totiž do příběhu zakomponovány tak dobře, že tam zkrátka patří, pomáhají tvořit celek.
Děj je psaný ve dvou linkách. Přítomnost a minulost, seznámení s tím jak se to všechno vlastně podělalo až do téhle fáze.
Oproti skvělému Marťanovi, útočí Spasitel daleko více i na emoce a tím je pro mě tohle dílko o něco málo lepší než právě již zmiňovaný Marťan.
A konec knihy byl bravurní. Myslíte, že jediný spásný člověk vše zvládl, vyřešil, zachránil lidstvo a vrátil se domů?
No, možná že zas až takové klišé to nebude.

Frizer
19.12.2022 5 z 5

Tento rok je opravdu skvělý s dobře napsanými knihami.

Knihu jsem přečetl, protože byla chválena na několika kanálech youtube a opravdu se povedla.

Celý příběh je tvořen v přítomnosti a ve vzpomínkách, které sahají do současnosti, je tam spousta vědeckých věcí a znalostí. Během čtení jsem se cítil docela chytrý, že jsem většinu z toho pochopil.... a ve škole věnoval pozornost alespoň pár věcem.

První polovina knihy byla stránka za stránkou, pak ve 3/4 se začala trochu táhnout, vypadalo to, jako by tam byly jen nějaké dramatické situace jen kvůli dramatičnosti, možná jsem se jen nudil, ale kniha zabrala a v posledním čtvrtině přinesla jeden z nejhezčích, a opravdu chytrých příběhů, které jsem četl.

Nebudu psát podrobnosti, protože téměř cokoli by bylo spoilerem a myslím si, že tuto knihu si musí užít především čtenář, který má rád "vědecké sci-fi"

Úžasná kniha, skvělý příběh, díky kterému se cítíte chytře a také docela dojemný...supr

Smolař
13.12.2022 3 z 5

U Marťana jsem se dost bavil (až na ten předvídatelnej konec). U Artemis už jsem se nebavil, protože to byla prostě nuda. Spasitel byl na dobrý cestě dojít po Artemis spasení, ale blbě odhad brzdící manévr a shořel v atmosféře.
Spasitel rozhodně neni špatně napsaná kniha. Ale problém je, že lidovej všeuměl patří k Přemkovi do Receptáře. Poprvé u Marťana to bylo hustý a kůl, bylo to něco novýho a všichni jsme to žrali. Potřetí už se toho ale dost zajídá.
Kniha je opět spíš popisem série katastrof a jejich řešení z dílny domácího kutila. Tuna izolepy a montážní pěny prostě vyřeší vše. Tady je to celý ještě podpořený Andyho (nejen) matematickou masturbací. Když Spasitele teda ohlodáme na kost, tak zbyde prostej příběh o zhrzenym učiteli, kterýho vystřelili do vesmíru, aby spasil svět, jehož slunce je momentálně spásáno a záchranu celýho toho světa má na starosti zamindrákovaná sekretářka, před kterou mají bláto na hřišti i vůdci jaderných supervelmocí.
Škoda, že tady Andy podniknul kroky hlavně k tomu, aby se ta knížka prodávala. Ve značnym množství míst onu pomyslnou zeď hlavou prostě prorazil, nebo zjednodušil a takhle to bude (viz. ona sekretářka). Stránky a stránky matematických popisů prostě slabší a místy i dost naivní příběh nenahradí. Všechny dějový zvraty do sebe zapadaj, jako dobře promazaný soukolí a budovánim spíš Andyho styl psaní připomíná videohru. A tak to opět směřuje nevyhnutelně k hepyendu, protože stylem, jakym je kniha napsaná, to ani udělat jinak nejde.
A to jsem se ještě ani nedostal k variaci na Arrival...
Vidim tu promarněnej potenciál. Andy Weir už je prostě značka a Spasitel je toho důkazem. Zkusim predikovat, že další jeho počiny budou sklouzávat víc a víc do mainstreamu.
Škoda, škoda, škoda.

pavel1238
12.12.2022 2 z 5

Začátek super, ale s přibývajícím dějem jsem stále více vnímal, že to technicky moc nedávám. Spoustě problémů a hlavně způsobu jejich řešení jsem prostě nerozuměl. Klobouk dolů před autorem, že to i tak dokázal udržet pro čtenáře celkem zajímavé. Pokud jste se ale těšili po Marťanovi na další podobnou pecku, tak ani náhodou.

