Spasitel

Spasitel https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/483449/bmid_spasitel-xMd-483449.jpg 5 1716 476

Nové úžasné, napínavé meziplanetární dobrodružství od autora světového bestselleru Marťan.Ryland Grace zůstal jako jediný přeživší na zoufalé misi poslední naděje. Pokud selže, lidstvo zanikne. Je tu však drobný háček – Ryland to neví. Nedokáže se vybavit ani své jméno, natož že má nějaký úkol a jak ho asi tak splní. Všechno, co ví, je, že hodně hodně hodně dlouho spal. Že se probudil miliony kilometrů od domova. A že společnost mu dělají dvě mrtvoly. Jak se mu tak vracejí vzpomínky, dojde mu, že putuje nevelkou lodí, sestavenou všemi pozemskými vládami a vesmírnými agenturami a vrženou do hloubky vesmíru, aby odvrátila hrozbu vymření našeho druhu. A díky nečekanému spojenci se mu to možná i podaří...... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: ekniha , Laser-books (Laser)

Project Hail Mary , 2021

lena030
22.11.2022 5 z 5

(SPOILER) Dobré, moc dobré. A příběh se zdaleka nevyvíjel jak by jeden čekal. A nakonec měl hrdina, nehrdina pravdu, že má cenu hledat život i tam kde není tekutá voda. Astrofágy ji sice mají, jenže se vyskytují i tam kde žádná není, takže měl Dr. Grey s pravdu a hledat život jen v obyvatelné zóně je omyl.

Kackac77
20.11.2022 5 z 5

Paráda! I když nečtu scifi, tohle bylo skvělé. Ze začátku začaly takové technické popisy a říkala jsem si co to proboha je?! Ale pak se ten příběh začal odvíjet a i přes délku knihy byl zajímavý.

Elzebeth
17.11.2022 5 z 5

Dobré, dobré, dobré.
Kniha o vesmírném Robinsonovi a originálním přátelství. Dojemné, vtipné i napínavé

evismaior
08.11.2022 4 z 5

80% - Ne tak dobré jako Marťan, ale lepší než Artemis. Marťan je tak trochu moje srdcovka a těší mě, že se autor vrací s podobným typem hlavní postavy sympatického a konstruktivně naladěného Rylanda Grace, který se jednoho dne probere z kómatu na neznámém místě, se dvěma mrtvolami po boku a velkým zmatkem v mozku. Vzpomínky se mu postupně vracejí (až příliš příhodně zrovna ty, které potřebuje, aby zjistil, že je na vesmírné lodi a co je cílem jeho mise), a tak se dozvídáme i to podstatné z jeho předchozího života. Vzhledem k tomu, že prakticky jediné, co mohu Marťanovi vyčítat, je absence informací o předchozím životě Marka Watneyho, je tento autorův postup jednoznačně posunem vpřed, i když všechny ty události, které vedly k tomu, že se Grace nakonec stal součástí mise, působí dost neuvěřitelně až překombinovaně - čtenář sice v ději "před" sympaticky vidí i určité Graceovy nedostatky, což je oproti dokonalému Watneymu příjemná změna, jenže po probuzení v lodi tyto nedostatky náhle záhadně mizí (s vysvětlením, že přece záchrana lidstva), z Rylanda je znenadání povětšinou vyklidněný, sebevědomý a nebojácný všeuměl a to mi nepřišlo příliš pravděpodobné. Knížka se ale jednoznačně čte úplně sama, je to přesně ten Marťan-styl se spoustou technických podrobností připomínající spíš dokureality než sci-fi a to mě moc bavilo. A to přestože zápletka jako taková mi (oproti v blízké budoucnosti doufejme očekávatelné misi na Mars) v této knize přišla hodně přitažená za vlasy - a to úplně odhlížím od toho, že v současné době ani omylem nevěřím tomu, že by se lidstvo dokázalo pro svou záchranu takovým způsobem spojit. Ono i to setkání se zástupcem mimozemské civilizace bylo spíš takové naivně startrekovské (a zapišme si do slovníčku nové slovo společné pro obě kultury "sarkasmus"), reálně věřím, že bychom měli obrovské štěstí, kdybychom dokázali s mimozemskou kulturou, která bude nejspíš přemýšlet úplně jiným způsobem, komunikovat alespoň tak jako ve filmu Příchozí. Moc se mi ale líbilo zakončení, přestože (anebo právě protože) jsem přesně v takové doufala. A velmi se těším, co na nás autor chystá příště, jelikož i přes to moje brblání čtu knížky Andyho Weira moc ráda.

m_martina
07.11.2022 5 z 5

Už jsem četla od pana spisovatele Marťana, a proto jsem se těšila i na Spasitele. Kniha se mi moc líbila a přečetla jsem ji jedním dechem. A Rocky byl opravdu sympatický mimozemšťan.

