Spasitel

Spasitel
https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/483449/bmid_spasitel-xMd-483449.jpg 5 1762 1762

Nové úžasné, napínavé meziplanetární dobrodružství od autora světového bestselleru Marťan.Ryland Grace zůstal jako jediný přeživší na zoufalé misi poslední naděje. Pokud selže, lidstvo zanikne. Je tu však drobný háček – Ryland to neví. Nedokáže se vybavit ani své jméno, natož že má nějaký úkol a jak ho asi tak splní. Všechno, co ví, je, že hodně hodně hodně dlouho spal. Že se probudil miliony kilometrů od domova. A že společnost mu dělají dvě mrtvoly. Jak se mu tak vracejí vzpomínky, dojde mu, že putuje nevelkou lodí, sestavenou všemi pozemskými vládami a vesmírnými agenturami a vrženou do hloubky vesmíru, aby odvrátila hrozbu vymření našeho druhu. A díky nečekanému spojenci se mu to možná i podaří...... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: ekniha , Laser-books (Laser)
Originální název:

Project Hail Mary , 2021


více info...

Přidat komentář

petr_
včera 5 z 5

Nechci se opakovat, že kniha je skvělá, ale prostě musím.
Zaujalo mě z ostatních komentářů, že někoho udivily technické komentáře, ale já bych řekl, že ty byly nejlepší. Od fyzikálních jevů až po ty biologické, všechny měly svoje místo v ději. Přestože jsem měl pocit, že opravdoví astronauti, by v daných podmínkách nemohli uspět.
Přemýšlel jsem jak civilizace, která nezná světelné záření, mohla zjistit, že má problémy se sluncem a popřípadě, jak mohla navigovat loď ve vesmíru.
Díky této knize jsem zjistil, proč je na skle mikrovlnné trouby mřížka a proč.

Tereyciiik
18.06.2024 4 z 5

Tak teď jsem dočetla a jsem z této knihy opravdu vedle.
Prvních 100 stránek bylo pro mě utrpení, ale pak se konečně začalo něco dít a nemohla jsem se od knihy odlepit. Sice jsem polovině z toho moc nerozuměla, ale určitě mi to nebránilo knihu prožívat a užívat. Prolínajíci se linky času byli skvělé vykreslene a srozumitelne.
Nejlepsi na knize bylo.. No, nechci prozrazovat to nejlepší, takže určitě přečtěte


jitka_dankova
17.06.2024 5 z 5

Nejdojemnější kniha o přátelství, kterou jsem kdy zatím měla možnost číst. Toto překvapivé sci-fi dílo mne dostalo a nepustilo a jsem nesmírně ráda, že mi jej kamarádi doporučili. Ještě pořád si nesu v srdci ten úžasný pocit, který ve mně autor vyvolal. Knihu od Andyho Weira jsem četla poprvé... já se vlastně vůbec do knih bez romantické linky nehrnu, ale tato knížka budiž nádherným mementem, že člověk by měl občas překračovat hranice "toho, co obvykle čte". Celá kniha je vystavěna na zápletce, kdy se hlavní postavě ve vesmírné lodi postupně a pomalu vracejí vzpomínky, jak se na tu misi vlastně dostal a co tam má dělat. Bylo to fascinující čtení a fascinující forma odkrývání tajemství, jsem z knížky fakt unešená a leccos mne překvapilo. Snad každá stránka je protkaná vědeckým přístupem hlavního hrdiny, objevováním, přemýšlením v rovině fyziky, experimentů, mikrobiologie a neustálého brainstormingu teorií. Prostě jsem měla možnost nahlédnout do myšlení vědce s velkým "V". A pořád to bylo krásně čtivé i pro laiky a nádherně vysvětlené jako pro děti. Plně doporučuji všem, kteří se chtějí nechat okouzlit nečekanou sílou přátelství na pozadí nesplnitelného úkolu za záchranu naší planety. A závěr knihy ve mně nechal fakt krásný pocit a plno dojmů o tom, jaký může být opravdový smysl života člověka. Ke knize se budu vracet, i když už znám všechny zvraty a tajemství, čistě jen pro ten nádherný pocit po jejím dočtení. Myslím, že tato kniha hodnocením ční nad všemi ostatními, které jsem zatím četla, a zasloužila by si ještě víc hvězdiček.

