Spálená křídla

Spálená křídla https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/328141/bmid_spalena-kridla-LAT-328141.png 4 322 109

Anděla Brůmová prožívá dětství za první světové války, v době bídy a hladu. Sňatkem sice unikne nenáviděné práci v továrně, ale „pozvednutí“ do vyšší třídy na malém městě ji nijak netěší. Její největší touhou je hrát divadlo, ovšem ve svém přání nenalézá oporu ani u manžela. Anděla uteče ke kočovnému divadlu. Domů se vrací nemocná a ponížená… Jak se vypořádá se svým okolím a dcerami, které kdysi zklamala? Román je rodinnou ságou zahrnující téměř celé dvacáté století a nastolující otázku, nakolik je následovat svůj sen správné a nakolik se jedná o sobectví.... celý text

Knihomura
19.02.2024 4 z 5

Hodně drsné životní osudy.

Safrika
17.11.2023 3 z 5

Pribeh zajimavy, citove hrozny, tak nejak mi tam chybelo spousta veci Vilma? Synovec z Kanady? Nejak jsem nepochopila jeho navstevu a ani to, ze byla Vilma vsem ukradena.

Pechule
28.10.2023 4 z 5

Hezky jsem si početla, baví mě tyto knihy mapující osudy rodiny po více generací.

lalela
26.08.2023 4 z 5

Ze začátku jsem chtěla knížku vzdát, ale dětství Anděly mně nedalo a musela jsem číst, do toho Neliny zážitky z Anglie. Jako hlídačka dětí to měla těžké, ale zvládla to a dospěla. Ale Anděla, ta mi dávala, porodit jedno dítě, nemít k němu otce, pak mít otce, porodit další děti, utéct od nich. Najednou čtete o vážné staré dámě, která toho tolik zažila, bídu i dostatek, práci i služku doma. Několik dětí, s nimiž měla jakés takés vztahy. Byla to opravdu nádherná a zajímavá knížka.

Friedulka
21.08.2023 4 z 5

Nejzajímavější mi připadl osud Anděliny matky. Přerod malé Anděly v sobeckou ženu se mi zdál obtížně uvěřitelný. Hájovna mi byla mnohem bližší.

kob
06.08.2023 3 z 5

Tak sobeckou a nepříjemnou hlavní hrdinku románu hned tak nenajdete. Ona byla celá ta rodina jakási divná, taková studená. Moje sympatie měla asi jen Heda.

Lena78537
30.06.2023 3 z 5

I když Anděla nebyla úplně kladnou hrdinkou, ve spoustě věcí mi byla sympatická.
Příběh nás nechá nahlédnout do života rodiny a jejich členů, kde každý má své kladné i záporné stránky.
Kniha se moc hezky četla, ale kladné hodnocení sráží chyby ve jménech a datech v doloženém rodokmenu.

Allla9
27.02.2023 5 z 5

Tak tato krásná knížka mě chytla za srdíčko. Rodinná sága nás provází přes první i druhou světovou válku a končí v roce1994. Příběh Anděly je moc hezky napsaný. Autorka mě zaujala a určitě to není poslední kniha, kterou jsem od ní četla.

Mychaela
11.12.2022 4 z 5

V tomto komentáři budu asi hodně souhlasit :) - nejprve s Pavlina50 - taky miluji rodinné generační ságy (i když vyznat se ve všech dětech a vnucích při pasážích se současnosti se prostě nedalo - a nezvládla to očividně ani autorka :D), baví mě sledovat osudy rodin i jednotlivců v ubíhajícím čase, jak se lidi mění, co všechno je potkává, jak jim dává osud zabrat a jak se s tím perou...
Souhlasím s Noisette73 - tak nesympatickou hl. hrdinku aby člověk pohledal! Na začátku jsem jí jako dítě chvilku litovala, když žebrala, hladověla, doma neměla na růžích ustláno, ale pak už to bylo jenom horší a horší... Její absolutní nezájem a později srážení sebevědomí už tak zakomplexované nejstarší dcery, nezájem o další dvě děti a pak najednou obrat v matku roku malé Martičky. Nezájem o to, co bude s položidovkou Hedou, sobeckost, zahleděnost do sebe, arogance, já jsem herečka, co jste Vy? Hodně rychle zapomněla na to, jak si v dětství přála jediné - být vždycky sytá.
Ale jak psala Pavlina50 " …může vlastně člověk odsuzovat myšlení, přání a touhy někoho, kdo už v dětství zakusil to, co ona?". Asi nemůže, ale to nemění nic na tom, že mi z ní bylo zle - už dlouho se mi nikdo takto neprotivil.
Ale i přesto jsem si čtení užila. Sice už jsem četla čtivější rodinné ságy, ale dostalo se mi toho, co jsem očekávala.
Souhlasím i s "katasukivasukim" - lepší než Hájovna. Propracovanější, rozsáhlejší. I když, jak psala zase Pavlina50, škoda, že se člověk nemohl dočíst víc o tom, jak žila třeba Katka a Eliška. Co prožíval v Kanadě Jenda. Ale to by prostě ta kniha měla 1000 stránek :D
PedroK to krásně vystihl: "...ať je doba jakákoliv, jsou stále mezi námi lidi dobří a špatní, že sobecké srdce nadělá škody, odcizí blízké, odsoudí nespravedlivě a ke štěstí stejně přijít nemusí."

