Led nebo oheň

Led nebo oheň https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/362561/bmid_led-nebo-ohen-WSq-362561.jpg 3 335 69

Sníh nebo popel série

Zimní království bylo osvobozeno, ale krušné chvilky ještě nekončí. Aby Meira ochránila svůj lid, dovolí Cordellu kopat v zimních dolech. Tam ale najdou něco mocného a nebezpečného – magickou propast. Theron chce využít tento nález k poražení zla, ale Meira se bojí, co s sebou taková síla může přinést. Když se na zemi posledně objevilo tolik magie, povstal velký Rozklad. Proto nechce nechat nic náhodě a klidně se postaví i Theronovi. Ale nevystaví i tak své lidi nebezpečí? Boje o moc sílí. Theron touží po magii, Mather bojuje za svobodu a Meira se začíná ptát sama sebe, jestli bojuje jen za Zimu, nebo za celý svět.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Ice Like Fire , 2015

Knihomolkajá
08.05.2018 3 z 5

OBSAHUJE SPOILERY!
Průměrnost prvního dílu jsem přičítala mladému věku autorky v době, kdy knihu psala. Tomu také odpovídala moje recenze na první díl. Nápad to byl ale dobrý a já jsem čekala, že se za ta léta něco změní a autorka bude rozvážnější a tak nějak poučenější o světě kolem. Posun v systematice psaní, v rozvíjení a psaní děje vidím, ale to je tak jediné plus, které knize mohu přičíst.
Tím, jak autorka první díl uzavřela, se dostala na tenký led. Již od začátku bylo jasné, že když si hlavní postava myslí, že je Angra na živu, tak to tak na 100% bude. Bohužel se tam autorka špatně utkala s důvodem, proč poslat Meiru pryč od hlavního dění. Po otevření hlavního zdroje magie (nebo jak tam tomu vlastně říkali), jsem tušila, že je všechno špatně, ale hledání klíčů a jejich snadné nacházení již byla klasická young adultka, kdy se hrdince nacházení klíčů vždy povedlo na první myšlenku. Meira, jako klasická puberťačka, byla úplně jiná než v prvním díle. Její chování se neuvěřitelně změnilo a já měla pocit, že ji Angra v prvním díle přece jen zabil a nastrčil nám tam jen její klon. Hlavní hrdinka tam pořád bojuje sama se sebou, s tím, že musí zemřít, že není schopná ovládat svou magii, že si nemůže vybrat mezi dvěma kluky (jednou jí je sympatický ten, o dvě stránky dál zase tamten) a celý příběh je jen uměle natahovaná zápletka, která se nakonec vyústila do ničeho. Druhý díl, když si to tak shrnu, vlastně skoro o ničem nebyl. Vaření z vody bylo opravdu to nehorší, co mohla autorka udělat.
Třetí díl si ze zvědavosti přečtu, protože nemám to srdce tu sérii nechat plavat, ale u všech sněhů na výsostech, tohle byl snad ještě větší propadák než první díl. (Z těch jejich hlášek jsem fakt nemohla. :D ) I tak knihu doporučuji, protože je přece jen propracovanější než díl první. Ale že by to ve mně něco zanechalo, to opravdu ne. Stejně, jako první díl ode mě získává tři hvězdičky a pokud vám je dvanáct, třináct let, myslím, že si knihu zamilujete, ale já asi opravdu nejsem cílová skupina.

Klarsik3
02.05.2018 3 z 5

Cela kniha mi prijde spise jako jedna dlouha kapitola nez jako kniha.. Neskutecne dlouho trva nez se to rozjede a pak je zas hned konec.. Nastesti autorka pise dle meho gusta takze se to cte dobre...