Zully737
12.06.2024 5 z 5

Kdybych mohla dát více hvězd, tak jich dám tak 10. Omlouvám se všem knihám, kterým jsem za poslední roky dala 5*, ale Spasitelovi nesahaji ani po kolena.
Sci-fi normálně nečtu, ale díky skvělému hodnocení jsem po něm šáhla a nelituji, tak čtivou a zábavnou knihu jsem dlouho nečetla. Dlouho se mi nestalo, abych se u knížky tolik usmívala, ale i několikrát brečela. Přidávám do svých Top10, stejně tak jako Rockyho, který je za mě největší poklad celého příběhu.

PrinceznaM
12.06.2024 5 z 5

Wow.
Andy Weir mě vzal na hodně zajímavou cestu :) Tohle bylo čtení, od kterého bylo těžké se odtrhnout. Člověk se dočkal překvapení i tam, kde by ho už nečekal. Vědecké popisy mi nevadily. Přidaly knize na reálnosti....že vše, co se děje, se neděje jen tak bez vysvětlení, ale má to nějaký podložený základ. Byla jsem připravená dát 4*, protože jsem si neuměla představit uspokojivý závěr knihy. Nakonec dávám 5* ... ;) Andy má prostě větší fantazii než já. A to je skvělé! skvělé! skvělé!

uzivatel9575
01.06.2024 4 z 5

Tohle bylo mé druhé sci-fi a rozhodně klobouk dolů!
Nicméně jednu hvězdu strhávám za sáhodlouhé vědecké popisy, které knize za mě trochu sestupně snižovali tendenci napětí a akce. Ve chvíli, kdy se začalo dít drama, tak jste k tomu dostali konstrukční výklad, fyzikální výklad, mikrobiologický výklad, přednášku o astronautech a za mě to trochu ubilo potenciál napětí. Možná mým problémem bylo, že mám zkoušky z fyziky a snažila se všechno mermomocí pochopit :D
Ale i tak to celé stálo za to! Začátek vás okamžitě vtáhne a nepustí!

spackler
30.05.2024 5 z 5

Vůbec mi nebere hlava jak někdo může napsat něco takhle chytrýho. Polovinu knížky jsem se prakticky nechytal(ano jsem dutoň) ale jako zázrakem mi to vůbec nevadilo a četlo se mi snadno a lehce. V tomhle případě se i moc těšim na filmovou verzi a doufám že si Gosling nechá narůst mulet aby z něj byl řádný kosmický McGyver.

kurama45
27.05.2024 5 z 5

Áno. Áno. Áno. Úžas. Úžas. Úžas.

Ryland Grace je taký americký Senku Išigami z Dr. Stonea. Génius, sympaťák, spasiteľ sveta a navyše nechýba ani mierne infantilný humor. Jak ja to milujem. Keby sa tak nenásilne, racionálne a zábavne pristupovalo na základných a stredných školách k prírodným vedám, nemáme problém s nedostatkom záujmu o tieto odbory.
Vždy, keď mi napadla nejaká námietka o teórii panspermie, mikrobiologických pokusoch, paralelnej evolúcii, kompetícii parazit-hostiteľ, tak sa k nej autor zakrátko nenútene vyjadril. Astrofágovo-bombový príbeh s krásnym posolstvom a inšpiráciou a motiváciou na milión svetelných rokov.