Noisette73
27.10.2022 4 z 5

(SPOILER) Špatné to nebylo, jen mi prostě Anděla ani její otec nebyli sympatyčtí. Rodokmen na začátku raději nekomentuji,tolik chyb...
Hlavní hrdinku bych asi být autorkou neobklopila tolika lidmi. Marie se mi líbila nejvíc, k dětem přistupovala s pokorou, byla zbožná a ušlápnutá manželem, přesto bylo vidět , že ho má ráda a i když měla opravdu těžký život, byla dá se říci na tu dobu docela cituplná.
Postava lékaře mohla být více rozpracovaná, rozhodně nesouhlasim s tím co z něj autorka udělala. Mít jinou ženu byl by na tom lépe.
Myslím, že Anděla byla zakomplexovaná, nerudná, sobecká, hysterická a chladná , nesnášela jsem ji a už dlouho se mi to až takto nestalo, neschopna kompromisu.
Manželovi říká doktore, jako by snad ani neměl jméno, to je velmi neuctivé a hnusné, no ona mě štvala, niť bych na ní nenechala suchou, tak už toho raději nechám.

Pavlina50
15.08.2022 4 z 5

Rodinné generační ságy miluju a i přesto, že se dnes rojí jak houby po dešti, pořád je vyhledávám.
Tato kniha určitě nebyla špatná, ale na druhé straně ódy bych asi na ni také nepěla. Bylo to takové lehké, pohodové čtení, nenudilo, i přesto že ta čtivost vůbec nebyla založena na nějakých neustálých zvratech a dramatech.
Kniha sice balancuje už na pomezí ženského románu, ale naštěstí je oprostěna od jeho základních znaků – přehnaného sentimentu a sladkobolných milostných scén. Naopak – přestože jsou hlavními hrdinkami výhradně ženy (muži tu plní spíš ty vedlejší role), příběh je docela drsný, syrový a v ničem nepřikrášlující hlavní postavy.
Hlavní hrdinka – Anděla v dospělosti - mi byla strašně nesympatická, její charakter byl velice rozporuplný, nicméně …může vlastně člověk odsuzovat myšlení, přání a touhy někoho, kdo už v dětství zakusil to, co ona?
Osudy některých postav (např. Iva, Vojta, Ivanka) byly jen tak nakousnuty - škoda - určitě by si zasloužily větší prostor a větší propracovanost, stejně jako některé klíčové úseky dějin, ale to by potom ta kniha musela zřejmě mít minimálně aspoň jednou tolik stránek.
I závěr jsem asi čekala trochu jiný – chyběla mi nějaká výraznější pointa…ta poslední věta ve mně vzbudila spíš mnoho dalších otázek.
I když na druhé straně…ten závěr knihy mě hlavně utvrdil v mém přesvědčení, že to, jak se k lidem v životě chováme, se nám stejně jednou vrátí…

Nakonec ovšem nelze nezmínit ty neskutečné chyby v rodokmenu v úvodu knihy, které mi dojem z knihy dost kazily. Zbytečně mátly, protože při čtení jsem se na něho kvůli orientaci ve jménech dost často obracela. Škoda - mimochodem ale něco takového – i když podstatně kvalitněji zpracovaného - bych uvítala u každé rodinné ságy. Hodně to zpřehledňuje a zjednodušuje čtení.

Ale i přes všechny tyto výtky nakonec čtyři hvězdičky přece jenom dávám – jeden z nejdůležitějších parametrů pro mé hodnocení – čtivost, totiž byla opravdu výborná.