nikaxxx
09.12.2022 3 z 5

Pravděpodobně nejsem úplně cílovou skupinou "Spasitele". Musím se přiznat, že nemít knihu půjčenou a doporučenou od kamaráda, přes první strany se nepřelouskám a odkládám. Takhle jsem si ale pořád říkala: "Kdy už to začne být dobrý?"
A jsem moc ráda, že jsem vytrvala a pročetla se až k místu, kde mě příběh začal zajímat, bavit a probouzet mou zvědavost.
Od čtení mě (hlavně zpočátku) odrazovalo mnoho dlouhých technických a vědeckých pasáží, se kterými jsem se jednoduše musela smířit, pokud jsem chtěla zjistit, jak to s Gracem dopadne. A nejen s ním. A to jsem zjistit chtěla.
... a jo, také mě příběh dokázal dojmout.

Milosz
08.12.2022 5 z 5

(správný překlad názvu pro neangličtináře: Projekt Zdrávas Maria)
Další skvělé sci-fi tohoto autora, už je jedním z mých nej spisovatelů. Začátek je teda trochu pomalý a zápletka se ztrátou paměti mi přišla dost laciná, ale ono se to vysvětlí, a posledních zhruba 100 stran byla jízda, i slzička ukápla.
A je tam jedna moc sympatická druhá hlavní postava (nechci spoilerovat)
Doufám, že to taky zfilmují.

Karcoolka2210
03.12.2022 5 z 5

Po sklamaní z Artemisu prišlo nadšenie so Spasitela. Je pravda, že v knihe bolo veľa vedy a vecí, ktorým som až tak nerozumela, ale celkovo bolo toto vesmírne dobrodružstvo super, plné nečakaných prekvapení, zvratov a odvážných rozhodnutí.

5tužka
03.12.2022 5 z 5

úžasné a strhující, vtipné i poučné, velmi doporučuji!

Hanjimka
02.12.2022 5 z 5

Andy nezklamal. Spasitel je prostě skvělá kniha, mistrně napsaná. Dokonce i ty technické popisy mi tam sedly. Poslouchala jsem jako audioknihu.

Carol1122
27.11.2022 4 z 5

Jelikož se chystá filmové zpracování s Ryanem Goslingem (což mimochodem je docela vtipné, když se hlavní hrdina jmenuje Ryland Grace), jsem zvědavá, jak si tvůrci s příběhem pořadí. Andy Weir opět dokázal, že psát umí, nejen o fyzice a po sci-fi stránce, ale také do příběhu dosadí emoce a sarkasmus. Musím říci, že si mě příběh získal, ačkoliv zápletka byla trochu zamotaná. Celkově hlavní hrdina i další postava Rockyho a jejich vývoj vztahu byl geniálně vykreslen. To nemluvím o dojemném konci. Přesně tak to asi skončit mělo... parádní kniha a určitě doporučuji!

petrulka
27.11.2022 5 z 5

Tohle bylo tak parádní čtení. Líbilo se mi ještě víc než Marťan. Hlavně díky Rockymu. Tenhle borec si mě totálně získal a přiznávám, že ke konci jsem byla dojatá, i nějaká ta slza skanula. Úplný konec je hořkosladký, i když jsem v podobný tak nějak doufala. Prostě úžas úžas úžas!

Harmonika_one
26.11.2022 5 z 5

Čtivé od první stránky, napínavé, ale i dojemné a vtipné. Přemýšlivé. Skvělé skvělé skvělé. Konec mě překvapil, potěšil... i dojal - překvapivě zejména ty dvě poslední věty... Knihu si užije i ten, který SF moc nečte, já jsem příkladem. Líbila se mi, i přes vědecké pasáže, kterým jsem příliš (ehm, téměř vůbec) nerozumněla . Tohle je kniha, která ve vás zůstane ještě dlouho po přečtení.

keselylenka
22.11.2022 5 z 5

Nerozumím fyzice, jako že vůbec a přesto je tohle jedna z nejlepších knih, kterou jsem letos četla. Úžasný příběh, který vzal za srdce. Skvělé.

“Ty spíš. Já dívám.” Už nikdy nevymažu z hlavy.

vesmír mimozemšťané sci-fi

Andy Weir