nmek
25.05.2024 5 z 5

Pojmenování žánru sci-fi sestává ze dvou částí a knihy do něj spadající můžou být dvojího druhu – buď můžou klást důraz na ono -fi a první složka může být zastoupena jen okrajově (takových je zřejmě většina), nebo můžou klást hlavní, nebo aspoň silný důraz na ono sci-. Jestliže v dnešní době narůstá nedůvěra k vědě (nemáte-li ve svém okolí přímo zastánce plochosti Země, možná v něm máte odpůrce principu očkování), je darem z nebe každá kniha, která ukazuje, že problémy se řeší vědou, nikoli babskými radami, „selským“ rozumem nebo „moudrostí“ starých Toltéků, a zvlášť pokud jde o knihu s tak napínavým dějem, jako tato, že ji ve velkém čtou i lidé, u kterých pojem sci-fi jinak vyvolává husí kůži. Už z tohoto důvodu tato kniha zaslouží pět hvězdiček. (Mrzí mě, že řada čtenářek si tady stěžuje na příliš fyziky, chemie atd., místo aby jásaly, že měly možnost zábavnou formou se něčemu novému přiučit. V několika komentářích také zaznělo, že kniha byla předložena dětem, což velmi chválím.)
Přiznávám, že mám pochybnosti, zda kniha vstoupí do literárních dějin nebo jestli to bude jen dočasná zábava na pár desetiletí, poněvadž si nejsem jistý, zda kromě dobré zábavy je v ní i nějaká větší myšlenka, ale na druhé straně třeba takové verneovky jsou oblíbené už století a půl, i když v nich rovněž jde čistě o dobrodružství (mimochodem, Tajuplný ostrov je taky plný vědeckých a technických faktů).
Místo vypisování svých subjektivních pocitů z četby, které by nikomu k ničemu nebyly (různí lidé mají různé představy, co je zábavné, pěkné, nudné), se raději vyjádřím k některým výtkám, které se tu v komentářích objevily. Asi nejzávažnější je, že příběh je po vědecké a technické stránce stěží uvěřitelný, respektive sotva možný. Přiznávám, že jsem se rovněž při čtení občas zarazil – mám třeba pochybnosti, zda je možné (natož v blízké budoucnosti), bez ohledu na objev nevídaného superpaliva dopravit ke dvanáct světelných let vzdálené hvězdě vesmírnou loď s živou posádkou za pouhých třináct roků, a rovněž mám hluboké pochyby, zda si nějaký život v podstatě pozemského typu vůbec může vyvinout schopnost bezezbytkové přeměny hmoty na energii a naopak (pozemský život „jede“ na energii chemických vazeb) – jenže toto je obecně problém žánru sci-fi jako takového: spisovatelé si zkrátka musejí vymyslet nějakou novou techniku a nové vědecké znalosti a pak musejí předstírat, že zcela samozřejmě platí a fungují, aniž by pochopitelně fungování toho vymyšleného dokázali doopravy vysvětlit – to je přece logické, kdyby dokázali, už dávno by byli nositeli nobelových cen. A že hrdinu potkalo až příliš šťatných náhod? Inu daň čtivosti, ostatně na zmíněném Verneově ostrově se také sešlo vědecky až nemožné živé i neživé přírodní bohatství akorát tak vhod trosečníkům – a stěžuje si na to někdo? Pak prý je naivní, co se dělo na Zemi. Skutečně to tak vypadá, já si ale myslím, že sebefanatičtější diktátor, pokud mu půjde o „kejhák“, rád (aspoň na čas) ustoupí těm, kteří mu ten kejhák zachrání. Další výtka byla, že hlavní hrdina byl až moc všeuměl. No snad, já jsem nejvíc skeptický k představě, že by se nějaký člověk dokázal během několika týdnů (případně vůbec) naučit mimozemský tónový jazyk, ale na druhou stranu si uvědomme, že šlo o špičkového vědce (ví, že 2ℇ^2ⅈπ=2), který navíc skoro každý den ve škole své znalosti procvičoval, takže ona ta jeho všeznalost nakonec tak nereálná není. No a pak tu máme mimozemšťana, který sice navenek nevypadá humanoidně, jak je ve sci-fi literatuře fádním zvykem, ale jinak myslí a cítí dost podobně jako člověk, což prý je nerealistické. A že jsem tak smělý, oni ti kritici někdy mluvili s opravdovým mimozemšťanem, takže s jistotou vědí, že mimozemšťani přece myslí úplně jinak než lidé? K logickým rozporům v ději lze pak říct jen to, že to je záležitost, která existuje od doby, co je literatura literaturou (už staří Řekové říkávali, že i Homér si občas zdřímne), ale je i možné, že v této knize údajné rozpory můžou být spíš nepochopením (jak se v jednom případě stalo i mně).