Katka2382
08.08.2022 5 z 5

Moc pěkné čtení.Autorka mi svým stylem psaní trochu připomíná Jaromíru Kolárovou,kterou mám taky moc ráda.
Andělu bych nesoudila,nikdo z nás se nechová vždy příkladně.Ten citový chlad k dětem určitě nebyl v té době ojedinělý.Jen mi bylo moc lito Ivy.

katasukivasukim
29.06.2022 3 z 5

Tak nevím,za mě lepší než Hájovna.Anděla mi byla nepříjemná už od prvních řádků.Jen ona,její trápení,nikdo si víc nezažil,než ona. O děti nic moc zájem,jen své potřeby.Příběh by šel,ale asi mi fakt vadí styl psaní autorky.Takové nijaké.

Vlak7
28.05.2022 5 z 5

Rychlé, čtivé, podobne Kornerove.

Myš007
19.05.2022 5 z 5

Dočetla jsem Hájovnu a hned jsem se vrhla na další knihu od stejné autorky. Moc příjemné čtení a přeskakování v čase i z postavy na postavu to celé ještě oživuje. Včera už jsem si říkala, že knihu odložím a půjdu spát, když v tom děj zase skočil za Nelou do Anglie a tak jsem zhltala další stránky. Dneska jsem bohužel dočetla a určitě budu od této autorky hledat další knihy.

Nasko
08.05.2022 4 z 5

Od této autorky jsem četla i současný hit, Hájovnu. Zmíněný příběh se mi po stránce děje opravdu nelíbil, ale velmi se mi zamlouval styl, jakým autorka píše Rozhodla jsem se tedy zkusit od ní něco jiného.

Narozdíl od nemastné, neslané a pitomoučké Hájovny je tohle úplně skvělé. Dechberoucí, smutné i veselé, citlivé Lidské. Oceňuji i to, že hlavní hrdinka je místy kapku slípka, protože kdo chce pořád číst o dokonalých přemoudřelých hrdinkách, které všechno zvládají.

Čtení bohužel kapku kazí chyby. Na jedné stránce je bratru hlavní hrdinky Anděly osmnáct let, za dvě strany o rok omládne, za další dvě strany už je mu zas osmnáct Jiná postava se jednou jmenuje Štěpán, ale pod dopisy se podepíše bůhvíproč jako Jan. Špatně jsou i jména vzdálených příbuzných v rodokmenu, kteří se jmenují pokaždé jinak. Autorka se nám do těch vedlejších postav kapku zamotala a mělo to vychytat nakladatelství, což se nestalo, bohužel. Ten úžasný příběh to maličko kazí.

A můj osobní poznatek k této době To vykání rodičům je hrozné a díky bohu, že už to neděláme. :)

PetK
20.04.2022 4 z 5

Má ráda tyhle rodinné ságy, kromě čtenářského zážitku si můžu doplnit i mezery ve vzdělání. Tady mě bavily příběhy, osudy, ale i fakt, že hlavní postava rozhodně nebyla jednoznačně kladná hrdinka. Hezké byly pasáže, které popisují trable a bezmocnost stáří. Konec bych si osobně představovala jiný, ale to je, myslím, otázka osobního vkusu. Čtivost a tah nechyběly.

Janina2609
17.04.2022 4 z 5

“Ano, v dospělosti naše sesterské styky vadnou. Pomalu se ztrácejí jako kruhy na vodě. Společné dětství a mládí nelze vrátit. Kruhy na vodě jdou taky jen jedním směrem.”
Trochu amatérský pokus o rodinnou ságu, ale paradoxně mě strašně lákalo číst dál, až jsem se rychle pročetla na konec. Oddychové, lehké, pohodové čtení.

Kanimůra2
06.04.2022 5 z 5

Mě se knížka líbila. Mám ráda rodinné ságy a zvlášť, když hlavními hrdinkami jsou ženy. Knížku jsem doslova hltala a pořád si slibovala, že u příští kapitoly to odložím... Andělu jsem litovala, jako bych litovala všechny děti trápené válkou. Teprve když se vdala za doktora a zanedbávala svoje děti, začala jsem jí mít dost. Ale na kvalitě knihy to naprosto neubralo. Kniha je čtivá a rychle jsem si zvykla i na přeskakování časového pásma. Skvělá kniha.

pedroK
05.04.2022 4 z 5

Takový ženský román. Čte se dobře, ale není třeba se k němu vracet. Četba na oddech, která ukazuje, že ať je doba jakákoliv, jsou stále mezi námi lidi dobří a špatní, že sobecké srdce nadělá škody, odcizí blízké, odsoudí nespravedlivě a ke štěstí stejně přijít nemusí.