Sokrates

Sokrates https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/116846/bmid_sokrates-bmt-116846.jpg 4 116 23

Historie nám o starořeckém Sokratovi říká leccos, ale evokovat jeho osudy a jeho dobu v živé, konkrétní názornosti může jen romanopisec, důkladně poučený o faktech a tato fakta zároveň doplňující uměleckou fantazií. Takovým spisovatelem je bezesporu národní umělec Josef Toman, který se po svém Donu Juanovi a románu z císařského Říma Po nás potopa obrátil za spolupráce své ženy, zasl. umělkyně Miroslavy Tomanové, opět k historické látce. Román Sokrates, který vychází nyní po výrazném čtenářském úspěchu v poměrně krátkém časovénm rozmezí svou let podruhé, zavádí čtenáře do doby největšího rozkvětu i následujícího úpadku Athén, na jejichž pozadí se před námi rozvíjí Sokratova životní dráha se strhující přesvědčivostí, obohacené o řadu historických postav, jako byli filosofové Anaxagorás, Platón, sochař Feidiás, nezkrotný Alkibiades, vůdce třiceti tyranů Kritiás aj.... celý text

Klamm
12.06.2013 5 z 5

Souhlas S Dusinem, krásná kniha. Měl jsem půjčeno z knihovny a když jsem ji dočetl, sháněl jsem ji po antikvariátech. Musel jsem ji vlastnit! Pomohla mi utřídit a zaškatulkovat athénské filozofy, žijící v sokratovské době. Byl jsem knihou tak ovlivněn, že jsem začal žvýkat cizrnu a pít víno z hliněných číší. :-))
100%

Atuin
29.05.2013 4 z 5

On Sokrates byl tak trochu provokatér. Dovedl uvést v naprostý zmatek téměř každého koho oslovil, a že na ulici zastavoval opravdu každého. Nepsal, a tak Platón, kterému bylo dvacet let když Sokrates zemřel působil jako jakási houba. Soudní jednání které bylo nad ním vedeno mohlo dopadnout i jnak kdyby "pan mluvka" tolik nemluvil, ale starého psa novým kouskům nenaučíš:)
Atheňané měli možná pravdu, co se vydaní za sice uchvatné až monstrózní sochy týká, jelikož by za jednu takovou pořídili jistě jednu možná dvě flotily a vyrazili směr západní sředozemí, ovšem to by tu pak nenastala krize a Feidovo umění by nebylo zahnáno do vyhnanství, on by si nevybral Olympii a neměli bychom jeden ze sedmi divů světa slavnou sochu Diovu. A velkou sochu Diovu. S románem samotným možná tento komentář ani nikterak nesouvisí, za což se omlouvám.

dusin
04.02.2013 5 z 5

Nádherná knížka, která mě uplně pohltila. Spoustu stránek přečtnených opakovaně (snažíc se zapamatovat si myšlenky na nich napsané). Žel bohu s odstupem času zbývají jen super pocity, které jsem při čtení měl. Ale rozhodně knížka, kterou bych stopro doporučil!!!