P.S. Jedné čtenářce se líbílo, že hrdina neměl nikde v knize sex. Já bych naopak uvítal, kdyby ve většinové, neerotické literatuře byl sex na každé druhé stránce, aby si lidé konečně uvědomili, že sex je normální součást lidské přirozenosti a ne něco, o čem se na veřejnosti musí předstírat, že to neexistuje.

Havrnka
17.05.2024 5 z 5

Úžasné čtení! Moc nečtu scifi, ale tato kniha se četla sama. Doporučuji.

LaCucaracha
11.05.2024 4 z 5

(SPOILER) Kniha o jednom (ne)hrdinovi, který má v rukou osud lidstva a na celou knihu si vystačí skoro sám. Čtivé a napínavé. Pěkný příběh o přátelství. A co víc, má to poměrně dobrý konec. Co bych naopak vytkla, že to byl až moc velký borec: byl to skvělý fyzik, biolog, chemik, inženýr, prostě všechno, co bylo potřeba. Až poněkud nerealisticky, když ho uvedli jako středoškolského učitele, byť velmi nadaného. A pak mu přibyl ještě super kolega konstruktér, který levou zadní (přední, boční...) vysekl cokoli. "Potřebuju testovací komoru, která bude taková a bude se tam automaticky dělat tohle." – "Dobře, máš to mít." Takže cokoli se podělalo, všechno bryskně vymysleli a vyřešili. A další věc, je tam plno vědy, výpočtů atd., a i když myslím nejsem úplně blbá, tak na fyziku celkem jo, takže rozhodně nemůžu říct, že bych všemu rozuměla.
Ale bez ohledu na to dobrá kniha. Jen bych si na místě autora odpustila poslední stránku, to už bylo moc, i tak tam ten apel na důležitost dětí a vzdělávání byl dost velký, a zrovna třídou natěšených žáčků bych tak skvělou sci-fi prostě nezakončovala. Navíc se kvůli tomu z hrdiny stal zčistajasna ještě i skvělý muzikant. Ale když jsem po půlnoci vyšla ven, abych si provětrala učtené oči, byly na obloze vidět efekty polární záře a ty se k atmosféře právě přečteného hodily perfektně.
Chyb bylo v knížce minimálně, i když jedna byla zrovna v číselném údaji. Ale i tak, hodně dobrá redakce a korektury. Jenom... moc prosím, nepoužívejte ve spisovné češtině slovo "přeci", je to paskvil.

Jinovatka
03.05.2024 5 z 5

Normálně scifi moc nečtu, ale tohle je fakt perfektní. Nedokázala jsem se odtrhnout.

ivca79
02.05.2024 5 z 5

Stejně super jako Marťan, i když už víc sci-fi. A ten konec!

Psenda31415
23.04.2024 5 z 5

Jednoduše vesmírně dobré!

Kdo by to byl řekl, že one-man+one-alien show může být opravdu dobrý nápad na ne úplně krátkou knihu. A ono to funguje. Opravdu bravurně je zmapovaný celý vědecko-poznávací aspekt s popisem vnitřních myšlenkových pochodů, snahu zjistit jak to všechno funguje, proč jiné věci zase nefungují atd.