ThrisaManx
14.04.2018 4 z 5

V tomto díle se mi moc líbil příběh, který ale mohl být více propracován a byl by o mnoho lepší. Nové postavy byly promyšlené a zajímavé, mnohdy sympatické, hlavně jsem si oblíbila Děti oblevy. A díky putování jsme se dozvěděli spoustu nového o tomto světě.
Naopak vadila mi Meira, typická pubertální holka, co se nedokáže vyrovnat sama se sebou a neustále řeší to samé dokola. Vadilo mi zmatené popisování hlavní zápletky, kdy jsem se v tom pbčas dost ztrácela a nechápala to. A hlavně mi vadilo Meiřino neustálé obrácení očí v sloup. Bylo to čtivé, bylo to rozhodně zajímavé, ale dost nedotažené, takže dávám 3,5/5

kristynkal
13.04.2018 2 z 5

Od knihy jsem nečekala nic zavratneho a asi i diky tomu se mi četla dobře. Jako dobrý tah beru střídání popisu z pohledu Meiry a z pohledu Mathera. Ale dějově byla kniha jedna ze slabších. Samozřejmě vytvořený svět autorkou je úžasný, ale ja jsem většinu knihy popisy magie a světa spíše nechápala. Myslim ze hodne jsem si uškodila tim, ze si presne nepamatuju prvni dil a tak jsem hodne musela přemýšlet, abych se neztratila uplne.

ReziEngli
08.04.2018 5 z 5

Za mně lepší než první díl, přišlo mi, že tu bylo více akce, příběh byl uhlazenější a ucelenější, autorka se tomu více věnovala :)

markulka
26.03.2018 3 z 5

Tento díl mě nezklamal, ale zároveň na mě ani neudělal nějaký velký dojem. Stejně jako v předchozím díle mi vadily Meiřiny pocity a myšlenky, které se neustále opakovaly a naprosto k ničemu nevedly. Příběh také osvěžily další postavy, které do něj vkročily a pořádně jím zamíchaly. Na další díl se těším :)

Nelíísek
25.03.2018 2 z 5

Pokračování dílu sníh nebo popel je takové no.. zmatečné

*MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY!!*

Celý ten koncept s magickou propastí a klíči mi připadá směšný hned se všechno hrozně rychle najde a jak to dopadne? Vše je totálně k ničemu protože to stejně šlohne Agra.

Děj nebyl nijak zvlášť zajímavý všechny ty politické tahanice tihle prodávají otroky létu, tihle se zase nedělí s ostatními království o nové technologie, kdyby na to přišlo tak Meira s nápadem zrušení magie taky není nijak fér... dlouhá cesta která nakonec stejně přijde na zmar protože se nedovíme skoro nic nového.

Nejzajímavějších bylo posledních 40-30 stránek kde se konečně něco dělo namísto monologu Meiry o tom jak je magie strašně moc špatná a když to konečně začne být zajímavý.. tak pokračování příště :)

*ZBYTEK UŽ SPOILERY NEOBSAHUJE*
HODNOCENÍ: Tento díl se mi prostě nelíbil a do čtení jsem se musela nutit a ani ty poslední stránky knihu nezachránili, až vyjde 3.díl tak si ho určitě přečtu a doufám že bude o dost lepší než tento, hodnotím 2*

anishta
20.03.2018 3 z 5

Trošku jsem zklamaná... Většina akce byla až na závěr knihy... Jinak se toho moc nedělo... Furt jsem si říkala: "To příjde." Přišlo... ale až na posledních cca šedesáti stranách... Konec je otevřený a chci vědět jak to dopadne, takže se pustím i do dalšího dílu, ale... Každopádně jsem to dočetla, četlo se to rychle, to byl jediný důvod proč jsem to neodložila... Snad třetí díl bude lepší...

1259
14.03.2018 5 z 5

Úžasná a naprosto dokonalá. Do poslední stránky není jasní, koho si zimní královna vybere a to mě napíná, až k prasknutí. Těším se, až vyjde třetí díl.

pro dívky

Sara Raasch
americká, 1989
2017  74%Sníh nebo popel
2018  69%Led nebo oheň
2018  75%Rebelové vln
2018  76%Mráz nebo noc

Kniha Led nebo oheň je v