IvaKo
31.10.2022 5 z 5

Kniha se mi hodila do letošní výzvy a tak jsem se po mnoha letech vrátila ke sci-fi a jsem nadšená. Příběhu nechybí vůbec nic - je originální, napínavý, poučný, ale i vtipný a dojemný. Čtenářská lahůdka.

EmanuelBremi
30.10.2022 5 z 5

Výborná kniha. Většinu času jsem měl pocit, že je to takový vesmírný Robinson Crusoe.
Nedokážu posoudit reálnou vědu v knize uvedenou, ale všechno mi znělo uvěřitelně. Prostředí, atmosféra i příběh fungují výborně.

Yukon
30.10.2022 5 z 5

To bylo skvělé! Vtipné tak akorát. Sympatický vypravěč i Rocky. Vtáhlo mě to do děje. Vědecké bádání mě bavilo, bylo srozumitelné, člověk si aspoň něco zopakuje. Když už to na mě ale bylo moc složité, tak to nebránilo pochopení děje ani to neubíralo na čtivosti.
Na postavy jsem myslela, i když jsem zrovna nečetla. Jsem smutná, že už jsem knihu dočetla a musím se rozloučit. Krása!

Hakri
30.10.2022 5 z 5

Nejdřív jsem se bála "Nebude na mě moc vědecké" otázka?. Ale bylo to skvělé, bavila jsem se :-)

maryska09
24.10.2022 5 z 5

Výborně napsaná kniha, propracovaná do detailu. Hodně připomíná Marťana, ale víc baví a znovu se čte jedním dechem. Doručuju i pro nemilovníky sci-fi.

deathmen
18.10.2022 4 z 5

rovnako putava kniha ako Martan ktoru clovek proste zhltne. Zdlhavejsie popisovanie pracovnych postupov mi nie je velmi po srsti preto jedna * dole. Na druhu stranu je to proste Andyho styl a ja to beriem a aj ocenujem, lebo najma mladsi citatelia sa dozvedia mnozstvo zaujimavych vedeckych faktov nenutene a putavo. Za mna super oddychovka a uz sa tesim na dalsiu knihu ;)

mira399
17.10.2022 5 z 5

Páni! Tak tohle bylo něco....Něco úžasného. Marťan mě bavil moc,ale ze Spasitele jsem si kecla na zadek :-) A to sci-fi skoro nečtu. Kdo váhá,ať neváhá. Bude se bavit, smát, okusovat nehty napětím. Je to jízda a je parádní!

vladka16
08.10.2022 5 z 5

Dobré, dobré, dobré, dvanáct žáků zvedá pařáty - já také zvedám svůj pařátek. Knihu jsem si poslouchala jako audio, pan Lukáš Hlavica to načetl nádherně. Nemám co dodat jsem nadšená, unešená, bude teď těžké se začíst do jiné knížky, musím počkat, až ve mě dozní - Ty spíš , já dívám.

Limonadovyjoe
02.10.2022 4 z 5

4,5/5
“Je to pochmurné a depresivní, dozvědět se, že se všichni vaši nejbližší kolegové sešli a rozhodli, že máte zemřít.”

Ne sci-fi normálně nečtu, moje poslední sci-fi byl Marťan v roce 2020.. a byl famózní, a to je důvod proč jsem se k Andymu vrátila.
Číst jeho knihy je jako být na koncertě kapely, od které neznáte ani jednu písničku a přece si to naplno užijete. Ne nerozumím všem těm fyzikálním, chemickým ani biologickým záležitostem, ale rozumím touze zachránit svět před zkázou. Bavilo mě tohle intergalaktické dobrodružství a přátelství na život a na smrt mezi Gracem a Rockym.
Líbilo se mi rozdělení vyprávění do dvou časových linií, kdy sledujete co se děje ve vesmíru a zároveň odhalujete jak se tam asi neúspěšný fyzik a středoškolský profesor vůbec dostal. A i když je děj občas trochu naivní (spolupráce Číny, Ruska, USA a tomu všemu velící žena, která má větší pravomoce než všichni dohromady) je to svěží a napínavé. Ale přiznám se, že o kapku více mě bavila bezútěšnost situace Watneyho v Marťanovi.
Ale na filmové zpracování se těším, to jo!