Jako technologický nadšenec s fyzikálním základem musím říct, že tuhle knížku si snad i přečtu znovu a to se mi moc nestává!

stanislava7096
20.04.2024 5 z 5

Uf, to bylo dobré a náročné, zvláště pro můj neodborný mozek. Někdy jsem se musela vrátit a prostě tu technickou nebo odbornou část přečíst opakovaně. Ale to nevadilo, bohatě mi to vynahradily chvíle strávené s hlavním hrdinou a Rockym. A neodpustím si konstatování, že největším sci-fi v knize rozhodně nebyl pobyt ve vesmíru, nebo setkání s mimozemšťany, ale ta představa, že by se takhle dokázaly domluvit vlády světa...ale bylo by to hezké.

Ivan F
19.04.2024 4 z 5

Pútavá rozprávka pre dospelých, odená do hard science fiction hávu. Zároveň je to kniha náučná, je to robinzonáda, je to road (vlastne space) movie a najmä, je to kniha o priateľstve. Je zaujímavé sledovať a čítať komentáre tých, čo knihu kritizujú a tých, čo ju chvália. Skupina kritická sa zhoduje v tom, že Marťan bol jednoznačne lepší, zatiaľ čo skupina druhá sa prikláňa k tomu, že Marťan bol horší. Lenže to je obrovská chyba - kniha by sa mala posudzovať samostatne, bez ohľadu na ostatné autorove knihy. Verím tomu, že ak by knihy vyšli v opačnom poradí, mali by sme tu klasický rozpor v hodnotení. Za mňa sú obe knihy na rovnakej úrovni, sú rozdielne a to je práve na nich to zaujímavé. Takže Projekt Zdravas Mária uspokojil moju čitateľskú dušu tak isto, ako Marťan, len s tým rozdielom, že Marťana už čítať nebudem, ale k Last Hope sa rád vrátim.

annettka1098
17.04.2024

Musím uznat, že autor má neskutečné vědecké, biologické, fyzikální i chemické znalosti. Celý příběh a vesmírný svět měl do posledního detailu promyšlený. Nicméně tyto části a popisy mě moc nebavily. Byly rozhodně zajímavé, ale mé znalosti a má představivost na to nedosahovala.

V jednu chvíli jsem audioknihu dokonce přestala poslouchat a začala jinou. Nakonec jsem se ale ke Spasiteli asi po 3 dnech vrátila, protože jsem potřebovala vědět, jak to s vermírnou misí dopadne. A udělala jsem rozhodně dobře! Nakonec jsem se dočkala velmi dobrodružného příběhu plného nečekaných zvratů a v jednu chvíli jsem měla i slzy v očích.

vrsketa
10.04.2024 4 z 5

Poslouchala jsem audioknihu a bylo to naprosto boží! Místy byl za mě trochu přes čáru infodumping ohledně techniky, který je ale u hard sci-fi očekávatelný.

ZáchodovýČtenář
07.04.2024 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem v životě četla. Dala bych i víc hvězdiček.

momo01
01.04.2024 5 z 5

Zvyšuju po opakovaném čtení na 5 hvězdiček. Před 2 lety jsem poslechla jako velmi dobře zpracovanou audioknihu, ale nedávno mi ji kamarádka doporučila jako ideální ke společnému čtení s dětmu. (Je jim 13 a 15 - úplní malošci by z toho asi moc rozumu neměli). Bavil je příběh (velmi), ale taky se bavili na můj účet (převelmi), když jsem si vymýšlela Rockyho zpěvný jazyk.
Naši dva domácí pavouci už bohužel jména mají, ale čekáme, až se objeví nějaký nový přírůstek. Bude to jistojistě Rocky.

Štítky knihy

vesmír mimozemšťané sci-fi

Autorovy další knížky

Andy Weir
americká, 1972
2015  90%Marťan
2021  92%Spasitel
2018  74%Artemis
2020  73%Mezi světy