Spasitel ekniha

Nové úžasné, napínavé meziplanetární dobrodružství od autora světového bestselleru Marťan.Ryland Grace zůstal jako jediný přeživší na zoufalé misi poslední naděje. Pokud selže, lidstvo zanikne. Je tu však drobný háček – Ryland to neví. Nedokáže se vybavit ani své jméno, natož že má nějaký úkol a jak ho asi tak splní. Všechno, co ví, je, že hodně hodně hodně dlouho spal. Že se probudil miliony kilometrů od domova. A že společnost mu dělají dvě mrtvoly. Jak se mu tak vracejí vzpomínky, dojde mu, že putuje nevelkou lodí, sestavenou všemi pozemskými vládami a vesmírnými agenturami a vrženou do hloubky vesmíru, aby odvrátila hrozbu vymření našeho druhu. A díky nečekanému spojenci se mu to možná i podaří......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/483449/big_spasitel-xMd-483449.jpg 4.6780
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: (ekniha), Laser-books (Laser)

Project Hail Mary, 2021

Kniha Spasitel

Hanys_
včera

Perfektní sci-fi. Ne že bych jich v tomhle žánru přečetl kotel, ale celkově je tady vidět jak si Weir umí povodit svého čtenáře. Jdu shánět Marťana (ikdyž jsem už film viděl).

david9690

Ze začátku mi to přišlo až přehnané, ale pak jsem si uvědomil, že je to kniha žánru sci-fi a vlastně, že autor je prostě povinen úplně pustit otěže své fantazie a sledovat tok té dravé myšlenkové bouře jaksi z povzdálí a jen zaznamenávat kam až se řeka rozlila.
Na autorův styl vyprávění a dvě prolínající se časové linky jsem si zvykl (i když těch vzpomínek mohlo být přeci jen méně - přítomný děj mě teda bavil rozhodně mnohem více než minulost) a čím dále jsem se v příběhu dostával, tím se mi to zdálo zajímavější a zábavnější - hlavně ta postupně se zlepšující komunikace, snaha o vzájemné pochopení se a nalezení společných průniků mezi Gracem a Rockym byla výborná. No a ten konec byl velmi dobrý, nečekaný, částečně i dojemný, ale tak nějak musím říct, že to pan Weir uzavřel docela sympaticky.
Jako někdy jsem měl pocit že těch náhod tam je až trochu přespříliš, taky ty extra-velké porce "rádoby" fyziky a chemie bych klidně zředil. Ale to jsou drobnosti. Celkově povedená kniha a někdy se až jeden nestačí divit, co všechno je autor schopen vymyslet a zvizualizovat.

Malýmedvěd

SCIFI jak má být. Dobrá a dobře zpracovaná myšlenka. Dva příběhy (tady a tenkrát), které se prolínají. Napětí dobrodružství, humor to vše autorem mistrně namíchané. Čtenáře to drží a nepustí. Zase tu máme osvědčený motiv z Marťana, že se všemi překážkami a nezdary, Vám pomůže vypořádat se zarputilost/vytrvalost jako osobnostní vlastnost a k tomu znalosti a věda a ti lidé/bytosti okolo Vás. Hrdinům i zde zase velmi často (až moc často) pomůže, nebo uškodí náhoda. Z hlediska pravděpodobnosti se tolika náhodám ani moc nechce věřit, ale uznávám, že to vytváří napětí a trochu pocit pohádky, ale aby to nebylo pohádkové moc, tak se tam nasype 2kg fyziky, chemie a biologie (mě se to líbí). Moc oceňuji, že ty vědecké věci jsou zkonzultované a "sedí" a jsou uvěřitelné a vytvářejí charakteristický podpis autora. Oceňuji polootevřený konec, který dává naději a možnost, že to dopadne jak zrovna vy chcete. Hezky je zde také vyjádřené poselství, že pokud jako lidstvo chceme přežít, tak musíme spolupracovat, myslet i na druhé a nejenom na sebe a musíme využívat rozum/znalosti.

Fazulina

Ach, tak to bylo úžasné. Nečekala jsem to. Artemis mě po Marťanovi zklamala, ale toto... Ještě o level výš. A na konci mi i slza ukápla. Pokud to někdy někdo filmově zpracuje, tak se na to teda moooc těším.

Arwen777

Artemis i Marťan se mi líbily, ale Spasitel je ještě o několik stupňů výš. Prostě paráda! Dokonalé spojení technického sci-fi, poselství o povaze lidství, schopnosti obětovat, síle přátelství a humoru.
Humor by člověk ve sci-fi běžně nehledal, ale Andy Weir už v Artemis začal, v Marťanovi na ironických hláškách přidal a ve Spasiteli dokončil dokonale vyvážený koktejl dobrodružství, filosofie a ironických vtipných hlášek.
Prostě na tuto knihu o misi do vzdáleného vesmíru, která je jedinou nadějí pro Zemi a na které hrdina řeší spoustu technických problémů, nečekaných situací a čeká ho velké překvapení, budu dlouho vzpomínat. Jako humanitně vzdělaný čtenář jsem technické záležitosti brala jako fakt, ale musím říct, že spousta poznatků o vesmíru byla podaná tak, že jsem to pochopila i já (velké díky autorovi za rozšíření obzorů!). Ale i tak mě více zasáhla myšlenka knihy, poselství o naději, vytrvalosti a síle lidskosti a víra ve vyřešení problémů a budoucnost.
Doporučuji!

fincik

Jedno z nejlepších z sci-fi, co jsem kdy četl.

toni-az

Ačkoli tam byla spousta věcí přitažená za vlasy a spousta věcí hodně očividně napasovaná na to, aby to dějově aspoň nějak fungovalo, musím přiznat, že po dlouhé době se mi stalo, že mě mrzelo, že knížka už končí. A když mám na konci tento pocit, nemůžu hodnotit hůř než plným počtem.

Jen tedy jedna připomínka k namluvení, chápe někdo, proč musel Rocky mluvit jako robot z Číslo 5 žije?

Sansli

Pro ty, kteří mají rádi vesmírná dobrodružství a stejně jako já zbožňují Marťana je tohle skoro povinné:) Po Artemis možná budete skeptičtí - i já jsem se trochu bála. Budete se možná ptát, dá se zopakovat ta atmosféra příběhu a humor, které jsou na Marťanovi tak osvěžující? Ale upřímně, nedělejte stejnou chybu jako já, protože vážně to jde!
Po přečtení anotace jsem jako čtenář nebyla moc moudrá a vlastně jsem si nedokázala moc představit, co se tam bude dít. Jasně, člověk se probudí ve vesmíru, jenže nic si nepamatuje; má zachránit svět, ale jak? Vždyť ani neví, jak se jmenuje a kde se nachází... Jenže pak najednou si postupně začne vzpomínat.
A právě tohle jeho rozpomínání pomocí flashbacků, ze kterých se dozvídáme co se stalo a postupně tak skládáme mozaiku událostí, které našeho hrdinu zavedly až sem, patří k nejlepším momentům příběhu. A pak ještě... ale to nebudu prozrazovat, protože o tohle překvapení by neměl být žádný čtenář připraven a k tomu i o spoustu vtipných a dojemných momentů, které se k němu vážou:)
Knihu jsem nečetla, ale poslouchala a byl to úžasný návrat do vesmíru. Ani mi nevadilo, že fyzice ani dalším technickým věcem jsem ne vždy úplně rozuměla:) i tak jsem si to maximálně užila. A ten konec mě opravdu dostal, čekali jste to?