“Astrofágy! Je to prostě nejlepší věc v dějinách ! Bůh nám zase jednou předkládá budoucnost na stříbrném podnose. Nejlepší? Hrozí nám vyhynutí, pokud nám bůh něco předkládá, pak je to apokalypsa.”

“Ty spíš. Já dívám .”

sykkex0494
01.10.2022 5 z 5

Bezpochyby nejlepší kniha od Andyho Weira, překonávající i Marťana (teda pokud nejste nějaký skalní fanoušek). Kdyby se filmového zpracování ujal Frank Darabont, bezpochyby by to překonalo Green Mile i Shawshank (musel by se teda preorientovat na scifi, takže by to byl spíš Spielberg nebo Scott). Připravte si vedle knihy i google, je zde obsaženo hooodně vědy, vědeckých termínů a poznatků (technická/přírodovědní VŠ výhodou). Knize nechybí snad vůbec nic - kvalitní příběh na jehož konci vám párkrát ukapne slza, snaha autora o maximální vědeckou přesnost, vesmír. Samozřejmě jako klasika - na konci vše dobře dopadne, ačkoliv pravděpodobnost celkového úspěchu mise se limitně blíží nule (čili v reálu by lidstvo vymřelo). Ale nedopadne to úplně tak, jak byste očekávali. Prostě to dopadne dobře. Uvidíte sami. Hlavní hrdina je takový ten klasický vědec samotář s hodnou a bádavou duší, což je rozhodně příjemná změna oproti Artemis, kde byla neposedná hyperaktivní arabka s touhou odhalit tajemství mesíčního města. Andy Weir opět dokázal, že patří k úplnému TOPu. Doporučuji všem, kteří dokáží přečíst více jak 400 stránek, neodradí je přílišná věda (nedělá se jim špatně při pohledu na matematiku, fyziku, chemii, materiálové vědy, vesmír a biologii) a zároveň mají rádi lineární příběh, kdy maji hlavní postavy jasný úkol a jednu jasnou cestu před sebou, končící nelehkým rozhodnutím, ovlivněným vytvořeným přátelským vztahem. Pokud splňuješ tyto kategorie a rád čteš knihy, okamžitě si tento mistrovský počin zajisti.
5/5

Jane007
29.09.2022 5 z 5

Nejsem zrovna čtenář sci-fi a většinou se takovým knihám vyhýbám, ale Andy Weir to prostě umí napsat. Čtení jsem si opravdu užila, jen škoda, že některé technické věci nejsou přidané jako ilustrace. Rozhodně se těším na další knížky z pera Weira.

Margerite
18.09.2022 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Vynikající!

plejtvák
15.09.2022 4 z 5

Ke Spasitelovi jsem se tak jako asi většina čtenářů dostal přes Marťana. U mě to byla filmová verze od Ridleyho Scotta, kterou jsem si patřičně užil. Po dočtení Spasitele jsem byl však celkem rozpačitý. Andy Weir rozhodně vyniká po vědecké stránce. Ať už jde o cestování vesmírem, gravitaci, technologie nebo život mimo naši planetu, vše je napsáno bravurně a uvěřitelně, a navíc text člověka nutí zamyslet se, jak fungují některé fyzikální zákony. Co mi osobně tolik nesedlo je, že hlavní hrdina nebere věci skoro vůbec vážně navzdory tomu, že nejde o nic menšího než o záchranu lidstva. S některými dialogy jsem měl také problém v tom, že se mi nezdály příliš přirozené. A nakonec se mi některé momenty v ději zdály příliš naivní. Když pominu jmenované výtky, tak je celkově kniha dobrá, vypráví zajímavý příběh a doporučil bych ji všem fanouškům hard sci-fi.

P. S.: Jsem zvědavý na filmovou adaptaci.

karel.kral
14.09.2022 5 z 5

Marťan mě bavil moc a tahle kniha je ještě o kus lepší. Zábavná, napínavá, dokonale vědecky propracovaná a uvěřitelná. Jen jsem smutně koukal, jak ubývají stránky do konce.

happy-smile
11.09.2022 5 z 5

Tak to byla pecka. Ač sci-fi není můj žánr, tohle jsem hltala jedním dechem. Velice napínavé. A vtipné. A vše, co zde autor popisuje, zní tak reálně! Technickým popisům nemá čtenář šanci vůbec porozumět, ale to vůbec nevadí, prostě to k tomu patří. Doufám, že od autora brzo vyjde něco dalšího.

vesmír mimozemšťané sci-fi

Andy Weir